top of page
Anchor 1

MAROKO
Krajinou vůní a barev
12. - 23. 3. 2024

11 dní na cestě po jižním a centrálním Maroku

 • návštěva Marrákeše a přímořského letoviska Essaouira (UNESCO)

 • výlet do Atlasu i Antiatlasu- duhové hory, naleziště chalcedonů a zkamenělin

 • odpočinek v saharské poušti a písečných dunách Erg Chebbi

 • návštěva soutěsky Dadés a kaňonu Todra

 • Modré hory okolo Tafraout

 • návštěva nejkrásnějšího ksaru Ait Benhadou (UNESCO) a Kasbah Telouet

 • procházky k prehistorickým skalním rytinám, jeskyním i jednodušší výšlapy v horách

 • roadtrip přes pouště i horská sedla Maroka

 • zkušená česká průvodkyně

 • malá skupina, maximální počet 7 účastníků

Maroko

Maroko, to je země plná kontrastů, vysokých hor, úzkých kaňonů, kamenných pouští, zelených oáz, rušných trhů i nekonečných prázdných cest skrz pouštní oblasti. Je to země oplývající nerostným i kulturním bohatstvím. V místních horách najdeš trilobity, chalcedony i prehistorické rytiny. Pod horami tě zase nadchnou hliněné pevnosti i údolí plná růží a třeba i arganové stromy s hladovými kozami.

Africká kultura se zde mísí s Evropskou a některá z pobřežních městeček si i nadále zachovávají svůj koloniální vzhled z doby dávno minulé. Tak naskoč do auta a vydej se s námi prozkoumat tuto pestrou krajinu křížem krážem.

POZOR! Tento výlet není určen pro tebe, pokud si potřebuješ odpočinout na lehátku hotelového rezortu; hledáš dovolenou, kde přečteš za týden deset knih; odpoledne se z postele překulíš do restaurace; vyhledáváš při svých cestách přinejmenším pěti-hvězdičkové hotely; příroda, rostliny a zvířata jsou pro tebe cizí slova.

Maroko

Itinerář výletu:

Den 0.: Přílet v podvečerních hodinách do Agadiru. Půjčení auta, nákup, přejezd na ubytování. 

Den 1.: Návštěva malého městečka Tiznit, místních trhů. Přesun do městečka Sidi Ifni a odpolední návštěva pláží okolo Legzira. Možnost koupání v oceánu a večerní pozorování západu slunce na útesech. Ubytování v hotelu se snídaní přímo na pláži.

Den 2.: Po tradiční marocké snídani cesta skrz pouštní krajinu do Fam El Hisn (Možná potkáme i volně se pasoucí velbloudy.). Procházka skrz údolí k prehistorickým skalním rytinám. Odpolední přejezd do Tafraout. Ubytování na 2 noci v rodinném apartmá se snídaní.

Den 3.: Výlet v okolí Tafraout - výjezd do hor Anti-Atlasu na vyhlídku u Jebel L´Kest, návštěva Modrých skal a starověké rytiny gazely v Tazka. Tafraout je místem, kde se dělají tradiční "marocké papuče". Můžeme zde nakoupit výrobky přímo u výrobců. 

Den 4.: Celodenní road-trip skrz nádhernou krajinu jižního Maroka až na okraj saharské pouště do Merzougy. Zastávka u částečně propadlých jeskyň v Tata, Les Grottes. Cestou vyhlídky u Tissint, mešita Sidi Zoia, návštěva krásné oázy v Zagora, trilobiti v Alnifu a večer příjezd do pouštní osady Merzouga.

Den 5.: Celodenní výlet skrz saharskou poušť a duny Erg Chebbi. Možnost přespání v poušti.

Den 6.: Přesun do kaňonu Todra a kaňonu Dades. Přespání v údolí růží nebo až v Ouarzazate- podle časových možností.

Den 7.: Návštěva Kasbah de Ben Haddou (UNESCO) a Kasbah Telouet. Cesta přes horská sedla, údolí Ourika a zapomenuté vesnice do Imlil. Ubytování.

Den 8.: Procházka v údolí okolo Džabal Tubkal, možnost výletu na horu Aourirt n´Ouassif (2726 m) nebo k nedalekým vodopádům. Přesun k nedalekému nalezišti chalcedonů a duhovým horám. Procházka přes louky a pastviny s výhledem na Atlas. Podvečerní přesun do Marrákeše. Ubytování.

Den 9.: Návštěva Marrákeše a jeho historických pamětihodností. Odpolední přejezd na pobřeží do nádherné Essaouira. Ubytování v krásném tradičním domě.

Den 10.: Návštěva historického centra Essaouiry (UNESCO), ochutnávka čerstvých grilovaných ryb na místním tru. Dokoupení suvenýrů. Přejezd na jih. Cestou návštěva místa na zpracování arganového oleje. Večer na pláži. Ubytování ve stylovém apartmánu.

Den 11.: Dopolední rozloučení s Marokem na plážích okolo Tamraght. Vrácení automobilu. Odjezd na letiště. Odlet v 13:45 přímým letem z Agadiru do Prahy (přílet v 18:00).

Maroko

Cena: 12.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Cena nezahrnuje:

 • Přímá zpáteční letenka z Prahy (nyní 4.500 Kč)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování, doprava

Další náklady 14.000 Kč ubytování, doprava, výlet do pouště s přespáním v poušti si jednotliví účastníci hradí sami. 

Maximální počet účastníků: 7

4 VOLNÁ MÍSTA

 

(Rezervace je platná po zaplacení zálohy 10.000 Kč)

Maroko

Ubytování:

Do Maroka nepojedeme kvůli hotelům, a tak na naší cestě neočekávej nejluxusnější ubytování.

I přesto, že se budeme zaměřovat na hotely pro turisty (rozuměj ty lepší, hezčí).

Může se stát, že tě tu bude čekat společná toaleta nebo pokoj pro 2-4 osoby (pouze pro naši skupinu).

Horká tekoucí voda je na ubytování samozřejmostí, stejně jako čistě povlečená postel.

Běžný den výletu:

Běžný den výletu je plný akce a objevování marocké krajiny a kultury. Během našeho roadtripu budeme vstávat brzy, abychom vše v pohodě stihli a příliš se nehonili. Některý program je možné vynechat, zkrátit, upravit na jednodušší variantu- vše záleží na naší skupině a tvé chuti podniknout ten který výlet. Neočekávej ale náročné a vyčerpávající výšlapy v pohoří Atlas. Na to nebudeme mít prostor.

Maroko

Doprava:

Abychom se po Maroku mohli přesouvat rychleji, budeme mít celou dobu k dispozici auto. Kdykoli tak budeme moci vystoupit, koupit si jídlo, zajít si na toaletu, případně vyfotit nějakou zajímavost po cestě.

V jižní části země jsou vybudované nové silnice, a tak nám i dlouhé přesuny nezaberou tolik času. Horší situace je v horách, kde přejezd 50 km může trvat i déle než hodinu.

Maroko

Čas a smlouvání:

Čas je Maročany vnímán jinak než u nás. Místní mají většinou na všechno hodně času. U oběda je běžné, že se na jídlo může čekat i hodinu a během výletu přes poušť nemusí být ranní vstávání opravdu ranní.

Pokud nejsou v obchodě jasně vypsané ceny za zboží (v podstatě jen v restauracích a velkých supermarketech typu Carrefour), je běžné, že se o výslednou cenu smlouvá. Určitě se vyskytnou situace, kdy potkáme Maročany, kteří nás budou chtít s cenou napálit. Pokud budeš chtít, ráda ti se smlouváním pomůžu, případně nabídnu racionální cenu za zboží/suvenýr na trhu.

Nenechej se místním systémem vystresovat. Zdaleka ne všichni nás v Maroku budou chtít obrat :). 

Maroko

Náročnost výletu:

Výlet není fyzicky náročný. Zvládne ho každý zdravý jedinec :). I tak se ale jedná o aktivní dovolenou, během které jsou v plánu výlety do hor, pouští i objevování kultury, která může být pro některé jedince těžko stravitelnou.

Podnebí a počasí v Maroku:

V březnu nás v Maroku budou čekat teplé dny, které známe z letního období v ČR. Připrav se na teploty okolo 20 - 30 °C. Záleží, zda se budeme zrovna nacházet v horách, na poušti nebo v Marrákeši. Každopádně v březnu bývá Maroko nejzelenější z celého roku a je to ideální období k návštěvě. Okolo Tafraoutu nás dokonce budou čekat rozkvetlé mandloňové háje. V Imlilu zase bílé zasněžené vrcholky.

Maroko

Základní vybavení:

Na cestu do Maroka ti bude stačit malé příruční zavazadlo. Ehmm... tedy podle toho, kolik toho v Maroku hodláš nakoupit. A že těch možných suvenýrů není úplně málo :).

Každopádně na cestu budeš potřebovat plavky, opalovací krém, kraťasy, dlouhé kalhoty, trřičko s krátkým a dlouhým rukávem, péřovou vestičku, brýle, šátek a pokud nám občas sprchne, hodit se bude i lehká větrovka a mikina.

 • Tenisky – Lehké boty, ve kterých pojedeš, a které si s sebou vezmeš třeba i na výlet do hor.

 • Sandále - ty se budou hodit na delší přejezdy nebo na návštěvu měst, pláží...

 • Delší rychleschnoucí lehké kalhoty, mikina

 • Lehká nepromokavá bunda, nebo nic, pokud ti nebude vadit, že trochu zmokneš :) .

 • Letní šaty, sukně, kraťasy, tričko, tílko, šátek

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Sluneční brýle, opalovací krém a krém po opalování

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváte

 • Fotoaparát

 • Čelovka

 • Power-banka

 • Batoh na výlety (může být i tvoje cestovní zavazadlo do letadla)

 • Lehoučký spacák, pokud budeš chtít s námi přespávat v poušti

Maroko

Zavazadlo:

Do Maroka doporučuji vzít obyčejný menší batoh, který provezeš jako příruční zavazadlo. (Oceníš jednodušší manipulaci při cestě z hotelů, nebo nakládce z/do auta.)

Také se připrav na skutečnost, že se ti batoh/zavazadlo může při cestování ušpinit.

Kriminalita x bezpečnost:

Maroko je z pohledu bezpečnosti tak trochu schizofrenní zemí. Mnohokrát se mi stalo, že mi Maročani velmi pomohli a na druhou stranu se mě pokoušeli mnohokrát obrat. Ať už za parkování, předražený suvenýr nebo jinou "službu".

V Maroku je potřeba být ve střehu. Večer není radno chodit po městech sám(a). Zvlášť Marrákeš je známý svými vykutálenými "pomocníky", se kterými se v místních uličkách tak ztratíš, že ti nezbyde než svému průvodci za "rozmotání" zaplatit.

Naopak  v horách je z mého pohledu velmi bezpečno. Místní lidé jsou opravdu velmi obětaví a rádi s čímkoliv pomohou.

Průvodce: Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně "zakotvená" na jiní Moravě v líbezné vesnici Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy, indonésky a pár slov zvládnu i ve španělštině a italštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia a následujících let jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala, studovala, žila a dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Francii, Nikaragui, Indonésii a dalších zemích.

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Klára Skuhravá

Maroko jsem si zamilovala od prvního dne. Z mého pohledu se jedná o nesmírně krásnou zemi plnou kontrastů. Duhové hory, oázy, jeskyně, kaňony a písečné duny ostře kontrastují s koloniální architekturou, špínou uliční sítě, obchody s drahým kamením, nebo obyčejnými turistickými šmuky. Tak, jako se na místních trzích budeš cítit velmi stísněně, tak ti naopak místní krajina bude na každém kroku připomínat svou svobodu a nezkrotnost přírodních živlů.

Kapesné a výdaje za stravu:

Jídlo je v Maroku výrazně levnější než u nás. V restauraci za hlavní chod (např. tažín) zaplatíš cca 30 - 80 dirhamů (cca 60-180 Kč).

Snídaňová omeleta tě vyjde na 20 - 40 dirhamů (cca 50 - 80 Kč)

Káva a čaj je okolo 10 dirhamů (cca 23 Kč), čerstvý juice za 15 dirhamů (cca 34 Kč)

Výrazně dražší (a zdaleka ne všude k dostání) je oproti naší vlasti alkohol. Plechovku piva seženeš za 60-100 Kč.

Kapesné záleží na tobě. Tedy konkrétně na tom, zda si budeš chtít užívat evropských jídel a alkoholu, nebo zda budeš chtít spíše ochutnávat místní kuchyni, nebo se někdy odbydeš ovocem/zeleninou z trhu.

Doporučuji si na letišti v Agadiru vyměnit třeba cca 200 dolarů, a když to nebude stačit vybrat další peníze v bankomatu v jakémkoliv městě nebo směnit další dolary později. Bankomaty jsou v Maroku "na každém rohu".

Maroko

Očkování, léky a hygienické podmínky:

Před cestou do Maroka se doporučuje očkovat hepatitida A a B a břišní tyfus, případně i vzteklina. Vše je ale na tobě. O všech očkováních se předem poraď se svým ošetřujícím lékařem, který by ti měl doporučit speciální očkovací pracoviště. Nezapomeň si s sebou vzít léky, které pravidelně užíváš, proti-průjmové léky (černé uhlí, smecta a další i silnější léky), případně antibiotika nebo framykoin a léky proti alergiím.

Dezinfekci, náplasti, obvazy, sterilní krytí, Paracetamol, stejně jako léky proti nachlazení nebo antimykotické mastičky  seženeš v každé místní lékárně.

Maroko

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Vzhledem k tomu, že Maroko navštívíme pouze na dobu kratší než je 90 dní, nebudeme potřebovat ke vstupu do země žádná víza. Vízové razítko dostaneme do pasu přímo po příletu na letišti v Agadiru. (Pozn. Za takto udělená víza se neplatí žádný správní poplatek.)

K cestě budeš potřebovat jen platný biometrický pas (nový pas s čipem, který má platnost ještě alespoň další půlrok) a vytisknutou zpáteční letenku. Občas po tobě budou chtít i itinerář cesty- vše potřebné si včas předáme.

 

​Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Maroku stačit nebude. Je potřeba si na celý pobyt sjednat ještě cestovní pojištění. Například u pojišťovny Axa nebo Alianz.

POZOR!!! Výše zmíněné dokumenty (pas, kartička pojišťovny, cestovní pojištění, očkovací průkaz) je potřeba okopírovat a s sebou do Maroka přivést kromě originálů i kopie těchto dokladů!!! 

Maroko

Závěrem:

Maroko je obrovská a rozmanitá země plná kulturního a přírodního dědictví. Na její prozkoumání budeme mít jen jedenáct dní. I když se to možná zdá hodně, není tomu tak. Proto, pokud s námi chceš vyrazit, připrav se na ranní vstávání, mnoha-hodinové přejezdy, otravné i milé Maročany, smlouvání, netradiční vůně i chutě a mnoho nezapomenutelných zážitků, ať už na místních trzích, v restauracích, nebo při "kopání" zkamenělin a chalcedonů. Knihy a čtečky nechej doma. Byla by to zbytečná zátěž. Pokud tedy nechceš během přejezdů místo zírání ven koukat raději do knihy. :)

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta do Maroka zaujala, zavolej mi nebo napiš.​​

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

skuhrava@gmail.com

Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
bottom of page