top of page
Anchor 1

MALLORCA - GR 221

29.9.- 7.10.2019

Cestou "Suchých kamenů", "Ruta de pedra en sec" 

 • Přechod pohoří Serra de Tramuntana (UNESCO)

 • Malá skupina max. 6 účastníků

 • Nezapomenutelné přírodní scenérie a návštěva kulturních památek

 • Přespávání na horských chatách

 • Tři poslední dny na poznávání zbytku ostrova

300 slunečných dní v roce, modré zátoky, bílé pláže a krajina, která se ti zaryje hluboko do srdce. To by byl hřích zůstat pouze v hotelovém rezortu.

 

Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, je rájem pro sportovní nadšence. Kromě potápění, plavání a jízdy na kole ostrov láká hlavně k pěší turistice v horách a okolo dramatického pobřeží.

V rámci našeho výletu se vypravíme po stopách nezapomenutelné GR 221, která protíná ostrov od severozápadního pobřeží k severovýchodnímu. Trasu dlouhou více než 160 km si zkrátíme na pohodlných 5 dní putování. Denně tak ujdeme mezi 10 - 20 km a budeme mít čas na návštěvu horských kamenných vesnic, městeček i na nějakou tu "koupačku u moře".

Celá trasa začíná v přístavním městečku  Port d'Andratx a končí v Port de Pollença. My si ale dálkovou trasu zkrátíme na její nejlepší část: Pětidenní putování z vesničky Valldemossa do Pollença skrz UNESCO přírodní rezervaci Serra de Tramuntana. Spát budeme v horských chatách, které se nachází na krásných místech podél cesty, takže nebudeme muset tahat karimatky, stany a další kempingové vybavení. Během putování budeme potřebovat pouze lehký spacák a výbavu podobnou pro letní výlet v ČR.

Nemusíš se bát. Na každou etapu máme vyhrazen vždy celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Pokud to opravdu nepůjde, můžeš občas využít i veřejné dopravy/taxy a do další chaty se nechat odvézt.

Během dne budeme procházet skrz staré olivové háje, kaštanové sady, vavřínové lesy, hory, horská sedla, kopce, ale i skrz starověká městečka a vesnice. Většinu dne ale budeme mimo turistický ruch a může se stát, že během putování potkáme jen několik podobných nadšenců :).

Po ukončení naší poutě budeme mít čas na relaxaci u moře, případně návštěvu hlavního města ostrova, Palma de Mallorca. Pokud bude zájem (jako v roce 2018), můžeme si klidně vylézt i nějaký další kopec, nebo objevit nějakou jinou část ostrova :). Možností je nespočet.

Cena: 13.000 Kč

Na výlet bude vybírána záloha ve výši 6.000 Kč. Pokud se výlet z kapacitních důvodů neobsadí (zruší), bude záloha vrácena. Jinak je záloha nevratná.

 

Zbytek celkové částky (7.000 Kč) je potřeba poslat několik dní před odletem na český bankovní účet.

Maximální počet účastníků: 6

VÝLET JE V TOMTO TERMÍNU OBSAZEN

Cena zahrnuje:

 • Služby zkušené české průvodkyně

 • 5x ubytování během putování  v horských chatách

 • 2x ubytování v hotelovém apartmánu se snídaní

 • 1x ubytování v soukromém bytě

 • Veškerá doprava po ostrově soukromým automobilem

 • Cestopis z výletu (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR na Mallorcu (v současné chvíli cena okolo 4.500 Kč; z Bratislavy za 3.500 Kč;z Vídně 1.900 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z České republiky/ Slovenska na Mallorku. Přejezd do Palma de Mallorca, ubytování v soukromém bytě. Odpolední návštěva města.

Den 2: Ranní cesta do Valldemossa. Prohlídka městečka a první etapa putování do Deiá. Čeká nás první strmý výšlap, následná cesta po horské planině, a poté "sešup" dolů do krásné kamenné vesničky Deiá.

Den 3: Cesta z Deiá do Sóller. Jednodušší odpočinová etapa. Návštěva Port de Sóller a možnost koupání v moři.

Den 4: Etapa ze Sóller do nejstarší mallorské horské chaty refugi de Tossals Verds. Cesta přes vápencovou soutěsku, okolo nejvyšší hory ostrova s nezapomenutelnými výhledy po celém ostrově. (Dle mého názoru absolutně nejkrásnější etapa.)

Den 5: Etapa z Refugi de Tossals Verds okolo nejvyšší přístupné hory ostrova Massanella (1.367m) (možnost výšlapu :) ). První výhledy na severní a východní konec ostrova. Mallorku budeme mít jako na dlani :) . Scházíme okolo ledových jam do údolí ke klášteru v Lluc. (Nejvýznamnější poutní místo ostrova.) Návštěva kláštera, ubytování v nedaleké horské chatě.

Den 6: Poslední etapa putování z Lluc do Pollença. Ubytování. Návštěva překrásného historického městečka. Dobrovolný výstup na Santuari del Puig de Maria s výhledem na celé východní pobřeží ostrova.

Den 7: Výlet na Cap de Formentor a návštěva hor na východní straně ostrova okolo Arta, případně relaxace na pláži okolo Arta. (Záleží na osobních preferencích.) Večerní/odpolední příjezd na ubytování na východě ostrova - apartmán se snídaní na dvě noci. 

Den 8: Návštěva jižního pobřeží. Procházka okolo pobřeží, případně relaxace na pláži (Záleží na osobních preferencích.).

Den 9: Snídaně, zabalení věcí a návštěva západní části ostrova. Možnost procházky okolo skalnatého pobřeží, výšlap na jeden z mnoha místních vrcholků, případně návštěva Palmy - možností je spoustu. Záleží, jak budeme unavení z dálkové trasy a předchozích dní a také na čase odletu z Mallorky zpět do ČR/SK.

Běžný den výletu:

Každý den se po snídani zabalíme a vyrazíme na další den putování. Nebudeme po horách běžet. Čas bude jak na focení, tak na pravidelné pauzy. Pokud bys chtěl(a) jít sám (a), i to je možné. Cesta z Valldemossy je poměrně dobře značená, navíc je všude internetový a telefonní signál.

Každá etapa je specifická jak krajinnou scenérií, tak náročností a možnostmi občerstvení. Všechny informace o následující etapě se dozvíme vždy na "poradě" večer před samotnou etapou.

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi náročnější. Účastník musí být schopen ujít 10 - 20 km v horském terénu s menším batůžkem (doporučuji 40 litrový batoh ne těžší než 10 kg! (viz. část doporučená výbava)). Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některé z etap vynechat a popovézt se autobusem.

Etapy jsou vymyšleny tak, aby náročnější den střídal lehčí. Přesto bys měl(a) počítat s horským terénem a prašnými cestami.

Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžeš, pokud budeš mít zájem). Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

 

Pokud jsi aktivní osoba, občas si jdeš zaběhat, nebo si zajdeš do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys cestu zvládnout.

Základní vybavení:

Veškeré vybavení si během horského přechodu poneseme v batohu na zádech. Při balení tedy mysli na co největší možné váhové úspory. Zabal se dle pravidla: „Méně je někdy více!“

 

Jednotlivé etapy vedou přes menší městečka, kde můžeme téměř každý den doplnit zásoby a případné chybějící vybavení.

Další možností je objednání večeře a snídaně přímo na chatě.

Opravdu ti bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem. V chatách si můžeme veškeré vybavení vyprat a vysušit na věšáku.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

 • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 45 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad.

 • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou prodyšné, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu. Na Mallorcu doporučuji nižší trekové boty. Já si beru obyčejné tenisky. Pokud máš ale lepší zkušenosti s chůzí v pohorkách, klidně si vezmi nějaké lehčí pohorky.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na chatách, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Spací pytel – horské chaty jsou vybaveny teplou sprchou, WC, internetem a dřevěnými palandami bez povlečení (někdy s povlečením). Je proto nutné si s sebou zabalit i malý cyklo/letní spacák.

 • Kalhoty – Lehké prodyšné kalhoty. Místo nich můžeš vzít leginy.

 • Kraťasy

 • Kraťasy na spaní

 • Tričko s krátkým rukávem

 • Tílko

 • Tričko na spaní

 • Spodní prádlo 3 x

 • Ponožky 3 x

 • Šátek - funkční např. Buff

 • Ručník- rychleschnoucí, malý

 • Sportovní podprsenka pro dámy

 • 2 litr lahev na vodu - případně camelback

 • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

 • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti). Vše se ale dá na Mallorce dokoupit .

 

 

Doporučené vybavení:

 • Turistické hole

 • Foťák

 • MP3 (nahrát hudbu do mobilu)

 • Špunty do uší

 • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Rozměry batohu:

Jaký na cestu zvolíš batoh je jedna z nejdůležitějších otázek před odjezdem. Pokus si vzít co možno nejpohodlnější a nejlehčí batoh. Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím méně  věcí si s sebou vezmu.“ Nemusíš se bát, že ti něco bude chybět. Na ostrově se dají všechny potřebné věci dokoupit.

 

Pokud budeš chtít ušetřit za letenku/odbavené zavazadlo, můžeš si s sebou vzít pouze malý příruční batoh (rozměry okolo 55 x 30 x 25 cm). Pozor! Tyto rozměry se u jednotlivých leteckých společností různí.

Také doporučuji přibalit lehkou plátěnou taštičku, nebo skladnou „nákupní tašku“, kterou pak můžeš využít i během prohlídky měst. Propracované těžké kabelky nech doma.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "na cestě" mezi Skotskem, Španělskem, Českou republikou a Indonésií. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

20180524_185212.jpg

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda se budeš odbývat studenou stravou (pečivo, šunka, sýr...), nebo zda budeš chtít vyrazit do restaurací. Téměř každý den budeme začínat a končit etapu ve městě/vesnici, kde si můžeme vždy nakoupit svačinu na další den, případně zajít do restaurace. Na chatách se dá také objednat polopenze (snídaně okolo 5 euro, večeře přibližně 9 euro).

Pokud budeš chtít na cestě za jídlo ušetřit, můžeš se vejít do rozpočtu okolo 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Sedmičku dobrého vína dokonce seženeš už za 2 eura :).)

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z cesty budeš chtít dovézt. Pokud se občas „odbudeš“ studeným sendvičem, bude ti na celý výlet bohatě stačit 100 euro.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 eura

 • Snídaně (káva + toast) okolo 3 euro

 • Víno okolo 1,5 – 3 eura

 • Pivo malé / velké 2 – 4 eura

 • Sendvič 4 eura

Výměna Českých Korun za Eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají České koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Dálková trasa GR 221 patří mezi nejkrásnější dálkové cesty, které jsem za svůj život mohla poznat. Úžasná variabilita krajinných forem, výhledy přes celé pohoří Serra de Tramuntana a věčně dobré, slunečné počasí,  představují jen několik lákadel tohoto výjimečného treku. Tolik rozdílného od zaplněných pláží a hotelových rezortů, které se tísní okolo pobřeží. 

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta po GR 221 zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Fotogalerie z výletu 2018

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221
GR 221

Vážený(á) návštěvníku(ce) těchto stránek, máš jakýkoli dotaz či komentář k cestě po GR 221?

Napiš mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page