top of page
Anchor 1

EXPEDITION SEAKAYAK WILD SCOTLAND

Pádlování kolem divokého skotského pobřeží

2. - 12. 6. 2021

Hoď starosti za hlavu a zažij něco neopakovatelného...

 • Kajaková expedice okolo Skotska

 • Divoká opuštěná krajina západního pobřeží

 • Mentální relax, fyzická dřina

 • Nafukovací kajaky i pro méně zkušené lodivody

 • Nezapomenutelný týden plný pádlování, lovu ryb a poznání sebe sama a svých schopností

 • Český průvodce a průvodkyně

 • Malá skupina: maximální počet účastníků 6

na seakayaku okolo Skotska

Západní pobřeží patří mezi nejkrásnější a zároveň nejdivočejší kouty země. Mohutné útesy, opuštěné hory, zářící písečné pláže, tyrkysová voda plná delfínů, tuleňů a mořských vyder. To vše bez lidí, hluku, signálu a turistů… Místo, které se ti vryje pod kůži. Zážitek, na který nikdy nezapomeneš. Ráj, který je potřeba objevit a prozkoumat.

Čeká tě lov ryb, spaní na divoko ve stanech nebo horských chatách (bothies) a dobrodružná plavba, kdy si vše povezeme ve vlastních seakajacích. K dispozici budou lodě pro jednoho nebo dva lidi. Pokud jsi začátečník a dostatečně si nevěříš, klidně můžeš zvolit stabilnější variantu double (seakajak pro dva).

Před expedicí připravíme společný víkend, kdy se vzájemně poznáme, potrénujeme na vodě, otestujeme vybavení a vše naplánujeme. Také poradíme, co vše zabalit, případně jaké jídlo vezmeme, atd...

na seakayaku okolo Skotska

Cena: 24.500 Kč

Maximální počet účastníků: 6

6 VOLNÝCH MÍST

Cena zahrnuje: 

 • Průvodcovskou činnost instruktorů

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z expedice

 • Zajištění solárních panelů a powerbank od firmy Goalzero

 • Pronájem nafukovacích seakayaků a vodáckého vybavení

 • Expediční nepromokavé vaky


Cena nezahrnuje

 • Doprava

 • Jídlo

 • Cestovní pojištění

Cena zpáteční letenky do Edinburghu - v současné chvíli není na období vypsán letový řád.
Žádné další poplatky nás nečekají.

na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska

Přibližný program:

Skotské podnebí je nevyzpytatelné. Jaké bude ve Skotsku červnové počasí se nedá odhadnou týden dopředu natož teď. Přesný plán trasy tak upřesníme až na místě. Počítej s trasou nejméně 150 km. Čeká tě pádlování po jezerech, mořských zátokách i kolem skalnatého pobřeží.

Začneme pozvolna- u legendárního viaduktu Glenfinnan (znáš z filmů o Harry Potterovi, který tudy projížděl do Bradavic.). Čeká nás plavba po jezeře Loch Shiel, splouvání řeky Rivel Shiel a po prvních peřejích překonání ústí do Atlantského oceánu. Z bílých pláží se vydáme na sever okolo Loch Ailord, Loch Uamh až k věhlasnému Arisaig. Cestou budeš žasnout nad nádhernými bílými plážemi, obrovskými mořskými jeskyněmi, průzračnou vodou i opuštěnými ostrůvky a ostrovy. S trochou štěstí se pozdravíme s místními tuleni a pobavíme s hrajícími vydrami.


Dalším cílem je známé jezero Loch Nevis, kterým propádlujeme až k samotnému ústí divokých hor skotské Vysočiny (Highlands). Odpočineme si u horské chaty (bothy), ulovíme slávky a dáme si pořádně do nosu. Čeká tě naprostá divočina bez cest, obydlí či jakékoli jiné známky lidské činnosti.


Pokud budeme mít dostatek sil a počasí nám bude přát, můžeme se vydat hlouběji na sever a probádat další část opuštěného divokého mořského pobřeží, zátok a jezer.

na seakayaku okolo Skotska

Běžný den výletu a jak vypadají bothy:

Jaký bude plán na jednotlivé dny si vždy povíme předcházejícího večera. Vše bude záviset na počasí i aktuální náladě a síle ve skupině.

Každopádně se připrav na náročnější celodenní pádlování a plavbu okolo ostrovů, ostrůvků i divokého skalnatého pobřeží Skotska. Na odpočinek budeme mít vždycky čas po plavbě, až vybudujeme "základní tábor".
Program máme dost nabytý a tak je potřeba vstávat brzy (7:00 nebo 7:30 nejpozději). Každý den si připravíme báječnou snídani, zabalíme tábor a vyrazíme na další kajakové dobrodružství.

Bothy, ve kterých občas přečkáme noc, jsou malé chatičky, které původně sloužily jako domov pastevcům nebo jejich rodinám. Není tu splachovací záchod. Na toaletu se chodí "s rýčem" a pro vodu musíme do potoka. Nečekej luxus. Spíše se připrav na trochu špinavý domeček, který v současné době slouží výletníkům jako cenný úkryt před nezdary skotského počasí. Občas se můžeme vyspat i na zemi.

Nečekej komfort, spíš úžasnou krajinu a zapomenutý svět, který se chystáme během výletu objevovat.

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi jednu z nejnáročnějších akcí Justwalkit. Musíš být psychicky i fyzicky odolný jedinec. Rozhodně by tě neměl překvapit vytrvalý i třídenní déšť, "sprcha" ve studené potoční vodě a určitě bys měl(a) patřit do skupiny "milovník(ce) divoké přírody" :). Připrav se na každodenní náročnou aktivitu v podobě pádlování, balení, vybalování (občas i mokrých věcí).

Pokud neumíš na seakajaku, nemusíš se bát. Ještě před akcí vymyslíme společný víkend, kde se všechno s Michalem naučíš.

Nejnáročnější na celém výletu budou zřejmě zdejší podmínky: "Skotská krajina je totiž mokrá jako nasáklá houba".

Kajak a speciální výbava: 

Nafukovací kajaky jsou docela stabilní lodě. Pokud jsi na vodě už párkrát byl(a), neměl by to být větší problém. Každopádně budeme mít dostatek času na tréning, a pokud jsi v lodi nikdy neseděl(a), nevzdávej to. Rádi se s tebou pustíme do individuální výuky. Výbavu na vodu nebudeš žádnou potřebovat. Vše ti zajistíme. V ceně budeš mít i svůj nepromokavý expediční vak, který ti po akci zůstane.

Základní vybavení:

BUDE UPŘESNĚNO

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

na seakayaku okolo Skotska
michal.jpg

Průvodce:

Běh, paragliding, kolo, lezení, jachting a kajaky. To vše ve vrcholové (závodní) úrovni. Vice mistr světa ve sjezdu na divoké vodě, Michal Krysta, patří už několik let ke všestranným sportovcům v českém outdooru. V současnosti se věnuje extrémním štafetovým závodům, terénnímu triatlonu a jako jeden z mála Čechů se účastnil i extrémního závodu Red Bull XAlps.

Na svých cestách učí lidi létat, lozit, surfovat, plachtit a nás provede skrz skotskou divočinu na seakajakcích :).

Více o jeho aktivitách najdeš na www.bivaq.cz nebo na fb. stránce @bivaq.

Průvodce:

Naším dalším průvodcem (brzdičem a uklidňovačem) budu já :). Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "na cestě" mezi Asií, Španělskem, Českem a Skotskem. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Vystudovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně, a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala, studovala, dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Nikaragui a Indonésii.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a sdílení životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

20190627_100056.jpg

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Vzhledem k tomu, že se budeme v podstatě nonstop pohybovat mimo civilizaci, počítej s tím, že je potřeba nakoupit zásoby na celý výlet hned první den v Edinburghu a během putování si vařit na kempingovém vařiči (případně můžeš být živ(a) z dehydratovaných potravin- každý podle svého uvážení).

Na jídlo si vyhraď cca 30 - 50 liber. Samozřejmě ale bude záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ (Restauraci můžeme teoreticky navštívit na konci výletu.) Cena hlavního jídla v restauraci se pohybuje okolo 10 - 15 liber. Za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 liber.)

Pokud bys chtěl(a) na jídle ušetřit, můžeme tě částečně/úplně vybavit hotovkami od Expresmenu a o zbytek se už musíme postarat vlastními silami při lovu ryb :). 

tuleni

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

 

Výměna českých korun za libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V obchodech je možné platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat na jaře roku 2021, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je nutné mít na akci uzavřeno cestovní pojištění zahrnující plavbu na seakajacích. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

na seakayaku okolo Skotska

Závěrem:

V roce 2017 bylo Skotsko zvoleno průvodcem Rough Guide za nejkrásnější krajinu světa. Nechej se pohltit místní krásou a objev zdejší krajinu z úrovně moře. Dobrodružství, mozoly, zima, déšť, slunce i vítr… úchvatná divočina, která odhaluje a tvrdí charakter. Budeš to nesnášet a milovat zároveň. Až si ale sedneš zase domů, budeš vědět, že jsi prožil něco, co se slovy nedá popsat. Sea kajaky okolo skotského pobřeží, expedice, kterou musíš prožít!

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě expedice "Seakayak Wild Scotland" zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
na seakayaku okolo Skotska
mořští orli
na seakayaku okolo Skotska
tuleni
na seakayaku okolo Skotska
skotská divočina
bothy
skotská divočina
bothy
bothy
bottom of page