top of page
Anchor 1

CAMINO NORTE

30. 5. - 9. 6. 2018

 • 192 km zapomenutou cestou z Ribadea do Santiaga de Compostely

Tento výlet je určen pro všechny, kteří chtějí v klidném tempu lidské chůze opravdu důkladně pochopit a poznat severní Španělsko. Během osmidenní pouti, která nás zavede ze španělského Ribadea až před katedrálu v Santiagu de Compostela, ujdeme celkem 192 kilometrů. Čeká nás zvlněná krajina a starobylá městečka pyrenejského poloostrova, aleje, vinice, kaštanové sady, lesy, hory, kopce i nížiny. Na cestě budeme mít čas ochutnat místní speciality a pochopit zdejší  kulturu, stejně jako objevit bohatou historii zdejšího kraje.

 

Na evropském kontinentu není snad slavnější pouti, než je ta do Santiaga de Compostela. Cest je nespočet. Tou nejfrekventovanější je pouť od francouzských hranic konkrétně z městečka St. Jean-Pied-du-Port. 780 km se dá ujít za několik týdnů nebo měsíců. Záleží na vaší fyzičce, odhodlání a času. My se ale této přeplněné trase vyhneme.

Vypravíme se po cestě méně frekventované, po Caminu Norte, konkrétně po jeho závěrečné části. Vyrazíme z přístavního městečka Ribadeo. Pouť nám bude trvat 8 dní. Denně ujdeme něco okolo 20 - 30 km. Není třeba se bát. Na cestu máme vyhrazen celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Během dne budeme procházet přírodu i skrz starověká městečka a vesnice, které prapůvodně vznikly právě díky „Caminu“ (Pouti do Santiaga).

Po příchodu do Santiaga si necháme potvrdit kredenciál (poutnický pas), díky kterému dostaneme osvědčení o absolvování pouti. Následně si prohlédneme město a večer/odpoledne už opět vyrazíme pryč, do přírody. Pojedeme na výlet do přístavní Muxie, ze které se druhý den vypravíme pěšky/autobusem do Finisterry.

 

Po prohlídce Finisterry se projdeme až k majáku „na konci světa“, kde se nachází oficiální závěr všech cest. Dobrovolníci mohou po vzoru dalších poutníků spálit své boty a vykoupat se v oceánu :). Další den se vracíme autobusem zpět do Santiaga, ze kterého poslední den odlétáme do svých domovů.

Cena: 11.000 Kč

Na výlet nebude vybírána žádná záloha předem. Celková částka, 11.000 Kč, bude vybrána první den výletu na hostelu v Santiagu. (Pozn. Závaznou přihláškou na výlet je pro mne fakt, že si koupíte zpáteční letenku do Santiaga de Compostela na požadovaný termín výletu. Cesta bude organizována i v případě, že se přihlásí pouze jediná osoba. Nemusíte se tak bát, že si zajistíte letenku na výlet, který bude kvůli nedostatku zájemců zrušen.

Maximální počet účastníků: 8

03/05/2018 - 5 volných míst

Cena zahrnuje:

 • Služby zkušené české průvodkyně

 • Ubytování v poutnických ubytovnách 10 nocí

 • Doprava z letiště do centra Santiaga a zpět

 • Doprava ze Santiaga do Ribadea

 • Doprava ze Santiaga do Muxie, a poté z Muxie do Finisterry a zpět do Santiaga

 • Kredenciál - poutnický pas

 • Cestopis z výletu (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR do Santiaga de Compostela (v současné chvíli cena okolo 3.000 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

 • Případný převoz zavazadel během putování (viz poznámka níže)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z České republiky do Santiaga de Compostely. Přílet ve večerních hodinách. Přivítání na letišti a ubytování v  Santiagu.

Den 2: Ranní cesta autobusem do Ribadea, první den putování po caminu Norte.

Den 2 - 9: Putování po camino Norte do Santiaga de Compostely.

Den 9: Příchod do Santiaga. Poutnická mše, vyzvednutí certifikátu o absolvování cesty, návštěva města. Večerní odjezd do Muxie.

Den 10: Cesta z Muxie do Finnistery (pěšky/autobusem). Návštěva města. Odpolední odjezd zpět do Santiaga de Compostela. Ubytování.

Den 11: Odlet ze Santiaga zpět do ČR/SK/ domů :).

Běžný den výletu:

Každý den se budeme řídit pravidlem, že: „Severní cesta do Santiaga „Camino Norte“ není o závodě.“ Jediné pravidlo, které je pro všechny účastníky výletu neměnné, je dojít každý den do stanoveného cílového místa. Na své cestě se můžete pohybovat sami, případně se můžete připojit ke mně, vašemu průvodci. Můžeme si povídat, nebo chodit v tichém rozjímání vedle sebe. Můžete se zastavit na kávičku, posedět ve stínu stromu, navštívit obchody v městečkách po cestě, nebo si zajít do restaurace na poutnické menu. Vše podle svého uvážení.

Náročnost výletu:

Účastník by měl být schopný ujít 25 (výjimečně až 30 km) denně s batohem na zádech (ne těžší než 10 kg!). Pokud se nebudete cítit v pořádku, můžete některé z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem. Další možností je nechat si během jednotlivých etap převážet batoh. (Cena za etapu cca 5 euro/batoh.)

Pouť vede skrz zvlněnou krajinu severního Španělska. Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžete, pokud budete mít zájem). Není výjimkou, že poutníci jdou i tempem 2 km v hodině. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jste aktivní osoba, občas si jdete zaběhat, nebo si zajdete do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíte na výlet do přírody s turisty, měli byste cestu bez problémů zvládnout. Problémem většiny poutníků není ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničí chodidla, případně namůžou záda!

Základní vybavení:

Jakožto správní poutníci si veškeré věci během pouti poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy myslete na co největší možné váhové úspory. V případě cesty do Santiaga se zabalte dle pravidla: „Méně je někdy více!“ Pouť vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení.

Opravdu vám bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V téměř každé ubytovně je možné si věci nechat za 4 eura vyprat. Případně vyprat v ruce a nechat usušit v sušičce/ na věšáku.

 • batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 45 litrů). Na batohu nešetřete. Pokud nemáte vlastní, zkuste si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí vám na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na pouřití lehkých a voděodolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle vašich zad. 

 • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víte, že vás nikde netlačí a nedřou. Pokud si chcete na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na ubytovnách, případně když vás začnou bolet nohy v základních botách, můžete přezout. (Pozn. Místo sandálí můžete zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel – poutnické ubytovny jsou vybaveny skromně, ale téměř všude jsou k dostání erární deky. Spací pytel doporučuji koupit (přibalit) dle vaší zimomřivosti. Já si například většinou beru spací pytel třísezónní. V létě balím pak jen "lehký letní".

 • Voděodolná bunda / pláštěnka

 • Voděodolné kalhoty / kalhoty – Pokud nemáte goretexové kalhoty nezoufejte, na výletě se obejdete i  bez nich. Jen si s sebou musíte zabalit dlouhou pláštěnku (= gramy na víc)

 • Kraťasy

 • Kraťasy na spaní

 • Tričko s krátkým rukávem

 • Tílko

 • Tričko na spaní

 • Merino rolák / rolák

 • Spodní prádlo 4 x

 • Ponožky 4 x

 • Čepice, rukavice

 • Šátek

 • Ručník- rychleschnoucí, malý

 • Sportovní podprsenka pro dámy

 

 • 0,5 – 1 litr lahev na vodu (všude se dá doplnit)

 • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

 • Lékárnička – léky, které běžně užíváte, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti)

 

 

Doporučené vybavení:

 • Turistické hole

 • Čelovka

 • Foťák

 • Hrací karty / Kniha (Myslete na váhu batohu!)

 • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

 • Špunty do uší

 • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíte batoh je jedna z nejdůležitějších otázek před poutí. Pokuste si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím míň  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíte se bát, že vám něco bude chybět. Ve Španělsku se dají všechny potřebné věci dokoupit.

Pokud poletíte nízkonákladovou společností Ryanair (a nebudete si chtít přikoupit odbavené zavazadlo) budete se chtě nechtě muset vejít do váhy zavazadla 10 kg a rozměrů batohu: 55 x 40 x 20 cm. Na palubu si s sebou můžete vzít k batohu i kabelku (tašku) o rozměrech 35 x 20 x 20 cm. Doporučuji plátěnou taštičku, nebo skladnou „nákupní tašku“, kterou pak můžete využít i během prohlídky měst. Propracované těžké kabelky nechte doma.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně "pendlující mezi Skotskem, Španělskem a Prahou :). Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i francouzštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Pouť do Santiaga jsem absolvovala už několikrát. Pouť je magická a občas i náročná. Daleko víc než fyzicky je ale pouť náročná emočně. Kouzlo není v pouti samotné ale v lidech, které na cestě potkáte, a se kterými se dáte do řeči. Zoufalství z puchýřů, bolavých zad a propocených triček tak často střídá euforie a pocit sounáležitosti s okolními poutníky, kteří na tom nejsou o nic lépe než  vy.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na vás, zda si budete chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budete chtít vyrazit na poutnické menu, které se skládá ze třech chodů, a jeho cena se pohybuje okolo 10 euro. 

Ve většině z poutnických ubytoven se bude moci uvařit snídaně / večeře v místní kuchyňce. Během pouti budeme procházet nesčetnými vesničkami a městečky, kde je samozřejmě možné doplnit zásoby jídla, případně si dojít na snídani / oběd / večeři do jedné z místních restaurací / kaváren.

Pokud budete chtít na pouti za jídlo ušetřit, můžete se vejít do rozpočtu okolo 5 – 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženete už za 2 eura :) .

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z pouti budete chtít dovézt. Pokud si občas uvaříte jídlo na ubytovně, nebo se „odbydete“ studeným sandwichem, bude vám na celý výlet bohatě stačit 150 euro.

 

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

 • Snídaně (káva + toast) okolo 3 euro

 • Víno okolo 1,5 – 3 eura

 • Pivo malé / velké 2 – 4 eura

 • Sandwich 3 - 5 eura

 • Poutnické menu 8 – 10 euro

Výměna Českých Korun za Eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze ve větších městech.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostanete od vaší pojišťovny a kterou se prokazujete u doktora v ČR.) vám ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělejte si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako vašeho cestovního dokladu a připište kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Pouť do Santiaga je speciálním místem, kde potkáte lidi s různými životními příběhy, lidi různých národností a různých vyznání. Všechny nás ale spojuje jedno: „lidství“, které se právě tady má čas dennodenně manifestovat.

Každý z nás jsme na své vlastní životní cestě. Jen někdy nemáme čas se zastavit a zapřemýšlet, zda jdeme směrem, kterým jít chceme, který jsme si prapůvodně vybrali.

Během chůze překrásnou krajinou Pyrenejského poloostrova budeme mít chtě nechtě čas se konečně zastavit a odhodit balvany, které nás táhnou k zemi. Nehledejme, neočekávejme, jen jděme a s otevřenýma očima pozorujme svět.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máte i tak nějaký dotaz, případně vás cesta do Santiaga zaujala, zavolejte mi nebo napište.

Klára Skuhravá

+44 79075 71323

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Vážení návštěvníci těchto stránek. Máte jakýkoli dotaz či komentář k cestě do Santiaga de Compostely?

Napište mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page