top of page
Anchor 1

CAMINO PRIMITIVO

3.- 17. 7. 2018

 • 305 km původní cestou do Santiaga de Compostely

Camino Primitivo je údajně jednou z nejhezčích dvanácti oficiálních cest do Santiaga. Hory, kopce, údolí, staré zapomenuté vesnice, středověké památky, mlýny a původní poutnické ubytovny. Svět, kde není kam spěchat. Pouť, která zve své poutníky k cestě.

Na camino Primitivo vyrazíme z Ovieda (UNESCO). Během třináctidenní pouti překonáme vzdálenost okolo 305 km. Naše nohy nás zavedou do zvlněné, občas i horské krajiny severního Španělska. Projdeme historické a krásné město Lugo (UNESCO), a pokračovat budeme stále směrem na jihozápad. Osamělou krajinu severního Pyrenejského poloostrova necháme za zády v Melide, městečku, kde se připojíme na nejslavnější z poutí, Camino Frances.

 

Denně ujdeme od 20 km do 30 km. Záležet bude na terénu a aktuálním stavu našich těl :) . V programu je počítáno s jedním "krizovým dnem", během kterého můžeme zůstat jeden den odpočívat v krásném městě Lugo, nebo ujít jen několik málo kilometrů.

Na rozdíl od Francouzské cesty vede Primitivo převážně kopcovitou krajinou. Denně sice urazíme méně kilometrů, za to nás budou čekat častá stoupání a klesání. I přesto, že určitá fyzická zdatnost je základním předpokladem pro absolvování cesty, není třeba se bát. Na cestu máme vyhrazen celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb.

Během dne budeme procházet skrz aleje, vinice, kaštanové sady, lesy, hory, kopce, louky ale i skrz starověká městečka a vesnice, které prapůvodně vznikly právě díky „Caminu“ (Pouti do Santiaga).

Po příchodu do Santiaga si necháme potvrdit kredenciál (poutnický pas), díky kterému dostaneme osvědčení o absolvování pouti. Následně si prohlédneme město a navštívíme poutnickou mši, která se celebruje každé poledne v katedrále sv. Jakuba. Ze Santiaga odlétáme další den zpět do svých domovů.

Cena: 11.000 Kč

Na výlet nebude vybírána žádná záloha předem. Celková částka, 11.000 Kč, bude vybrána první den výletu v Oviedu. (Pozn. Závaznou přihláškou na výlet je pro mne fakt, že si koupíte zpáteční letenku do Španělska (Přílet Asturie či Santiago- záleží na ceně letenek; odlet Santiago de Compostela) s čímž Vám ráda pomohu. Výlet bude organizován i v případě, že se přihlásí pouze jediná osoba. Nemusíte se tak bát, že si zajistíte letenku na výlet, který bude kvůli nedostatku zájemců zrušen.

Maximální počet účastníků: 8

03/05/2018 - 5 volných míst

Cena zahrnuje:

 • Služby zkušené české průvodkyně

 • Ubytování během poutě v poutnických ubytovnách 14 nocí

 • Doprava z letiště Asturia/Santiago do Ovieda 

 • Doprava zpět z centra Santiaga na letiště

 • Kredenciál - poutnický pas

 • Cestopis z poutě (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog)

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Asturie a zpět ze Santiaga de Compostela do ČR/SK (v současné chvíli cena okolo 5.- 6.000 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

 • (Převoz zavazadel během putování)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z České republiky do Asturie. Přejezd do Ovieda. Ubytování a návštěva UNESCO města. 

Den 2 - 13: Putování po Camino Primitivo do Santiaga de Compostely. Cestou přes Bodenaya, Borres, Berducedo, Padrón, Lugo, Melide, Salceda, Monte do Gozo a Santiago.

Den 14: Poslední etapa z Monte do Gozo do Santiaga. Ranní příchod do Santiaga. Poutnická mše, vyzvednutí certifikátu o absolvování cesty, návštěva města.

Den 15: Odlet ze Santiaga zpět do ČR

Běžný den výletu:

Každý den se budeme řídit pravidlem, že: „Camino Primitivo - „Camino de Santiago“ není o závodě.“ Jediné pravidlo, které je pro všechny účastníky výletu neměnné, je dojít každý den do stanoveného cílového místa. Na své cestě se můžete pohybovat sami, případně se můžete připojit ke mně, vašemu průvodci. Můžeme si povídat, nebo chodit v tichém rozjímání vedle sebe. Můžete se zastavit na kávičku, posedět ve stínu stromu, navštívit obchody v městečkách po cestě, nebo si zajít do restaurace na poutnické menu. Vše podle svého uvážení.

Náročnost výletu:

Účastník by měl být schopný ujít 25 (výjimečně až 30 km) denně s batohem na zádech (ne těžší než 10 kg!). Pokud se nebudete cítit v pořádku, můžete některé z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem. Během putování je také možné využít službu přepravy zavazadel. (Cena za jeden batoh na jednu etapu vychází okolo 5 euro.)

Pouť vede skrz zvlněnou místy i hornatou krajinu severního Španělska. Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžete, pokud budete mít zájem). Není výjimkou, že poutníci jdou i tempem 2 km v hodině. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jste aktivní osoba, občas si jdete zaběhat, nebo si zajdete do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíte na výlet do přírody s turisty, měli byste cestu bez problémů zvládnout. Problémem většiny poutníků není ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničí chodidla, případně namůžou záda!

Základní vybavení:

Jakožto správní poutníci si veškeré věci během pouti poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy myslete na co největší možné váhové úspory. V případě cesty do Santiaga se zabalte dle pravidla: „Méně je někdy více!“ Pouť vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení.

Opravdu vám bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V téměř každé ubytovně je možné si věci nechat za 4 eura vyprat. Případně vyprat v ruce a nechat usušit v sušičce/ na věšáku.

 • batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 45 litrů). Na batohu nešetřete. Pokud nemáte vlastní, zkuste si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí vám na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na pouřití lehkých a voděodolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle vašich zad. 

 • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víte, že vás nikde netlačí a nedřou. Pokud si chcete na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na ubytovnách, případně když vás začnou bolet nohy v základních botách, můžete přezout. (Pozn. Místo sandálů můžete zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel – poutnické ubytovny jsou vybaveny skromně. Spací pytel doporučuji koupit (přibalit) tří sezónní s ohledem na vlastní váhu.

 • Voděodolná bunda / pláštěnka

 • Voděodolné kalhoty / kalhoty – Pokud nemáte goretexové kalhoty nezoufejte, na výletě se obejdete i  bez nich. Jen si s sebou musíte zabalit dlouhou pláštěnku (= gramy na víc)

 • Kraťasy

 • Kraťasy na spaní

 • Tričko s krátkým rukávem

 • Tílko

 • Tričko na spaní

 • Merino rolák / rolák

 • Spodní prádlo 4 x

 • Ponožky 4 x

 • Čepice, rukavice

 • Šátek

 • Ručník- rychleschnoucí, malý

 • Čelovka

 • Sportovní podprsenka pro dámy

 • 0,5 – 1 litr lahev na vodu (všude se dá doplnit)

 • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

 • Lékárnička – léky, které běžně užíváte, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti)

 

 

Doporučené vybavení:

 • Turistické hole

 • Foťák

 • Hrací karty / Kniha (Myslete na váhu batohu!)

 • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

 • Špunty do uší

 • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíte batoh, je jedna z nejdůležitějších otázek před poutí. Pokuste si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím míň  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíte se bát, že vám něco bude chybět. Ve Španělsku se dají všechny potřebné věci dokoupit.

Pokud poletíte nízkonákladovou společností Ryanair (a nebudete si chtít přikoupit odbavené zavazadlo) budete se chtě nechtě muset vejít do váhy zavazadla 10 kg a rozměrů batohu: 55 x 40 x 20 cm. Na palubu si s sebou můžete vzít k batohu i kabelku (tašku) o rozměrech 35 x 20 x 20 cm. Doporučuji plátěnou taštičku, nebo skladnou „nákupní tašku“, kterou pak můžete využít i během prohlídky měst. Propracované těžké kabelky nechte doma.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící ve Skotsku. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i francouzštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Pouť do Santiaga jsem absolvovala už několikrát. Pouť je magická a občas i náročná. Daleko víc než fyzicky je ale pouť náročná emočně. Kouzlo není v pouti samotné ale v lidech, které na cestě potkáte, a se kterými se dáte do řeči. Zoufalství z puchýřů, bolavých zad a propocených triček tak často střídá euforie a pocit sounáležitosti s okolními poutníky, kteří na tom nejsou o nic lépe než  vy.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na vás, zda si budete chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budete chtít vyrazit na poutnické menu, které se skládá ze třech chodů, a jeho cena se pohybuje okolo 10 euro. 

Ve většině z poutnických ubytoven se bude moci uvařit snídaně / večeře v místní kuchyňce. Během pouti budeme procházet nesčetnými vesničkami a městečky, kde je samozřejmě možné doplnit zásoby jídla, případně si dojít na snídani / oběd / večeři do jedné z místních restaurací / kaváren.

Pokud budete chtít na pouti za jídlo ušetřit, můžete se vejít do rozpočtu okolo 5 – 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženete už za 2 eura :) .

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z pouti budete chtít dovézt. Pokud si občas uvaříte jídlo na ubytovně, nebo se „odbydete“ studeným sandwichem, bude vám na celý výlet bohatě stačit 150 euro.

 

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

 • Snídaně (káva + toast) okolo 3 euro

 • Víno okolo 1,5 – 3 eura

 • Pivo malé / velké 2 – 4 eura

 • Sandwich 3 eura

 • Poutnické menu 8 – 10 euro

Výměna Českých Korun za Eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze ve větších městech.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostanete od vaší pojišťovny a kterou se prokazujete u doktora v ČR.) vám ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělejte si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako vašeho cestovního dokladu a připište kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Pouť do Santiaga je speciálním místem, kde potkáte lidi s různými životními příběhy, lidi různých národností a různých vyznání. Všechny nás ale spojuje jedno: „lidství“, které se právě tady má čas dennodenně manifestovat.

Každý z nás jsme na své vlastní životní cestě. Jen někdy nemáme čas se zastavit a zapřemýšlet, zda jdeme směrem, kterým jít chceme, který jsme si prapůvodně vybrali.

Během chůze překrásnou krajinou Pyrenejského poloostrova budeme mít chtě nechtě čas se konečně zastavit a odhodit balvany, které nás táhnou k zemi. Nehledejme, neočekávejme, jen jděme a s otevřenýma očima pozorujme svět.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máte i tak nějaký dotaz, případně vás cesta do Santiaga zaujala, zavolejte mi nebo napište.

Klára Skuhravá

+44 79075 71323

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Vážení návštěvníci těchto stránek. Máte jakýkoli dotaz či komentář k cestě do Santiaga de Compostely?

Napište mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page