Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit
Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.
Klára Skuhravá
MAROKO
Krajinou vůní a barev
13. - 24. 1. 2025
12 dní na cestě po jižním a centrálním Maroku
-
návštěva Marrákeše a přímořského letoviska Essaouira (UNESCO)
-
výlet do Atlasu i Antiatlasu- duhové hory, naleziště chalcedonů a zkamenělin
-
odpočinek v saharské poušti a písečných dunách Erg Chebbi
-
návštěva soutěsky Dadés a kaňonu Todra
-
Modré hory okolo Tafraout
-
návštěva nejkrásnějšího ksaru Ait Benhadou (UNESCO)
-
procházky k prehistorickým skalním rytinám, jeskyním i jednodušší výšlapy v horách
-
roadtrip přes pouště i horská sedla Maroka
-
zkušená česká průvodkyně
-
malá skupina, maximální počet 8 účastníků
Maroko, to je země plná kontrastů, vysokých hor, úzkých kaňonů, kamenných pouští, zelených oáz, rušných trhů i nekonečných prázdných cest skrz pouštní oblasti. Je to země oplývající nerostným i kulturním bohatstvím. V místních horách najdeš trilobity, chalcedony i prehistorické rytiny. Pod horami tě zase nadchnou hliněné pevnosti i údolí plná růží a třeba i arganové stromy s hladovými kozami.
Africká kultura se zde mísí s evropskou a některá z pobřežních městeček si i nadále zachovávají svůj koloniální vzhled z doby dávno minulé. Tak naskoč do auta a vydej se s námi prozkoumat tuto pestrou krajinu křížem krážem.
POZOR! Tento výlet není určen pro tebe, pokud si potřebuješ odpočinout na lehátku hotelového rezortu; hledáš dovolenou, kde přečteš za týden deset knih; odpoledne se z postele překulíš do restaurace; vyhledáváš při svých cestách přinejmenším pěti-hvězdičkové hotely; příroda, rostliny a zvířata jsou pro tebe cizí slova.
Itinerář výletu:
Den 0.: Večerní příjezd do Týnce, seznámení se.
Den 1.: Let z Vídně do Agadiru 12:50- 17:10. Výměna peněz, pořízení lokální sim karty, půjčení auta, přejezd do Tiznitu. Ubytování.
Den 2.: Návštěva malého městečka Tiznit, místních trhů. Přesun na pláže okolo Legzira. Možnost koupání v Atlantiku. Odpolední návštěva městečka s koloniální architekturou Sidi Ifni. Ubytování v apartmánech v Sidi Ifni. Možnost podvečerního výletu s pozorováním západu slunce na útesech.
Den 3.: Po tradiční marocké snídani cesta skrz pouštní krajinu do Fam El Hisn (Možná potkáme i volně se pasoucí velbloudy.). Procházka skrz údolí k prehistorickým skalním rytinám. Odpolední přejezd do Tafraout. Ubytování na 2 noci v centru Tafraoutu.
Den 4.: Výlet v okolí Tafraout - výjezd do hor Anti-Atlasu na vyhlídku u Jebel L´Kest, návštěva tradičního berberského domu, procházka ke skalním rytině gazely v Tazka a návštěva Modrých skal. Tafraout je místem, kde se dělají tradiční "marocké papuče". Můžeme zde nakoupit výrobky přímo u výrobců.
Den 5.: Celodenní road-trip skrz nádhernou krajinu jižního Maroka až na okraj saharské pouště do Merzougy. Zastávka u částečně propadlých jeskyň v Tata, Les Grottes. Cestou vyhlídky u Tissint, mešita Sidi Zoia, návštěva krásné oázy v Zagora, trilobiti v Alnifu a večer příjezd do pouštní osady Merzouga.
Den 6.: Výšlap na duny. Odpolední výlet auty 4x4 skrz saharskou poušť a duny Erg Chebbi. Návštěva starých lomů se zkamenělinami, berberské vesnice a pokud počasí dovolí- nově vzniklého jezera v poušti. Západ slunce na dunách. Přespání v poušti v plně vybavených stanech s večeří.
Den 7.: Ranní jízda na velbloudech zpátky do Merzougy. Přesun do kaňonu Todra a kaňonu Dades. Přespání v kazbah - tradiční hliněný dům.
Den 8.: Návštěva Kasbah de Ben Haddou (UNESCO). Cesta přes horská sedla, údolí a zapomenuté vesnice do tepajícího Marrakeshe. Ubytování. Odpolední návštěva města a jeho pamětihodností.
Den 9.: Dopolední návštěva Marrakeshe a cesta do podhorského městečka Imlil. Výlet na horu Aourirt n´Ouassif (2726 m), ze které je vidět nejvyšší vrchol Atlasu, Džabal Tubkal. Ubytování.
Den 10.: Procházka k vodopádům případně přesun k nedalekému nalezišti chalcedonů a duhovým horám u vesničky Ouazguita. Procházka přes louky a pastviny s výhledem na Atlas.
Odpolední přejezd na pobřeží do nádherného městečka Essaouira. Ubytování v apartmánech s výhledem na pobřeží.
Den 11.: Návštěva historického centra Essaouiry (UNESCO). Dokoupení suvenýrů. Přejezd na jih. Cestou návštěva místa na zpracování arganového oleje. S trochou štěstí uvidíme i kozy pasoucí se na arganových keřích/stromech. Večeře na útesech nad pláží. Ubytování ve stylovém apartmánu.
Den 12.: Ranní cesta na letiště. Odlet do Vídně v 6:45. V 11:00 přílet do Vídně.
Cena: 12.000 Kč
Cena zahrnuje:
-
Průvodcovské služby
-
Účast na akci a její organizace
-
Cestopis z výletu
Cena nezahrnuje:
-
Přímá zpáteční letenka z Prahy/Vídně do Agadiru (nyní 2.900 Kč VIE- AGA)
-
Cestovní pojištění, strava
-
Ubytování, doprava, výlet do pouště s přespáním v poušti 14.000 Kč
Maximální počet účastníků: 8
(Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy.)
VÝLET JE OBSAZEN
Ubytování:
Do Maroka nepojedeme kvůli hotelům, a tak na naší cestě neočekávej nejluxusnější ubytování.
I přesto, že se budeme zaměřovat na hotely pro turisty (rozuměj ty lepší, hezčí).
Může se stát, že tě tu bude čekat společná toaleta nebo pokoj pro 2-4 osoby (pouze pro naši skupinu).
Horká tekoucí voda je na ubytování samozřejmostí, stejně jako čistě povlečená postel.
Běžný den výletu:
Běžný den výletu je plný akce a objevování marocké krajiny a kultury. Během našeho roadtripu budeme vstávat brzy, abychom vše v pohodě stihli a příliš se nehonili. Některý program je možné vynechat, zkrátit, upravit na jednodušší variantu- vše záleží na naší skupině a tvé chuti podniknout ten který výlet. Neočekávej ale náročné a vyčerpávající výšlapy v pohoří Atlas. Na to nebudeme mít prostor.
Doprava:
Abychom se po Maroku mohli přesouvat rychleji, budeme mít celou dobu k dispozici auto. Kdykoli tak budeme moci vystoupit, koupit si jídlo, zajít si na toaletu, případně vyfotit nějakou zajímavost po cestě.
V jižní části země jsou vybudované nové silnice, a tak nám i dlouhé přesuny nezaberou tolik času. Horší situace je v horách, kde přejezd 50 km může trvat i déle než hodinu.
Čas a smlouvání:
Čas je Maročany vnímán jinak než u nás. Místní mají většinou na všechno hodně času. U oběda je běžné, že se na jídlo může čekat i hodinu a během výletu přes poušť nemusí být ranní vstávání opravdu ranní.
Pokud nejsou v obchodě jasně vypsané ceny za zboží (v podstatě jen v restauracích a velkých supermarketech typu Carrefour), je běžné, že se o výslednou cenu smlouvá. Určitě se vyskytnou situace, kdy potkáme Maročany, kteří nás budou chtít s cenou napálit. Pokud budeš chtít, ráda ti se smlouváním pomůžu, případně nabídnu racionální cenu za zboží/suvenýr na trhu.
Nenechej se místním systémem vystresovat. Zdaleka ne všichni nás v Maroku budou chtít obrat :).
Náročnost výletu:
Výlet není fyzicky náročný. Zvládne ho každý zdravý jedinec :). I tak se ale jedná o aktivní dovolenou, během které jsou v plánu výlety do hor, pouští i objevování kultury, která může být pro některé jedince těžko stravitelnou.
Podnebí a počasí v Maroku:
V lednu nás v Maroku budou čekat teplé dny, které známe z jarního období v ČR. Připrav se na teploty okolo 20°C. Záleží, zda se budeme zrovna nacházet v horách, na poušti nebo v Marrákeši. Každopádně zimní období je ideální pro návštěvu jižního Maroka, kde jinak bývá příliš horko. Okolo Tafraoutu nás dokonce budou čekat rozkvetlé mandloňové háje. V Imlilu zase bílé zasněžené vrcholky.
Základní vybavení:
Na cestu do Maroka ti bude stačit malé příruční zavazadlo. Ehmm... tedy podle toho, kolik toho v Maroku hodláš nakoupit. A že těch možných suvenýrů není úplně málo :).
Každopádně na cestu budeš potřebovat plavky, opalovací krém, kraťasy, dlouhé kalhoty, tričko s krátkým a dlouhým rukávem, péřovou vestičku, brýle, šátek a pokud nám občas sprchne, hodit se bude i lehká větrovka a mikina.
-
Tenisky – Lehké boty, ve kterých pojedeš, a které si s sebou vezmeš třeba i na výlet do hor.
-
Sandále - ty se budou hodit na delší přejezdy nebo na návštěvu měst, pláží...
-
Delší rychleschnoucí lehké kalhoty, mikina
-
Lehká nepromokavá bunda, nebo nic, pokud ti nebude vadit, že trochu zmokneš :) .
-
Letní šaty, sukně, kraťasy, tričko, tílko, šátek
-
Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)
-
Hygienické potřeby v cestovním balení
-
Sluneční brýle, opalovací krém a krém po opalování
-
Lékárnička: léky, které běžně užíváte
-
Fotoaparát
-
Čelovka
-
Power-banka
-
Batoh na výlety (může být i tvoje cestovní zavazadlo do letadla)
Zavazadlo:
Do Maroka doporučuji vzít obyčejný menší batoh, který provezeš jako příruční zavazadlo. (Oceníš jednodušší manipulaci při cestě z hotelů, nebo nakládce z/do auta.)
Také se připrav na skutečnost, že se ti batoh/zavazadlo může při cestování ušpinit.
Kriminalita x bezpečnost:
Maroko je z pohledu bezpečnosti tak trochu schizofrenní zemí. Mnohokrát se mi stalo, že mi Maročani velmi pomohli a na druhou stranu se mě pokoušeli mnohokrát obrat. Ať už za parkování, předražený suvenýr nebo jinou "službu".
V Maroku je potřeba být ve střehu. Večer není radno chodit po městech sám(a). Zvlášť Marrákeš je známý svými vykutálenými "pomocníky", se kterými se v místních uličkách tak ztratíš, že ti nezbyde než svému průvodci za "rozmotání" zaplatit.
Naopak v horách je z mého pohledu velmi bezpečno. Místní lidé jsou opravdu velmi obětaví a rádi s čímkoliv pomohou.
Průvodce: Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně "zakotvená" na jiní Moravě v líbezné vesnici Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy, indonésky a pár slov zvládnu i ve španělštině a italštině.
Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia a následujících let jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala, studovala, žila a dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Francii, Nikaragui, Indonésii a dalších zemích.
Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.
Maroko jsem si zamilovala od prvního dne. Z mého pohledu se jedná o nesmírně krásnou zemi plnou kontrastů. Duhové hory, oázy, jeskyně, kaňony a písečné duny ostře kontrastují s koloniální architekturou, špínou uliční sítě, obchody s drahým kamením, nebo obyčejnými turistickými šmuky. Tak, jako se na místních trzích budeš cítit velmi stísněně, tak ti naopak místní krajina bude na každém kroku připomínat svou svobodu a nezkrotnost přírodních živlů.
Kapesné a výdaje za stravu:
Jídlo je v Maroku výrazně levnější než u nás. V restauraci za hlavní chod (např. tažín) zaplatíš cca 50 - 80 dirhamů (cca 100-180 Kč).
Snídaňová omeleta tě vyjde na 20 - 40 dirhamů (cca 50 - 80 Kč)
Káva a čaj je okolo 10 dirhamů (cca 23 Kč), čerstvý juice za 15 dirhamů (cca 34 Kč)
Výrazně dražší (a zdaleka ne všude k dostání) je oproti naší vlasti alkohol. Plechovku piva seženeš za 60-100 Kč.
Kapesné záleží na tobě. Tedy konkrétně na tom, zda si budeš chtít užívat evropských jídel a alkoholu, nebo zda budeš chtít spíše ochutnávat místní kuchyni, nebo se někdy odbydeš ovocem/zeleninou z trhu.
Doporučuji si na letišti v Agadiru vyměnit třeba cca 200 dolarů/euro, a když to nebude stačit vybrat další peníze v bankomatu v jakémkoliv městě nebo směnit další dolary/eura později. Bankomaty jsou v Maroku "na každém rohu".
Očkování, léky a hygienické podmínky:
Před cestou do Maroka se doporučuje očkovat hepatitida A a B a břišní tyfus, případně i vzteklina. Vše je ale na tobě. O všech očkováních se předem poraď se svým ošetřujícím lékařem, který by ti měl doporučit speciální očkovací pracoviště. Nezapomeň si s sebou vzít léky, které pravidelně užíváš, proti-průjmové léky (černé uhlí, smecta a další i silnější léky), případně antibiotika nebo framykoin a léky proti alergiím.
Dezinfekci, náplasti, obvazy, sterilní krytí, Paracetamol, stejně jako léky proti nachlazení nebo antimykotické mastičky seženeš v každé místní lékárně. (Pozn. Místní lékárny jsou opravdu skvěle vybaveny. Antibiotika i další léky, které v ČR seženeš pouze na předpis získáš v marocké lékárně bez předpisu a dokonce s předchozí odbornou konzultací.)
Víza, cestovní doklady a pojištění:
Vzhledem k tomu, že Maroko navštívíme pouze na dobu kratší než je 90 dní, nebudeme potřebovat ke vstupu do země žádná víza. Vízové razítko dostaneme do pasu přímo po příletu na letišti v Agadiru. (Pozn. Za takto udělená víza se neplatí žádný správní poplatek.)
K cestě budeš potřebovat jen platný biometrický pas (nový pas s čipem, který má platnost ještě alespoň další půlrok) a vytisknutou zpáteční letenku. Občas po tobě budou chtít i itinerář cesty- vše potřebné si včas předáme.
Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Maroku stačit nebude. Je potřeba si na celý pobyt sjednat ještě cestovní pojištění. Například u pojišťovny Axa nebo Alianz.
POZOR!!! Výše zmíněné dokumenty (pas, kartička pojišťovny, cestovní pojištění, očkovací průkaz) je potřeba okopírovat a s sebou do Maroka přivést kromě originálů i kopie těchto dokladů!!!
Závěrem:
Maroko je obrovská a rozmanitá země plná kulturního a přírodního dědictví. Na její prozkoumání budeme mít jen jedenáct dní. I když se to možná zdá hodně, není tomu tak. Proto, pokud s námi chceš vyrazit, připrav se na ranní vstávání, mnoha-hodinové přejezdy, otravné i milé Maročany, smlouvání, netradiční vůně i chutě a mnoho nezapomenutelných zážitků, ať už na místních trzích, v restauracích, nebo při "kopání" zkamenělin a chalcedonů. Knihy a čtečky nechej doma. Byla by to zbytečná zátěž. Pokud tedy nechceš během přejezdů místo zírání ven koukat raději do knihy. :)
Kontakt:
Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta do Maroka zaujala, zavolej mi nebo napiš.
Ing. Klára Skuhravá