top of page
Anchor 1

PUTOVÁNÍ SKOTSKOU DIVOČINOU

Rozplynout se, zmizet ... zapotit se

25. 5. - 2. 6. 2021

Každý jednou potřebuje dovolenou...

 • cestou necestou skotskou divočinou

 • mokré boty, vlhké oblečení, vítr, jaký jsi nezažil(a) a horizontální déšť

 • když to vyjde, tak nás čekají dech beroucí výhledy po poslední evropské divočině 

 • batoh, spacák, karimatka, nepohodlí a překonávání sám(a) sebe zaručeno

 • malá skupina maximálně 5 účastníků

 • spoustu legrace? Tak určitě! :)

skotská divočina

Často slýchám o tom, jak chceš zmizet. Jak tě civilizace a s ní spojené tempo ubíjí. Jak už vlastně ani nevíš, proč děláš věci, které děláš. Jak tápeš v tom, co dřív bylo jasné jako facka. "Cestou necestou skotskou divočinou" nepatří mezi typický výlet z dílny Justwalkit. Přiznávám. Není to výlet pro každého. Budeš potřebovat jak fyzickou, tak i mentální sílu, abys výlet zvládl(a) a užil(a) si ho. Pokud ale miluješ nespoutanou přírodu, nevadí ti chodit v mokrých botách, ustlat si na zemi ve špinavé opuštěné chatě, nebo si postavit stan v mokřinách a pětihodinovou túru v dešti bereš jako dobrou meditaci, pak bys možná měl(a) číst dál.

Ano, každý potřebuje dovolenou! Ani já nejsem výjimkou, a tak jsem vymyslela výlet, který jsem už dlouhé roky chtěla absolvovat sama. Applecross je údajně poslední evropskou divočinou. Místem, kde neseženeš signál, kde přívalové deště mohou nepěkně zkomplikovat cesty, které se dají spíše přirovnat k jelením stezkám a kde nepotkáš i týdny živou duši (chápej druhého člověka).

Vystoupáme na vrcholy, a pak se na pět dní "ztratíme" mezi mokřady, bažiny, údolí i horské vrcholky... Během našeho treku si budeme muset vše potřebné tahat na zádech. Nečekej luxus. I přesto, že jedeme v květnu, kdy bývá ve Skotku tradičně nejlepší počasí, klidně se může stát, že nám bude i několik dní za sebou nonstop pršet :(. 

Zpět do Edinburghu/Glasgow nebudeme úplně spěchat, takže pokud by sis ještě chtěl(a) užít trochu městské kultury, pak je potřeba zůstat ve Skotsku o trochu déle.

skotská divočina
skotská divočina

Cena:

7.000,-Kč
 

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Skotska a zpět (V současné chvíli není vypsán letecký řád.)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 3.000,-Kč.)

Maximální počet účastníků: 5

4 VOLNÁ MÍSTA

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 5.000 Kč

skotská divočina

Program:

Den 1: Odlet z Prahy do Edinburghu/Glasgow; (Pozn. Přílet nejpozději v 11:15 do Edinburghu) cesta autem na severozápad k Applecross. Cestou dokoupení potřebných zásob. Příjezd na parkoviště. Dobalení věcí a následná tří kilometrová procházka do bothy v divočině (Coire fionnaraich) :) .

Den 2: Cesta zpět k autu. Výšlap na Beinn Alligin (985 m). Přibližně sedmihodinová túra v pohoří Torridon cca 1100 m převýšení. Návrat k autu a jízda do Incheril. Zabalení věcí na pětidenní túru. Cesta okolo jezera Loch Maree a kempování na divoko někde po cestě.

Den 3: Ranní zabalení věcí a pokračování v cestě přes hory (Beinn Tarsuinn a další vrcholky) do bothy (přístřešku) Carnmore.

Den 4: Dle sil a počasí túra delší- těžší, nebo kratší lehčí k bothy Shenavall.

Den 5: Odpočinek v okolí bothy, nebo výšlap (na lehko) na An Teallach (1059 m) - případně na jinou horu v okolí.

Den 6: Cesta z bothy složitější/jednodušší cestou zpět do přístřešku Carnmore. (Pozn. Tato cesta bude záviset na rozhodnutí ze čtvrtého dne (nepůjdeme stejnou cestu dvakrát).

Den 7: Cesta z Carnmore do Poolewe a návrat k autu. Následná podvečerní cesta do bothy Leckie.

Den 8: Návrat zpět k autu a cesta do Edinburghu/Glasgow s možností zastávek po cestě/posledního výšlapu :). Ubytování.

Den 9: Odlet domů dle letového plánu.

RIMG9331.JPG

Běžný den výletu a jak vypadají bothy:

Každý den bude dost nabytý a tak je potřeba vstávat brzy (7 nebo 7:30 nejpozději) odcházet z bothy nebo kempovacího místa budeme nejpozději v 8:30 a během celého dne nás čekají túry - nejčastěji s batohem na zádech.

"Procházet" se budeme ve volné přírodě. Trasu si budeme muset "najít". Občas ale půjdeme i po cestách :).

Na odpočinek nebude kromě večera moc čas. Jediný den, kdy je možné túru vynechat, je během pátého dne. Kdo bude chtít, může během tohoto dne zůstat v bothy nebo jejím okolí.

Bothy, ve kterých budeme bydlet, jsou malé chatičky, které původně sloužily jako domov pastevcům nebo jejich rodinám. Není tu splachovací záchod. Na toaletu se chodí "s rýčem" a pro vodu musíme do potoka. Nečekej luxus. Spíše se připrav na trochu špinavý domeček, který v současné době slouží výletníkům jako cenný úkryt před nezdary skotského počasí. Občas se můžeme vyspat i na zemi.

Nečekej komfort, spíš úžasnou krajinu a zapomenutý svět, který se chystáme během výletu objevovat.

Náročnost výletu:

Výlet je nejnáročnější akcí z celoroční nabídky. Musíš být psychicky i fyzicky odolný jedinec. Rozhodně by tě neměl překvapit vytrvalý i třídenní déšť a určitě bys měl(a) patřit do skupiny "milovník(ce) divoké přírody" :). Dále bys měl(a) být schopný(á) unést batoh s výbavou a potravinami na pětidenní trek a nebát se umýt ve studené vodě z potoka. Připrav se na každodenní náročnou aktivitu. Nejnáročnější jsou asi zdejší podmínky: "skotská krajina je mokrá jako nasáklá houba".

Základní vybavení:

Počítej s tím, že na výlet budeš potřebovat nejkvalitnější dostupnou výbavu. 

Základem je nepromokavá obuv (=kožené pohorky s co nejmenším podílem švů. Rozhodně je potřeba před cestou boty rozchodit a naimpregnovat!). Další esenciální složky jsou nepromokavá bunda (pláštěnka), nepromokavé kalhoty a turistické návleky!

Přibal jedny žabky na přezutí z pohorek a trekingové hole. Nezapomeň i na síťku proti muchničkám (malému létajícímu hmyzu). Tu případně mohu vypůjčit.

Vařit si budeme na kempingových vařičích. (Plynovou bombu, vařič i nádobí mohu vypůjčit.)

Nutností je dobrý spací pytel, karimatka, stan a v neposlední řadě i čelovka.

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 50-60 litrů by měl stačit.). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se ti vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty = pohorky - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné, kožené (čím méně švů, tím lépe) a prošlápnuté boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit nové boty - důrazně doporučuji předem bohy několikrát otestovat v terénu. Boty musí být nepromokavé!!!

 • Turistické návleky!!! – (např. TYTO) mnoho cest ve Skotsku vede přes rašeliniště a mokré traviny jsou v podstatě normou. Bez turistických návleků to prostě nepůjde!!!  (Mohu pro některé účastníky vypůjčit.)

 • Tenisky – hodí se jako bota na přezutí, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout.

 • Spací pytel (Nejlépe tří-sezónní, záleží, jak moc jsi zimomřivý(á).), karimatka

 • Stan (Mohu pro některé účastníky vypůjčit.)

 • Moskytiéra (Skotská příroda je v letním období atakována muchničkami - malým kousavým hmyzem. Bez moskytiéry budeš trpět :( .)  (Mohu pro některé účastníky vypůjčit.)

 • Vařič, kempingové nádobí (Pokud nebudeš chtít vařit ve skupině s ostatními.)

 • Čelovka, nůž

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibal i čepici a rukavice - záleží na aktuální předpovědi počasí)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy (Možná nebudou potřeba, ale už jsem zažila květen, kdy jsme chodili jen v tílku a kraťasech), 1x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Doporučuji rovněž přibalit rozpustné tablety magnézia, vitamíny, hroznový cukr, sušené ovoce, ořechy, čokoládu (vše se dá ale koupit i na místě)

 • Pokud máš camelback, nezapomeň ho doma. Vody je ale všude dost. Vystačíš si i s litrovou lahví.

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

skotská divočina

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "na cestě" mezi Indonésií, Španělskem, Českem a Skotskem. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně, a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala, studovala, dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Nikaragui a Indonésii.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a sdílení životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

20180524_185212.jpg

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Vzhledem k tomu, že se budeme v podstatě nonstop pohybovat mimo civilizaci, počítej s tím, že je potřeba nakoupit zásoby na celý výlet hned první den v Edinburghu a během putování si vařit na kempingovém vařiči (případně můžeš být živ(a) z dehydratovaných potravin- každý podle svého uvážení).

Na jídlo si vyhraď cca 30 - 50 liber. Samozřejmě ale bude záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ (Restauraci můžeme teoreticky navštívit na konci výletu - během přejezdu do Edinburghu/Glasgow a poslední večer ve městě. Cena hlavního jídla v restauraci se pohybuje okolo 10 - 15 liber. Za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 liber.)

skotská divočina

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

 

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V obchodech je možné platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat na jaře roku 2021, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

skotská divočina

Závěrem:

Applecross je místem, kam se dostanou pouze ti, kteří nahodí batoh na záda a vyrazí na několikadenní cestu skrz bažiny, podmáčené louky a hluboká údolí. Je to místo, kam zavítá opravdový zlomek návštěvníků, a tak není divu, když za celý den možná i týden nepotkáme ani živáčka. Fauna a flora tu hraje prim. V zimě smutný nehostinný, v létě bzučící, zurčící ráj s chráněnými živočišnými a rostlinnými druhy, který stále ještě čeká na objevení.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta "Skrz skotskou divočinu" zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
bothy
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
bothy
skotská divočina
skotská divočina
bothy
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
bothy
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
skotská divočina
bottom of page