Isle of Skye v dubnu 5/5

08.11.2018

Šestý den- výšlap v Black Cullins a cesta zpět 

Úplně jasno,“ zavzdychám při pohledu z okna a pořád ještě nechápu. Abys tomu dobře rozuměl (a), má poslední návštěva Isle of Skye byla ve znamení nekonečných potoků deště, které trvaly přesně týden. Týden, který jsme strávili v pláštěnkách a mokrých botách :(.

 

Dnes je ale úplně jiný den. Snídáme a balíme věci k výšlapu v Black Cullins. Přijíždíme do údolí Glen Brittle. Auto parkujeme u malého domečku Glen Brittle Memorial Hut a stoupáme vzhůru. Překračujeme mostek přes horskou říčku Allt Coire Banachdich. Po deseti minutách přicházíme k „tajnému vodopádu“ Eas Mor. Pokračujeme po dobře viditelné cestičce k jezeru Loch an Fhir-bhallaich

 

Před námi se tyčí nejvyšší ostré vrcholky Black Cullins. Vpravo se leskne hladina moře, ze kterého vystupují „Little isles“ Rum, Canna a Eigg. Před hlavním strmém stoupání si dáváme pauzičku. Máme výborný čas a není kam spěchat.

Cesta k horskému jezeru Lochan Coire vede po hornině zvané gabro. Tato vyvřelina je drsná, místy až ostrá, takže i přesto, že se šplháme po všech čtyřech, kameny nám pod nohami nekloužou.

 

Po několika hodinách se dostáváme k jezeru. Je nádherně. Sluníčko paří a my si dáváme obědovou pauzu. Ukazuji cestu necestu vzhůru a setkávám se s prvními zápornými reakcemi. Nakonec se domlouváme, že postup vzhůru po příkré kamenné suti zkusíme.

 

Jako první vzdává Hanka. Chvíli po ní pak Standa a když se se Zdeňkem dostáváme k prvním sněhovým polím, vzdáváme i my. Jsem ráda. Terén není bezpečný, navíc se vrcholky ztrácí v mracích. Postup vzhůru by byl zbytečným „honěním ega“. Kloužeme tedy po suťovisku zpátky k jezeru a já vzpomínám na zimní lyžování, které mi pohyb ve zdejším terénu vzdáleně připomíná.

Abychom se nevraceli po stejné cestě, odbočujeme po ostrém klesání směrem na cestičku ke kempu v Culnamean. Ani tady nejsou trasy nijak značeny. Bílá pláž a mořská hladina se pod námi ale tak třpytí, že je dnes opravdu téměř nemožné zabloudit.

 

Přicházíme k pláži. Nechávám ostatní za zády a sama se vypravuji pro auto. Vrcholky Black Cullins jsou opět bez mráčku. Nabírám Hanku, Zdeňka a Standu, a protože máme čas a svaly nejsou ještě úplně zničené, jdeme se projít k nedalekým turisty hojně navštěvovaným bazénkům Fairy Pools.

 

Je poslední dubnový den. Ano, přiznávám, ve stínu je chladno. Na jindy ale přeplněném ostrově ani dnes nepotkáváme téměř žádné turisty. Letos se tedy dubnový termín opravdu vyplatil. Vracíme se do hostelu, a protože je dnešek naším posledním dnem na Isle of Skye, rozhodujeme se po večeři vyrazit na závěrečnou rozlučkovou procházku- hned za hostelem je menší kopeček, Cnoc Glas Heilla, 116 m, ze kterého je báječný výhled na nedaleké pohoří Black Cullins a západní pobřeží ostrova. Slunce akorát pomalu zapadá. Společně s jeho posledními paprsky se i my loučíme s ostrovní krajinou.

Prvního května je prý lásky čas. My místo nějakých líbaček pod rozkvetlou třešní balíme věci a nasedáme do auta. Právě v čas. Obloha se nad ostrovem začíná halit do kovově šeda. Naší první zastávkou na několika hodinové jízdě zpět do Edinburghu je hrad Eilean Donnan. Je ráno, čas, kdy turisté zatím snídají. Jsme tu sami. Protahujeme nohy a procházíme se okolo. Na návštěvu interiérů nemáme chuť. Místo toho pokračujeme dál a po dalších 100 km přijíždíme k památníku Commando memorial s výhledem na nejvyšší britský vrcholek, Ben Nevis. Další pauzička, další protažení nožiček.

 

Vodopády Pattack Falls jsou poslední krátkou pauzou před zastávkou v kamenném městečku Pitlochry, a poté nás už čeká město měst, Edinburgh. Ubytováváme se v hostelu, ze kterého prcháme do nedaleké restaurace. Pivečko a dobrá večeře to jistí.

 

Druhý den vstáváme ještě před úsvitem. Letadlo odlétá v šest ráno. Vezu Zdeňka s Hankou a Standou na letiště, kde se ve čtyři hodiny ráno loučíme. Sama pak odjíždím do Glasgow, kde vracím vypůjčený automobil, náhradu za mou nyní již mrtvou Astru…

 

 

 

PŘEDCHOZÍ ČÁST CESTOPISU

 

 

Please reload

Featured Posts

Isle of Skye v červnu 1/4

29.11.2019

1/10
Please reload

Recent Posts