top of page
Anchor 1

ISLE OF SKYE
perla skotských ostrovů
květen 2023

Poznej divokou horskou krajinu s nezapomenutelnými výhledy na ostrovy Vnitřních Hebrid

 • 2 zkušení čeští průvodci

 • Týden na nejkrásnějším skotském ostrově

 • Ubytování v bothy a  hostelech

 • Výlety do hor po neznačených stezkách

 • Návštěva Edinburghu/Glasgow

 • Malá skupina- maximálně 6 účastníků

Quiraing

Pokud se někdy rozhodneš navštívit Skotsko, pak musíš zavítat i na Isle of Skye. Špičaté vrcholky hor, modrá hladina moře, zelená travička a všudypřítomné bílé ovečky. Pohádková příroda, kterou nebudeš chtít opustit. Tento ostrov se zcela právem řadí do kategorie "must see" (= musíš vidět/navštívit).

Během našeho týdenního výletu se budeme převážně pohybovat v kopcích a přírodě okolo pobřeží. Výlet je určen pro aktivní jedince všech věkových kategorií, kterým nevadí spár na karimatce ve spacáku a občas slevit ze svého komfortu.

Black and Red Cullins

Cena:

10.000,-Kč
 

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby dvou zkušených českých průvodců

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Skotska a zpět (v současné chvíli přímá zpáteční letenka z Prahy do Edinburghu cca 4.500 Kč.)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 7.000,-Kč.)

Maximální počet účastníků: 6

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 6.000 Kč

Itinerář výletu:

Den 1: První den výletu se z letiště v Edinburghu přesuneme skrz skotskou vysočinu na severozápad. První zastávkou bude výšlap na Ben A´an (454 m). Poté projedeme skrz planinu Rannoch Moor, údolí Glen Coe a městečko Fort William, kde se ubytujeme, doplníme zásoby a prohlédneme okolí.

Den 2: Po snídani a zabalení všech věcí vyrazíme na výlet okolo Fort William (Vodopády Steel waterfalls; při dobrém počasí a fyzické kondici výšlap na Ben Nevis (nejvyšší hora Británie 1344 m), případně jiný výlet po okolí FW.) přejezd dále na západ. Cestou návštěva Glenfinnanu a památníku v zátoce Loch Shiel. Návštěva bílých pláží okolo Arisaig a Mallaig. V městečku Mallaig se nalodíme na malý trajekt a doplujeme na ostrov SkyeAutem se dopravíme až do malé pobřežní vesničky Elgol. Tady si zabalíme vše potřebné na jednodenní putování. Se všemi věcmi se vypravíme směrem ke Camasunary Bothy. Ubytujeme se v malé chatičce přímo na pobřeží s výhledem na okolní ostrovy.

Den 3: Po snídani a zabalení všech věcí se vypravíme na cestu skrz horská údolí pohoří Black Cullins k Hotelu Sligachan, který se nachází na druhé straně ostrova. Po pivečku a malé pauzičce v místním hotelu nasedneme na autobus a po 20-ti minutové jízdě se dostaneme do Broadford / Portree, kde se na ubytujeme v hostelu na dvě noci.

Cestou do Elgolu

Den 4: Odpočinkový výlet okolo východního a severního pobřeží, návštěva barevného přístavního městečka Portree, zastávky u vodopádů, výlet okolo Old Man of Storr a Quiraing – skalních výchozů na severu ostrova a návštěva Muzea života na ostrově (Museum of Island Life). Poté se vracíme zpět do Portree.

Den 5: Dnes objíždíme západní pobřeží. Čeká nás výlet k bílé pláži Coral beach na severozápadě ostrova. Návštěva majáku na Neist Point a Dun Beag Broch; pokud bude zájem návštěva zahrad a hradu Dunvegan. Ubytování na dvě noci v Skyewalkers hostelu.

 

Den 6: Celodenní výšlap do Black nebo Red Cullins, případně výlet okolo pobřeží nebo návštěva kulturní památky (dle počasí.) (Fairy pools, Talisker bay...)

 

Den 7: Snídaně, zabalení věcí, rozloučení se s ostrovem posledním výletem k úžasným Fairy Pools (křišťálově čistým jezírkům)/ výšlap na horu v pohoří Red Cullins, následný přejezd na pevninu. Cesta zpět do Edinburghu/Glasgow. Zastávky u nejfotografovanějšího skotského hradu Eilean Donan Castle, kamenného městečka Pitlochry. Odpolední/večerní ubytování v hostelu, návštěva města. Rozločení se se Skotskem. 

 

Den 8: Odlet z Edinburghu/Glasgow do ČR.

Běžný den a náročnost výletu:

Každý den výletu bude svým způsobem jedinečný. Jak bude probíhat následující den a všechny potřebné informace se vždy dovíme předchozí večer. Výlety jsou organizovány pro malé skupinky tak, abychom si mohli každý den upravit dle osobních požadavků, aktuálního počasí a nálady. Často se budeme pohybovat ve skotské přírodě, která je nádherná, svobodná, ale svým způsobem i krutá a nevybíravá. Budeme chodit v bažinách a zavítáme i do míst, která nepatří mezi nej-turističtější destinace.

Malé chatičky, bothy, kde přespíme, nepatří mezi luxusní typ ubytování. Očekávej špínu a nepohodlí. Na druhou stranu budeš odměněn(a) překrásnými výhledy, západy slunce a tichem opuštěné skotské krajiny. Trasa do bothy vede buď okolo pobřeží, nebo krásnou přírodou s výhledy na okolní ostrovy a skotskou krajinu.

V hostelech jsou plně vybavené kuchyňky, kde můžeme klidně i upéct dort :) . Během přespávání v bothy budeme večeři a snídani vařit na plynovém/benzínovém vařiči. Během dalších dní je možnost si zajít na večeři do restaurace. 

Pokud jsi aktivní osoba, která si občas (2x za týden) zajde na cvičení/běhat, neměl(a) bys mít problém výlet zvládnout.

Základní vybavení:

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv (=pohorky!). POZOR! Polobotky nejsou pohorky! Dále nepromokavá bunda (pláštěnka = pončo bez knoflíků!!!), nepromokavé kalhoty a turistické návleky! Doporučuji přibalit i teplou bundu- péřovku. Ve Skotsku jsou úplně jiné přírodní podmínky než v ČR.

Přibal jedny sandále na přezutí a pokud máš rád(a) chůzi s trekovými holemi, pak ještě ty. Nutností je spací pytel, karimatka (možnost vypůjčit obyčejnou z Decathlonu) a v neposlední řadě i čelovka.

Vařit si budeme na kempingovém vařiči, který (pokud bude zájem) zařídím společně s kartuší já. Kuchyně v hostelech jsou plně vybaveny - včetně trouby, rychlovarné konvice, lednice...

Glen Coe
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžete brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 40 litrů). Na batohu nešetřete. Pokud nemáte vlastní, zkuste si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí vám na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a voděodolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle vašich zad. 

 • Boty!!!  = pohorky - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víte, že vás nikde netlačí a nedřou. Pokud si chcete na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu. JSOU ABSOLUTNÍ NUTNOSTÍ!!!

 • Turistické návleky! – (např. TYTO) mnoho cest ve Skotsku vede přes rašeliniště a mokré traviny jsou v podstatě normou. Bez turistických návleků budete ve zdejším terénu trpět. JSOU ABSOLUTNÍ NUTNOSTÍ!!!

 • Moskitiéra (Skotsko je od jara do podzimu atakováno mochničkami (midges)- malý kousavý hmyz. Bez moskitiéry budete bohužel trpět :( .)

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí, případně když vás začnou bolet nohy v základních botách, můžete přezout. (Pozn. Místo sandálů můžete zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel (Nejlépe tří-sezónní, záleží, jak moc jste zimomřiví.) a karimatka

 • Vařič, kempingové nádobí (Mohu v rámci výletu vypůjčit.)

 • Čelovka

 • Nůž (Mohu v rámci výletu vypůjčit.)

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibalte i čepici, rukavice)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty

 • 1x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi (Pokud vám chůze s nimi vyhovuje.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváte, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Pitné vody je ve Skotsku všude dost.  S přehledem si vystačíte i s litrovou lahví.

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Skotska nízkonákladovou leteckou společností Easyjet/Ryanair, které spojují Edinburgh a Prahu pravidelnou přímou linkou (Glasgow- Praha společnost Easyjet). V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 25 litrový batoh).

20190514_164500.jpg

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící v malé vesničce Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Průvodce Michal Krysta:

Michal je aktivní sportovec, kajakář, paraglidista, kapitán nejen na své lodi.

Pro aktivnější výletníky rád naplánuje těžší túru nebo nějaký ranní výběh.

 

Na Vnějších Hebridách nám bude pomáhat hlavně s přepravou automobilu, hlídáním Emmy, případně umí skvěle vařit (třeba takové krevety nebo špagety alio olio jsou za mě TOP! :).

michal.jpg

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Bude záležet na tobě, zda budeš chtít ušetřit a jídlo si vařit v hostelech/bothy nebo zda budeš chtít chodit na jídla do restaurací. Předem ale upozorňuji, že plán výletu je nabytý a na návštěvu restaurace nemusí být každý den dostatek času.

Potraviny jsou ve Skotsku zhruba o třetinu a více dražší než v České republice. Cena hlavního jídla se v restauraci pohybuje okolo 8 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 6 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ Všude se ale dá platit kartou. Proto doporučuji vyměnit cca 50 liber a vše ostatní platit kartou.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V restauracích i obchodech se všude dá platit kartou, takže se nemusíš bát, že budeš mít málo proměněných liber.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Nově se smí do Velké Británie cestovat pouze s platným PASEM!

 • PAS s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

20180726_170500.jpg

Závěrem:

Isle of Skye (Ostrov Skye) je jedním z nejkrásnějších míst ve Skotsku, kam ročně zavítá stovky tisíc a více turistů. Abys ale ostrov opravdu navštívil(a), je důležité nezůstat jen u turistických tras, ale proniknout i do odlehlých koutů, kam už většina návštěvníků během své ostrovní jízdy nemá čas zajít.

My čas na opravdové prozkoumání mít budeme. Objevíme místní faunu a floru, projedeme rozeklané pobřeží, z horských vrcholků se zadíváme na okolní ostrovy Vnitřních Hebrid a mnohem víc :) .

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na ostrov Skye zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Black Cullin
Black Cullin
Isle of Skye
Black Cullin
Isle of Skye
Black Cullin
Black Cullin
Portree
Black Cullin
Black Cullin
Black Cullins
Black Cullin
výhled z Sgurr na Stri
Loch Coruisk
výhled na Vnější Hebridy
Isle of Skye
Black Cullin
výhled z Black Cullin
výhled z Sgurr na Stri
Black Cullin
Isle of Skye
Black Cullins
Black Cullins
Isle of Skye
Camasunary bothy
bottom of page