top of page
Anchor 1

ARRAN, MULL A IONA

Perly Vnitřních Hebrid

srpen 2020

Prozkoumejte ostrovy západního skotského pobřeží

*Arran - "Skotsko v malém"; výšlap na Goatfell s úžasnými výhledy; neolitická architektura Machrie Stone circles i pobřežní túry a obrovské jeskynní komplexy

*Jednodenní výlet na ostrov Iona - "Nejvýznamnější středověké poutní místo Skotska, náboženské centrum, kamenný klášter a bílé pláže
*Ostrov Mull - "Malý bratr Isle of Skye"; hrady, barevný přístav, pobřežní túry, útesy, archeologická naleziště...

*návštěva Kilmartin Glen - "skotského Stonehenge"

*návštěva Obanu a Edinburghu/Glasgow

*zkušená průvodkyně 

*malá skupina

neolitické menhiry

Výlet na ostrovy Vnitřních Hebrid nabízí to nejlepší ze zapomenutého kraje západního Skotska: prehistorické lokality, hrady, zříceniny, barevná přístavní městečka, hrdou nespoutanou přírodu, jedny z nejhezčích procházek okolo pobřeží i výšlapy na horské vrcholky.

Během devítidenního výletu stihneme navštívit zdejší starověké a středověké památky, pokochat se bílými plážemi, vystoupat na ostrovní vrcholky, projít se skrz údolí, objevit pobřežní jeskyně a s trochou štěstí pozorovat i líně se válející tuleně, cvrlikající kolonie mořského ptactva a nad hlavou kroužící orly.
 

Ubytováni budeme v ostrovních domech a hotelu/apartmánu. Po ostrově se budeme pohybovat osobním autem (VW Transporter). Díky malé skupině si můžeme program upravit dle svých vlastních preferencí. Nemusíš se tak bát, že se na Vnitřních Hebridách budeš někdy nudit. Během ostrovních "road-tripů" můžeme kdykoli zastavit, udělat fotografie, případně si zajet do míst, která tě budou lákat. Vše je otázkou domluvy.

 

Pokud jsi aktivní, rád(a) se procházíš, nebo výletuješ po horách a potřebuješ si tak trochu mentálně odpočinout od shonu běžného pracovního týdne, pak je výlet na ostrovy Vnitřních Hebrid připraven přesně pro tebe!

Pozn. Pokud se zrovna necítíš zcela fit a představa horských výšlapů ti nedělá úplně dobře, je možné místo nich zařadit jiný - individuální program :). 

Minimální počet účastníků: 3

Maximální počet účastníků: 6

Cena: 20.000 Kč

18/11/2019 - 6 VOLNÝCH MÍST

Deadline přihlášení: 31.1. 2020

Na výlet bude vybírána záloha 6.000 Kč. Pokud se výlet z kapacitních důvodů neobsadí (zruší), bude záloha vrácena. Jinak je záloha nevratná.

 

Zbytek celkové částky (14.000 Kč) je potřeba poslat několik dní před odletem na český bankovní účet.

klášter na Iona

Cena zahrnuje:

 • Nonstop služby zkušené české průvodkyně žijící "na cestě"  :)

 • 3x ubytování v ostrovním domě na Isle of Arran

 • 4x ubytování v ostrovním domě na Isle of Mull

 • 1x ubytování v hotelu/apartmánu v Edinburghu/Glasgow

 • 6x trajekty mezi ostrovy

 • Veškerá doprava po Skotsku

 • Doprava z letiště v Edinburghu/Glasgow do centra města a zpět

 • Cestopis z výletu (Viz. předchozí ročníky v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Skotska (v současné chvíli cena přímé zpáteční letenky z Prahy do Edinburghu okolo 3.500 Kč)

 • Pokud bude zájem: vstupy do památek, výlet lodí okolo ostrova Staffa s pozorováním ptactva a mořských zvířat

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/SK do Edinburghu/Glasgow (Pozn. Přílet nejpozději v 11:15 do Edinburghu), přejezd z letiště do přístavu v Ardrossan. Plavba na ostrov Arran (cca 40 minut). Odpolední návštěva prehistorických kruhových kamenů Machrie Stone (Procházka cca 5 kilometrů po rovinaté cestě.) a pobřežní jeskyně King´s cave (Okružní  procházka cca 4 kilometry). Následně ubytování v domě na ostrově.

Den 2: Okružní celodenní výlet s výšlapem na vrchol Goatfell 874 m (6-7 hodin, 900 m převýšení).

Den 3: Procházka okolo severovýchodního pobřeží z North Sannox do Lochranza ( cca 3-4 hodiny). V Lochranze návštěva palírny whisky Arran případně prohlídka ruiny místního hradu a osídlení. Dle fyzických sil výšlap k horskému jezeru Tanna případně jednoduchá okružní odpolední procházka k vodopádům Glenashdale falls, pohřebním komorám Giant´s graves a pozůstatkům pevnosti z doby železné.

Den 4: Zabalení a rozloučení se s ostrovem Arran. Plavba z Lochranza do Claonaig a jízda na sever skrz opuštěnou krajinu západního Skotska. Zastávka v krásném přístavním městečku Tarbert. Procházka v Kilmartin Glen (jedno z nejdůležitějších skotských prehistorických nalezišť). Návštěva místních neolitických pohřebních komor, kamenných kruhů a prohlídka středověké reliéfní tvorby. Příjezd do Obanu. Návštěva města, dokoupení zásob a trajekt na ostrov Mull. Ubytování.

Den 5: Přibližně 6 - 7 hodinový výstup na nejvyšší horu ostrova, Ben More (966 m) s úžasnými nezapomenutelnými výhledy po ostrovním království západního Skotska. (Při špatném počasí možnost alternativního výletu ke zkamenělému stromu a jiným místům na ostrově.)

Den 6: Výlet na poutní ostrov Iona. Návštěva místního opatství. Procházka okolo ostrova. Výhledy na okolní ostrovy a bílé pláže.

Den 7: Túra okolo dramatického skalnatého pobřeží ke skalním obloukům Carsaig arches. Návštěva St. Nun´s cave. Možnost spatřit divoké kozy, orly, tuleně i delfíny.

Odpolední návštěva hradu Glengorm nebo Duart. Procházka ke kamenným kruhům u ruin hradu Moy (cca 1 km); Pozdně odpolední návštěva Tobermory, nádherného barevného přístavního městečka,

Den 8: Rozloučení se s Isle of Mull. Plavba na pevninu a cesta do Edinburghu/Glasgow. Odpolední návštěva města, případně návštěva památek po cestě.

Den 9:  Odlet domů.

POZOR! - itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že se jedná o „soukromý“ výlet, bude denní plán odpovídat čistě tvým požadavkům. Nevadí ti vstávat brzy a vracet se na hotel před večeří? Nebo si budeš chtít odpočinout a užít si luxusu dlouhého spánku? Rozhodnutí bude záležet na tobě a domluvě s ostatními výletníky.

Náročnost výletu:

Výlet patří mezi středně náročné. Pokud si jednou týdně zajdeš zacvičit, nebo se po práci procházíš přírodou, nemělo by tě výletění po ostrovech nijak překvapit. Itinerář je dělaný tak, aby po náročnějším dni následoval vždy den jednodušší, odpočinkový.

Goatfell, Arran
Arran

Podmínky na Hebridách a UPOZORNĚNÍ OD ÚČASTNÍKŮ Z MINULÝCH ROČNÍKŮ:

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Hebridy jsou známy svým specifickým podnebím. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého letního dne. Rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Také bez návleků si budeš akorát zoufat! Výlety do hor vedou skrz rašeliniště, mokřady a vřesoviště! Připrav se na bláto a mokro.

Isle of Mull

Základní vybavení:

Na Vnitřní Hebridy se vypravíme v létě, kdy nás přivítají rozkvetlé louky, zelenající se hory, hnízdící mořské ptactvo i líní tuleni. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na výrazně chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet po ostrovech Vnitřních Hebrid se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení a přibal i větrovku a teplejší oblečení. Na Vnitřních Hebridách se během jara rodí miliony krve sajících muchniček (=midges; miniaturní létavý hmyz.). I přesto, že někteří nemají po kousnutí žádnou reakci, vezmi si s sebou pro jistotu moskytiéru (fenistil či jiný prostředek na zmírnění bolesti a otoku bývá většinou zbytečný). Naštěstí jsou Vnitřní Hebridy známy svým neutichajícím větrem, který většinou drží muchničky z dohledu.

Obecně ale platí, že si veškeré věci můžeme dokoupit i na místě. 

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop_logo.jpg

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Návleky – bez návleků (např. TYTO) se ve skotské krajině neobejdeš. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu.

 • Pohorky – ani bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se na Vnitřních Hebridách neobejdeš. POZOR!- Kotníčkové boty nejsou pohorky!

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – i v létě může být na ostrovech všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť,sněžení...

 • Péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 3x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Ručník

 • Pyžamo - oblečení na spaní

 • Hůlky na chůzi (Nemusí být.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

neolitické menhiry
Glen Rosa

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíš do Skotska nízko-nákladovou leteckou společností Easyjet nebo Ryanair, které spojují Edinburgh (Glasgow - společnost Jet2) a Prahu pravidelnou přímou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh).  Pokud budeš chtít na letence ušetřit, na výlet po Vnějších Hebridách ti bude stačit pouze batoh do objemu 40 litrů, který se dá bez problémů označit jako příruční zavazadlo.

Případně je možnost se domluvit s dalšími účastníky a společně odbavit jedno zavazadlo.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se pohybující na cestě mezi Skotskem, Španělskem, Indonésií a Českou republikou. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

IMG_20190521_163419.jpg

Západní Skotsko je jedním z mých nejoblíbenějších míst. Ostrovy které ukrývají mořské zátoky s bílým písečkem, rozkvetlé louky, kopce, útesy a do toho živočichové, kteří vládnou tomuto přírodnímu divu.

Rozmanitost, klid, mír, pohoda a hlavně nikam nespěchat, asi tak by se daly popsat ostrovy Vnitřních Hebrid. Je to místo, kde si dokonale odpočinete od shonu a společenských tlaků. Hebridská pokojná a přátelská atmosféra naladí i nejvíc rozladěné jedince. Stačí se jen nadechnout.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo v ubytovacím zařízení vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit do hebridských restaurací. Předem tě ale musím upozornit, že restaurací je na ostrově pomálu. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Dle informací účastníků předchozích ročníků by ti mělo stačit okolo 50-150 liber (včetně nákupu lahve whisky :) )

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

pobřeží okolo severovýchodního Arranu
Isle of Mull

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat v létě roku 2020, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Ostrovy Vnitřních Hebrid jsou místem, kde příroda stále ještě vítězí nad lidskými silami. Během našeho putování prozkoumáme místní faunu a floru z vrcholků hor i od hladiny moře. Navštívíme archeologické lokality světového významu. Nadchneme se barevnými přístavními městečky, hrady, kostely i kláštery.

 

Léto a jeho dlouhé dny přejí důkladnému prozkoumání zdejších kopců, luk, mořských zátok i archeologických vykopávek. Vnitřní Hebridy ale nabízí mnohem více. Autentickou kulturu a historii, která se nedá přirovnat k žádnému jinému místu na naší planetě.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta po ostrovech Vnitřních  Hebrid zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Iona
Arran
klášter na Iona
neolitické menhiry
Goatfell, Arran
Isle of Mull
Glen Rosa
Goatfell, Arran
vodopád
King´s cave
King´s cave
vodopádek
King´s cave
Glen Rosa
Glen Rosa
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
Goatfell, Arran
Goatfell, Arran
neolitické menhiry
neolitické menhiry
King´s cave
neolitické menhiry
Arran
neolitická pohřební komora
Arran
Isle of Mull
jižní Arran
Arran
Isle of Mull
cestou na Arran
pohřební komora, Giant´s cairn
Brodick castle
Goatfell z Brodicku
Goatfell z Brodicku
palírna whisky, Arran
palírna whisky, Arran
neolitické menhiry
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
neolitické menhiry
Isle of Mull
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
pobřeží okolo severovýchodního Arranu
údolí Kilmartin
Isle of Mull
cestou na Arran
pohřební komora v Kilmartin
Isle of Mull
Arran
Isle of Mull
klášter na Iona
20170316_153032
Pláže na Iona
Iona
klášter na Iona
Iona
Iona
pohřební komora, Giant´s cairn
Iona
klášter na Iona
Isle of Mull
Isle of Mull
cestou na Arran
bottom of page