Vnější Hebridy 2017- cestopis 11. část

30.08.2017

1. a 2. 5.; Den 11. a 12.: Okolo Edinburghu a den odletu :( 

Tak a je to. Jsme zase ve městě, v davu. Jak strávit poslední den výletu? Procházkou po historickém Edinburghu nebo ještě jedním menším výletem po jeho okolí? Protože ani jeden z nás není příznivcem městské turistiky, rozhodujeme se pro výlet do oblasti Východního Lothian. Z Edinburghu tedy vyjíždíme po silnici A1 směrem na východ.

První zastávkou je hrad Tantallon, tedy jeho zbytky. Pokud máte rádi romantické zříceniny hradů, na skalnatém břehu Severního moře stojící Tantallon určitě doporučuji. Hrad se nachází nedaleko slavné skály Bass Rock. Kde od května do července najdete stovky tisíců hnízdících ptáků. Od hradu ostrov vypadá jako by z něj konstantně odlétalo hejno tisíců much. Detailněji si skálu můžete prohlédnout pomocí místního dalekohledu.

 

Pokuste se do Tantalonu vypravit spíše v ranních hodinách. Odpoledne tu během hezkého počasí bývá opravdu narváno. Otevřeno zde mají od 1. 4. do 30. 9. každý den od 9:30 - 17:30 a během zbytku roku od 10:00 do 16:00. Dospělí za vstupné zaplatí 5,50 liber, děti (5-15 let) 3,30 a senioři 4,40 liber.)

 

My jsme měli Tantalon naplánovaný jako naši první zastávku. Než jsme se vymotali z Edinburghu, byl už zase čas na malou svačinku. Dle hesla: „Malý piknik nikdy neuškodí,“ jsme si sedli na jednu z přichystaných laviček a posvačili s výhledem na hrad. Po prohlídce jsme zabalili všechny věci a pokračovali dál, směrem do vnitrozemí.

 

Co by to bylo za výlet po Skotsku, kdybychom neochutnali alespoň jednu z mnoha zdejších whisky a nenavštívili místní palírnu? Nakonec slovo dalo slovo a my se rozhodli podívat do palírny Glenkinchie Distillery. Otevřeno tu mají od Velikonoc do října denně 10:00 – 17:00 (v neděli jen od 12:00 – 17:00; v listopadu denně 12:00 – 16:00 a po zbytek roku pouze od po- pá 12:00 – 16:00. Za vstupné zaplatíte 10 liber. Více info na https://www.discovering-distilleries.com/glenkinchie/.)

 

Po ochutnávce a koupi whisky jsme se vypravili navštívit poslední místo, Rosslynskou kapli. Nádherné kamenné reliéfy a úžasná ikonografická bohatost jednotlivých ornamentů láká k návštěvě stále více a více turistů. Zdejší kaple si mimo jiné zahrála i ve filmu Šifra mistra Leonarda, po jehož premiéře se davy turistů ještě rozšířily. Nyní je kaple jednou z nejnavštěvovanějších míst v okolí Edinburghu, takže se připravte na nával.

 

Po prohlídce kaple jsme se vydali zpět do Edinburghu. Bylo už odpoledne, ale návštěvou města jsme nechtěli strávit více než několik hodin. Zaparkovali jsme tedy auto v podhradí a vypravili se tradiční turistickou cestou vzhůru. Edinburský hrad, Královská míle, Parlament, a Holyrood palace, dále Calton Hill a novější část města. Za několik hodin jsme toho zvládli poměrně hodně. A pak už následovala cesta na hostel a zabalení věcí.

 

Druhý den nezbývalo než odjet na čtvrtou ranní na letiště, odbavit zavazadlo a rozloučit se s divokou, zapomenutou skotskou krajinou. Tak zase příště :) . 

 

PŘEDCHOZÍ CESTOPIS

 

Please reload

Featured Posts

Sentiero Italia, tak trochu jiná dálkovka…

11.11.2019

1/10
Please reload

Recent Posts