top of page
Anchor 1

PODZIM NA CAMINU
9.  -20. 10. 2023

250 km portugalskou cestou z Porta do Santiaga de Compostely

Objev severní Portugalsko a Španělsko na pouti do Santiaga de Compostela

Tento výlet je určen pro všechny, kteří chtějí v klidném tempu lidské chůze projít a poznat severní Portugalsko a Španělsko. Během desetidenní pouti, která nás zavede z portugalského Porta až do španělského Santiaga, ujdeme celkem 250 (240) kilometrů. Naše kroky budou procházet skrz zvlněnou krajinu a starobylá městečka pyrenejského poloostrova. Budeme mít čas ochutnat místní speciality a pochopit zdejší kulturu, stejně jako objevit bohatou historii zdejšího kraje.

Na evropském kontinentu není slavnější pouti, než je ta do Santiaga de Compostela. Cest je nespočet. Tou nejfrekventovanější je pouť od francouzských hranic konkrétně z městečka St. Jean-Pied-du-Port. 780 km se dá ujít za několik týdnů nebo měsíců. Záleží na tvé fyzičce, odhodlání a času.

 

My vyrazíme z portugalského Porta, které je od Santiaga vzdálené přibližně 250 km. Pouť nám bude trvat 10 dní. Denně ujdeme něco okolo 25 km (Někdy 19 někdy 30 km-záleží na terénu, náladě, počasí...).

 

Není třeba se bát. Na cestu máme vyhrazen celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Během dne budeme procházet skrz aleje, vinice, kaštanové sady, lesy, hory, kopce, louky ale i skrz starověká městečka a vesnice, které prapůvodně vznikly právě díky „Caminu“ (Pouti do Santiaga).

Portugalské camino

Po příchodu do Santiaga si necháme potvrdit kredenciál (poutnický pas), díky kterému dostaneme osvědčení o absolvování pouti. Následně si prohlédneme město, a kdo bude chtít, může vyrazit na poutnickou mši, která se koná každý den ve 12:00 v katedrále. Pokud nám zbyde den navíc, můžeme se vypravit autobusem na konec světa do Finistery, kde načerpáme dovolenkově-přímořskou atmosféru. Další den odlétáme domů dle letového řádu.

Portugalské camino

Cena: 8.000 Kč

Maximální počet účastníků: 7

4 VOLNÁ MÍSTA

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Kredenciál (poutnický pas)

 • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

 

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z Prahy/Vídně do Porta a zpět ze Santiaga (cca 3.000 Kč)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování

 • Pokud bude zájem - zpáteční autobus ze Santiaga na Finisteru cca 14 euro

(Náklady na dopravu z letiště do centra Porta, ze Santiaga na letiště, tramvaj na začátek trasy v Portu a ubytování 8.000,-Kč.)

Rezervace je platná po zaplacení ceny výletu 8.000 Kč

Portugalské camino

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z Prahy/Vídně do Porta. Přílet v dopoledních hodinách. Ubytování na hostelu v centru města a návštěva Porta.

Den 2. – 10.: Putování po portugalské svatojakubské cestě do Santiaga de Compostely.

Den 11.: Možnost výletu na Finisteru, případně odpočinek v Santiagu. (Pokud nám to nepošlape, můžeme díky tomuto dni navíc výrazně zkrátit jednotlivé etapy.

Den 12: Odlet ze Santiaga zpět do Prahy/Vídně v dopoledních hodinách.

Portugalské camino

Běžný den výletu:

Každý den se budeme řídit pravidlem, že: „Portugalská cesta do Santiaga, Camino de Santiago, není závod.“ Jediné pravidlo, které je pro všechny účastníky výletu neměnné, je dojít každý den do stanoveného cílového místa. Na své cestě se můžeš pohybovat sám(a), případně se můžeš připojit ke mně, tvé průvodkyni. Můžeme si povídat, nebo chodit v tichém rozjímání vedle sebe. Můžeme se zastavit na kávičku, posedět ve stínu stromu, navštívit obchody v městečkách po cestě, nebo si zajít do restaurace na poutnické menu. Vše podle vlastní aktuální chuti a nálady.

 

Kdy budeš vstávat a pouť začínat je na tobě. Připrav se ale na to, že většinu poutnických ubytoven budeme muset opustit nejpozději do 8:00. Já vstávám každý den mezi 6:30 - 7:00 a na pouť vyrážím ještě před svítáním. Doba, kdy se svět probouzí, ptáčci zpívají a obzor se začíná barvit do zářivých barev, je zvláště na pouti mou nejoblíbenější částí dne. Určitě bys to měl(a) vyzkoušet i ty a sám(a) zjistit, zda ti takto nastavený budík bude vyhovovat.

 

Do cíle se většinou dojde okolo 16:00 až 18:00. Případně i později. Záleží na našem aktuálním tempu. Následuje částečné vybalení věcí a zasloužený odpočinek. Kdy půjdeš spát, abys byl(a) schopný(a) druhý den opět za čerstva vyrazit na pouť, je na tobě.

Portugalské camino

Náročnost výletu:

Účastník by měl být schopný ujít 25 km denně s batohem na zádech (Pozn. Batoh by neměl být těžší než 10 kg! Úplně v pohodě ti bude stačit batoh s věcmi který nebude vážit víc než 6 kg!). Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některé z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem. Během putování je také možné využít službu přepravy zavazadel. (Cena za jeden batoh na jednu etapu vychází okolo 5 - 7 euro.)

Pouť vede skrz zvlněnou krajinu severního Portugalska a Španělska. Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžeš, pokud budeš mít zájem). Není výjimkou, že poutníci jdou i tempem 2 km v hodině. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jsi aktivní osoba, občas si jdeš zaběhat, nebo si zajdeš do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys cestu bez problémů zvládnout. Problémem většiny poutníků není ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničí chodidla, případně namůžou záda!

Základní vybavení:

Jakožto správní poutníci si veškeré věci během pouti poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy mysli na co největší možné váhové úspory. V případě cesty do Santiaga se zabal dle pravidla: „Méně je někdy více!“ Pouť vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení.

Opravdu ti bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V téměř každé ubytovně je možné si věci nechat za 5 eur vyprat. Případně vyprat v ruce a nechat usušit v sušičce/ na věšáku.

Portugalské camino
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

 • batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem doporučuji do 30 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na ubytovnách, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel – poutnické ubytovny jsou vybaveny skromně. Spací pytel doporučuji koupit (přibalit) tří-sezónní s ohledem na vlastní váhu. (Pozn. - Jaký zvolíš spacák je na tobě. Doporučuji se podívat předem na předpověď počasí a dle toho zvolit spacák s patřičným teplotním komfortem.)

 • Voděodolná bunda a kalhoty / nebo dlouhá pláštěnka (pončo)

 • 1x Kraťasy a tričko na spaní

 • 1x Tričko s krátkým rukávem

 • 1x Tílko

 • Merino rolák / rolák

 • 3x Spodní prádlo

 • 3x Ponožky

 • Čepice, rukavice (Dle aktuální předpovědi.)

 • Šátek - funkční "roura"

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Sportovní podprsenka pro dámy

 • Čelovka

 

 • 0,5 – 1 litr lahev na vodu (všude se dá doplnit)

 • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

 • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti) (Vše se dá po cestě dokoupit.)

 

 

Doporučené vybavení:

 • Turistické hole (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

 • Foťák

 • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

 • Špunty do uší

 • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Portugalské camino

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíš batoh je jedna z nejdůležitějších otázek před poutí. Pokus si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím méně  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíš se bát, že ti něco bude chybět. Ve Španělsku (Portugalsku) se dají všechny potřebné věci dokoupit. Doporučuji se zabalit do objemu batohu 30 l.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící na jihu Moravy v malebné vesničce Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i francouzštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Cestu do Santiaga (nejen tu naši Portugalskou) jsem absolvovala už mnohokrát. Pouť je magická a občas i náročná. Daleko víc než fyzicky je ale cesta náročná emočně. Kouzlo není v trase samotné ale v lidech, které na cestě potkáš, a se kterými se dáš do řeči. Zoufalství z puchýřů, bolavých zad a propocených triček tak často střídá euforie a pocit sounáležitosti s okolními poutníky, kteří na tom nejsou o nic lépe než ty sám(a).

milované Skotsko

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit na poutnické menu, které se skládá ze tří chodů, a jehož cena se pohybuje okolo 10 - 15 euro. 

Ve většině z poutnických ubytoven se bude moci uvařit snídaně / večeře v místní kuchyňce. Během pouti budeme procházet nesčetnými vesničkami a městečky, kde je samozřejmě možné doplnit zásoby jídla, případně si dojít na snídani / oběd / večeři do jedné z místních restaurací / kaváren.

Pokud budeš chtít na pouti za jídlo ušetřit, můžeš se vejít do rozpočtu okolo 10 euro na den. Cena potravin se ve Španělsku pohybuje v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženeš už za 2 eura :) .)

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z pouti budeš chtít dovézt. Pokud si občas uvaříš jídlo na ubytovně, nebo se „odbydeš“ studeným sendvičem, bude ti na celý výlet bohatě stačit 150 euro.

 

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

 • Snídaně (káva + toast) okolo 3 euro

 • Víno okolo 1,5 – 3 eura

 • Pivo malé / velké 2 – 4 eura

 • Sandwich 3 eura

 • Poutnické menu 10 - 15 euro

Výměna českých korun za eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze ve větších městech.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko i Portugalsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletě!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Španělsku i Portugalsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat také běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Portugalské camino

Klima Portugalska a severního Španělska:

Na pouť se vydáme na podzim, v době, kdy ze Španělska a Portugalska pomalu odchází tropické teploty. Připrav se na teplé slunečné dny, během kterých oceníš přibalené kraťasy. Výjimkou ovšem nemusí být ani celodenní déšť, případně ranní mrazíky. Pláštěnka nebo nepromokavá bunda a kalhoty, stejně jako čepice a rukavice jsou proto nezbytným vybavením každého poutníka.

Závěrem:

Pouť do Santiaga je speciálním místem, kde potkáš lidi s různými životními příběhy, lidi různých národností a různých vyznání. Všechny nás ale spojuje jedno: „lidství“, které se právě tady má čas dennodenně manifestovat.

Každý z nás jsme na své vlastní životní cestě. Jen někdy nemáme čas se zastavit a zapřemýšlet, zda jdeme směrem, kterým jít chceme, který jsme si prapůvodně vybrali.

Během chůze překrásnou krajinou Pyrenejského poloostrova budeme mít chtě nechtě čas se konečně zastavit a odhodit balvany, které nás táhnou k zemi. Nehledejme, neočekávejme, jen jděme a s otevřenýma očima pozorujme svět.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta do Santiaga zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706skuhrava@gmail.com

Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
Portugalské camino
bottom of page