top of page
Anchor 1

WALES, PEMBROKESHIRE
Okolo pobřeží a národními parky
19. - 27. 6. 2024

Poznej nádhernou krajinu ve Wales. Projdi se okolo pobřeží v Pembrokeshire

 • 120 km po skalních útesech a plážích v Pembrokeshire

 • Kulturní bohatství měst Pembroke, Conwy, Beaumaris, St. Dogmael´s, Cardigan, poutní místa St. David, Sv. Winefride

 • Návštěva Holy Island (Svatého ostrova) archeologických nalezišť a místního majáku

 • Ubytování v soukromých domech

 • 2 zkušení čeští průvodci

 • Malá skupina; maximálně 6 účastníků

 • Individuální přístup; možnost úpravy výletu dle preferencí

 • Denní putování 17-22 km

 • Každý den k dispozici automobil - možnost putování "na lehko"

Wales

Dálková trasa Pembrokeshire Coast Path je více než 200 mil (320 km) dlouhá cesta okolo pobřeží Wales. Stezka začíná na jihu v malém přístavním městečku Amroth a končí na severu v St. Dogmael´s. Dlouhé (dvacetileté) spory o vyvlastnění půdy okolo pobřeží oficiálně skončily dohodou mezi majiteli a místní správou v roce 1970, kdy byla trasa zaznačena a "otevřena" pro veřejnost. Od té doby zde návštěvníci obdivují neskutečnou geologickou variabilitu, skalní útesy, mořské zátoky, jeskyně i výjimečnou faunu a floru. 

My vyrazíme na cestu v létě. V době nejvyšších velšských teplot (s trochou štěstí se vyšplhají až na 25°C :)). Kromě krásných různobarevných a pokřivených útesů nás nalákají i barevné rozkvetlé louky, poloprázdné pláže a skřehotající ptactvo hnízdící na útesech.

Z tři sta dvaceti kilometrů dlouhé trasy jsem vybrala sto dvaceti kilometrový (dle mého názoru) nejkrásnější úsek s největší variabilitou geologických prvků a historických kulturních zajímavostí.

Pembrokeshire je navíc jen málo známé a pěšími turisty spíše neobjevené místo. V létě si tak naši cestu budeme moci užít téměř sami.

 

Ve Walesu neobjevíme pouze jeho pobřeží. V rámci výletu navštívíme i zbylé dva národní parky - NP Brecon Beacon a NP Snowdonia. Podíváme se do kamenného městečka Pembroke, na nádherný hrad a hradbami obehnané Conwy (UNESCO), navštívíme největší hrad ve Wales - Caerphilly. Objevíme skvostnou katedrálu a poutní místa v St. David´s. A zastavíme se třeba i v klášteře v St. Dogmael´s a Cardigan. 

Výlet je určen pro aktivní jedince všech věkových kategorií. Každý den urazíme v průměru 17 - 22 km. Čekej ale náročnější terén. Denně budeme muset překonat okolo 600 výškových metrů (občas i více). Každý den budeme mít k dispozici automobil, a tak v případě nepříznivého počasí můžeme výlet libovolně upravit :). (Žádný stres).

Pembrokeshire

Cena: 9.000 Kč

Maximální počet účastníků: 6

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 6.000 Kč

2 VOLNÁ MÍSTA

Wales
Wales

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby 2 českých průvodců

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z Prahy do Manchesteru a z Londýna do Prahy cca 3.000 Kč.

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu, "safety car" a ubytování 11.000,-Kč.)

Itinerář výletu:

Den 1: Přílet do Manchesteru v dopoledních hodinách. Návštěva severozápadního Walesu: Holywell (velšské Lurdy), Conwy a Beaumaris (UNESCO městečka s nádhernými velšskými hrady) a projdeme se po Svatém ostrově, kde se nachází spoustu neolitických památek a ikonický maják South Stack Lighthouse. Přesun na pevninu a ubytování v soukromém domě na jednu noc. (Pozn. Změna času o jednu hodinu zpět.)

Den 2: Výšlap na nejvyšší horu Walesu, Mt. Snowdon (1085 m) a přesun okolo západního pobřeží na jih do oblasti Pembrokeshire. Návštěva městečka Cardigan a ruin středověkého kláštera v St. DogmaelsUbytování na šest nocí v soukromém domě se čtyřmi ložnicemi.

Den 3 - 7: Každodenní putování po dálkové trase Pembrokeshire coast path. Denně ujdeme 17 - 22 km s převýšením 600 - 1000 metrů. Ze St. Dogmaels do St. David´s, případně až do Solvy (záleží na našich fyzických silách). Po cestě navštívíme i slavný kromlech Pentre Ifan nebo nádhernou katedrálu v St. David´s a mnoho dalších zajímavých míst.

Den 8: Zabalení věcí a přejezd dál na jih - návštěva města Pembroke- procházka okolo místního hradu a přejezd na pláž Freshwater West (hrob skřítka Dobbyho), poté návštěva skalního oblouku Green Bridge of Wales a skalních útvarů Elegug Stack Rocks a nedaleké kaple St. Govan´s chapel. Přejezd do posledního z národních parků ve Walesu – Brecon Beacon. Ubytování v tradiční soukromé kamenné chatě.

Den 9: Ranní výšlap na Pen-y-Fan (886 m) a přejezd do Caerphilly - návštěva největšího velšského hradu a přejezd na letiště do Londýna. Odlet večer z Londýna do Prahy (pozn. Případně z jiného místa na jihu Anglie.)

Wales

Běžný den a náročnost výletu:

Hlavní část našeho výletu strávíme každodenním putováním po pobřežní cestě mezi městečky Newgale a St. Dogmael´s. Každé ráno se nasnídáme, zabalíme veškeré věci a vyrazíme na cestu. Každý účastník musí být natolik fit, aby dokázal po dobu šesti putujících dní ujít 17- 20 km s převýšením 600 - 1000 m. To vše s výbavou na celodenní putování. Věci, které nebudeme na denní putování potřebovat (jídlo, náhradní oblečení, kosmetika a td. si budeme v rámci jednotlivých etap převážet autem.)

Pokud se jako skupina domluvíme, je možné nějakou etapu vynechat (pouze v případě nepříznivého počasí) a místo pěšího putování objevovat krásy Pembrokeshire autem. Během chůze budeme dělat spoustu zastávek. Nečekej ale restaurace a kavárny na každém kroku, jako tomu je na Caminu. Většinou potkáme během celodenního putování jednu, dvě restaurace/kavárny. V hostelech/soukromých domech jsou plně vybavené kuchyňky, kde můžeme klidně i upéct dort :) . Samozřejmě bude i možnost zajít si na večeři do nedalekých restaurací (Většina etap končí v krásných kamenných městečkách.). Obchod s potravinami potkáme na cestě minimálně každý druhý den.

Pokud budeš chtít nějakou etapu vynechat, je možné se do další destinace svézt autem s naším druhým průvodcem- Michalem.

Základní vybavení:

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv. Mně vyhovují tenisky (Pokud zmoknou, vysuším je přes noc na ubytování.). Pokud máš problémy s kotníky, doporučuji vyšší obuv, klidně měkčí pohorky. Dále nepromokavá bunda (pláštěnka = pončo bez knoflíků!!!), nepromokavé kalhoty. Doporučuji přibalit i teplejší mikinu, čepici. Na útesech může hodně foukat.

Přibal jedny sandále na přezutí a pokud máš rád(a) chůzi s trekovými holemi, pak ještě ty. (Pozn.- vzhledem k místnímu terénu trekové hole opravdu doporučuji!) 

Na výlet nepotřebuješ žádnou čelovku, spací pytel nebo jakékoli kempingové vybavení. Přespávat budeme v civilizaci :).

Wales
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 40 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty!!!  = tenisky, polobotky, případně měkčí pohorky- druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibal i čepici, rukavice)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Camelback nebo litrovou lahev. Můžeme po cestě doplňovat v restauracích.

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Wales

Rozměry batohu:

Do Manchesteru létá několik leteckých společností. Jednou z nejlevnějších je letecká společnost Ryanair a Easyjet (Přímá linka Praha - Manchester.). Jedná se o nízkonákladovou společnost.

 

V základní ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 30 litrový batoh).

Wales
milované Skotsko

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící v malé moravské vesničce Týnec. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Michal Krysta:

Běh, paragliding, kolo, kajak, lezení a samozřejmě jachting. To vše ve vrcholové (závodní) úrovni. Michal Krysta patří už několik let ke všestranným sportovcům v českém outdooru. Věnuje se extrémním štafetovým závodům, terénnímu triatlonu a jako jeden z mála Čechů se účastnil i extrémního závodu Red Bull XAlps.

Na svých cestách učí lidi létat, lézt, surfovat a plout. V roce 2021 přeplul sám na vlastnoručně postavené lodi Atlantik. V současné době organizuje jachtařské kurzy a dál se věnuje závodnímu jachtingu.

Více o jeho aktivitách najdeš na www.bivaq.cz nebo na fb. stránce @bivaq.

Michal Krysta

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Bude záležet na tobě, zda budeš chtít ušetřit a jídlo si vařit v hostelech/domech nebo zda budeš chtít chodit na jídla do restaurací. Předem ale upozorňuji, že návštěva restaurace bude možná pouze v odpoledních/večerních hodinách po příchodu na ubytování, a ne vždy bude v dosahu. 

Potraviny jsou ve Wales/ Anglii zhruba o třetinu a více dražší než v České republice. Cena hlavního jídla se v restauraci pohybuje okolo 8 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 6 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ Všude se ale dá platit kartou. Proto doporučuji vyměnit cca 50 liber a vše ostatní platit kartou.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Wales

Výměna českých korun za libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V restauracích i obchodech se dá všude platit kartou, takže se nemusíš bát, že budeš mít málo proměněných liber.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Do Velké Británie se nově smí přiletět pouze s platným cestovním PASEM

 • Pas s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

Wales

Závěrem:

Pobřeží okolo Pembrokeshire je jedním z nejkrásnějších míst ve Wales. Vysoké skalní výchozy, tyrkysová voda, dlouhé písečné pláže, hnízdící poletující ptactvo, tuleni a s trochou štěstí i delfíni, to vše společně s dlouhou kulturní historií dělá z Wales jednu z nejkrásnějších turistických destinací. Náš výlet ale nebude jen o putování okolo Pembrokeshire. Během devíti dní navštívíme ty nejkrásnější místa a všechny národní parky země :).

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta okolo Pembrokeshire zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

skuhrava@gmail.com

Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
Wales
bottom of page