WALES, PEMBROKESHIRE

Okolo pobřeží a národními parky

1. - 9. 7. 2021

Poznej nádhernou krajinu ve Wales. Projdi se okolo pobřeží v Pembrokeshire

 • 120 km po skalních útesech a plážích v Pembrokeshire

 • Kulturní bohatství měst Cardiff, Pembroke, Conwy, St. Dogmael´s, Cardigan, poutní místa St. David, Sv. Winefride

 • Ubytování v soukromých domech, hotelech a hostelech 

 • Zkušená česká průvodkyně žijící "na cestě" mezi UK, ČR, Španělskem a Indonésií

 • Malá skupina; maximálně 6 účastníků

 • Individuální přístup; možnost úpravy výletu dle preferencí

 • Denní putování 17-22 km

 • Každý den k dispozici automobil - možnost putování "na lehko"

Dálková trasa Pembrokeshire Coast Path je více než 200 mil (320 km) dlouhá cesta okolo pobřeží Wales. Stezka začíná na jihu v malém přístavním městečku Amroth a končí na severu v St. Dogmael´s. Dlouhé (dvacetileté) spory o vyvlastnění půdy okolo pobřeží oficiálně skončily dohodou mezi majiteli a místní správou v roce 1970, kdy byla trasa zaznačena a "otevřena" pro veřejnost. Od té doby zde návštěvníci obdivují neskutečnou geologickou variabilitu, skalní útesy, mořské zátoky, jeskyně i výjimečnou faunu a floru. 

My vyrazíme na cestu v létě. V době nejvyšších waleských teplot (s trochou štěstí se vyšplhají až na 25°C :)). Kromě krásných různobarevných a pokřivených útesů nás nalákají i barevné rozkvetlé louky, poloprázdné pláže a skřehotající ptactvo hnízdící na útesech.

Z tři sta dvaceti kilometrů dlouhé trasy jsem vybrala sto dvaceti kilometrový (dle mého názoru) nejkrásnější úsek s největší variabilitou geologických prvků a historických kulturních zajímavostí.

Pembrokeshire je navíc jen málo známé a pěšími turisty spíše neobjevené místo. V létě si tak naši cestu budeme moci užít téměř sami (Počítej s tím, že na cestě potkáš okolo deseti dalších výletníků).

 

Ve Walesu neobjevíme pouze jeho pobřeží. V rámci výletu navštívíme i další dva národní parky - NP Brecon Beacon a NP Snowdonia. Podíváme se do kamenného městečka Pembroke, na nádherný hrad a hradbami obehnané Conwy (UNESCO), navštívíme největší hrad ve Wales - Caerphilly. Objevíme skvostnou katedrálu a poutní místa v St. David´s. Zastavíme i v klášteře v St. Dogmael´s a Cardigan. 

Výlet je určen pro aktivní jedince všech věkových kategorií. Každý den urazíme v průměru 17 - 22 km. Čekej ale náročnější terén. Denně budeme muset překonat okolo 600 výškových metrů (občas i více). Každý den budeme mít k dispozici automobil, a tak v případě nepříznivého počasí můžeme výlet libovolně upravit :). (Žádný stres).

Cena: 9.000 Kč

Maximální počet účastníků: 6

6 VOLNÝCH MÍST

Rezervace je platná po zaplacení nevratné zálohy 6.000 Kč

hrad v Caerphilly

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Letenka z ČR/SK do Manchester a zpět (V současné chvíli není vypsán letový řád.)

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

(Náklady na dopravu a ubytování 9.000,-Kč.)

Itinerář výletu:

Den 1: Přílet do Manchester a cesta do NP Brecon Beacon. Odpolední procházka, případně návštěva několika kulturních míst po cestě (v závislosti na počasí) (Pozn. Změna času o jednu hodinu zpět.)

Den 2: Výšlap v NP Brecon Beacon. Návštěva Caerphilly a dalších kulturních památek po cestě do Pembroke, hlavního historického města oblasti Pembrokeshire. Procházka skrz kamenné městečko. Pokud bude zájem návštěva místního hradu. Ubytování v Pembrokeshire.

Den 3: Jízda do Newgale. Zabalení věcí a první etapa - 20 km z Newgale do St. David´s.

Den 4 - 7: Každodenní putování po dálkové trase Pembrokeshire coastal path. Denně ujdeme 17 - 22 km s převýšením 600 - 1000 metrů.

Den 8: Poslední etapa. Příchod do St. Dogmaels. Návštěva ruin středověkého kláštera; návštěva historického centra městečka Cardigan, waleský hrad... Přejezd na sever.

Den 9: Návštěva severozápadního Wales. Možnost výšlapu v NP Snowdonia, případně návštěva kulturních památek - město Conwy (UNESCO) a dalších historických míst. Odpolední příjezd na letiště v Manchester a večerní odlet domů. (Let Ryanair: Manchester- Praha 20:40 - 23:55)

Pembrokeshire

Běžný den a náročnost výletu:

Hlavní část našeho výletu strávíme každodenním putováním po pobřežní cestě mezi městečky Newgale a St. Dogmael´s. Každé ráno se nasnídáme, zabalíme veškeré věci a vyrazíme na cestu. Každý účastník musí být natolik fit, aby dokázal po dobu šesti putujících dní ujít 17- 20 km s převýšením 600 - 1000 m. To vše s výbavou na celodenní putování. Věci, které nebudeme na denní putování potřebovat (jídlo, náhradní oblečení, kosmetika a td. si budeme v rámci jednotlivých etap převážet autem.)

Pokud se jako skupina domluvíme, je možné nějakou etapu vynechat (pouze v případě nepříznivého počasí) a místo pěšího putování objevovat krásy Pembrokeshire autem. Během chůze budeme dělat spoustu zastávek. Nečekej ale restaurace a kavárny na každém kroku, jako tomu je na Caminu. Většinou potkáme během celodenního putování jednu, dvě restaurace/kavárny. V hostelech/soukromých domech jsou plně vybavené kuchyňky, kde můžeme klidně i upéct dort :) . Samozřejmě bude i možnost zajít si na večeři do nedalekých restaurací (Většina etap končí v krásných kamenných městečkách.). Obchod s potravinami potkáme na cestě minimálně každý druhý den.

Pokud budeš chtít nějakou etapu vynechat, je možné se do další destinace svézt autobusem/taxi.

Základní vybavení:

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv. Mně vyhovují tenisky (Pokud zmoknou, vysuším přes noc na ubytování.). Pokud máš problémy s kotníky, doporučuji vyšší obuv, klidně měkčí pohorky. Dále nepromokavá bunda (pláštěnka = pončo bez knoflíků!!!), nepromokavé kalhoty. Doporučuji přibalit i teplejší mikinu, čepici. Na útesech může hodně foukat.

Přibal jedny sandále na přezutí a pokud máš rád(a) chůzi s trekovými holemi, pak ještě ty. (Pozn.- vzhledem k místnímu terénu trekové hole opravdu doporučuji!) 

Na výlet nepotřebuješ žádnou čelovku, spací pytel nebo jakékoli kempingové vybavení. Přespávat budeme v civilizaci :).

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení.

 • Batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem okolo 40 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

 • Boty!!!  = tenisky, polobotky, případně měkčí pohorky- druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošlápnuté boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem boty alespoň dvakrát otestovat v terénu.

 • Sandále – hodí se jako bota na přezutí, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

 • Šátek, sluneční brýle (případně přibal i čepici, rukavice)

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (pláštěnka)

 • 1x kraťasy, 1x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Termoprádlo na spaní

 • Hůlky na chůzi (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení, repelent

 • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře, tepelná fólie

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže), oblíbená kniha :)

 • Camelback nebo litrovou lahev. Můžeme po cestě doplňovat v restauracích.

 • Adaptér na UK zásuvky (mohu vypůjčit)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Rozměry batohu:

Do Manchesteru létá několik leteckých společností. Jednou z nejlevnějších je letecká společnost Easyjet (Přímá linka Praha - Manchester.). Jedná se o nízko-nákladovou společnost.

 

V základní ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh), do kterého si můžeš s přehledem zabalit vše potřebné.

Hrad v Pembroke

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící mezi Velkou Británií, Španělskem, Českou republikou a Indonésií. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i indonéštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Bude záležet na tobě, zda budeš chtít ušetřit a jídlo si vařit v hostelech/domech nebo zda budeš chtít chodit na jídla do restaurací. Předem ale upozorňuji, že návštěva restaurace bude možná pouze v odpoledních/večerních hodinách po příchodu na ubytování, a ne vždy bude v dosahu. 

Potraviny jsou ve Wales/ Anglii zhruba o třetinu a více dražší než v České republice. Cena hlavního jídla se v restauraci pohybuje okolo 8 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíš od 3 do 6 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.​​ Všude se ale dá platit kartou. Proto doporučuji vyměnit cca 50 liber a vše ostatní platit kartou.

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Pembrokeshire

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. V restauracích i obchodech se dá všude platit kartou, takže se nemusíš bát, že budeš mít málo proměněných liber.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

POZOR! Velkou Británii čekají velké změny. (Asi už jsi slyšel(a) o Brexitu.) V současné chvíli stále ještě platí, že Velká Británie, jejíž je Wales součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie. Proto občanům ČR k pobytu v této zemi stačí pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!). Jak bude situace vypadat v létě roku 2021, je stále ještě otázkou, na kterou dostaneme snad brzy odpověď.

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Okolo Pembrokeshire

Závěrem:

Pobřeží okolo Pembrokeshire je jedním z nejkrásnějších míst ve Wales. Vysoké skalní výchozy, tyrkysová voda, dlouhé písečné pláže, hnízdící poletující ptactvo, tuleni a s trochou štěstí i delfíni, to vše společně s dlouhou kulturní historií dělá z Wales jednu z nejkrásnějších turistických destinací.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta okolo Pembrokeshire zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 

Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Sv
hrad v Caerphilly
Hrad v Pembroke
NP Brecon Beacon
Pembroke
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Katedrála v sv
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
megalitická stavba
záchranná stanice v Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Pentre Ifan
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Okolo Pembrokeshire
Opatství v Sv
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
výšlap ve Snowdonii
hrad v Conwy
hrad v Conwy
Conwy
hrad Bodelwyddan
hradTwthill
Sv
Sv
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire
Pembrokeshire