top of page
Anchor 1

EXPEDICE INDIE

Expediční paragliding v Himálajích

18. 10. - 4. 11. 2020

Proleť se nad Himálají

 • Tandemový paragliding v Himálajích

 • Jedno až dvoudenní pěší treky v podhůří Himálají: hory, vodopády, horské prameny...

 • Návštěva Dharamšály- sídla Dalajlámy a ranní modlitba v buddhistickém klášteře

 • Koupačka v Ganze (v horské-čisté části :) )

 • Návštěva ikonického Taj Mahal a Agry

 • Český průvodce a průvodkyně

 • Malá skupina: maximální počet účastníků 6

letíme

Vítej v indii. Chaos, hluk, zápach velkých měst (Dillí), nekonečná jízda autobusem, otravní prodejci, to vše ostře kontrastuje s tichem meditačních chrámů a posvátností horských mohykánů. Pokud jsi nikdy nebyl(a) v Indii, nebo Nepálu, čekej silné zážitky a buď připravený(á) na vše!

Hlavním cílem naší expedice bude tandemový paragliding v okolí městečka Bir a dlouhé přelety v dané oblasti. Pokud nám podmínky dovolí, budeme létat ve vysoké nadmořské výšce s nádhernými výhledy na sedmitisícové vrcholy. Postupným létáním v nižší nadmořské výšce se budeme aklimatizovat, ať jsme (v případě dobrého počasí) připraveni vystoupat až do výšek přes 6.000 m.

Až budeme mít létání dost, vyrazíme vzhůru skrz údolí na jednodenní i dvoudenní treky, nebo se půjdeme rozplynout na ranní modlitbu do buddhistického chrámu, případně prozkoumáme historická městečka v okolí.

Cestou můžeme navštívit také ikonický Taj Mahal, Agru a spoustu dalších zajímavých míst.

Samotným zážitkem je i několikamilionové město New Dillí.

Každodenní přesný program bude záležet na počasí, naší kondici a aktuální náladě.
 

POZOR! Tento výlet není určen pro tebe, pokud při své dovolené vyhledáváš přinejmenším pěti-hvězdičkové hotely a příroda, rostliny a zvířata jsou pro tebe cizí slova. Během naší expedice se připrav na divočinu, špínu, únavu, dva dlouhé přejezdy autobusem, občas den bez sprchy (při treku) a častou změnu plánů.

Paragliding se nedá "naplánovat"! Všechny lety se vždy odvíjí od aktuálního počasí, které je v horských oblastech nevyzpytatelné. Do Indie vyrážíme v nejlepším možném termínu, což ale i tak nezaručuje, že nám vše vyjde tak, jak chceme a plánujeme. Připrav se tedy na dny, kdy místo letů budeme muset vymýšlet náhradní program v podobě treků či návštěv památek a historických měst.

Před samotnou expedicí naplánujeme společné víkendové setkání, během kterého se společně seznámíme, sladíme informace, očekávání, vše připravíme a naplánujeme.

létání

Cena: 26.900 Kč

Maximální počet účastníků: 6

NOVĚ ZVEŘEJNĚNÁ EXPEDICE

 

Cena zahrnuje pouze tvou účast na expedici tzn. průvodcovské služby jak na zemi, tak ve vzduchu.
Další náklady (letenky, vízum, jídlo, ubytování, vstupy,...), si jednotliví účastníci hradí sami.

 

 • Předpokládané náklady na leteckou dopravu (Praha - Dillí - Praha) jsou okolo 12.000,-Kč/os. (Pozn. Přímá letenka z Vídně do Dillí vychází na 12.000 Kč.)

 • Další náklady jsou individuální a nelze je přesněji odhadnou.

 • Celkové náklady na expedici by neměly přesáhnout 45.000,-Kč.

na trhu
Thaj Mahal

Přibližný program:

Jak již bylo výše předesláno, přesný plán expedice závisí na aktuálním počasí. Následující rozpis jednotlivých dní tedy považuj za ideální variantu, která se bude upravovat dle počasí, fyzické kondice, aktuální nálady a zájmu jednotlivců ve skupině. Jedná se tedy o jednu z mnoha možných variant, ze které budeme na místě vycházet.

Den 1.- 2.: Odlet z Prahy/Vídně a přílet v ranních/dopoledních hodinách do New Dehli. Přesun přes Haridwar do Rišikéše.

Den 3.: Návštěva posvátného města, ve kterém působili Beatles. Prohlídka historických památek, koupačka v čisté Ganze (Řeka pramenní v nedalekých horách.) Noční autobus do Biru.

Den 4.: Přesun do Biru. "Zážitková" jízda indickým autobusem :). Odpolední příjezd do města a návštěva historického buddhistického centra.

Den 5.-8.: LÉTÁNÍ - tandemový paragliding;  Rozdělení se do dvou skupin: 2 dny intenzivního létání a 2 dny trek. (Pozn. Pokud tě chození v horách vůbec neláká, je možné zůstat všechny dny v Biru a pouze létat. Při dobrých letových podmínkách je možné udělat i dálkové přelety- například se proletět až do Dharamsaly.)

 

Den 9.-10.: Výlet do Dharamsaly- sídla Dalajlámi / další dvoudenní nebo jednodenní létání v Biru

V případě zájmu možnost návštěvy Dharamsaly, sídla Dalajlámi; návštěva místních chrámů a klášterů a účast na ranní modlitbě (pokud bude zájem); Dvoudenní výstup na Triund Hill (3.240 m). Pokud bude dobré počasí, můžeme vystoupat až na Moon Peak (4.650 m).

Den 11.: Přesun do Manali; večerní návštěva města. Manali je "indický Aspen" a Mekka paraglidingu v Indii. Nachází se zde nádherné údolí Solang valley s nepřeberným množstvím treků a nádherných letů.

Den 12.-13.: Létání okolo Manali.

Den 14- 15.: Trek skrz údolí Soland valley a návštěva horkých pramenů, noční autobus do Dillí.

Den 16.: Přesun do Dillí a odpolední návštěva města.

Den 17.: Návštěva Thaj Mahal, UNESCO

Den 18.: Dopolední návštěva historického centra města, dokoupení suvenýrů a odlet z Dillí domů

ranní chrám

Běžný den expedice:

Jaký bude plán na jednotlivé dny si vždy povíme předcházejícího večera. Vše bude záviset na počasí i aktuální náladě a síle ve skupině.

Všechny dlouhé přejezdy se pokusíme uskutečnit během noci, abychom neztráceli čas ve dne, kdy se dá létat, objevovat a chodit po horách.

Na dobré letové podmínky se někdy musí čekat. Proto ve chvíli, kdy bude dobré počasí, vyrazíme létat, a když bude příliš foukat, nebo jednoduše "neletovo", budeme chodit po horách a objevovat indickou historii a kulturu.

Předpokládám, že největší problém můžeš mít s indickou kulturou, špínou, hlukem a smradem, než s vlastní fyzickou nedostatečností.

Náročnost paraglidingu:

Jedná se o tandemový paragliding. Nikam nebudeš skákat ani utíkat, jednoduše se vzneseš (Já vím. Taky jsem si to na začátku nedokázala představit...) Vše bude korigovat Michal, který má 20 let zkušeností a létá dokonce závodně. Na tebe čeká pouze jediné- let si pořádně užít :).

Umět nemusíš opravdu vůbec nic. S paraglidingem nemusíš mít žádnou zkušenost. Jediný diskomfort může nastat kvůli chladnějším podmínkám. Čím výš budeme létat, tím ti může být větší zima. Je důležité si s sebou přibalit péřovou bundu, čepici a rukavice (případně toto vybavení dokoupit za směšnou cenu přímo v Indii).

Náročnost treků:

Nepředstavuj si výšlap na osmitisícovky! Spíše se jedná o příjemně strávený čas v horách s maximální výškou do 4.000 m. I tak ale budeš potřebovat zvládnout chůzi s batohem na zádech, kde si poneseš teplé oblečení, spacák a alumatku/karimatku.

Během dvoudenního treku se bude přespávat v kempech, kde se dá koupit večeře a snídaně. Během dne potkáme po cestě i jednoduché občerstvovny, takže těžké jídlo můžeš nechat doma.

indické koření

Ubytování:

Ubytováni budeme v hostelech/hotelech. (Představ si pokoj se sociálním zařízením pro 2 až 4 osoby.) Na všem se vždy domluvíme až na místě dle aktuální situace. Tato varianta funguje v asijských zemích nejlépe. Vždy se dá sehnat ubytování dle tvé cenové představy. Ceny za ubytování se pohybuji okolo 50-250,-Kč/noc.

Doprava:

Stejně jako ubytování se doprava řeší také až na místě. Podle domluvy můžeme využít dopravu lokálními autobusy, nebo si připlatíme za pohodlnější turistické autobusy. Doprava je po Indii úmorná a zdlouhavá. Je potřeba s tím dopředu počítat. Ceny jsou velmi nízké.

Strava:

Jídlo je v Indii výrazně levnější než v České republice. Záleží na tobě, zda ti bude stačit jídlo z pouliční restaurace (cca 15- 50 Kč/porce), nebo zda si budeš chtít dopřát evropský standard (pizza, hamburger - cca 100 - 150 Kč). ​Výrazně dražší je oproti naší vlasti alkohol. Plechovku piva seženeš za 60 - 90 Kč.

​Kolik utratíš na stravě, záleží na tobě. Tedy konkrétně na tom, zda si budeš chtít užívat evropských jídel a alkoholu, nebo zda budeš chtít spíše ochutnávat výrazně levnější indickou kuchyni.

Orientační ceny v restauracích:

 • Káva či čaj = 5- 10 Kč

 • Pivo malé - velké = 60-70 Kč

 • Hlavní chod v pouliční indické restauraci (př. nudle) = 15 - 30 Kč (50 Kč ve městě)

 • Hlavní chod v restauraci evropského stylu = 100 - 150 Kč

v oblacích
Rišikéš

Hygienické podmínky: 

Indie je všeobecně známá jako jedna z nejšpinavějších krajin světa. Místní hygienické návyky jsou výrazně jiné než u nás. Jedním slovem NEDOSTAČUJÍCÍ. Se splachovacím  záchodem evropského typu se rozloučíme už na letišti. Toaletu si představ jako díru v zemi s porcelánovými nášlapy, kde často chybí toaletní papír. Horkou sprchu potkáme velmi výjimečně, spíš s ní nepočítej.

Očkování a léky:

Pro vstup do země a cestu z Indie domů není vyžadováno žádné očkování! Doporučuji ale před cestou naočkovat hepatitidu A a B a břišní tyfus. Záleží ale na tobě, zda se budeš chtít očkovat, nebo ne. O všech očkováních se předem poraď se svým ošetřujícím lékařem, který by ti měl doporučit speciální očkovací pracoviště. 

Nezapomeň si s sebou vzít také léky, které pravidelně užíváš, proti-průjmové léky (černé uhlí, smecta, endiaron a další i silnější léky). Dezinfekci, náplasti, obvazy, sterilní krytí, širokospektrální antibiotika, framykoin, léky proti alergiím, masti po bodnutí hmyzem, Panthenol na spáleniny. Paracetamol, stejně jako léky proti nachlazení nebo antimykotické mastičky  seženeš v každé indické "lékárně".

Indie

Základní vybavení, teploty a počasí:

Na přelomu října a listopadu bývá v Himálajích nejstabilnější počasí - sucho. Očekávej teploty přes den okolo 20- 25°C. Na treku může být v noci chladno, proto se ti bude hodit péřová bunda a teplejší spací pytel. Stačit ti bude jen karimatka (případě lehčí alumatka). Stan nechej doma.

Teplejší oblečení se ti bude hodit i na létání. Viz. poznámka k paraglidingu.


​Při balení na indickou expedici se soustřeď na funkci. Očekávej, že se ti oblečení hodně ušpiní nebo může i potrhat. Drahé "značkové" oblečení nechej raději doma. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení.

Vezmi si batoh- čím menší, tím méně zbytečností zabalíš a méně věcí budeš muset při přesunech táhnout na zádech.

V Indii můžeš veškerou výbavu dokoupit. Nečekej 100% kvalitu, za to tě potěší výrazně levnější ceny.

v oblacích
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

v horách
michal-paraglide.jpg

Průvodce ve vzduchu:

Hlavním průvodcem a tandemovým pilotem bude Michal Krysta.
Michal Krysta je profesionální paraglidingový pilot, který se pravidelně účastní nejtěžších paraglidingových závodů na světě v čele s legendárním závodem Red Bull Xalps. Za sebou má horolezecké i paraglidingové expedice v Himálaji a dalších světových velehorách. Paraglidingu se věnuje více jak 17 let.

Kromě paraglidingu se zajímá o lezení, divokou vodu, jachting a nepohrdne ani horským kolem nebo během. V současné době se věnuje extrémním závodům štafet (Dolomitenmann), nebo plánuje sólo přeplavbu z Evropy do Ameriky.

Kromě závodů se věnuje i výuce paraglidingu a tandemovým letům.

Více o jeho aktivitách najdeš na www.bivaq.cz nebo na fb. stránce @bivaq.

Průvodce na zemi:

Naším dalším průvodcem budu já :). Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "na cestě" mezi Asií, Španělskem, Českem a Skotskem. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Vystudovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně, a poté i v Lednici na Moravě. V rámci různých stáží a pobytů jsem pracovala, studovala, dobrovolničila a žila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Nikaragui a Indonésii.)

Mou vášní jsou dálkové trasy, cestování, poznávání nových kultur a sdílení životních příběhů lidí z celého světa.

Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně. Návštěva Himálaje a procházky s výhledem na nejvyšší zemské mohykány je mojí představou "ráje na zemi":).

20190627_100056.jpg

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Od 1. dubna 2017 umožnila Indie pro občany České republiky žádat o tři typy elektronických víz. Viz. Vízové informace MZV. Žádat o víza až po příletu do země není možné. Cena víza je  50 $. Jedná se o elektronický formulář, který se na internetu vyplní a následně po příletu předloží u celní kontroly, která na základě předloženého vízového formuláře vtiskne do pasu vízové razítko.

Je nutné mít platný pas (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!) a dále sjednané cestovní pojištění, které bude zahrnovat i paraglidingové aktivity.

Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

Nutné doklady​:

 • Pas s alespoň půlroční dobou platnosti (po návratu z expedice)

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

na startu

Závěrem:

Indie je obrovská, rozmanitá země plná kontrastů. Je to země, kterou si buď zamiluješ, nebo tě bude iritovat od prvního okamžiku. Země, kde lidský život nemá velkou hodnotu. Země, kde hledali inspiraci Beatles i současní hippies. Země,  která dala azyl Dalajlámovi. Země s nejvyššími horskými masivy. Země kulturních rozmanitostí a absurdit.

Žasni nad cizí kulturou, místní krásou, zvyklostmi i úplně jinou mentalitou. Pojeď s námi objevovat a létat v severní Indii. Povznes své srdce nad Himálaj...

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě akce "Expedice Indie" aneb expediční paragliding v Himálajích zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

létání
letíme
Rišikéš
večeře
na startu
všudy přítomné opičky
Indie
na vrcholu
letíme
Thaj Mahal
indické koření
letíme
ráno v horách
na trhu
létání
Rišikéš
Bir z výšky
svatý muž_
taxi
Rišikéš
Rišikéš
Rišikéš
Indie
na trhu
slavnosti světel- Diwali
autobusák
Indie
Indie z nadhledu
ranní chrám
cider
ranní modlitba
chrám
u vodopádu
posvátná Ganga
na treku
v horách
letíme
ranní modlitba
ranní modlitba
chrám
chrám
trh
na treku
autobus
na treku
na treku
na treku
v oblacích
na treku
na treku
na treku
na treku
na treku
na treku
ve městě
ve městě
na trhu
na trhu
Indie
Indie
indická koupel
u holiče
v oblacích
bottom of page