top of page
Anchor 1

PUTOVÁNÍ SEVERNÍM IRSKEM

Zemí skřítků a víl

6/2021

Aneb prozkoumej všechny aspekty Severního Irska i severu Irské republiky :)

*Nezapomenutelná procházka okolo fascinujícího pobřeží Giant Causeway, UNESCO

*Návštěva prehistorických památek v Brú na Bóinne, UNESCO a mnoha dalších nalezišť

*Probádání zapomenutého ostrova Achill

*Výstup (nejen) na svatou horu Irska, Croagh Patrick

*Návštěva tepajícího Dublinu, kontroverzního Belfastu, milého Sliga a Donegal

*Roadtrip s možností kdykoli zastavit, kdykoli přidat, ubrat nebo jakkoli změnit plán :)

*Zkušená (občas i vtipná) průvodkyně 

*Malá skupina -  velmi individuální dovolená

okolo Giant Causeway

Výlet do Severního a severního Irska nabízí to nejlepší ze zapomenutého kraje těchto dvou zemí: prehistorické lokality, zříceniny klášterů a opatství, barevná tepající městečka, větrem a deštěm bičovanou přírodu, jedny z nejhezčích procházek okolo pobřeží i výšlapy na horské vrcholky.

Irsko je zemí mnoha tváří. Během našeho devítidenního putování objevíme jak tepající pivem nasycený Dublin, tak tichý, přírodou okupovaný a lidmi zapomenutý sever a západ. Projdeme se okolo nejslavnějšího pobřeží skryti před zraky okolních turistů. Vystoupáme na nejkrásnější vrcholky a objevíme zapomenutá údolí. Podíváme se i na nádherné neolitické pohřební komory a dávno opuštěné kláštery a opatství.

Čeká nás devět dní plných sportovních výkonů, (brzkého) i pozdějšího vstávání, kultury a občas i zaslouženého odpočinku :). Jinými slovy- připrav se na devět dní plných akce, zábavy a mentálního odpočinku.

Ubytováni budeme v apartmánech, hotelech a lepších hostelech (max 5 lidí na pokoji). Po Irsku se budeme pohybovat nejčastěji pěšky. K dispozici máme jako vždy i osobní automobil, kterým se budeme přepravovat během delších i kratších přejezdů :). Během ostrovního "roadtripu" můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Vše je otázkou domluvy.

Díky malé skupině si můžeme program vždy upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se tak bát, že se během výletu stihneš někdy nudit, nebo že nebudeš stíhat nastavené tempo. Vždy je možné se předem domluvit na alternativním programu.

Pokud jsi aktivní, rád(a) se procházíš, nebo výletuješ po horách a potřebuješ si tak trochu mentálně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, pak je výlet po Severním a severním Irsku připraven přesně pro tebe!

Pozn. Pokud se zrovna necítíš zcela fit a představa horských výšlapů ti nedělá úplně dobře, je možné místo nich zařadit jiný - individuální program :). 

okolo Giant Causeway

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/SK do Dublinu; Ubytování a návštěva centra města.

Den 2: Návštěva nejdůležitějších pohřebních komor v Irsku Brú na Bóinne, UNESCO (Knowth a Newgrange); návštěva opatství Mellifont, prohlídka keltských křížů v Monasterboice a jízda do Belfastu. Cestou možnost návštěvy hradu Dundrum a hrobu Sv. Patrika, patrona Irska, případně dalších památek po cestě (záleží na času a preferencích). Večerní návštěva Belfastu. Ubytování v soukromém domě.

Den 3: Ranní přejezd na úplný sever Irska. Návštěva nádherné aleje Dark Hedges a přejezd k Carrick-a-Rede Rope Bridge. Následné celodenní putování okolo fascinujícího skalnatého pobřeží v Giant Causeway, UNESCO. V případě deštivého počasí návštěva jen jednotlivých pobřežních "vyhlídek", Dunluce Castle, palírny Bushmills a td. Ubytování po cestě v Derry v soukromém apartmánku.

 

Den 4: Návštěva NP Glenveagh a zříceného kostela Dunlewey church of Ireland. Výšlap do kopců, případně návštěva Poison Valley nebo procházka k/okolo hradu Glenveagh. Vše záleží na počasí a míře naší únavy z předchozího dne. Přejezd dál na západ. 

Den 5: Výšlap na nejvyšší evropské útesy - Slieve League. Návštěva barevných městeček Donegal a Sligo. Ubytování v soukromém domě na 2 noci.

Den 6: Odpočinkový den :). Návštěva megalitických památek Carrowmore, pohřební komory na hoře Knocknarea (327 m) a mystického Carrowkee, zapomenutého klášteru Moyne Abbey, Rosserk Friary a nedalekého svatého místa, kde se zjevila panenka Marie.

Den 7: Objevování ostrova Achill. Procházka skrz opuštěnou vesnici, (dobrovolný) výšlap na Croaghaun (688 m) a zpět okolo obrovských skalních útesů. Ubytování v obytném karavanu se třemi ložnicemi a nádherným výhledem na moře a okolní hory!

Den 8: Výstup na svatou horu Irska, Croagh Patrick, návštěva Památníku irského hladomoru, kláštera Murrisk Abbey a cesta zpět do Dublinu. Večerní návštěva města, aneb náš poslední irský Guinness :(. Ubytování ve Wicklow.

Den 9:  Odlet domů; v případě pozdějšího letu možnost navštívit jižní okolí Dublinu: spirituální místo Glendalough, nebo (a) vystoupat na vrcholky v nedalekých Wicklow mountains. Podvečerní odlet domů.

POZOR! - itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality

Knowth

Maximální počet účastníků: 6

Cena: 9.000 Kč

Dark Hedges

Cena zahrnuje:

  • Nonstop průvodcovské služby :)

  • Účast na akci a její organizace

  • Podrobný cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

  • Letenka z ČR/SK do Dublinu a zpět (V současné chvíli cena z Prahy do Dublinu okolo 2.200 Kč.)

  • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 10.000,-Kč.)

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že je Irsko nááááádhernou, rozmanitou zemí, je výlet koncipován jako jedna velká jízda naplněná akcí od rána až do večera. Nebudu nikoho nutit vstávat brzy, ale přeci jen- bylo by škoda tu krásu prospat, takže se připrav na spíše brzké vstávání (cca 7:00 - 7:30?).

Rozhodnutí bude samozřejmě vždy záležet na domluvě s ostatními výletníky a aktuální předpovědi počasí. Viz. poznámka výše.

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi středně náročné. Pokud si jednou týdně zajdeš zacvičit, nebo se po práci procházíš přírodou, nemělo by tě výletění po Irsku nijak překvapit. V případě únavy je vždy možné místo výšlapu zvolit například procházku po pláži, nebo okolo útesů.

kostel Dunlewey
Irsko

Počasí, aneb irský vítr a déšť :

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Irsko, zvláště to severozápadní a jeho tamní pobřeží, je známo svým specifickým podnebím. Vítr zde často dosahuje závratných hodnot a déšť může padat i netradičním horizontálním směrem. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého letního dne. Pokud jsi stejně jako já spíše zimomřivá(ý), rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Hodit se ti občas budou i návleky, nebo třeba trekové hůlky. Výlety do hor vždy nevedou po cestě, tak jak to znáš z evropských nebo našich hor.

Slieve League

Základní vybavení:

Do Irska se vypravíme začátkem léta, kdy nás přivítají rozkvetlé louky, zelenající se hory, hnízdící mořské ptactvo a mnoho dalších přírodních krás. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na výrazně chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet po Irsku se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení a přibal i větrovku a teplejší oblečení.

Bohužel, i v Irsku jsou otravné, krvežíznivé muchničky (=midges; miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezmi si s sebou pro jistotu moskytiéru (fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti a otoku bývá většinou zbytečný). V Irsku jen málokdy nefouká. S trochou štěstí se tak muchničkám díky irskému větru vyhneme. Pokud budeš chtít, mohu ti případně moskytiéru na výlet půjčit.

Projíždět okolo nějakého obchodu budeme téměř každý den, a tak není problém téměř cokoli na místě dokoupit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

  • Pohorky/kotníkové boty – Bez kvalitních a nepromokavých bot se během výletu po Irsku neobejdeš.

  • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – i v létě může být v Irsku všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť,... (Osobní doporučení: Sleduj předpověď počasí a zabal se podle ní na poslední chvíli.)

  • Péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

  • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

  • 2x dlouhé kalhoty

  • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

  • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

  • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

  • Ručník

  • Pyžamo - oblečení na spaní

  • Hygienické potřeby v cestovním balení

  • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

  • Fotoaparát

  • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Doporučuji přibalit:

  • Návleky – bez návleků (např. TYTO) se v irské krajině neobejdeš. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu.

  • Hůlky na chůzi

  • Moskytiéra a adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

Monasterboice
Wicklow mountains

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Irska nízko-nákladovou leteckou společností Ryanair, která spojuje Dublin a Prahu pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (v podstatě kabelka). Doporučuji si k základní letence přikoupit odbavené malé 10 kg zavazadlo, případně "priority" nástup, v rámci kterého si budeš moci vzít do letadla ještě jedno 10 kg zavazadlo.

(Pozn. Je také možné se domluvit s dalšími účastníky výletu a odbavit si jedno zavazadlo dohromady.)

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se pohybující na cestě mezi Skotskem, Španělskem, Irskem, Indonésií, Českou republikou... a tak dál :). Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

IMG_20190521_163419.jpg

Na Irsku mě fascinuje neskutečná krajinná variabilita. Stačí popojet několik desítek kilometrů a rázem se ocitneš v úplně jiném světě. Každé místo je unikátní a jiné. Každé je třeba pořádně probádat a objevit :). Severní Irsko, obzvlášť krajina okolo Giant Causeway, nebo třeba nejvyšší skalní útesy v Slieve League, ale i další místa jsou (dle mého názoru) tak nádherná, že snad ani nepatří na tuto planetu.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit do restaurací. Předem tě ale musím upozornit, že restaurace bude nejspíš možné navštívit pouze ve večerních hodinách po příjezdu na ubytování. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 eury, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 euro.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Doporučuji vyměnit okolo 100 euro (na nákup potravin a návštěvu některých placených památek (pozn.- Vstupné je pouze do Brú na Bóine a Carrowmore, případně památek v Belfastu a Dublinu.)).

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

  • Káva či čaj vyjde na 2 - 3 eura

  • Víno okolo 3 až 5 euro

  • Pivo malé / velké 2 – 5 euro

  • Hlavní chod 10 – 15 euro

okolo Giant Causeway
Dunluce Castle

Výměna českých korun za eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Samozřejmě je možné téměř všude platit i kreditní kartou, nebo si peníze vybrat během cesty.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Irsko je součástí Evropské Unie, které je součástí i Česká republika a Slovensko. Do této země tedy nemáme vízovou povinnost. K návštěvě ti bude stačit pouze občanský průkaz/pas. POZOR! Jiná situace je v Severním Irsku (které v rámci výletu také navštívíme.) Irsko je součástí Velké Británie, kterou čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.). V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, je stejně jako Česká republika/Slovensko součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR/SK k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat v létě roku 2020, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Irsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

  • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

  • Kopie pasu / OP

  • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Glendalough

Závěrem:

Přírodní divy, krajina pastevecká, mokřadní a rašelinná, terén rovinný i kopcovitý, skalní útesy i bílé pláže a do toho všeho nejstarší naleziště lidské činnosti a vlhké, polorozpadlé zbytky středověkých náboženských stánků... Irský genius loci. Krajina a země, která se dá pochopit snad jen vlastní návštěvou. Vydej se tam s námi a objev zemi nespoutanou a překvapivou v každém dalším pohledu.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta po irské krajině zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Klára Skuhravá

+420 730 187 706 ;info@justwalkit.com

bottom of page