Camino Portugues da costa 2/6

24.11.2017

19. 10. čtvrtek – Etapa z Vila do Conde do Marinhas (28,5 km)

Ztemnělé albergue opouštíme nad ránem. Daleko ale nejdeme. Přecházíme ulici a zastavujeme v první kavárničce. Kafíčko za 0,50 euro a sladké pečivo za podobnou cenu. Nechápeme, jak se zdejší příjemná postarší Portugalka může uživit.

 

Z našich ranních zastávek na kávu se stává tradice. Venku mezitím svítá, a protože nás dnes čeká delší etapa, musíme vyrazit. Je pod mrakem, ale zatím ještě neprší. Procházíme skrz městskou zástavbu a docházíme až do Póvoa de Varzim, kde se zastavujeme na další kafíčkovou pauzu.

Z města se vydáváme na pobřeží, kde začíná mrholit, a poté i pršet. Pauzička střídá pauzičku. Není kam spěchat. Venku je hnusně, a tak jsme rády, že opuštěné kavárničky okolo pobřeží mají ještě v říjnu otevřeno.

 

Opouštíme pobřeží a dostáváme se do eukalyptového háje. Cestu tvoří jedna velká kaluž. Jdeme samy. Jen občas okolo nás projdou další poutníci. Nepřestává mrholit. Překračujeme řeku Granda a za chvíli už přicházíme do Marinhas. Ubytováváme se v poutnické ubytovně. Potkáváme kamarády z Belgie a první Češku, Anetu.

Po téměř 29 kilometrech máme dost. Teče studená sprcha a albergue je téměř plné poutníků. Vařím čaj, abychom se alespoň trochu zahřály, a pak se dáváme do řeči s okolními poutníky.

 

20. 10. pátek - etapa z Marinhas do Viana do Castelo (21,3 km)

Dnešní noc byla jedna z těch, kdy člověk nezamhouří ani oka. Bohužel, i to se občas na caminu stane. Celé rozladěné balíme své věci. Venku od včerejška nepřestalo pršet. Pro holky mám jen dvě dobré zprávy: Dnes nás čeká pouhých 21,3 km a díky vytrvalému dešti se všechny požáry uhasily. Cestu máme volnou. Noříme se do deštěm zalitého rána. Čeká nás nejoblíbenější část dne, kafíčko a snídaně ve zdejší kavárně.

Venku začíná svítat, a tak se zvedáme z pohodlných kavárenských židliček a vyrážíme na cestu. Dnešní etapa nás provádí skrz venkovskou krajinu severního Portugalska. Stoupáme a klesáme přes dva vrcholy Alto (140 m) a Monumento (110 m), mezi kterými překračujeme řeku Rio Nieve.

 

I dnes se snažíme zastavovat v kavárničkách a dělat pauzy. Těch je ale okolo dnešní trasy pomálu. Opět prší. Začínám si trochu zoufat, zda jsem pro camino zvolila dobrý termín. Před Viana do Castelo se ale začíná obloha projasňovat a náhle vychází i sluníčko.

Čeká nás poslední kilometr přes krásný zelený most konstruovaný Gustavem Eiffelem, který spojuje břehy řeky Lima, a já si začínám všímat našeho neustále se zpomalujícího tempa. Nezávisle na počtu ujitých kilometrů v dané etapě, poslední dva kilometry jsou vždy utrpením.

 

Ploužíme se přes most, za kterým nás čeká ubytovna. Holky se dnes chtějí vyspat, a tak si připlácí za soukromý pokojík pro tři. Po pravidelném „poutnickém kolečku“ se jdeme podívat do krásného městečka, které se pyšní lázeňským charakterem, přístavem a starými úzkými uličkami.

Po dnešní kratší etapě nás teď čekají čtyři delší etapy. Snad vše zvládneme.

 

NÁSLEDUJÍCÍ DEN   -   PŘEDCHOZÍ DEN

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Isle of Skye v červnu 1/4

29.11.2019

1/10
Please reload

Recent Posts