top of page
Anchor 1

IRSKO KOLEM DOKOLA

Zemí skřítků a víl

15. - 23.6.2020

Irský road-trip, aneb křížem krážem Irskou republikou:)

 • Výšlap na nejvyšší vrcholky v Macgillycuddy Reeks

 • Road-trip okolo Ring of Kerry

 • Návštěva NP Connemara a Killarney, UNESCO

 • Nezapomenutelná celodenní pobřežní procházka okolo fascinujících Mohérových útesů

 • Návštěva prehistorických památek, spirituálních míst i středověkých klášterů a hradů

 • Probádání poloostrova Dingle a výšlap na Mt. Brandon (953 m)

 • Návštěva tepajícího Dublinu, Corku a Galway

 • Road-trip s možností kdykoli zastavit, kdykoli přidat, ubrat nebo jakkoli změnit plán :)

 • Zkušená (občas i vtipná) průvodkyně

 • Malá skupina -  velmi individuální dovolená

Glendalough

Irsko je zemí mnoha tváří. Během našeho devítidenního putování objevíme jak tepající pivem nasycený Dublin, tak tichý, přírodou okupovaný a lidmi zapomenutý jih a západ. Projdeme se okolo nejslavnějšího pobřeží skryti před zraky okolních turistů. Vystoupáme na nejvyšší vrcholky a objevíme zapomenutá údolí. Podíváme se i na nádherné neolitické pohřební komory a dávno opuštěné kláštery a opatství.

Čeká nás devět dní plných sportovních výkonů, (brzkého) i pozdějšího vstávání, kultury a občas i zaslouženého odpočinku :). Jinými slovy, připrav se na výlet plný akce, zábavy a mentálního odpočinku. Dovolená, během které objevíme irské prehistorické lokality, zříceniny klášterů a opatství, barevná tepající městečka, větrem a deštěm bičovaná příroda, jedny z nejhezčích procházek okolo pobřeží i výšlapy na horské vrcholky.

Ubytováni budeme v apartmánech, hotelech a lepších hostelech (max 5 lidí na pokoji). Po Irsku se budeme pohybovat osobním automobilem Carcoolkou (VW Transporter-5). Během jízdy můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Vše je otázkou domluvy.

Díky malé skupině si můžeme denní program vždy upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se tak bát, že se během výletu stihneš někdy nudit, nebo že nebudeš stíhat nastavené tempo. Vždy je možné se předem domluvit na alternativním programu.

Pokud jsi aktivní, rád(a) se procházíš, nebo výletuješ po horách a potřebuješ si tak trochu mentálně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, pak je výlet po Severním a severním Irsku připraven přesně pro tebe!

Pozn. Pokud se zrovna necítíš zcela fit a představa horských výšlapů ti nedělá úplně dobře, je možné místo nich zařadit jiný - individuální program :). 

Irské pobřeží

Minimální počet účastníků: 3

Maximální počet účastníků: 6

Cena: 20.000 Kč

2/1/2020 - 6 VOLNÝCH MÍST

Deadline přihlášení: 31.2. 2020

Na výlet bude vybírána záloha 6.000 Kč. Pokud se výlet z kapacitních důvodů neobsadí (zruší), bude záloha vrácena. Jinak je záloha nevratná.

 

Zbytek celkové částky (14.000 Kč) je potřeba poslat několik dní před odletem na český bankovní účet.

Dysert O´Dea

Cena zahrnuje:

 • Nonstop služby zkušené české průvodkyně žijící "na cestě"  :)

 • 8x Ubytování v hotelech/hostelech/apartmánech a pronajatých domech

 • Veškerá doprava po Irsku devítimístným VW Transporter - T5

 • Doprava z letiště v Dublinu (pozn. Pouze pokud přiletíš a odletíš v určitém časovém rozmezí společně s ostatními účastníky- bude specifikováno.)

 • Cestopis z výletu (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Dublinu (v současné chvíli jsou ceny zpáteční přímé letenky Praha -Dublin za cca 3.500 Kč)

 • Vstupy do památek, suvenýry

 • Strava (viz poznámka níže)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

Trim

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/SK do Dublinu; Ubytování a návštěva centra města.

Den 2: Procházka ve Wicklow mountains a návštěva spirituálního místa, bývalého kláštera v Glendalough. Přejezd do Kilkenny- návštěva historického městečka; Návštěva opatství a masivního hradu Rock of Cashel. Pozdně odpolední přejezd do Corku a večerní dobrovolná návštěva města.

Den 3: Výšlap na nejvyšší irskou horu, Carrantouhill (1041 m) v Macgillycuddy Reeks.

 

Den 4: Odpočinkový den :). Road trip po slavné silnici Ring of Kerry; návštěva ostrova Valencia a odpolední procházka skrz dubový les v NP Killarney, UNESCO.

Den 5: Návštěva poloostrova Dingle a objevení jeho památek; výšlap na bájnou horu Mt. Brandon (953 m).

Den 6: Odpočinkový den :). Cestování na sever do oblasti Burren. Návštěva památek a archeologických lokalit.

Den 7: Nezapomenutelná pěší túra okolo Mohérových útesů. Večerní návštěva městečka Galway. Ubytování

Den 8: Jednoduchá túra v NP Connemara a odpolední jízda do Dublinu. Večerní návštěva města, aneb náš poslední irský Guinness :(.

Den 9:  Odlet domů; v případě pozdějšího letu možnost navštívit nejdůležitější pohřební komory v Irsku Brú na Bóinne, UNESCO (Knowth a Newgrange) a jejich okolí (opatství Mellifontkeltské kříže v Monasterboice...)

POZOR! - itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že je Irsko nááááádhernou, rozmanitou zemí, je výlet koncipován jako jedna velká jízda naplněná akcí od rána až do večera. Program je koncipován tak, abychom si vždy po nejnáročnějších dnech odpočinuli během nějaké jednodušší aktivity.

Nebudu nikoho nutit vstávat brzy, ale přeci jen by bylo škoda tu krásu prospat, takže se připrav na spíše brzké vstávání (cca 7:00 - 7:30?).

(Rozhodnutí bude samozřejmě vždy záležet na domluvě s ostatními výletníky a aktuální předpovědi počasí. Viz. poznámka výše.)

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi středně náročné. Pokud si jednou týdně zajdeš zacvičit, nebo se po práci procházíš přírodou, nemělo by tě výletění po Irsku nijak překvapit. V případě únavy je vždy možné místo výšlapu zvolit například procházku po pláži, nebo okolo útesů.

NP Killarney
Irsko

Počasí, aneb irský vítr a déšť :

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Irsko, zvláště to západní a jeho tamní pobřeží, je známo svým specifickým podnebím. Vítr zde často dosahuje závratných hodnot a déšť může padat i netradičním horizontálním směrem. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého letního dne. Pokud jsi stejně jako já spíše zimomřivá(ý), rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Hodit by se ti mohly i návleky, nebo třeba trekové hůlky. Výlety do hor ale (na rozdíl od Skotska nebo severního Irska) vedou po cestě, tak jak to znáš z evropských nebo našich hor.

NP Killarney

Základní vybavení:

Do Irska se vypravíme začátkem léta, kdy nás přivítají rozkvetlé louky, zelenající se hory, hnízdící mořské ptactvo a mnoho dalších přírodních krás. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na výrazně chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet po Irsku se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení a přibal i větrovku a teplejší oblečení.

Bohužel, i v Irsku jsou otravné, krvežíznivé muchničky (=midges; miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezmi si s sebou pro jistotu moskytiéru (fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti a otoku bývá většinou zbytečný). V Irsku jen málokdy nefouká. S trochou štěstí se tak muchničkám díky irskému větru vyhneme. Pokud budeš chtít, mohu ti případně moskytiéru na výlet půjčit.

Projíždět/procházet okolo nějakého obchodu budeme v podstatě každý den, a tak není problém téměř cokoli na místě dokoupit.

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Pohorky/kotníkové boty – Bez kvalitních a nepromokavých bot se během výletu po Irsku neobejdeš.

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – i v létě může být v Irsku všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť,... (Osobní doporučení: Sleduj předpověď počasí a zabal se podle ní na poslední chvíli.)

 • Lehká péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Ručník

 • Pyžamo - oblečení na spaní

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Doporučuji přibalit:

 • Návleky – (např. TYTO). Přesto, že v Irsku sice budeme chodit po cestách, není výjimkou, že nás cesta zavede do blátivých mokrých úseků, kde se ti návleky budou hodit.

 • Hůlky na chůzi

 • Moskytiéra a adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

Cork
Burren

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Irska nízko-nákladovou leteckou společností Ryanair, která spojuje Dublin s Prahou pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (v podstatě kabelka). Doporučuji si k základní letence přikoupit odbavené malé 10 kg zavazadlo, případně "priority" nástup, v rámci kterého si budeš moci vzít do letadla ještě jedno 10 kg zavazadlo.

(Pozn. Je také možné se domluvit s dalšími účastníky výletu a odbavit si jedno zavazadlo dohromady.)

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se pohybující na cestě mezi Skotskem, Španělskem, Irskem, Indonésií, Českou republikou... a tak dál :). Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

IMG_20190521_163419.jpg

Na Irsku mě fascinuje neskutečná krajinná variabilita. Stačí popojet několik desítek kilometrů a rázem se ocitneš v úplně jiném světě. Každé místo je unikátní a jiné. Každé je třeba pořádně probádat a objevit :). Během našeho výletu se ti pokusím ukázat jeho všechny stránky - od fascinujících prehistorických nalezišť, přes nejvyšší vrcholky hor, měsíční kamenitou krajinu Burren i nádherné Mohérové útesy... a budu doufat, že se ti v Irsku zalíbí tak, jako mně :).

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit do restaurací. Předem tě ale musím upozornit, že restaurace bude nejspíš možné navštívit pouze ve večerních hodinách po příjezdu na ubytování. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 eury, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 euro.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Doporučuji vyměnit okolo 100 euro (na nákup potravin a návštěvu některých placených památek (pozn.- Vstupné je pouze do hradu Rock of Cashel, některých památek v Dublinu a poslední den při případné návštěvě Brú na Bóine)).

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 2 - 3 eura

 • Víno okolo 3 až 5 euro

 • Pivo malé / velké 2 – 5 euro

 • Hlavní chod 10 – 15 euro

Dysert O´Dea
Irské pobřeží

Výměna českých korun za eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Samozřejmě je možné téměř všude platit i kreditní kartou, nebo si peníze vybrat během cesty.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Irsko je součástí Evropské Unie, které je součástí i Česká republika a Slovensko. Do této země tedy nemáme vízovou povinnost. Občanům ČR/SK k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po příjezdu zpět do vlasti!).

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Irsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Výšlap na Carrauntoohil, 1039 m

Závěrem:

Irský road-trip nás zavede do nejvyšších ostrovních hor, okolo nejkrásnějších pláží a útesů, na zapomenutá, klidná místa irské divočiny i do tepajících velkoměst. Připrav se na jízdu plnou menších i větších procházek, sportovních výkonů i zaslouženého odpočinku :).

Vydej se do Irska s námi a objev zemi nespoutanou a překvapivou v každém dalším pohledu.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta po irské krajině zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Dysert O´Dea
Irsko
Burren
Trim
Cong
pohřební komora
Monasterboice
Trim
hospoda
Irsko
Irské Pobřeží
Knowth
Irské Pobřeží
Newgrange
Monasterboice
Burren
Newgrange
Knowth
Newgrange
Irské pobřeží
Knowth
Knowth
Výšlap na Carrauntoohil, 1039 m
Knowth
Knowth
Cong
Cong
Výšlap na Carrauntoohil, 1039 m
Cong
Cong
Burren
Dysert O´Dea
Monasterboice
Dysert O´Dea
Františkánské převorství Askeaton
Františkánské převorství Askeaton
Mohérské útesy v mlze
Mohérské útesy v mlze
Irské pobřeží
Irské pobřeží
Irské pobřeží
beehive domeček
Irsko náboženské
Gallarus Oratory
kostel Kilmalkedar
NP Killarney
Knowth
kostel Kilmalkedar
Výšlap na Carrauntoohil, 1039 m
Zácpa v Irsku
Výšlap na Carrauntoohil, 1039 m
západní pobřeží
NP Killarney
NP Killarney
pevnosti
NP Killarney
NP Killarney
NP Killarney
Glendalough
pevnosti
Glendalough
pevnosti
stopy prvního zemského obratlovce
Ring of Kerry
Cork
Cork
Dundrum castle
Cork
Glendalough
Glendalough
U hrobu Sv
Hrob Sv
bottom of page