top of page

SKOTSKO- SRDCEM KRAJE WHISKY

Speyside Way, Cairngorms a Edinburgh 

26. 4. - 7. 5. 2017

Anchor 1

Putujte skotskou krajinou s příchutí whisky

* 140 km skotskou krajinou

* návštěva palíren a ochutnávky whisky

*účast na 17.ročníku Speyside Whisky Festival (28.4. - 2.5. 2017)

*výlet do nejvyššího pohoří UK – Cairngorm mountains

*návštěva hlavního skotského města Edinburghu

Popis výletu:

Dálková trasa Speyside way je jednou z nejjednodušších skotských tras s minimálním převýšením. Začíná v přímořské vesničce Buckie, odkud pokračuje okolo pobřeží zálivu Spey. Trasa opouští pobřeží u řeky Spey, kterou posléze s malými odchylkami kopíruje až do města Aviemore.  

Hlavním lákadlem kraje Spey jsou palírny whisky. Speyside je přezdíván jako „kraj whisky“ či „domov whisky“ a není se čemu divit. Palírny zde potkáte doslova na každém rohu. V některých místech je vzduch přímo nasycen výpary z destilačních procesů.

Během naší výpravy navštívíme několik palíren. Chybět nebude ani ochutnávka whisky a návštěva již 17. ročníku slavného Speyside Whisky Festivalu.

7. den putování dorazíme do městečka Aviemore, které je známé jako výchozí bod pro výlety do nejvyššího britského pohoří Cairngorms mountains. Další den můžete dle libosti odpočívat, případně se připojit na výpravu do Cairngorms.

Výlet zakončíme návštěvou Edinburghu. Skotské hlavní město je kulturním a administrativním centrem země. V kamenných uličkách si pochutnáme na tradičních fish and chips, které zapijeme těžkým skotským pivem. Návštěvníci zajímající se o historii mohou navštívit Edinburský hrad, který ukrývá skotské korunovační klenoty. Za návštěvu stojí i galerie a muzea. Během návštěvy nevynecháme ani procházku ke kontroverzní moderní budově parlamentu. 

Program výletu:​​

1. den: Odlet v ranních hodinách z Prahy do Edinburghu. Přejezd autobusem do Inverness; ubytování v hostelu, návštěva města.

2. den: přejezd do Buckie a první etapa cesty okolo pobřeží. Možná uvidíme i delfíny. Ubytování v kempu ve Fochabers (16 km)

3. den: Etapa do Craigellachie (20,8 km), ubytování v kempu.

4. den: Procházka bez věcí (cca 6 km) do městečka Dufftown „města whisky“ s několika palírnami. Návštěva palírny Glenfiddich, ochutnávka whisky, návštěva Whisky festivalu. Cesta zpět do kempu v Craigellachie v odpoledních/večerních hodinách. (Bus / pěšky)

5. den: Etapa do Ballindalloch (19,2 km), návštěva palírny whisky s ochutnávkou. Ubytování v kempu.

6. den: Túra bez věcí do zapomenuté vesnice Tomintoul (24 km). Cesta zpět v odpoledních hodinách autobusem.

7. den: Etapa do Grantown on Spey (20,8 km). Ubytování v noclehárně.

8. den: Finální etapa do Aviemore (27,2 km). Ubytování v kempu.

9. den: Výlet okolo jezera a cesta po staré obchodní stezce

v Lairig Ghru. Fakultativně odpočinek a návštěva města Aviemore.

10. den: Zabalení věcí, přejezd do Edinburghu.

Ubytování v hostelu a návštěva města.

11. den: Návštěva hlavního skotského města Edinburgh.

12. den: Dokoupení dárečků, odlet z Edinburghu do Prahy.

Maximální počet účastníků: 10

 

S sebou:

        Během putování z Buckie do Aviemore si veškeré věci poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy myslete na co největší možné váhové úspory*. Během odpočinkových dní (3. a 5. den túry) necháme věci v kempu a na výlet se vypravíme jen „nalehko“.

        Přespávat budeme většinou v kempech. Je nutné si s sebou vzít stan, karimatku, spacák. Některé kempy jsou jen skromně vybavené, některé mají kuchyňku, sprchy. Většinu dní budeme chodit (cca 20 km denně). Etapy jsou uzpůsobeny i pro ne příliš zdatné účastníky. Nebojte, nebudeme zdolávat rychlostní rekordy. Je ovšem nezbytné myslet na dobrou a pohodlnou obuv. Doporučuji vzít jedny uzavřené pohodlné boty, ve kterých vyrazíte už z Prahy a do batohu zabalit ještě jedny erární. Nezapomeňte na trekové hole, které výrazně pomohou při zdolávání dálkových tras.

         V případě dálkové trasy Speyside Way se zabalte dle pravidla: „Méně je někdy více!“ Cesta vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení a jídlo. Poslední tři dny výletu se navíc budeme pohybovat již po městě, kde můžete nakoupit vše, co vám bude chybět.

Následující seznam můžete brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.​​

 • stan, karimatka, spací pytel (minimálně tří-sezónní, záleží, jak moc jste zimomřiví. Počítejte s teplotou přes noc okolo 3°C, přes den 12°C)

 • návleky! (Ne kvůli sněhu, nýbrž kvůli dešti a vlhkosti!)

 • pohodlná uzavřená obuv (neberte nové boty!)

 • čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle

 • nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka!)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • maximálně: 3x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • dámy: 1x sportovní podprsenka

 • termoprádlo na spaní, případně i na denní nošení

 • hůlky na chůzi

 • hygienické potřeby v cestovním balení

 • lékárnička: léky, které běžně užíváte, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže)

 • doporučuji rovněž přibalit rozpustné tablety magnézia, vitamíny, hroznový cukr, sušené ovoce, ořechy, čokoládu (vše se dá koupit i na místě)

 • myslete na vodu- pokud máte camelbak, nezapomeňte ho doma. Případně stačí maximálně litrová lahev. Vody je po cestě dost.

 • v neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Vážení návštěvníci těchto stránek. Máte jakýkoli dotaz či komentář k cestě po Speyside way?

Napište mi. Ráda doplním chybějící informace.

bottom of page