top of page
Anchor 1

FINSKO PLAVBA po jezeře SAIMAA
Na katamaránech po NP Linnansaari 
srpen 2024

Chyť vítr do vlasů na expediční plavbě po finském jezeře Saimaa

 • Plavba na expedičních katamaránech po NP Linnansaari na jezeře Saimaa

 • možnost jachtařského tréningu

 • rybaření, sbírání hub a borůvek

 • vaření na ohni, sekání a štípání dřeva, spojení s přírodou

 • výlet pro rodiny s dětmi

 • nácvik ovládání katamaránů na Nových Mlýnech - aneb seznamovací víkend na jižní Moravě

 • 2 čeští zkušení průvodci: zkušený kapitán Michal a plavčice Klára

 • 1 katamarán= 2 dospělí a 2 děti

 • 3 katamarány: max 12 účastníků (6 dospělých a  maximálně 6 účastníků

 • Individuální přístup; možnost úpravy výletu dle preferencí

Saimaa, Finsko s dětmi

Jak nejlépe objevit a zažít Finsko, zemi tisíců jezer? Přeci z lodi! V srpnu se chystáme na v pořadí čtvrtou expedici po nádherném jezeře Saimaa. Plavit se budeme v NP Linnansaari, kde se nachází spoustu ostrůvků se zázemím v podobě suché toalety, venkovního důmyslně řešeného ohniště a pár rovných míst na stany.

Plavit se budeme na nafukovacích katamaránech, kam se vejdou dva dospělí a dvě děti, případně i 3 dospělí bez dětí a veškerá potřebná výbava. Všechny věci budeme pečlivě uchovávat v nepromokavých vacích a pokud kapitán nezavelí jinak, budeme vždy každý den přeplouvat z ostrova na ostrov. Dle počasí a směru větru můžeme denně uplout 4 - 10 námořních mil, případně vybalit všechny věci a zkusit si na katamaránech trochu zazávodit, projít se po ostrově, rybařit, sbírat houby, nebo jen sedět u ohně a dívat se do třepetajících se plamenů.

Všechno jídlo budeme vařit na ohni - ať už chycené ryby, pečené brambory, čaj z borůvek, brusinek, jehličí nebo bylinek, které najdeme na ostrůvcích. S sebou bereme kotlík s pokličkou, stejně jako záložní jetboil s jednou plynovou kartuší (pro případ, kdy bude potřeba opravdu velmi rychle uvařit teplou vodu- ano, děti někdy nepočkají).

Určitě se zdržíme na hlavním ostrově Linnansaari, kde nevynecháme návštěvu tradiční finské farmy, která je upravena na muzeum. Čeká nás i výlet po ostrově a večer si zajdeme do pravé finské sauny.

Civilizaci si připomeneme v malém městečku Oravi, kde můžeme ochutnat třeba pizzu se sobím masem, nebo dokoupit zásoby na posledních pár dní plavby, a když budeme mít štěstí, uvidíme i sladkovodní tuleně, místní celosvětovou raritu.

Dobít mobil můžeme přes powerbanku nebo solární panely, většinu dne bude ale schovaný. (V případě jakéhokoliv problému je signál LTE neustále k dispozici.)

Saimaa, Finsko s dětmi

Cena za loď: 45.000 Kč

Maximální počet lodí: 3

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 10.000 Kč/loď

Termíny:

27.- 28. 7. 2024 - seznamovací víkend

Saimaa, Finsko: 31. 7. - 9. 8. 2024

VÝLET JE OBSAZEN

Saimaa, Finsko: 9. - 18. 8. 2024

POSLEDNÍ VOLNÁ LOĎ

Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby 2 českých průvodců

 • Účast na akci a její organizace

 • Půjčení nafukovacího katamaránu Minicat 420

 • Seznamovací víkend 27. - 28. 7. 2024 na Nových Mlýnech

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z Prahy do Helsinek

 • Vlak z letiště do Varkaus/Savonlinny a zpět

 • Kempovací poplatek na ostrově Linnansaari

 • Vstup do sauny

 • Cestovní pojištění, strava

Itinerář výletu:

Den 1: Přílet do Helsinek, cesta vlakem do Varkaus/Savonlinny. Podle doby příletu a příjezdu buď odpočinek v kempu/ubytování, nebo příprava katamaránů (nafouknutí, lanoví, stěžeň...), zabalení věcí do nepromokavých vaků a první kratší etapa.

Den 2: Pokud se nestihneme nalodit předchozí den, pak itinerář viz. 1. den. Jinak další etapa dle počasí a intenzity větru.

Den 3 - 8: Každodenní přeplavby po ostrovech finského jezera Saimaa s návštěvou hlavního ostrova NP Linnansaari a městečka Oravi. Vždy bude záležet na intenzitě větru, chuti plachtit, náladě a td.

Den 9: Přeplavba do Savonlinny. Možnost návštěvy místního hradu. Cesta do Helsinek. Přespání v Helsinkách

Den 10: Návštěva města a odlet domů dle letového řádu

Saimaa, Finsko s dětmi

Běžný den a náročnost výletu:

Výlet je zcela nenáročný. Pro akčního člověka, co potřebuje celý den pobíhat, bude dokonce nudný. Jedná se o velmi odpočinkovou akci zaměřenou na rodiny s dětmi, případně člověka, který si potřebuje odpočinout, zrelaxovat a týden "nic nedělat".

Každý den se probudíme, uvaříme na ohni čaj, snídani, zabalíme věci, nalodíme se a budeme pokračovat na další ostrov. Plavba může trvat od 3- 5 hodin někdy i více, záleží na síle větru, skupině a preferencích.

Ze začátku poplujeme všichni spolu. Až když jednotliví kapitáni získají sebedůvěru můžeme se rozdělit na dohled. Na lodi je vždy jeden zapnutý mobil, ať se můžeme domlouvat, pokud by byl nějaký problém nebo třeba rychlá změna plánu.

Po připlutí do cílového místa vybalíme, postavíme stany a rozděláme oheň. Někteří mohou jít rybařit, jiní sbírat houby, borůvky, brusinky, objevovat ostrov nebo si hrát. Když bude chuť, můžeme uspořádat jachtařskou soutěž.

Je to výlet, který nás zavede do finské divočiny. Co si nevezmeme s sebou, to nepotřebujeme.

Základní vybavení:

Kvalitní spacák- klidně tří sezónní (s ohledem na tvou termoregulaci), karimatku doporučuji vzít pěnovou Thermarest- využiješ ji i na sezení během plavby a nehrozí propíchnutí. Velké nádoby na vaření bereme my. Ty si vezmi jen příbor (lžíci), hrníček, nůž a misku. I přesto, že je ve Finsku během léta světla až až, nezapomeň na čelovku. Člověk nikdy neví, kdy se bude hodit. Pokud nemáš stan, rádi ti vypůjčíme. Ve Finsku můžeš zkusit i závěsné hamaky. Stromů je všude dost a tak není problém spaní zavěsit. 

Věci budeme balit do velkých nepromokavých vaků a i nafukovací loď není nafukovací do nekonečně. Co se týká oblečení, zabal opravdu skromně.

Saimaa, Finsko s dětmi

Oblečení vyber dle aktuální předpovědi počasí. Během plavby se ti bude hodit nepromokavá bunda. Ideálně pláštěnka = kvalitní pončo bez knoflíků!!!), nepromokavé kalhoty, případně neoprenové botičky (pokud jsi opravdu zmrzlík). Brýle a čepice/kšiltovka. A pod nepromokavou vrstvu zařaď klidně něco teplejšího v podobě lehké péřové bundy.

Spodní vrstvu vyřeš kvalitním tričkem a podvlíkačkami z merino vlny a nezapomeň ani na kraťasy a plavky. Jedeme přece k vodě :).

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Saimaa, Finsko s dětmi

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • karimatka, spacák, stan/hamaka

 • boty = tenisky a případně neoprenové boty nebo boty do vody

 • čepice a šátek

 • sluneční brýle a plavky

 • nepromokavá bunda a kalhoty

 • pláštěnka

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty (mně sedí obyčejné legíny)

 • spodní vrstva z rychleschnoucího merina - 2x tričko s krátkým rukávem, 2x s dlouhým rukávem, podvlékací kalhoty

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • pyžámko :)

 • ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • hygienické potřeby v cestovním balení nejlépe ekologicky odbouratelné- budeme se mýt v jezeře,

 • repelent proti komárům

 • lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti, tepelná fólie

 • filtrační lahev: vodu budeme filtrovat a pít přímo z jezera

 • příbor, hrníček, miska, nůž

 • fotoaparát, hudba, oblíbená kniha :)

 • rybářské vybavení pokud si budeš chtít chytit taky nějakou tu vlastní rybu

Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící v malé moravské vesničce Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Michal Krysta:

Běh, paragliding, kolo, kajak, lezení a samozřejmě jachting. To vše ve vrcholové (závodní) úrovni. Michal Krysta patří už několik let ke všestranným sportovcům v českém outdooru. Věnuje se extrémním štafetovým závodům, terénnímu triatlonu a jako jeden z mála Čechů se účastnil i extrémního závodu Red Bull XAlps.

Na svých cestách učí lidi létat, lozit, surfovat a plout. V roce 2021 přeplul sám na vlastnoručně postavené lodi Atlantik. V současné době organizuje jachtařské kurzy a dál se věnuje závodnímu jachtingu.

Více o jeho aktivitách najdeš na www.bivaq.cz nebo na fb. stránce @bivaq.

Saimaa, Finsko s dětmi

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že vyrážíme do finské divočiny, možností, kde by se daly utratit peníze, bude minimum. Kromě Helsinek a cesty k jezeru Saimaa budou během našeho výletu pouze dvě šance, kde můžeme doplnit zásoby nebo koupit nějaké suvenýry. Zhruba v polovině výletu navštívíme městečko Oravi, kde se nachází restaurace a malý obchůdek a dále ostrov Linnansaari, kde potkáme maličký kavárno-obchůdek s chlazeným pivem nebo horkou polévkou.

Finsko je výrazně dražší zemí než Česká republika. Většinu jídla nakoupíme buď doma a přivezeme s sebou (velmi doporučuji výborné dehydratované výrobky od Advanture Menu) nebo koupíme ve finském supermarketu po cestě k Saimaě.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj 4-6 eur

 • Pivo malé 6 - 8 eur

 • Hlavní chod (pizza v restauraci v Oravi) cca 15 - 18 euro

Saimaa, Finsko s dětmi

Výměna českých korun za eura:

Ve Finsku se dá všude platit kartou, opravdu není potřeba žádná hotovost. Pokud ale nechceš platit kartou a raději vše platíš hotově, doporučuji si vyměnit české koruny za eura už doma. Kromě letiště nebudeme mít možnost peníze během cesty vyměnit.

Na výlet ti bude bohatě stačit 100 e (pokud tedy vezmeš jídlo z domu).

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Finsko je stejně jako Česká republika součástí EU, takže k pobytu na tomto území ti bude stačit pouze platný občanský průkaz, jehož platnost musí být delší než 6 měsíců po návratu z výletu.

 • OP/pas s alespoň půlroční dobou platnosti

 • kopie OP/pasu

 • kopie cestovního pojištění

Saimaa, Finsko s dětmi

Závěrem:

Finsko je zemí tisíců jezer a nekonečných lesů. Jakmile člověk opustí hlavní spoje z Helsinek, ocitne se v krajině nedotčené lidskou rukou. Čím víc na sever pojedeme, tím míň lidských obydlí potkáme. Jezero Saimaa je velikou vodní plochou, kterou jen sem tam tříští nějaký ostrov. Je to jediné místo na světě, kde žijí sladkovodní tuleni a díky opuštěným veřejným kempům i ideální lokalita pro dobrodruhy a milovníky přírody.

Pokud máš rád(a) přírodu, potřebuješ zmizet z dosahu civilizace a jednoduše si jen odpočinout- třeba sběrem borůvek a hub, pak je výlet po finské Saimaa přesně pro tebe.

Nemusíš být ani zkušeným/ou jachtařem/kou. Michal ti vše podstatné vysvětlí a naučí ať už během seznamovacího víkendu na Nových Mlýnech nebo během prvních dní plavby.

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta do Karibiku zaujala, neváhej nás kontaktovat. Rádi doplníme a upřesníme všechny nesrovnalosti.

Michal Krysta - kapitán +420 776 111 257 , krysta.michal@gmail.com

Klára Skuhravá  - průvodce ​+420 730 187 706 , skuhrava@gmail.com

Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko s dětmi
Saimaa, Finsko
Saimaa, Finsko
Saimaa, Finsko
Saimaa, Finsko
bottom of page