top of page
Anchor 1

OSTROVY VNĚJŠÍCH HEBRID
Tam, kde se čas zastavil
7. - 16. 5. 2024

Vydej se na kraj světa,

až tam, kde se čas zastavil

*ostrovy: Jižní a Severní Uist, Berneray, Eriskay, Harris a Lewis

*ubytování v tradičních skotských domech

*nezapomenutelná krajina Vnějších Hebrid

*výšlap na ostrovní vrcholky, procházky po pláži

*birdwatching (pozorování ptactva - orlů, terejů, čejek...), divokých poníků, tuleňů, delfínů, vodních vyder, stád jelenů...

*návštěva UNESCO archeologických lokalit

*zkušená průvodkyně 

*malá skupina maximálně 7 účastníků

Vnější Hebridy

Vnější Hebridy jsou nejen v evropském kontextu unikátní ostrovní kolonií. Tyto "Ostrovy na hraně", jak se Hebridám často přezdívá, jsou nejzápadnějšími ostrovy Skotska, které ukrývají unikátní přírodní krásy a archeologické lokality. Během našeho výletu budeme ubytováni ve zdejších tradičních obydlích, ze kterých budeme podnikat výpravy na nejvyšší ostrovní vrcholky, archeologické lokality, procházky po bílých písečných plážích a mnoho dalšího. Po ostrově se budeme pohybovat osobním automobilem. Díky malé skupině si můžeme program upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se bát, že se na Hebridách budeš někdy nudit. Při prohlídce ostrovů můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Výlet je koncipován pro všechny bez rozdílu fyzických sil. Pokud máš rád(a) přírodní krásy a potřebuješ si konečně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, Hebridy jsou tím pravým místem. 

Vnější Hebridy

Cena: 12.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby českého průvodce

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, trajekty, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

(Náklady na dopravu, trajekty a ubytování 16.000 Kč.)

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Skotska a zpět (cca 3-5.000 Kč)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

VÝLET JE OBSAZEN

Poslední volný termín: 16. -25. 5. 2024

Vnější Hebridy

Rezervace je platná po zaplacení zálohy 6.000 Kč

Vnější Hebridy

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/SK do Edinburghu/Glasgow, přejezd na Isle of Skye. Cestou zastávky v Glen Coe, městě Fort William, u slavného viaduktu Glenfinnan a první plavba na Isle of Skye z městečka Mallaig. Následně ubytování v hostelu Skyewalker na ostrově.

Den 2: Návštěva ostrova Isle of Skye: Barevné přístavní městečko Portree, výšlap na Old Man of Storr (719 m), projížďka po ostrově, vodopády. Odpolední dvouhodinová plavba okolo ostrovů Vnitřních Hebrid. Připlouváme do přístavu v Tarbetu na ostrově Jižní Harris. Ubytování ve vlastním soukromém domě.

Den 3: Zdolání jednoho z mnoha ostrovních vrcholků; Při dobrém počasí možnost vidět nejzápadnější britský ostrov St. Kilda. Následný přejezd k bílým plážím okolo osady Hushnish. Výlet okolo místního zapomenutého pobřeží.

Den 4: Odpočinkový "turistický" den. Projížďka po ostrově Lewis. Návštěva archeologických lokalit- Gearrannan - původní vesnice s travnatými střechami. Údajně nejkrásnější vztyčené prehistorické kameny ve Skotsku  Calanais (Callanish UNESCO), návštěva brochu, nejsevernějšího bodu ostrova Lewis a ostrovního "velkoměsta" Stornoway a mnoho dalších lokalit :).

Den 5: Prozkoumání ostrova Scalpay a nejstaršího majáku na západním skotském pobřeží. Odpočinek na vyhlášených bílých plážích nedaleko osady Luskentyre. Možnost výšlapu na jeden z místních vrcholků.

Vnější Hebridy

Den 6: Projížďka po "Golden Road", klikatící se silničce na východním pobřeží ostrova Harris. Prohlídka přístavního města Tarbert a sakrální architektury - návštěva kostela sv. Clementa s krásnou sochařskou výzdobou. Odjezd trajektem (hodinová vyhlídková plavba okolo ostrovů) na ostrov Berneray. Návštěva archeologických lokalit na Severním Uist. Ubytování v osobním soukromém domě.

Den 7: Návštěva ostrova Eriskay. Procházka po ostrově mezi divokými koni a rozkvetlými loukami s výhledem na jižní ostrov Barra. Odpolední projížďka okolo ostrova Jižní Uist, výšlap na jeden z místních jednodušších vrcholků (max 200 m n m.).

Den 8: Výšlap na Hecla (pouze při dobrém počasí) nebo návštěva bílých pláží a zdolání menších vrcholků okolo západního pobřeží Severního Uist a Berneray.

Den 9: Ranní rozloučení s Hebridy. Odjezd trajektem zpět na pevninu. Přesun do hlavního skotského města, Edinburghu. Možnost návštěvy městečka Pitlochry případně hradu Eilean Donan. Večerní návštěva města.

Den 10: Odlet domů.

POZOR! - Itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality.

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že se jedná o „soukromý“ výlet, bude denní plán odpovídat čistě tvým požadavkům. Nevadí ti vstávat brzy a vracet se na ubytování před večeří? Nebo si budeš chtít odpočinout a užít si luxusu dlouhého spánku? Rozhodnutí bude záležet na tobě. Ať tak nebo tak, na Vnějších Hebridách se rozhodně nestihneš nudit.

Vnější Hebridy

Náročnost výletu:

Výlet není fyzicky náročný. V plánu je sice zdolání několika hebridských kopců, pokud ale dáváš přednost pozorování ptactva či výletům po archeologických lokalitách, výstupy můžeme vynechat, či poupravit. Jedná se ale o aktivní dovolenou, během které budeme každý den vyrážet na pěší výlety! (Ujdeme přibližně 10 -15 km denně.)

Vnější Hebridy

Podmínky na Hebridách a UPOZORNĚNÍ OD ÚČASTNÍKŮ Z MINULÝCH ROČNÍKŮ:

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Hebridy jsou známy svým specifickým podnebím. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého jarního dne. Rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Také bez návleků si budeš akorát zoufat! Výlety do hor vedou skrz rašeliniště, mokřady a vřesoviště! Připrav se na bláto a mokro.

Vnější Hebridy

Základní vybavení:

Na Vnější Hebridy se vypravíme na jaře, kdy nás přivítají zelené louky a hory, hnízdící mořské ptactvo i líní tuleni. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet po ostrovech Vnějších Hebrid se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení a přibal i větrovku a teplejší oblečení. Na Vnějších Hebridách se během jara rodí miliony krve sajících mochniček (=midges; miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezmi si s sebou pro jistotu moskytiéru (fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti a otoku bývá většinou zbytečný). Naštěstí jsou Vnější Hebridy známy svým neutichajícím větrem, který většinou drží muchničky z dohledu.

 

Obecně ale platí, že si veškeré věci můžeme dokoupit i na místě. Vzhledem k tomu, že jsou Vnější Hebridy zásobovány pomocí náročné trajektové dopravy, připrav se na vyšší cenu u většiny produktů.

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Návleky – bez návleků (např. TYTO) se ve skotské krajině neobejdeš. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu.

 • Pohorky – ani bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se na Vnějších Hebridách neobejdeš. POZOR!- Kotníčkové boty nejsou pohorky!

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – na jaře může být na Západních ostrovech všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť,sněžení...

 • Péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 3x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Ručník

 • Pyžamo - oblečení na spaní

 • Hůlky na chůzi (Nemusí být.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Vnější Hebridy

Průvodce:

Naším průvodcem budu já (Klára Skuhravá), jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se snažím usadit v malebné vesnici na jihu Moravy. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui...

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

milované Skotsko

Vnější Hebridy jsou mou nejoblíbenější částí Skotska. Je to místo, kde si dokonale odpočineš od shonu a společenských tlaků. Místní zde stále ještě topí rašelinou a pole jsou každou zimu „hnojena“ zavátým bílým vápenatým pískem zdejších pláží. Hebridská pokojná a přátelská atmosféra naladí i nejvíc rozladěné jedince. Stačí jeden den se zdejším magickým sluncem, bílými plážemi a čistou nezkaženou přírodou a bude i tobě jasné, že ses ocitl(a) v ráji.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo v ubytovacím zařízení vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit do hebridských restaurací. Předem tě ale musím upozornit, že restaurací je na ostrově pomálu. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Dle informací účastníků předchozích ročníků by ti mělo stačit okolo 50-150 liber (včetně nákupu lahve whisky :) )

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Vnější Hebridy
Vnější Hebridy

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Do Velké Británie se nově smí přijet/přiletět pouze s platným cestovním pasem (musí platit ještě následných 6 měsíců).

 • Pas s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

Vnější Hebridy

Závěrem:

Zapomenuté ostrovy Vnějších Hebrid jsou místem, kde příroda stále ještě vítězí nad lidskými silami. Pokud se na ostrovy vypravíš, čeká tě návštěva bohaté ostrovní fauny. S trochou štěstí uvidíme lovící delfíny, plachtící orly, hrající si mořské vydry, divoké koně a poníky nebo líně se převalující tuleně. Zelené louky a kopce, bílé písečné pláže, skalnaté vrcholky a zvláštní světlo dělají z Vnějších Hebrid nezapomenutelný „ráj na zemi“, který stojí za to objevit :) .

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na Vnější Hebridy zaujala, zavolej mi nebo napiš.

                                                                                      Klára Skuhravá

​+420 730 187 706

skuhrava@gmail.com

Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy
bottom of page