top of page
Anchor 1

OSTROVY VNĚJŠÍCH HEBRID

Tam, kde se čas zastavil

27. 8. - 5. 9. 2019

Vydej se na kraj světa,

až tam, kde se čas zastavil

*ostrovy: Jižní a Severní Uist, Berneray, Eriskay, Harris a Lewis

*ubytování v tradičních domech a doprava ve VW Transporter

*nezapomenutelná krajina Vnějších Hedrid

*výšlap na ostrovní vrcholky, procházky po pláži

*birdwatching (pozorování ptactva), delfínů, vodních vyder, skalních orlů, stád jelenů...

*návštěva UNESCO archeologických lokalit

*zkušená průvodkyně 

*malá skupina maximálně 6 účastníků

*domácí snídaně :)

Vnější Hebridy jsou nejen v evropském kontextu unikátní ostrovní kolonií. Tyto "Ostrovy na hraně", jak se Hebridám často přezdívá, jsou nejzápadnějšími ostrovy Skotska, které ukrývají unikátní přírodní krásy a archeologické lokality. Během našeho výletu budeme ubytováni ve zdejších tradičních obydlích, ze kterých budeme podnikat výpravy na nejvyšší ostrovní vrcholky, archeologické lokality, procházky po bílých písečných plážích a mnoho dalšího. Po ostrově se budeme pohybovat osobním autem. Díky malé skupině si můžeme program upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se bát, že se na Hebridách budeš někdy nudit. Při prohlídce ostrovů můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Výlet je koncipován pro všechny bez rozdílu fyzických sil. Pokud máš rád(a) přírodní krásy a potřebuješ si konečně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, Hebridy jsou tím pravým místem. 

PŘIHLÁŠENÍ NA VÝLET JE UZAVŘENO

Pokud máš o výlet na Vnější Hebridy zájem, v roce 2020 vyrážíme na 2 výlety- květnový a červencový. Více informací o výletech najdeš zde.

20180728_191034.jpg

Cena zahrnuje:

 • Nonstop služby zkušené české průvodkyně :)

 • 7x ubytování na Vnějších Hebridách v tradičních domech

 • 1x ubytování v apartmánu v Edinburghu/Glasgow

 • 1x ubytování v hostelu na ostrově Skye

 • Veškerá doprava po Skotsku (VW Transporter)

 • 4x trajekty mezi pevninou, Vnitřními a Vnějšími Hebridami

 • Doprava z letiště v Edinburghu/Glasgow do centra města a zpět

 • Cestopis z výletu (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 • Domácí snídaně během celého výletu (pozn. od tradiční skotské-vejce a slanina, přes kaše až k palačinkám - cokoli si budeš přát :).)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Skotska (v současné chvíli cena zpáteční přímé letenky okolo 3.000 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Vstupné do památek (Pokud bude zájem o jejich návštěvu.)

 • Strava kromě snídaní (viz poznámka níže)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/SK do Edinburghu/Glasgow, přejezd na Isle of Skye. Cestou zastávky v Glen Coe, městě Fort William, u slavného viaduktu Glenfinnan a první plavba na Isle of Skye z městečka Mallaig. Následně ubytování v hostelu na ostrově.

Den 2: Návštěva ostrova Isle of Skye: Barevné přístavní městečko Portree, výšlap na Old Man of Storr (719 m), projížďka po ostrově, vodopády. Odpolední dvouhodinová plavba okolo ostrovů Vnitřních Hebrid. Připlouváme do přístavu v Tarbetu na ostrově Jižní Harris. Ubytování v hostelu.

Den 3: Zdolání jednoho z mnoha ostrovních vrcholků; Při dobrém počasí možnost vidět nejzápadnější britský ostrov St. Kilda. Následný přejezd k bílým plážím okolo osady Hushnish. Výlet okolo místního zapomenutého pobřeží.

Den 4: Odpočinkový "turistický" den. Projížďka po ostrově Lewis. Návštěva archeologických lokalit- Gearrannan - původní vesnice s travnatými střechami. Údajně nejkrásnější vztyčené prehistorické kameny ve Skotsku  Calanais (Callanish UNESCO), návštěva brochu, nejsevernějšího bodu ostrova Lewis a ostrovního "velkoměsta" Stornoway a mnoho dalších lokalit :).

Den 5: Prozkoumání ostrova Scalpay a nejstaršího majáku na západním skotském pobřeží. Odpočinek na vyhlášených bílých plážích nedaleko osady Luskentyre. Možnost výšlapu na jeden z místních vrcholků.

20180903_201644.jpg

Den 6: Projížďka po "Golden Road", klikatící se silničce na východním pobřeží ostrova Harris. Prohlídka přístavního města Tarbert a sakrální architektury - návštěva kostela sv. Clementa s krásnou sochařskou výzdobou. Odjezd trajektem (hodinová vyhlídková plavba okolo ostrovů) na ostrov Berneray. Návštěva archeologických lokalit na Severním Uist. Ubytování na pláži v tradičním hebridském domě s travnatou střechou na Jižním Uist.

Den 7: Návštěva ostrova Eriskay. Procházka po ostrově mezi divokými koni a rozkvetlými loukami s výhledem na jižní ostrov Barra. Odpolední projížďka okolo ostrova Jižní Uist, výšlap na jeden z místních jednodušších vrcholků (max 200 m n m.).

Den 8: Výšlap na Hecla (pouze při dobrém počasí) nebo návštěva bílých pláží a zdolání menších vrcholků okolo západního pobřeží Severního Uist a Berneray.

Den 9: Ranní rozloučení s Hebridy. Odjezd trajektem zpět na pevninu. Přesun do hlavního skotského města, Edinburghu. Možnost návštěvy městečka Pitlochry případně hradu Eilean Donan. Večerní návštěva města.

Den 10: Odlet domů.

POZOR! - itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že se jedná o „soukromý“ výlet, bude denní plán odpovídat čistě tvým požadavkům. Nevadí ti vstávat brzy a vracet se na hostel před večeří? Nebo si budeš chtít odpočinout a užít si luxusu dlouhého spánku? Rozhodnutí bude záležet na tobě a zbylých účastnících.

Náročnost výletu:

Výlet není fyzicky náročný. V plánu je sice zdolání několika hebridských kopců, pokud ale dáváš přednost pozorování ptactva či výletům po archeologických lokalitách, výstupy můžeme vynechat, či poupravit. Jedná se ale o aktivní dovolenou!

20180729_145906.jpg

Podmínky na Hebridách a UPOZORNĚNÍ OD ÚČASTNÍKŮ Z MINULÝCH ROČNÍKŮ:

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Hebridy jsou známy svým specifickým podnebím. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého letního dne. Rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Také bez návleků si budeš akorát zoufat! Výlety do hor vedou skrz rašeliniště, mokřady a vřesoviště! Připrav se na bláto a mokro.

Základní vybavení:

Na Vnější Hebridy se vypravíme během konce léta, kdy nás zde přivítají barevné louky a fialové vřsem pokryté hory. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na výrazně chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet po ostrovech Vnějších Hebrid se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení a přibal i větrovku a teplejší oblečení. Na Vnějších Hebridách se během jara rodí miliony krve sajících muchniček (=midges; miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezmi si s sebou pro jistotu moskytiéru (fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti vozím v autě s sebou :)). Na Vnějších Hebridách téměř stále fouká, a tak se s trochou štěstí muchničkám během této části výletu vyhneme.

 

Obecně ale platí, že si veškeré věci můžeme dokoupit i na místě. Vzhledem k tomu, že jsou Vnější Hebridy zásobovány pomocí náročné trajektové dopravy, připrav se na vyšší cenu u většiny produktů.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Návleky – bez návleků (např. TYTO) se ve skotské krajině neobejdeš. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu.

 • Pohorky – ani bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se na Vnějších Hebridách neobejdeš.

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – na jaře může být na Západních ostrovech všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť.

 • Péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 3x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá v hostelech ručně vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Pyžamo - oblečení na spaní

 • Hůlky na chůzi (Nemusí být.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení a ručník

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Skotska nízkonákladovou leteckou společností Easyjet nebo Ryanair, které spojují Edinburgh (Glasgow - společnost Jet2) a Prahu pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh).  Pokud budeš chtít na letence ušetřit, na výlet po Vnějších Hebridách ti bude stačit pouze batoh do objemu 40 litrů, který se dá bez problémů označit jako příruční zavazadlo.

Případně je možnost se domluvit s dalšími účastníky a společně odbavit jedno zavazadlo.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se pohybující na cestě mezi Skotskem, Španělskem, Indonésií a Českou republikou. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

20180524_185212.jpg

Vnější Hebridy jsou mou nejoblíbenější částí Skotska. Je to místo, kde si dokonale odpočineš od shonu a společenských tlaků. Místní zde stále ještě topí rašelinou a pole jsou každou zimu „hnojena“ zavátým bílým vápenatým pískem zdejších pláží. Hebridská pokojná a přátelská atmosféra naladí i nejvíc rozladěné jedince. Stačí jeden den se zdejším magickým sluncem, bílými plážemi a čistou nezkaženou přírodou a bude i tobě jasné, že ses ocitl(a) v ráji.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není, kromě snídaně, zahrnuta strava je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo na hostelu vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit do hebridských restaurací. Předem tě ale musím upozornit, že restaurací je na ostrově pomálu. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíte od 3 do 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Dle informací účastníků předchozích ročníků by ti mělo stačit okolo 40-150 liber (včetně nákupu lahve whisky :) )

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

20180803_143747.jpg

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V Současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat v létě 2019, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Zapomenuté ostrovy Vnějších Hebrid jsou místem, kde příroda stále ještě vítězí nad lidskými silami. Pokud se na ostrovy vypravíš, čeká tě návštěva bohaté ostrovní fauny. S trochou štěstí uvidíme lovící delfíny, plachtící orly, hrající si mořské vydry, divoké koně a poníky nebo líně se převalující tuleně. Zelené louky a kopce, bílé písečné pláže, skalnaté vrcholky a zvláštní světlo dělají z Vnějších Hebrid nezapomenutelný „ráj na zemi“, který stojí za to objevit :) .

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na Vnější Hebridy zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Fotogalerie výletu z roku 2016

Fotogalerie výletu z roku 2017

Fotogalerie výletu z roku 2018

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

pláže na Berneray
pláže na Berneray
Eriskayští poníci
ostrov Eriskay
majáku Eilean Glas
pláže okolo Luskentyre
rašelina
Callanish
Old Man of Storr
Old Man of Storr
pláže na Harris
pláže na Vnějších Hebridách
pláže na Harris
Výhled na Barru
Harris
východ slunce
Severní Uist
Harris
Tradiční obydlí
Gearrannan, Lewis
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Broch
výhled ze Severního Uist
Vnější Hebridy
Lewis
pláže na Harris
kostel Roghadal
Vnější Hebridy
výhled ze Severního Uist
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy

Vážená návštěvnice/návštěvníku těchto stránek,máš jakýkoli dotaz či komentář k cestě po ostrovech Vnějších Hebrid? Napiš mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page