top of page
Anchor 1

SARDINIE
podzim 2025

Jednodenní výlety v překrásné krajině hor a tyrkysového moře 

  • Procházky okolo překrásného pobřeží v NP Golfo di Orosei e del Gennargentu

  • Návštěva nejkrásnějších pláží: Cala Luna, Cala Goloritze a dalších

  • Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Supramonte, Monte Corrasi (1463 m n. m.)

  • Výstup na nejvyšší horu Sardinie, Punta la Marmora (1834 m n. m.)

  • Návštěva jeskynních systémů, Grotta del Bue Marino, Grota de Su Marmuri

  • Návštěva archeologických lokalit Tomba dei Diganti - S´Ena ´e Thomes, nuraghů Nuraghe Mannu a dalších

  • Sestup do nejhlubšího sardinského kaňonu Su Gorropu

  • Koupání v moři, jednodenní výlety okolo pobřeží a v horách, návštěva přímořských městeček 

  • Spoustu zábavy a mentálního odpočinku

  • Malá skupina max. 7 (po domluvě 8) účastníků

Kaňon Gola su Gorropu, Sardinie, Itálie

Sardinie je ostrov plný kontrastů – drsné horské masivy, smaragdově modré moře, prastaré archeologické památky a nespoutaná příroda vytvářejí jedinečnou atmosféru, která láká turisty z celého světa. Konec září/říjen je navíc ideálním obdobím pro objevování tohoto středomořského ráje. Teploty se pohybují mezi 20 a 24 °C během dne a v noci příjemně klesají na 15 až 18 °C. Moře si udržuje teplotu kolem 23 až 25 °C, takže je stále příjemné ke koupání. Slunce svítí dostatečně silně, ale bez úmorného letního horka, a jemný vánek zpříjemňuje pobyt jak na plážích, tak při horských túrách.

Krajina Sardinie je na podzim svěží a barevná. Po letních horkách vegetace znovu ožívá a sytě zelené borovice ostře kontrastují s bílými vápencovými skalami a azurovým mořem.

Při pěších túrách tě obklopí vůně středomořské macchie, kde se mísí tóny rozmarýnu, myrty a jalovce. Stezky jsou v tomto období klidnější, turistů výrazně ubude a příroda si znovu bere zpět svůj prostor. Často je možné spatřit muflony, divoké kozy nebo lišky, které jsou na podzim aktivnější.

Pláže jsou na podzim téměř prázdné a nabízejí dokonalý klid. Slunce už nepálí tak silně jako v letních měsících. Voda je stále teplá a průzračná. Pláže jako Cala Goloritzé se tak promění v téměř soukromé ráje s bílými oblázky a křišťálově čistou vodou.

Trekování po Sardinii v tomto období přináší nezapomenutelné zážitky. Výstup na Punta La Marmora, nejvyšší vrchol ostrova, odhalí panoramatické výhledy na vnitrozemské masivy i vzdálené pobřeží. Cesta k ikonické pláži Cala Goloritzé vede divokou krajinou Supramonte, kde se střídají skalní útesy s borovými lesy. Jeskyně Su Marmuri u Ulassai zase nabízí fascinující podzemní svět s obřími stalagmity a podzemními jezírky.

Sardinie, Itálie

Cena: 8000 Kč

 

Cena zahrnuje:

  • Průvodcovské služby

  • Účast na akci a její organizace

  • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

  • Zpáteční letenka z Vídně do Olbia (cca 1500 - 4000 Kč)

  • Cestovní pojištění, strava

  • Ubytování a doprava po ostrově půjčeným automobilem 14.000 Kč

  • Vstupy do památek (cca 42 euro)

 

Maximální počet účastníků: 7

 

5 VOLNÝCH MÍST

(Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy)

Nuraghe Serbissi, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z Vídně (Prahy) na Sardinii do městečka Olbia. Nakoupení zásob a odpolední návštěva nuragických hrobek Tomba dei Giganti- S´Ena ´e Thomes a přejezd k vrcholu Monte Tuttavista (803 m n. m.), ze kterého budeme mít východní pobřeží Sardinie jako na dlani. Přejezd na ubytování (hotel/apartmány), kde budeme 3 noci. 

Den 2: Výstup na Monte Corrasi (1463 m n. m.), nejvyšší vrchol pohoří Supramonte s úžasnými výhledy do širokého okolí. Trasa vede z Monte Maccione na Punta Sos Nidos a Monte Corrasi a okružní cestou zpět k autu. 5- 6 hodin, cca 11 km, 900 m převýšení.

Odpolední návštěva pramene Su Gologone (vstupné 4 eura), případně odpočinek v historickém městečku Oliena (jak kdo bude potřebovat :).
Su Gologone je krasový pramen na úpatí hory Uddè, který vyvěrá z pukliny obrovského krasového jeskynního systému. Ten byl prozkoumán až do hloubky 135 metrů. Vytékající smaragdová voda teče krátkým potokem do řeky Cedrino. Krasový pramen s průměrným průtokem 500 l/s je zdrojem pitné vody pro své okolí, nejvýznamnějším pramenem na Sardinii a v roce 1998 byl vyhlášen přírodní památkou.

 

Den 3: Dopolední výlet lodí k jeskyni Grotta del Bue Marino. Hodinová návštěva jeskyně s průvodcem (cca 2 km dlouhý okruh). Jeskyně se táhnou neuvěřitelných 20 kilometrů a schovávají tisíce stalaktitů a stalagmitů, sladkovodní jezírka, podzemní říčky a také zkameněliny. (Vstupné 10 e)
Odpolední návštěva nuraghů Nuraghe Mannu 
(vstupné 4 eura). Nuraghy (Nuraghi,Nuragy) jsou sardinským unikátem. Jsou to 3500 let staré, kruhové stavby z balvanů bez pojiva, které kdysi postavila civilizace Nuraghů, která zde sídlila ještě před osídlením Římany v roce 238 před n. l. Na ostrově jich naleznete asi 7000.)

Pěší výlet okolo pobřeží z Cala Gonone k pláži Cala Luna skrz Národní Park Golfo di Orosei e del Gennargentu. Cala Luna je mnoha cestovateli označovaná jako nejkrásnější pláž Sardinie. Současně se může pyšnit i pravidelným zařazováním na žebříčky "nej" pláží světa. 

Cesta tam a zpět plus koupání: 3- 4 hodiny, cca 10,5 km, 430 m převýšení.

V podvečer si můžeme posedět v přímořském městečku Cala Gonone.

Den 4: Ranní zabalení věcí, přejezd do horského průsmyku Silana Pass (Senna Silana) a cesta k nejhlubšímu kaňonu na Sardinii, fascinujícímu Gorropu. Návštěva kaňonu (vstupné 6 euro - pouze hotově). Až se nasytíme místní krásou, vyrazíme vzhůru zpět do sedla k autu.

4- 5 hodin, cca 14 km, 720 m převýšení

Přejezd na ubytování v Santa Maria Navarrese (nebo jejím okolí - podle možností. Přespání na 2 noci). Návštěva přístavního městečka S.M. Navarrese s historickou věží La Torre Spagnola di S. M. Navarrese a nedalekého Arbatax s jeho červenými útesy. Možnost koupání v moři, procházky po pláži, nebo lenošení v taverně.

 

Den 5: Dnes nás čeká první etapa slavné trasy Selvaggio blu, která se obejde bez lan a jištění. Vyrazíme ze Santa Maria Navarrese ke skalnímu útvaru Pedra Longa. První část vede okolo pobřeží, kde si vychutnáme výhledy na průzračnou vodu Tyrhénského moře. U Pedra Longa začneme stoupat vzhůru, až k vrcholu Monte Oro, odkud vede úžasná cesta s výhledy do širokého okolí. Postupně pak budeme klesat zpět k Maria Navarrese.

Celodenní výlet, cca 13 km, 600 m převýšení. 

Odpoledne možnost koupání v moři.

Den 6: Zabalení věcí. Přejezd nad Cala Goloritze a pěší výlet k pláži Cala Goloritze. Cala Goloritzé je jednou z nejikoničtějších pláží Sardinie a patří mezi nejkrásnější zátoky v oblasti Golfo di Orosei. Je známá svým tyrkysově modrým mořem a bílými oblázky, vápencovým obloukem vystupujícím z moře, věží Punta Caroddi (Aguglia di Goloritzé). Od roku 1995 je chráněnou přírodní rezervací UNESCO (vstupné 6 euro).

Cestou k pláži odbočíme na vrchol Punta Salinas (466 m n. m.), ze kterého je úžasný výhled na pobřeží a pláž Cala Goloritze pod námi. Pak už sejdeme k pláži, kde nás čeká koupání a relax, po kterém vyrazíme vzhůru k autu.

Cca 10 km, 760 m převýšení (výlet je možné zkrátit a nejít na vrchol Punta Salinas, pak je trasa výrazně jednodušší).

Odpolední přejezd k nádherné vyhlídce Scale di San Giorgio, ze které budeme mít městečka Osini, Ulassai a Jerzu, stejně jako okolní zalesněné kopce a další skalní výchozy jako na dlani. Ubytování v okolí.

Den 7: Možnost návštěvy jeskyně Grotta de Su Marmuri (marmuri znamená v sardinském jazyce mramor). Jedná se o jednu z největších a nejkrásnějších jeskyní nejen na Sardinii (vstupné 12 euro). Pokud nebude zájem, můžeme rovnou vyrazit na nádherný okružní výlet Sentiero Su Marmuri. Projdeme se okolo macchie (středomořský křovinatý porost: jalovce, borovice a divoké květiny), vystoupáme na vyhlídky, ze kterých dohlédneme až k pobřeží a obdivovat budeme i vápencové útesy a stolové hory. Pokud budeme mít štěstí, spatříme orly, muflony nebo divoké kozy.

5 hodin, cca 15 km, 450 m převýšení.

Návštěva městečka Ullasai. Odpočinek před zítřejším výšlapem.

Den 8: Zabalení věcí a přejezd na parkoviště do hor Gennargentu. Výšlap na nejvyšší horu Sardinie, Punta la Marmora (1834 m n. m.). Okružní trasa přes Punta Paulinu na La Marmora a zpět přes Bruncu Spina (1829 m n. m.) k autu. Jedná se o horský výšlap s úžasnými výhledy. Pokud budeme mít štěstí, můžeme na horských loukách zahlédnout i divoké sardinské koně.

6 - 7 hodin, cca 15 km, 750 m převýšení.

Odpolední přejezd do Olbia.

Den 9: Návštěva Olbia a okolí. Pokud spoj poletí odpoledne, je možné ještě navštívit památky, případně pobřeží na sever od Olbia. Odlet do Vídně/Prahy dle letového řádu.

Pozn. Jednotlivé dny se mohou různě posouvat, střídat a upravovat v závislosti na počasí, fyzické zdatnosti a náladě účastníků :).

Cala Goloritzé, Sardinie, Itálie

Běžný den výletu:

Každý den našeho výletu bude tak trochu jiný. Sardinie je nesmírně rozmanitý ostrov, na kterém se nachází spoustu úžasných míst k objevování. V plánu máme prozkoumat to nejlepší, a tak se připrav na brzké vstávání (cca 7:00- 8:00), rychlý odchod a časté pozdější návraty.

Jedná se o aktivní dovolenou. Každý den tě čeká výlet ať už okolo pobřeží nebo v horách. Pokud se nebudeš zrovna cítit ve formě, nebo si budeš chtít užít nějaký ten den lenošením na pláži, samozřejmě můžeš. Ubytováni budeme v soukromých domech a hotelech.

Po ostrově se budeme pohybovat půjčeným automobilem.

Program se může měnit v závislosti na našem aktuálním stavu/fyzické kondici, náladu ve skupině a počasí! Jak již bylo výše předesláno, všechny informace o programu následujícího dne se dozvíme vždy na "večerní poradě".

Grotta De Su Marmurri

Náročnost výletu:

Účastník musí být schopen ujít 10 - 17 km v horském terénu s menším batůžkem (zásoby na denní výlet).

 

Výlet je fyzicky srovnatelně náročný jako výlet po GR 221 na Mallorce. Denně budeme vyrážet na výlety okolo 15 km s převýšením 700 m!

Pokud jsi aktivní osoba, občas si jdeš zaběhat, nebo si zajdeš do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys zvládnout celý program výletu.

 

Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některé z denních aktivit vynechat a "lenošit na pláži" nebo v historickém městečku. Vše je o domluvě (viz info výše).

Rozhodně nebudeme v horách běhat. Jde o to si to užít a nasát atmosféru. Ne se zničit a uštvat a zbytek akce proležet se svalovou horečkou.

Pokud si nejsi jistá(ý), že je výlet určen pro tebe, zavolej/napiš a společně to vymyslíme.

Základní vybavení:

Základem jsou prošláplé boty, které tě nikde nedřou, kraťasy, větrovka na horské výšlapy, plavky, čelovka na prozkoumávání jeskyní, tričko, dlouhé tenké kalhoty, opalovací krém a sluneční brýle.

Rozhodně doma nezapomeň malý batůžek, který využiješ na jednodenní túry, a pokud vlastníš camelback, pak přibal i ten.

Pokud jsi zvyklý(á) chodit s trekovými holemi, vezmi je s sebou.

Sardinie, Itálie

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

  • Batoh/kufr– záleží pouze na tobě, s čím se ti cestuje jednodušeji/pohodlněji. Rozhodně si ale nezapomeň malý batůžek na jednodenní výlety.

  • Boty  - esenciální složkou výletu jsou prodyšné, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové, důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu. Mně vyhovují obyčejné nízké trekové boty. Pokud se ti ale lépe chodí ve vysokých botách (lehčích pohorkách), klidně můžeš vzít ty. Často půjdeme po kamenité nebo štěrkové cestě, kde ti může noha uklouznout a kotník se lehce zvrtnout.

  • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na návštěvu městeček a vesnic, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

  • Kalhoty – Lehké prodyšné kalhoty. Místo nich můžeš vzít leginy. (Záleží, v čem se ti lépe chodí.)

  • Kraťasy

  • Plavky, opalovací krém

  • Tričko s krátkým rukávem

  • Tílko

  • Tričko na spaní

  • Spodní prádlo 3 x

  • Ponožky 3 x

  • Šátek - funkční

  • Čelovka - do jeskyň

  • Ručník- rychleschnoucí, malý - na pláž

  • Sportovní podprsenka pro dámy

  • 2 litr lahev na vodu - případně camelback

  • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

  • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti). Vše se dá na místě dokoupit

 

Doporučené vybavení:

  • Turistické hole

  • Powerbanka

kudlanka nábožná, Sardinie, Itálie
Sardinie, Italie

Rozměry batohu/kufru:

Jaký na cestu zvolíš batoh/kufr je na tobě. Vzhledem k tomu, že budeme podnikat pouze jednodenní výlety, během kterých si veškeré nepotřebné věci necháme na apartmánu/hotelu, záleží spíš na tobě, jak se budeš chtít uskromnit/rozšoupnout :). Pokud budeš chtít ušetřit za letenku/odbavené zavazadlo, můžeš si s sebou vzít pouze malý příruční batoh (rozměry okolo 40 x 25 x 20 cm). Rozměry se různí u jednotlivých leteckých společností. Nemusíš se bát, že ti něco bude chybět. Na ostrově se dají všechny potřebné věci dokoupit.

Průvodce Klára Skuhravá

Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku "usazená" v Týnci na jihu Moravy, kam jsem se dostala po několikaletém cestování mezi Evropou a Asií. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině,  italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui. Žila jsem ve Skotsku, Francii a Indonésii...

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Sardinie je neskutečně krásný ostrov s úžasnou krajinnou variabilitou. Věřím, že si ho zamiluješ stejně, jako já.

milované Skotsko
Sardinie, Itálie

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda se budeš "odbývat" studenou stravou (pečivo, šunka, sýr...), případně si vařit, nebo zda budeš chtít večer po výletech vyrazit do restaurací. 

Ceny v restauracích na Sardinii se liší podle lokality – v turisticky frekventovaných oblastech (např. v Costa Smeralda) jsou vyšší, zatímco ve vnitrozemí a menších městech bývají ceny příznivější. Na podzim, mimo hlavní sezónu, lze často narazit na výhodnější nabídky.

Orientační ceny v běžných restauracích:

  • Předkrm (antipasto) – 7 až 12 €

    • Například: Antipasto misto (mix sýrů, salámů a oliv) nebo Bruschetta s rajčaty a bazalkou

  • Hlavní jídlo (primi piatti) – 10 až 16 €

    • Typické těstoviny: Malloreddus alla Campidanese (salsiccia, rajčata) nebo Culurgiones (plněné ravioli s bramborem a mátou)

  • Masové nebo rybí jídlo (secondi piatti) – 15 až 25 €

    • Porceddu (pečené selátko) – sardinská specialita

    • Fregola s mořskými plody (kuličkové těstoviny s mušlemi a krevetami)

  • Pizza (v pizzeriích) – 6 až 12 €

    • Klasiky jako Margherita (6–8 €) nebo Frutti di Mare (10–12 €)

  • Dezerty (dolci) – 4 až 7 €

    • Seadas (smažené pečivo plněné sýrem a polité medem) nebo Tiramisù

  • Víno a nápoje:

    • Sklenka vína – 3 až 5 €

    • Lahev lokálního vína (Cannonau, Vermentino) – 12 až 20 €

    • Káva (espresso) – 1 až 1,50 €

    • Pivo (Ichnusa – místní značka) – 3 až 5 €

Na vstupy do památek a přírodních krás budeš potřebovat cca 42 euro. Jak se budeš stravovat záleží na tobě- viz informace výše. Každopádně na obědy nebude čas. Restaurace můžeme navštívit odpoledne/navečer po výletě.

okolo Porto Flavia, Sardinie, Italie

Výměna českých korun za eura:

Pokud máš rád(a) v peněžence hotové peníze a kartou se ti platit nechce, pak doporučuji eura vyměnit už před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme potkávat v podstatě každý den, případně se dá platit kartou.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Itálie je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po návratu zpět do ČR (SK a jiných krajin)!

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Itálii bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. Přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

  • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

  • Kopie pasu / OP

  • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Sardinie, Itálie

Závěrem:

Podzim je ideálním obdobím, kdy Sardinie odhaluje svou pravou tvář – přírodu bez turistického shonu, divokou krajinu, která láká k prozkoumání, a pláže, kde ti ticho narušuje jen šum moře. Je to čas, kdy ostrov působí klidněji, autentičtěji a poskytuje prostor pro skutečné spojení s přírodou. Jestli jsi tu ještě nebyl(a), pak neváhej a přidej se k nám. Zažiješ samozřejmě nezapomenutelnou dovolenou, ale hlavně si odpočineš od každodenního shonu a načerpáš sílu na krátké zimní dny, které nás v zimě opět čekají.

 

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na Sardinii zaujala, zavolej mi nebo napiš.

Ing. Klára Skuhravá

+420 730187706

skuhrava@gmail.com

Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
kudlanka nábožná, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Kaňon Gola su Gorropu, Sardinie, Itálie
Pedra Liana, 1293 m n
Nuraghe Serbissi, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
korkový dub, Sardinie, Itálie
Tomba dei Giganti di S´Ena ´e Thomes, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
korek, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Grotta di Serbissi, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Cala Goloritzé, Sardinie, Itálie
Cala Goloritzé, Sardinie, Itálie
Cagliari, Sardinie, Itálie
vyhlídka na pobřeží s Cala Goloritzé, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Oslíci, Sardinie
Grotta De Su Marmurri
Pedra Longa, Sardinie, Itálie
Kaňon Gola su Gorropu, Sardinie, Itálie
Sardinie, Italie
okolo Porto Flavia, Sardinie, Italie
okolo Porto Flavia, Sardinie, Italie
Acquafredda, Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie
Acquafredda, Sardinie, Itálie
bottom of page