top of page
Anchor 1

NA SEVER OD ULLAPOOL - SKOTSKO

15. - 23.7.2022

Zapomeň na shon a starosti v nedotčené krajině severního Skotska

 • jednodenní a dvoudenní výlety panenskou krajinou severního Skotska

 • přespávání v chatičkách uprostřed divočiny, kam už turisté nezavítají

 • skotská krajina spojená s historickými památkami

 • malá skupina maximálně 5 účastníků

 • 2 zkušení čeští průvodci :)

 • spoustu legrace a překonávání sám(a) sebe

Výlet na sever Skotska je určen pro všechny, kdo milují přírodu a nezaleknou se trochu toho nepohodlí. Během devítidenního výletu vystoupáme na nejvyšší vrcholky, projdeme se okolo drsného skalnatého pobřeží, pokocháme se bílými plážemi, navštívíme pompézní hrady i zapomenuté prehistorické pohřební komory. Ochutnáme pravou skotskou whisky a nebude chybět ani pozorování papuchálků a jiného mořského ptactva. Na závěr nás čeká návštěva hlavního skotského města, Edinburghu, ze kterého se druhý den budeme vracet zpět do vlasti.

Cena:

10.000,-Kč
 

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby dvou zkušených českých průvodců

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování, vstupy do památek, trajekt na ostrov Handa) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Skotska a zpět (v současné chvíli přímá zpáteční letenka z Prahy do Edinburghu cca 4.500 Kč.)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 7.000,-Kč.)

Maximální počet účastníků: 4

 

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO

Program:

Den 1: Odlet z Prahy do Edinburghu; přílet v 11:15 cesta autem na sever do městečka Lochinver. Cestou dokoupení potřebných zásob, návštěva delfínů ve Fortrose a procházka po městečku Ullapool. Poté cesta pěšky cca 3 km do bothy v divočině :) .

Den 2: Výšlap na ikonickou horu severního Skotska, Suilven a cesta zpět do bothy.

Den 3: Cesta z bothy do městečka Lochinver; dokoupení zásob; výlet na skalní hrad Stac Pollaidh případně okolo vodopádů Falls of Kirkaig a procházka okolo skalnatého pobřeží k Old Man of Stoer s pozorováním mořského ptactva. Jízda na sever. Chůze k bothy Glendhu. (Cca 7 km po rovinaté cestě okolo mořské zátoky.) 

Den 4: Túra z Glendhu bothy do Glencoul bothy okolo pobřeží a přes hory okolo nejvyššího skotského vodopádu Eas a Chual Aluinn a zpět k automobilu. Nejtěžší den výpravy. (Je možné se vrátit k autu po stejné cestě, jako jsme předchozí den přišli do chatičky.) Přejezd do Scourie, ubytování v kempu.

Den 5: Odpočinkový den. Výlet na ostrov Handa. Pozorování papuchálků a jiného mořského ptactva. Přejezd dále na severozápad. Přespání v bothy u Sandwood bay. Dobrovolně si můžeme vyzkoušet dolování rašeliny a její pálení v kamnech :) .

Den 6: Cesta z bothy na nejkrásnější skotskou pláž Sanwood bay a výlet okolo skalnatého pobřeží zpět k autu. Jízda na úplný sever Skotska do Durness; procházka okolo bílých pláží a písečných dun. Návštěva jeskyně Smoo cave a cesta okolo severního pobřeží do Thurso. Ubytování v apartmánku. Večerní návštěva městečka.

Den 7: Cesta okolo severního pobřeží dále na východ. Zastávka u nejsevernějšího britského pevninského cípu Dunned head, v královnině hrádečku Castle of Mey, John O´Groats, výlet okolo pobřeží s pozorováním mořského ptactva na Duncansby Head a cesta na jih. Možnost návštěvy zříceniny Girnigoe castle a pompézního Dunrobin castle. Odpolední příjezd do Inverness. Ubytování v hostelu. Dobrovolná večerní návštěva města.

Den 8: Návštěva bojiště Culloden a  prehistorických kamenů a pohřebních mohyl v Clava cairns. Cesta přes slavnou whisky oblast Speyside. Návštěva palírny whisky. Přejezd do Edinburghu; Odpolední prohlídka města. Ubytování v apartmánu.

Den 9: Odlet domů dle letového plánu.

Běžný den výletu a jak vypadají bothy:

Po budíčku se ráno nasnídáme, zabalíme a vyrazíme na další dobrodružství. Denně nás budou čekat výlety k vodopádům, na pobřeží, do hor... Vše bude záležet na našich aktuálních fyzických možnostech a samozřejmě počasí. 

Program je pestrý a plný zajímavých výletů, proto je nutné vstávat brzy ráno. Odpočívat budeme spíše v druhé polovině výletu, kdy nás čeká návštěva kulturních míst.

Bothy, ve kterých budeme bydlet, jsou malé chatičky, které původně sloužily jako domov pastevcům nebo jejich rodinám. Není tu splachovací záchod, pro vodu se chodí do potoka. Nečekej luxus. Spíše se připrav na trochu špinavý domeček, který v současné době slouží výletníkům jako cenný úkryt před nezdary skotského počasí. Občas se můžeme vyspat i na zemi... Na druhou stranu zde najdeš ohniště, ve kterém se kromě uhlí dá zapálit dřevo, nebo i častější rašelina.

Nečekej komfort, spíš úžasnou krajinu a zapomenutý svět, který se chystáme během výletu objevovat.

Náročnost výletu:

Pokud se s námi budeš chtít vypravit na sever Skotska, rozhodně bys měl(a) patřit do skupiny "milovník(ce) divoké přírody" :). Dále bys měl(a) být schopný(á) unést batoh s potravinami na maximálně dvoudenní výlet a nebát se třeba umýt ve studené vodě z potoka. Připrav se na každodenní aktivitu, které se občas můžeš vyhnout, počkáš-li na parkovišti... ale o tom snad dovolená není. Jde přeci o to si výlet užít :) .

 

Na druhou stranu nebudeme plnit žádné kilometrové a krokové či výškové kvóty. Výlet je vymyšlený tak, aby ho zvládl každý aktivnější člověk. Sever Skotska je takový "horší" Island, takže se nemusíš bát, že při případné změně programu způsobené špatným počasím, bude nuda :) .

Základní vybavení:

První polovinu výletů budeme přespávat v opuštěných chatičkách - bothy. Do kterých budeme muset dojít- cca 2-5 km od auta. Vařit si budeme na kempingových vařičích. (Plynovou bombu, vařič i nádobí mohu vypůjčit.)

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv (=pohorky!!!), nepromokavá bunda (pláštěnka), nepromokavé kalhoty a turistické návleky!!! (Dle konzultací s předchozími účastníky mám návleky a dobré boty vyznačit velkými vykřičníky! Přibalte jedny tenisky na přezutí z pohorek a trekingové hole.

Nezapomeňte i na síťku proti mochničkám (malému létajícímu hmyzu). Tu případně mohu vypůjčit.

Nutností je dobrý spací pytel, karimatka a v neposlední řadě i čelovka.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 45 litrů bude stačit.). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty = pohorky - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit nové boty - důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu. Boty musí být nepromokavé!!!

 • Turistické návleky!!! – (např. TYTO) mnoho cest ve Skotsku vede přes rašeliniště a mokré traviny jsou v podstatě normou. Bez turistických návleků budeš ve zdejším terénu DOSLOVA trpět!

 • Tenisky – hodí se jako bota na přezutí, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout.

 • Spací pytel (Nejlépe tří-sezónní, záleží, jak moc jsi zimomřivý(á).), karimatka

 • Moskytiéra (Sever Skotska je v letním období atakován muchničkami - malým kousavým hmyzem. Bez moskytiéry budeš trpět :( .) Mohu v rámci výletu vypůjčit.

 • Vařič, kempingové nádobí (Pokud nebudeš chtít vařit ve skupině s ostatními.)

 • Čelovka, nůž

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibal i čepici a rukavice - záleží na aktuální předpovědi počasí)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat v kempu ve Scourie)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Doporučuji rovněž přibalit rozpustné tablety magnézia, vitamíny, hroznový cukr, sušené ovoce, ořechy, čokoládu (vše se dá ale koupit i na místě)

 • Pokud máš camelback, nezapomeň ho doma. Vody je ale všude dost. Vystačíš si i s litrovou lahví.

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Skotska nízko-nákladovou leteckou společností Easyjet nebo Ryanair, které spojují Prahu s Edinburghem pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 30 litrový batoh). Pokud poletíš s kamarádem, můžeš si třeba nechat odbavit pouze jedno zavazadlo a druhý batoh vzít do kabiny jako příruční. (Batoh do objemu 30 litrů, se dá bez problémů označit jako příruční zavazadlo.)

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící v malé vesničce Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

věrná Carcoolka
michal.jpg

Průvodce Michal Krysta:

Michal je aktivní sportovec, kajakář, paraglidista, kapitán nejen na své lodi.

Pro aktivnější výletníky rád naplánuje těžší túru nebo nějaký ranní výběh.

 

Ve Skotsku nám bude pomáhat hlavně s přepravou automobilu, hlídáním Emmy, případně umí skvěle vařit (třeba takové krevety nebo špagety alio olio jsou za mě TOP! :).

Kapesné a výdaje za stravu:

Většinu dní se budeme nacházet mimo civilizaci. Takže nebude vždy možné zajít si na večeři či oběd do restaurace po cestě. Jídlo si tedy budeme s sebou nosit a vařit na vařiči. Potraviny jsou ve Skotsku zhruba o třetinu a více dražší než v České republice. Doplňování zásob bude možné téměř každý den/ob den.

Cena hlavního jídla v restauraci se pohybuje okolo 10 - 15 liber. Za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 liber.

Na jídlo, dárky pro blízké a vstupy do historických objektů si vyhraď cca 100 - 130 liber. (Dle osobních zkušeností předchozích účastníků.) Samozřejmě ale bude záležet na tobě a na tvých nárocích.​​

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

 

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeš na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Nově se smí do Velké Británie cestovat pouze s platným PASEM!

 • PAS s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

Závěrem:

Sever Skotska je speciálním místem, kam se většina návštěvníků této země nemá čas dostat. Fauna a flora tu hraje prim. Jen minimum lidí zde dokáže žít a přežít. V zimě nehostinné tiché dlouhé noci lákají k pozorování časté polární záře. V létě se ale krajina promění v bzučící, zurčící ráj s chráněnými živočišnými a rostlinnými druhy, který stále ještě čeká na objevení. 

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta "Na Sever" zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Papuchálci na Handě
Suilven
Dunrobin castle
skotská krajina
vodopád Eas a Chual Aluinn
Sandwood bay
Cesta k bothy
20170404_184930
20170410_150629
20170410_164132
20170410_180906
20170410_104439
20170410_102130
20170408_152010
20170407_142750
20170404_141137
20170406_130315
20170407_135653
20170407_153506
20170408_135243
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail
The Cape Wrath Trail

Vážený(á) návštěvníku(ce) těchto stránek, máš jakýkoli dotaz či komentář k cestě po severním Skotsku? Napiš mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page