top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Brexit … “Aneb my jsme to vlastně nemysleli vážně.“


Pro někoho vtip dne, pro Brity noční můra. Politický chaos, destabilizace země, libra na historickém minimu a petice za nové referendum, kterou během necelého týdne podepsalo už na pět milionů Britů. Vítejte v Brexitu, o jehož podobě nemá vlastně nikdo zdání.

Jako malé děti

„Jako volil jsem pro Brexit, ale to jsem teda netušil, že by se to opravdu mohlo stát,“ povídá mi nejeden Brit na mou otázku, co si myslí o Brexitu. Ne že bych kroutila hlavou, ale tak trochu mi to připomíná naši první přímou volbu prezidenta. „To se přeci nemůže stát,“ a stalo se a stane se znovu. Jako bychom byli malé děti, co za každou cenu chtějí revoltovat, ale důsledky své volby jsou jim už cizí.

Propaganda jako za Hitlera

Možná jste někdy viděli nějaký propagandistický leták označující Židy za méněcennou rasu a podobnou nacistickou předválečnou propagandu. Že se to už nemůže stát? Že jsme se poučili? Že se jedná o historii? Tak to jste neviděli televizní spoty a plakáty před britským referendem. „Denně dáváme do EU 50 milionů liber, které chybí v kase pro Národní Zdravotní systém,“ hlásaly plakáty po celé zemi. Televize byla mnohem přímější- spot, ve kterém na jedné straně běží video s případem léčby v nemocnici v EU a na druhé straně obrazovky jak „rychle a skvěle“ je člověk ošetřen v nemocnici mimo EU. Člověk jen zírá. „Opravdu na tohle někdo slyší?,“ ptali jsme se s otevřenou pusou dokořán. Jak se brzy ukázalo, ano, slyší.

Odtržení Skotska?

Pro Brexit volili hlavně Angličani a Velšané. Skotové a obyvatelé Severního Irska byli proti oddělení se od EU. „Brexit je noční můra. Vůbec jsem to nechápal. Připadal jsem si, jako že si snad ze mě někdo dělá legraci,“ popisuje mi svůj stav druhý den po volbě jeden z kamarádů a dodává: „Teď máme minimálně dva roky, než se vše zlegalizuje. Do té doby bychom mohli stihnout další referendum o odtržení Skotska od zbytku UK a zůstat tak v EU.“ Jak by takové referendum dopadlo je při současné britské politické situaci poměrně jednoduché odhadnout. Zvlášť, pokud se podíváte na výsledky posledního referenda, které byly poměrně těsné.

Co bude dál?

Popravdě se musím nad vzniklou situací tak trochu pousmát. Britové volili pro Brexit, o kterém vlastně ani teď (více než týden po referendu) nikdo neví, jakou bude mít podobu. Hlavní myšlenkou bylo ušetřit peníze na v současné době opravdu tragický britský zdravotní systém, ale jak víme- peníze se v rozpočtu země dají najít vždycky, pokud je vůle. V neposlední řadě šlo i o pokus odrazit nápor přistěhovalců, kteří v Británii nejčastěji pracují na pozicích a za peníze, které by žádný z Britů nedělal. Takže otázkou je, kdo bude tuto práci vykonávat a za jaké peníze, pokud přistěhovalci budou nuceni ze země odejít. No a máme tu i krásnou velkou neznámou- totiž kolik bude celá tahle sranda stát. Zvýšení byrokracie, otevření mnoho nových pozic na kontrolu hranic a vydávání pracovních a pobytových povolení je jen špička ledovce.

A nebylo to celé jinak?

„Víš, Kláro, já si myslím, že lidi byli už opravdu naštvaní na politiky. Na to, že naši zemi vedou lidi, kteří netuší, jak žijí obyčejní lidé. Politici, kteří jsou z bohatých rodin, vystudovali drahé soukromé školy, kde se seznámili opět jen s určitou sociální třídou, nevědí a ani nechtějí vědět, jaké jsou potřeby obyčejných lidí. Tohle referendum byla taková naše revolta,“ vysvětlil mi své pocity další z britských kamarádů. A mě v tu chvíli napadlo hned několik souvislostí. Jaká je politická kultura v ČR? Nemáme už toho také náhodou dost?

„Volila jsem Zemana, protože si do toho nenechá od ostatních kecat,“ vysvětlila mi svou volbu při naší přímé volbě jedna klientka. A mě zamrazilo. Opravdu je to tak, že jsme jako malé děti, kterým při volbě nejde o nic jiného než o revoltu a daleko víc než o politické dění se zajímáme o fotbalová a jiná utkání? Moje babička říkala: „Je jedno, jestli vyhraje tvůj nebo ten protivníkův tým. Chleba zítra levnější nebude.“

Jak se ukázalo na britském referendu, po kterém následoval pád libry (mimochodem jen toto oslabení vyšlo Británii na miliardové ztráty), s politickým názorem a hlasem můžeme chleba levnější/dražší udělat. Proto nebuďme jako malé děti a snažme se vidět dál za hranice našeho současného politického naštvání. Nerada bych se jednou probudila do dne, kdy bude naše volba opět daná jinými lidmi.

22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page