top of page
Anchor 1

BEN NEVIS, BEN MACDUI A BRAERIACH

po nejvyšších skotských vrcholcích

14. - 23. 7. 2017

Rozplynout se v divoké krajině nejvyššího britského pohoří Cairngorms

 • Pětidenní výlet do pohoří Cairngorms

 • Návštěva skotské palírny whisky s ochutnávkou

 • Projížďka okolo Loch Ness

 • Česká průvodkyně žijící ve Skotsku

 • Malá skupina

 • Výšlap na nejvyšší britský vrchol, Ben Nevis

 • Návštěva Edinburghu a Fort William

Máte rádi divoké přírodní scenérie? Dáváte přednost hvězdnému nebi před čtyřhvězdičkovými hotely? Potřebujete se dostat do míst bez mobilního signálu? Možná právě pro vás je určen výlet do skotského pohoří Cairngorms.

Chcete vyzkoušet pětidenní výlet s batohem na zádech? Pochopit, že k životu možná potřebujete mnohem méně, než se zdá? Užít si klid v chatičkách mimo civilizaci a nakonec si ještě vařit jídlo na obyčejných plynových/ benzínových vařičích? Vyrazte s námi!

Denně budeme absolvovat pěti až sedmihodinové túry. Vystoupáme na tři nejvyšší vrcholy Skotska, které i přes svou poměrně nízkou výšku mají známky subarktické vegetace. Šestý den se dostaneme z Cairngorms zpět do civilizace, kde dokoupíme vybavení a vydáme se na sever do oblasti Speyside - srdce skotské whisky. Zde navštívíme palírnu whisky a vystoupáme na vyhlídkový vrchol nad městečkem Dufftown.

Další den je odpočinkovým dnem. Při cestě do Fort William navštívíme zbytky kamenné katedrály v Elginu. Podíváme se do zdejšího muzea, které ukrývá zkameněliny nalezené na zdejším severním pobřeží. Projedeme okolo Loch Ness a ve Fort William se ubytujeme v hostelu pod Ben Nevis. Další den nás čeká výšlap severní cestou na nejvyšší vrchol Británie, Ben Nevis (1344 m n. m.). Devátý den balíme věci a odjíždíme směrem do Edinburghu/Glasgow, kde se ubytováváme v hostelu. Večer si užíváme města a skotské kultury. Další den odlítáme zpět do ČR/SK.

Itinerář výletu

1. den: Odlet z ČR/SK do Edinburghu/Glasgow. Přejezd do Aviemore. Dokoupení jídla, vybavení. Dvouhodinový pochod pod vrchol Cairngorm. Přespání ve stanech v přírodě. 

2. den: Výstup na vrchol Cairngorm (1245 m n. m.). Chůze okolo Loch Avon. Přespání v chatě Fords of Avon Refuge. 

3. den: Putování skrz Glen Derry okolo Derry Lodge a dále na Corrour Bothy, kde se ubytujeme (cca 6 -7 hodinový pochod).

4. den: Ti z vás, kteří budou po předchozích třech dnech unaveni, mohou dnes odpočívat. Ostatní se dnes vydají nalehko na třetí nejvyšší vrchol Skotska, Braeriach (1296 m n. m.), s návratem přes Lairig Ghru zpět do Corrour Bothy.

5. den: Z Corrour Bothy výšlap na Ben Macdui (1309 m n. m.), skrz Lairig Ghru zpět do Aviemore. Přespání před městečkem ve stanech.

6. den: Relaxační „turistický den“. Dokoupení zásob v Aviemore, přejezd do Dufftown. Návštěva palírny whisky. Dobrovolný výšlap na vyhlídku nad oblastí Speyside, Ben Rinnes (840 m n. m.). Přespání v kempu v oblasti Speyside.

7. den: Přejezd do Fort William. Cestou návštěva katedrály a muzea v Elginu, jezera Loch Ness, dle časových možností můžeme zavítat i do hradu Drumnadrochit. Ubytování na dvě noci v hostelu v centru Fort William. 

8. den: Dobrovolný výšlap na Ben Nevis (1344 m n. m) severní cestou. Kdo chce, může se vypravit na cestu ke slavnému viaduktu Glenfinnan, případně si odpočinout ve městě Fort William.

9. den: Zabalení věcí. Přejezd do Edinburghu. Ubytování v hostelu. Návštěva města.

10. den: Odlet z Edinburghu/Glasgow do ČR/SK.

Maximální počet účastníků: 3

Výlet je již obsazen

Cena: 10. 000 Kč

Na výlet nebude vybírána žádná záloha předem. Celková částka, 10.000 Kč, bude vybrána první den výletu. (Pozn. Závaznou přihláškou na výlet je pro mne fakt, že si koupíte zpáteční letenku do Edinburghu / Glasgow na požadovaný termín výletu. Výlet bude organizován i v případě, že se přihlásí pouze jediná osoba. Nemusíte se tak bát, že si zajistíte letenku na výlet, který bude kvůli nedostatku zájemců zrušen.

Cena zahrnuje:

 • Nonstop služby zkušené české průvodkyně žijící ve Skotsku

 • 1x ubytování v hostelu v Edinburghu / Glasgow

 • 2x ubytování v hostelu ve Fort William

 • 1x ubytování v kempu v oblasti Speyside

 • Vstup do palírny whisky v oblasti Speyside

 • Veškerá doprava po Skotsku

 • Doprava z letiště v Edinburghu/Glasgow do centra města a zpět

 • Cestopis z výletu (Viz. Předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Skotska (v současné chvíli cena okolo 4.000 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava

Běžný den výletu:

Prvních pět dní výletu se budeme pohybovat úplně mimo civilizaci. Veškeré věci si budeme nosit v batohu na zádech. Co nebudeme během těchto pěti dní potřebovat, to si necháme v autě. Abychom si mohli výlety v horách užít, je potřeba vstávat brzy a veškeré věci si zabalit do deváté hodiny.  

Některé dny (výšlap na Braeriach) je možné túru vynechat. Zbytek dní ale budeme muset ujít dle domluveného plánu. Samozřejmě je možné výlet operativně upravit. V takovém případě se ale na změně musí shodnout všichni účastníci.

Druhá polovina výletu bude mít již odpočinkovější charakter. Veškeré výlety a výšlapy budou dobrovolné. Pokud se tedy nebudete cítit, je možné si odpočinout a občas nějaký výlet vynechat.

Náročnost výletu:

Cesta na „Nejvyšší skotské vrcholky“ je oproti ostatním výletům s Justwalkit fyzicky náročnější. Nejtěžší část nás čeká hned v první polovině výletu, kdy si během každodenního putování budeme muset nosit svou veškerou výbavu na zádech.

Základní vybavení:

Na zdolání Tří vrcholků se vypravíme v létě. Skotské léto byste si ale neměli představovat tak jako to horké české. V létě se ve Skotsku teploty pohybují od 15°C do 25°C. Na horách může teplota s přehledem klesnout i k nule.


​Při balení na výlet po Třech vrcholcích se soustřeďte hlavně na funkci, váhu a potřebnost dané věci. Na výlet si určitě vezměte batoh. Nezapomeňte na nepromokavé oblečení a přibalte i větrovku a teplejší oblečení. Ve Skotsku se během jara rodí miliony krve sajících mochniček (miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezměte si s sebou pro jistotu moskytiéru a fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti a otoku. Veškerou chybějící výbavu si samozřejmě můžeme dokoupit i na místě. Připravte se ale na vyšší „skotskou“ cenu u většiny produktů.

Následující seznam můžete brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Spací pytel (nejlépe tří sezónní), karimatka a stan do skupiny.

 • Návleky (+ moskytiéra a fenistil) - bez návleků (viz. Obrázky Google) se ve skotských horách neobejdete. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu. Moskytiéra a fenistil se mohou hodit například během pauzy na oběd, kdy nefouká a mochničky mohou jednodušeji zaútočit.

 • Pohorky – bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se budete ve Skotsku trápit. Vezměte si boty, které jsou prošlápnuté a sedí vám na noze.

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – i v létě může být v horách Cairngorms všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť.

 • Moskitiéra (Skotsko je v letním období atakováno mochničkami - malý kousavý hmyz. Bez moskitiéry budete bohužel trpět :( .)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 3x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá následně během druhé poloviny výletu v hostelech vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Pyžamo = oblečení na spaní; (Já si většinou beru funkční podvlékačky a roláček= lehké a zahřeje.)

 • Hůlky na chůzi (Samozřejmě nemusíte, pokud je nevlastníte, nebo pokud vám chůze s hůlkami nevyhovuje.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváte, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :).

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíte do Skotska nízkonákladovou leteckou společností Easyjet, která spojuje Edinburgh a Prahu pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh).  Pokud budete chtít na letence ušetřit, na výlet po Nejvyšších skotských vrcholcích vám bude stačit pouze batoh do objemu 40 litrů, který se dá bez problémů označit jako příruční zavazadlo.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící ve Skotsku. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i francouzštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Cairngorms byly vůbec první hory, do kterých jsem se ve Skotsku vypravila. Drsné podmínky a krajina, kde spíše potkáte stádo divokých jelenů než dalšího výletníka, mi učarovaly. Místní hory jsou místem, kde nenajdete mobilní síť a kde si také i proto dokonale odpočinete od shonu a společenských tlaků.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Během první poloviny výletu si veškeré jídlo budeme vařit na plynových vařičích. Od šestého dne ale bude záležet na vás, zda si budete i nadále chtít vařit z vlastních zásob, nebo zda raději využijete služeb skotských restaurací.

Při návštěvě restaurace byste ale měli počítat s výrazně vyššími cenami, než na jaké jsme zvyklí z tuzemských podniků. Za hlavní jídlo zaplatíte okolo 10 - 15 liber a za nápoj (pivo) zaplatíte od 3 do 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na vás a na vašich nárocích.​​ Všude se ale dá platit kreditní kartou, takže se nemusíte bát, že si na výlet vezmete málo liber. Doporučuji proměnit 50 £ a případné další náklady platit kreditní kartou.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (slavné fish and chips =„ryba a hranolky“) 10 – 15 liber

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněž doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají České koruny během cesty vyměnit. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou, případně vybrat peníze z bankovního automatu. 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostanete od vaší pojišťovny, a kterou se prokazujete u doktora v ČR.) vám ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělejte si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako vašeho cestovního dokladu a připište kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Pohoří Cairngorms je opomíjenou perlou Skotska. Většina zahraničních turistů svou cestu směřuje na západní pobřeží, na ostrov Skye, případně do okolí Glasgow. Na severovýchod země pak přijíždí už jen skotští turisté, kteří o zdejších krásách vědí.

Zdejší hory jsou známy pro svou subarktickou vegetaci. A to i přesto, že nejvyšší vrcholky pohoří Cairngorms nepřesahují výšku 1400 m n. m. Krásné západy slunce, nebe plné hvězd, příroda na dlani a i místo, kde si nemusíte dělat hlavu ze starostí běžných dní, to je pohoří Cairngorms a desetidenní cesta okolo nejznámějších skotských památek.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máte i tak nějaký dotaz, případně vás cesta po Nejvyšších skotských vrcholcích zaujala, zavolejte mi nebo napište.

 

Klára Skuhravá

+44 79075 71323

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Vážení návštěvníci těchto stránek. Máte jakýkoli dotaz či komentář k výstupům na tři nejvyšší skotské vrcholky? Napište mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page