top of page
Anchor 1

MALLORCA - GR 221
Cestou "Suchých kamenů", "Ruta de pedra en sec" 

  • Přechod pohoří Serra de Tramuntana (UNESCO)

  • Malá skupina max. 8 účastníků

  • Nezapomenutelné přírodní scenérie a návštěva kulturních památek

  • Přespávání na horských chatách

  • Dva dny na poznávání zbytku ostrova

300 slunečných dní v roce, modré zátoky, bílé pláže a krajina, která se ti zaryje hluboko do srdce. To by byl hřích zůstat pouze v hotelovém rezortu.

 

Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, je rájem pro sportovní nadšence. Kromě potápění, plavání a jízdy na kole ostrov láká hlavně k pěší turistice v horách a okolo dramatického pobřeží.

V rámci našeho výletu se vypravíme po stopách nezapomenutelné GR 221, která protíná ostrov od severozápadního pobřeží k severovýchodnímu. Trasu dlouhou více než 160 km si zkrátíme na pohodlných 5 dní putování. Denně tak ujdeme mezi 10 - 20 km a budeme mít čas na návštěvu horských kamenných vesnic, městeček i na nějakou tu "koupačku u moře".

Mallorca GR 224
Mallorca GR 224

Celá trasa začíná v přístavním městečku  Port d'Andratx a končí v Port de Pollença. My si ale dálkovou trasu zkrátíme na její nejlepší část: Pětidenní putování z Pollença do Valldemossa skrz UNESCO přírodní rezervaci Serra de Tramuntana. Spát budeme v horských chatách, které se nachází na krásných místech podél cesty, takže nebudeme muset tahat karimatky, stany a další kempingové vybavení. Během putování budeme potřebovat pouze lehký spacák a výbavu podobnou pro letní výlet v ČR.

Nemusíš se bát. Na každou etapu máme vyhrazen vždy celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Pokud to opravdu nepůjde, můžeš občas využít i veřejné dopravy/taxy a do další chaty se nechat odvézt.

Během dne budeme procházet skrz staré olivové háje, kaštanové sady, vavřínové lesy, hory, horská sedla, kopce, ale i skrz starověká městečka a vesnice. Většinu dne ale budeme mimo turistický ruch a může se stát, že během putování potkáme jen několik podobných nadšenců :).

Na začátku naší poutě budeme mít čas na relaxaci u moře, případně návštěvu hlavního města ostrova, Palma de Mallorca. Pokud bude zájem, můžeme si klidně vylézt i nějaký další kopec, nebo objevit nějakou jinou část ostrova :). Možností je nespočet.

Mallorca GR 224

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z České republiky/ Vídně na Mallorku ranním spojem. Vypůjčení automobilu, nákup potravin a přejezd na východní pobřeží. Návštěva krajiny okolo Artá, možnost prvního koupání v moři. Přejezd do hotelu, ubytování na dvě noci.

 

Den 2: Ranní návštěva v Sa Calobra a výšlap na hory okolo Alcúdia. Odpolední koupání v moři.

Den 3: Zabalení věcí. Výlet na východ slunce u Cap de Formentor přejezd na několik vyhlídek po výběžku Formentor a cesta do Pollenca. Ubytování v horské chatě, návštěva nádherného kamenného městečka a výšlap na vrchol Puig de Maria s kostelem Santuari del Puig de Maria s výhledem na celé východní pobřeží ostrova.

Den 4: První etapa z Pollença do Llucu. Rovinatá krajina se brzy mění na hornatou oblast. Na závěr scházíme do údolí ke klášteru v Lluc. Návštěva místního kláštera a nejdůležitějšího z poutních míst ostrova.

Den 5: Etapa do Refugi de Tossals Verds okolo nejvyšší přístupné hory ostrova Massanella (1.367m) (možnost výšlapu :) ). První výhledy na opačnou stranu ostrova. Mallorku budeme mít jako na dlani :). Dnes bydlíme uprostřed hor v nejstarší mallorské horské chatě Refugi de Tossals Verds.

Den 6: Etapa do Port de Sóller. Nejdelší etapa. Je možné ji zkrátit o poslední kilometry a ze Soller vyrazit starou "električkou". Cesta vede přes hory, vápencovou soutěsku, okolo nejvyšší hory ostrova s nezapomenutelnými výhledy po celém ostrově. (Dle mého názoru absolutně nejkrásnější etapa.)

Den 7: Odpočinková etapa ze Sóller do malebné vesničky Deiá, která je ač u pobřeží obklopena horskými masivy. Možnost odpoledního koupání v moři.

Den 8: Poslední etapa putování z Deiá do Valldemossa. Návštěva nádherného horského městečka. Přejezd autobusem do Palmy. Poslední "drink" v tepající Palmě, cesta na letiště a odlet domů v podvečerních hodinách.

(Pozn. Z Vídně tě můžeme vzít automobilem do ČR. Pokud ti už od nás nic nepojede dál, můžeš přespat a domů se dostat až ranním spojem z Břeclavi.)

Mallorca GR 224

Cena: 8.000 Kč

Cena zahrnuje:

  • Průvodcovské služby

  • Účast na akci a její organizace

  • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

  • Letenka z ČR/SK na Mallorcu a zpět

  • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 8.000,-Kč.)

Maximální počet účastníků: 8

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 6.000 Kč

Běžný den výletu:

Každý den se po snídani zabalíme a vyrazíme na další den putování. Nebudeme po horách běžet. Čas bude jak na focení, tak na pravidelné pauzy. Pokud bys chtěl(a) jít sám (a), i to je možné. Cesta z Valldemossy je poměrně dobře značená, navíc je všude internetový a telefonní signál.

Každá etapa je specifická jak krajinnou scenérií, tak náročností a možnostmi občerstvení. Všechny informace o následující etapě se dozvíme vždy na "poradě" večer před samotnou etapou.

Mallorca GR 224

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi náročnější. Účastník musí být schopen ujít 10 - 20 km v horském terénu s menším batůžkem (doporučuji 40 litrový batoh ne těžší než 10 kg! (viz. část doporučená výbava)). Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některé z etap vynechat a popovézt se autobusem.

Etapy jsou vymyšleny tak, aby náročnější den střídal lehčí. Přesto bys měl(a) počítat s horským terénem a prašnými cestami.

Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžeš, pokud budeš mít zájem). Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

 

Pokud jsi aktivní osoba, občas si jdeš zaběhat, nebo si zajdeš do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys cestu zvládnout.

Základní vybavení:

Veškeré vybavení si během horského přechodu poneseme v batohu na zádech. Při balení tedy mysli na co největší možné váhové úspory. Zabal se dle pravidla: „Méně je někdy více!“

 

Jednotlivé etapy vedou přes menší městečka, kde můžeme téměř každý den doplnit zásoby a případné chybějící vybavení.

Další možností je objednání večeře a snídaně přímo na chatě.

Opravdu ti bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V chatách si můžeme veškeré vybavení vyprat a vysušit na věšáku.

Mallorca GR 224
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

  • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 40 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad.

  • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou prodyšné, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu. Na Mallorcu doporučuji nižší trekové boty. Já si beru obyčejné tenisky. Pokud máš ale lepší zkušenosti s chůzí v pohorkách, klidně si vezmi nějaké lehčí pohorky.

  • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na chatách, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

  • Spací pytel – horské chaty jsou vybaveny teplou sprchou, WC, internetem a dřevěnými palandami bez povlečení (pokud budeš chtít, je možné si povlečení přikoupit za cca 3-5 e/noc). Je proto nutné si s sebou zabalit i malý cyklo/letní spacák.

  • Kalhoty – Lehké prodyšné kalhoty. Místo nich můžeš vzít leginy.

  • Kraťasy

  • Tričko s krátkým rukávem

  • Tílko

  • Tričko na spaní

  • Spodní prádlo 3 x

  • Ponožky 3 x

  • Šátek - funkční např. Buff

  • Ručník- rychleschnoucí, malý

  • Sportovní podprsenka pro dámy

  • 2 litr lahev na vodu - případně camelback

  • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

  • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti). Vše se ale dá na Mallorce dokoupit .

 

 

Doporučené vybavení:

  • Turistické hole

  • Foťák

  • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

  • Špunty do uší

  • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Mallorca GR 224

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíš batoh je jedna z nejdůležitějších otázek před odjezdem. Pokus si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím méně  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíš se bát, že ti něco bude chybět. Na ostrově se dají všechny potřebné věci dokoupit.

 

Pokud budeš chtít ušetřit za letenku/odbavené zavazadlo, můžeš si s sebou vzít pouze malý příruční batoh (rozměry okolo 45 x 30 x 25 cm). Pozor! Tyto rozměry se u jednotlivých leteckých společností různí.

Také doporučuji přibalit lehkou plátěnou taštičku, nebo skladnou „nákupní tašku“, kterou pak můžeš využít i během prohlídky měst. Propracované těžké kabelky nech doma, stejně jako skleněné lahve na vodu, dřeváky na přezutí...

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :). Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "zakotvená" v krásném jihomoravském kraji. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

milované Skotsko

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda se budeš odbývat studenou stravou (pečivo, šunka, sýr...), nebo zda budeš chtít vyrazit do restaurací. Téměř každý den budeme začínat a končit etapu ve městě/vesnici, kde si můžeme vždy nakoupit svačinu na další den, případně zajít do restaurace. Na chatách se dá také objednat polopenze (snídaně okolo 5 euro, večeře přibližně 9 euro).

Pokud budeš chtít na cestě za jídlo ušetřit, můžeš se vejít do rozpočtu okolo 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženeš už za 2 eura :).)

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z cesty budeš chtít dovézt. Pokud se občas „odbudeš“ studeným sendvičem, bude ti na celý výlet bohatě stačit 100 euro.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

  • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

  • Snídaně (káva + toast) okolo 4 euro

  • Víno okolo 2 – 4 eura

  • Pivo malé / velké 3 – 5 eura

  • Sendvič 4 eura

Výměna českých korun za eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

  • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

  • Kopie pasu / OP

  • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Mallorca GR 224

Závěrem:

Dálková trasa GR 221 patří mezi nejkrásnější dálkové cesty, které jsem za svůj život mohla poznat. Úžasná variabilita krajinných forem, výhledy přes celé pohoří Serra de Tramuntana a věčně dobré, slunečné počasí,  představují jen několik lákadel tohoto výjimečného treku. Tolik rozdílného od zaplněných pláží a hotelových rezortů, které se tísní okolo pobřeží. 

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta po GR 221 zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Ing. Klára Skuhravá

+420 730 187 706

skuhrava@gmail.com

Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
Mallorca GR 224
bottom of page