top of page
Anchor 1

JARO NA CAMINU
27. 4. - 10. 5. 2023

Pojď se projít po 260 (až 270) km tradiční francouzské cestě z Astorgy do Santiaga de Compostely

Potřebuješ se zastavit? Zapřemýšlet, jestli děláš v životě všechno tak, jak jsi vždycky chtěl(a)? Pojď se projít do Santiaga. Cestou budeme mít nejen čas na přemýšlení a povídání, ale i poznávání severního Španělska a pořádný mentální relax. 

 

Během jedenáctidenní pouti, která nás zavede ze španělské Astorgy až před katedrálu v Santiagu de Compostela, ujdeme celkem 260 kilometrů (některé zdroje uvádí 270 km). Naše kroky budou procházet skrz zvlněnou krajinu a starobylá městečka pyrenejského poloostrova. Budeme mít čas ochutnat místní speciality a pochopit zdejší  kulturu, stejně jako objevit bohatou historii zdejšího kraje.

 

Na evropském kontinentu není snad slavnější pouti, než je ta do Santiaga de Compostela. Cest je nespočet. Tou nejfrekventovanější je pouť od francouzských hranic konkrétně z městečka St. Jean-Pied-du-Port. 780 km se dá ujít za několik týdnů nebo měsíců. Záleží na tvé fyzičce, odhodlání a času.

​My vyrazíme z Astorgy, která je od Santiaga vzdálená 260 km. Pouť nám bude trvat 11 dní. Denně ujdeme něco okolo 25 km. Není třeba se bát. Na cestu máme vyhrazen celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Během dne budeme procházet skrz aleje, vinice, kaštanové sady, lesy, hory, kopce, louky ale i skrz starověká městečka a vesnice, které prapůvodně vznikly právě díky „Caminu“ (Pouti do Santiaga).

Po příchodu do Santiaga si necháme potvrdit kredenciál (poutnický pas), díky kterému dostaneme osvědčení o absolvování pouti. Následně si prohlédneme město. Druhý den odlétáme zpět domů.

Cena: 8.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z Prahy do Španělska a zpět

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování

(Náklady na dopravu a ubytování cca 8.000,-Kč.)

Maximální počet účastníků: 7

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO

 

Rezervace je platná po zaplacení zálohy 6.000 Kč

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z Prahy do Madridu ve večerních hodinách. Noční autobus do Astorgy.

Den 2: Ranní příjezd do Astorgy a první den putování po caminu.

Den 3 - 12: Putování po francouzské svatojakubské cestě do Santiaga de Compostely.

Den 13: Příchod do Santiaga. Poutnická mše, vyzvednutí certifikátu o absolvování cesty, návštěva města.

Den 14: Odjezd v ranních hodinách na letiště do Madridu a odpolední odlet zpět do Prahy.

Pozn. Pokud by byl zájem, je možné zůstat v Santiagu o den či dva déle. Již bez účasti průvodce.

Běžný den výletu:

Každý den se budeme řídit pravidlem, že: „Francouzská cesta do Santiaga „Camino de Santiago“ není závod.“ Jediné pravidlo, které je pro všechny účastníky výletu neměnné, je dojít každý den do stanoveného cílového místa. Na své cestě se můžeš pohybovat sám(sama), případně se můžeš připojit ke mně, tvé průvodkyni. Můžeme si povídat, nebo chodit v tichém rozjímání vedle sebe. Můžeme se zastavit na kávičku, posedět ve stínu stromu, navštívit obchody v městečkách po cestě, nebo si zajít do restaurace na poutnické menu. Vše podle své aktuální nálady a chuti.

Kdy budeš vstávat a pouť začínat je na tobě. Připrav se ale na to, že většinu poutnických ubytoven budeme muset opustit nejpozději do 8:00. Já vstávám každý den mezi 6:30 a 7:00. Na pouť vyrážím ještě před svítáním. Doba, kdy se svět probouzí, ptáčci zpívají a obzor se začíná barvit do zářivých barev je zvláště na pouti mou nejoblíbenější částí dne. Určitě bys to měl(a) vyzkoušet i ty a sám(a) zjistit, zda ti takto nastavený budík bude vyhovovat.

 

Do cíle se většinou dojde okolo 16:00 až 18:00. Případně i později. Záleží na našem aktuálním tempu. Následuje částečné vybalení věcí a zasloužený odpočinek. Kdy půjdeš spát, abys byl(a) schopný(a) druhý den opět za čerstva vyrazit na pouť je na tobě.

Náročnost výletu:

Účastník by měl být schopný ujít 25 km denně s batohem na zádech (Pozn. Batoh by neměl být těžší než 11 kg! Někteří účastníci jsou schopni zabalit do 6 kg!). Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některé z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem. Během putování je také možné využít službu přepravy zavazadel. (Cena za jeden batoh na jednu etapu vychází okolo 5 - 7 euro.)

Pouť vede skrz zvlněnou krajinu severního Španělska. Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžeš, pokud budeš mít zájem). Není výjimkou, že poutníci jdou i tempem 2 km v hodině. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jsi aktivní osoba, občas si jdeš zaběhat, nebo si zajdeš do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys cestu bez problémů zvládnout. Problémem většiny poutníků není ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničí chodidla, případně namůžou záda!

Základní vybavení:

Jakožto správní poutníci si veškeré věci během pouti poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy mysli na co největší možné váhové úspory. V případě cesty do Santiaga se zabal dle pravidla: „Méně je někdy více!“ Pouť vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení.

Opravdu ti bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V téměř každé ubytovně je možné si věci nechat za 4 eura vyprat. Případně vyprat v ruce a nechat usušit v sušičce/ na věšáku.

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 45 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na ubytovnách, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel – poutnické ubytovny jsou vybaveny skromně. Spací pytel doporučuji koupit (přibalit) tří-sezónní s ohledem na vlastní váhu. (Pozn. - Jaký zvolíš spacák je na tobě. Doporučuji se podívat předem na předpověď počasí a dle toho zvolit spacák s patřičným teplotním komfortem.)

 • Voděodolná bunda a kalhoty / nebo dlouhá pláštěnka (pončo)

 • 1x Kraťasy a tričko na spaní

 • 1x Kraťasy

 • 1x Tričko s krátkým rukávem

 • 1x Tílko

 • Merino rolák / rolák

 • 4x Spodní prádlo

 • 4x Ponožky

 • Čepice, rukavice (Dle aktuální předpovědi.)

 • Šátek - funkční "roura" př. značka Buff

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Sportovní podprsenka pro dámy

 • Čelovka

 

 • 0,5 – 1 litr lahev na vodu (všude se dá doplnit)

 • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

 • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti) (Vše se dá po cestě dokoupit.)

 

 

Doporučené vybavení:

 • Turistické hole (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

 • Foťák

 • Hrací karty / Kniha (Mysli na váhu batohu!)

 • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

 • Špunty do uší

 • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíš batoh je jedna z nejdůležitějších otázek před poutí. Pokus si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím méně  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíš se bát, že ti něco bude chybět. Ve Španělsku se dají všechny potřebné věci dokoupit. Doporučuji se zabalit do objemu batohu 40 l.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku, která miluje cestování a poznávání nových lidí a kultur. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Cestu do Santiaga jsem absolvovala již několikrát. Pouť je magická a občas i náročná. Daleko víc než fyzicky je ale pouť náročná emočně. Kouzlo není v pouti samotné ale v lidech, které na cestě potkáte, a se kterými se dáte do řeči. Zoufalství z puchýřů, bolavých zad a propocených triček tak často střídá euforie a pocit sounáležitosti s okolními poutníky, kteří na tom nejsou o nic lépe než ty.

20190627_100056.jpg

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit na poutnické menu, které se skládá ze třech chodů, a jeho cena se pohybuje okolo 10 euro. 

Ve většině z poutnických ubytoven si budeme moci uvařit snídaně/večeře v místní kuchyňce. Během pouti budeme procházet nesčetnými vesničkami a městečky, kde je samozřejmě možné doplnit zásoby jídla, případně si dojít na snídani/oběd/večeři do jedné z místních restaurací/kaváren.

Pokud budeš chtít na pouti za jídlo ušetřit, můžeš se vejít do rozpočtu okolo 5 – 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženeš už za 3 eura :) .

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z pouti budeš chtít dovézt. Pokud si občas uvaříš jídlo na ubytovně, nebo se „odbudeš“ studeným sendvičem, bude ti na celý výlet bohatě stačit 150 euro.

 

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

 • Snídaně (káva + toast) okolo 3 euro

 • Víno okolo 1,5 – 3 eura

 • Pivo malé / velké 2 – 4 eura

 • Sendvič 3 eura

 • Poutnické menu 8 – 10 euro

Výměna Českých Korun za Eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze ve větších městech.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po skončení výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Pouť do Santiaga je speciálním místem, kde potkáš lidi s různými životními příběhy, různých národností a různých vyznání. Všechny nás ale spojuje jedno: „lidství“, které se právě tady má čas dennodenně manifestovat.

Každý z nás jsme na své vlastní životní cestě. Jen někdy nemáme čas se zastavit a zapřemýšlet, zda jdeme směrem, kterým jít chceme a který jsme si prapůvodně vybrali.

Během chůze překrásnou krajinou Pyrenejského poloostrova budeme mít chtě nechtě čas se konečně zastavit a odhodit balvany, které nás táhnou k zemi. Nehledejme, neočekávejme, jen jděme a s otevřenýma očima pozorujme svět.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta do Santiaga zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Klára Skuhravá

+420 730 187 706info@justwalkit.com

Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
Camino di Santiago de Compostela
bottom of page