WALES, PEMBROKESHIRE

Okolo pobřeží a národními parky

27. 6. - 5. 7. 2020

Poznej nádhernou krajinu ve Wales. Projdi se okolo pobřeží v Pembrokeshire

 • 120 km po skalních útesech a plážích v Pembrokeshire

 • Kulturní bohatství měst Cardiff, Pembroke, Conwy, St. Dogmael´s, Cardigan, poutní místa St. David, Sv. Winefride

 • Ubytování v soukromých domech, hotelech a hostelech 

 • Zkušená česká průvodkyně žijící "na cestě" mezi UK, ČR, Španělskem a Indonésií

 • Malá skupina; maximálně 6 účastníků

 • Individuální přístup; možnost úpravy výletu dle preferencí

 • Denní putování 17-22 km

 • Každý den k dispozici automobil - možnost putování "na lehko"

Dálková trasa Pembrokeshire Coast Path je více než 200 mil (320 km) dlouhá cesta okolo pobřeží Wales. Stezka začíná na jihu v malém přístavním městečku Amroth a končí na severu v St. Dogmael´s. Dlouhé (dvacetileté) spory o vyvlastnění půdy okolo pobřeží oficiálně skončily dohodou mezi majiteli a místní správou v roce 1970, kdy byla trasa zaznačena a "otevřena" pro veřejnost. Od té doby zde návštěvníci obdivují neskutečnou geologickou variabilitu, skalní útesy, mořské zátoky, jeskyně i výjimečnou faunu a floru. 

My vyrazíme na cestu v létě. V době nejvyšších waleských teplot (s trochou štěstí se vyšplhají až na 25°C :)). Kromě krásných různobarevných a pokřivených útesů nás nalákají i barevné rozkvetlé louky, poloprázdné pláže a skřehotající ptactvo hnízdící na útesech.

Z tři sta dvaceti kilometrů dlouhé trasy jsem vybrala sto dvaceti kilometrový (dle mého názoru) nejkrásnější úsek s největší variabilitou geologických prvků a historických kulturních zajímavostí.

Pembrokeshire je navíc jen málo známé a pěšími turisty spíše neobjevené místo. V létě si tak naši cestu budeme moci užít téměř sami (Počítej s tím, že na cestě potkáš okolo deseti dalších výletníků).

 

Ve Walesu neobjevíme pouze jeho pobřeží. V rámci výletu navštívíme i další dva národní parky - NP Brecon Beacon a NP Snowdonia. Podíváme se do kamenného městečka Pembroke, na nádherný hrad a hradbami obehnané Conwy (UNESCO), navštívíme největší hrad ve Wales - Caerphilly. Objevíme skvostnou katedrálu a poutní místa v St. David´s. Zastavíme i v klášteře v St. Dogmael´s a Cardigan. 

Výlet je určen pro aktivní jedince všech věkových kategorií. Každý den urazíme v průměru 17 - 22 km. Čekej ale náročnější terén. Denně budeme muset překonat okolo 600 výškových metrů (občas i více). Každý den budeme mít k dispozici automobil, a tak v případě nepříznivého počasí můžeme výlet libovolně upravit :). (Žádný stres).

Cena: 9.000 Kč

Maximální počet účastníků: 6

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 6.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Manchester a zpět (V současné chvíli cena z Prahy do Manchester okolo 1.800 Kč.)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 9.000 Kč.)

Itinerář výletu:

Den 1: Přílet do Manchester a cesta do NP Brecon Beacon. Odpolední procházka, případně návštěva několika kulturních míst po cestě (v závislosti na počasí) (Pozn. Změna času o jednu hodinu zpět.)

Den 2: Výšlap v NP Brecon Beacon. Návštěva Caerphilly a dalších kulturních památek po cestě do Pembroke, hlavního historického města oblasti Pembrokeshire. Procházka skrz kamenné městečko. Pokud bude zájem návštěva místního hradu. Ubytování v Pembrokeshire.

Den 3: Jízda do Newgale. Zabalení věcí a první etapa - 20 km z Newgale do St. David´s.

Den 4 - 7: Každodenní putování po dálkové trase Pembrokeshire coastal path. Denně ujdeme 17 - 22 km s převýšením 600 - 1000 metrů.

Den 8: Poslední etapa. Příchod do St. Dogmaels. Návštěva ruin středověkého kláštera; návštěva historického centra městečka Cardigan, waleský hrad... Přejezd na sever.

Den 9: Návštěva severozápadního Wales. Možnost výšlapu v NP Snowdonia, případně návštěva kulturních památek - město Conwy (UNESCO) a dalších historických míst. Odpolední příjezd na letiště v Manchester a večerní odlet domů. (Let Ryanair: Manchester- Praha 20:40 - 23:55)

Běžný den a náročnost výletu:

Hlavní část našeho výletu strávíme každodenním putováním po pobřežní cestě mezi městečky Newgale a St. Dogmael´s. Každé ráno se nasnídáme, zabalíme veškeré věci a vyrazíme na cestu. Každý účastník musí být natolik fit, aby dokázal po dobu šesti putujících dní ujít 17- 20 km s převýšením 600 - 1000 m. To vše s výbavou na celodenní putování. Věci, které nebudeme na denní putování potřebovat (jídlo, náhradní oblečení, kosmetika a td. si budeme v rámci jednotlivých etap převážet autem.)

Pokud se jako skupina domluvíme, je možné nějakou etapu vynechat (pouze v případě nepříznivého počasí) a místo pěšího putování objevovat krásy Pembrokeshire autem. Během chůze budeme dělat spoustu zastávek. Nečekej ale restaurace a kavárny na každém kroku, jako tomu je na Caminu. Většinou potkáme během celodenního putování jednu, dvě restaurace/kavárny. V hostelech/soukromých domech jsou plně vybavené kuchyňky, kde můžeme klidně i upéct dort :) . Samozřejmě bude i možnost zajít si na večeři do nedalekých restaurací (Většina etap končí v krásných kamenných městečkách.). Obchod s potravinami potkáme na cestě minimálně každý druhý den.

Pokud budeš chtít nějakou etapu vynechat, je možné se do další destinace svézt autobusem/taxi.

Základní vybavení:

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv. Mně vyhovují tenisky (Pokud zmoknou, vysuším přes noc na ubytování.). Pokud máš problémy s kotníky, doporučuji vyšší obuv, klidně měkčí pohorky. Dále nepromokavá bunda (pláštěnka = pončo bez knoflíků!!!), nepromokavé kalhoty. Doporučuji přibalit i teplejší mikinu, čepici. Na útesech může hodně foukat.

Přibal jedny sandále na přezutí a pokud máš rád(a) chůzi s trekovými holemi, pak ještě ty. (Pozn.- vzhledem k místnímu terénu trekové hole opravdu doporučuji!) 

Na výlet nepotřebuješ žádnou čelovku, spací pytel nebo jakékoli kempingové vybavení. Přespávat budeme v civilizaci :).

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 40 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty!!!  = tenisky, polobotky, případně měkčí pohorky- druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibal i čepici, rukavice)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Camelback nebo litrovou lahev. Můžeme po cestě doplňovat v restauracích.

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Rozměry batohu:

Do Manchesteru létá několik leteckých společností. Jednou z nejlevnějších je letecká společnost Easyjet (Přímá linka Praha - Manchester.). Jedná se o nízko-nákladovou společnost.

 

V základní ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh), do kterého si můžeš s přehledem zabalit vše potřebné.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící mezi Velkou Británií, Španělskem, Českou republikou a Indonésií. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Bude záležet na tobě, zda budeš chtít ušetřit a jídlo si vařit v hostelech/domech nebo zda budeš chtít chodit na jídla do restaurací. Předem ale upozorňuji, že návštěva restaurace bude možná pouze v odpoledních/večerních hodinách po příchodu na ubytování, a ne vždy bude v dosahu. 

Potraviny jsou ve Wales/ Anglii zhruba o třetinu a více dražší než v České republice. Cena hlavního jídla se v restauraci pohybuje okolo 8 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 6 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ Všude se ale dá platit kartou. Proto doporučuji vyměnit cca 50 liber a vše ostatní platit kartou.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V restauracích i obchodech se dá všude platit kartou, takže se nemusíš bát, že budeš mít málo proměněných liber.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Wales součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Tyto pravidla se zachovají až do dalšího roku 2021.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Pobřeží okolo Pembrokeshire je jedním z nejkrásnějších míst ve Wales. Vysoké skalní výchozy, tyrkysová voda, dlouhé písečné pláže, hnízdící poletující ptactvo, tuleni a s trochou štěstí i delfíni, to vše společně s dlouhou kulturní historií dělá z Wales jednu z nejkrásnějších turistických destinací.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta okolo Pembrokeshire zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

KONTAKT

Ing. Klára Skuhravá

Ičo: 07021623

Přecechtělova 11, 155 00, Praha 5

+420 730 187 706

info@justwalkit.cz

č.ú.: 291804681/0300

GDPR 

Chci odebírat novinky z Justwalkit

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon
 • Black YouTube Icon

© 2016 - 2020 Justwalkit