top of page
Anchor 1

PO NEJSTARŠÍ DÁLKOVÉ TRASE SKOTSKA

Jaro na The West Highland Way

30. 5. - 8. 6. 2017

Vydejte se po nejstarší dálkové trase Skotska

Skotsko je zemí protkanou pěšími dálkovými trasami. Tou nejstarší je údajně The West Highland Way. Stezka dlouhá 153 km začíná v městečku Milngavie a pokračuje skrz skotskou vysočinu až pod nejvyšší horu Skotska, Ben Nevis, do městečka Fort William.

Pouť, která může trvat jen pár hodin, avšak ve většině případů několik dní, je rok od roku populárnější. Není se čemu divit. Zemědělský krajinný ráz po prvních desítkách kilometrů vystřídá kopcovitý terén s atraktivními výhledy do slavných údolí a vřesem pokrytých hor. Každý den nás budou čekat nové výhledy a nové zážitky. Pokud máte rádi chůzi a přírodu, cestu po The West Highland Way byste si neměli nechat ujít.

Na 153 km dlouhou trasu máme vyhrazeno celkem 7 dní. Veškerá nepotřebná zavazadla si během cesty necháme převážet. Nemusíte se bát. Pokud se nebudete zrovna cítit dobře, můžete jakoukoli ze zamýšlených etap vynechat a místo pěšky trasu urazit veřejným autobusem.

Výlet je určen pro všechny věkové kategorie. Pokud máte rádi přírodu a občas se jdete jen tak projít, neměli byste mít s dálkovou trasou The West Highland Way žádné problémy.

 

Výlet si jedeme do Skotska užít, ne závodit. Trasa vede skrz krásnou skotskou vysočinu. Během dne budeme mít čas se zastavit, odpočinout si, naobědvat se a udělat nespočet fotografií.

Maximální počet účastníků: 8

2. 2. 2017 - 6 volných míst

Cena: 20.000 Kč

Záloha:

Na výlet nebude vybírána žádná záloha předem. Celková částka, 20.000 Kč, bude vybrána první den výletu. (Pozn. Závaznou přihláškou na výlet je pro mne fakt, že si koupíte zpáteční letenku do Skotska na požadovaný termín výletu. Výlet bude organizován i v případě, že se přihlásí pouze jediná osoba. Nemusíte se tak bát, že si zajistíte letenku na výlet, který bude kvůli nedostatku zájemců zrušen.

Cena zahrnuje:

 • Nonstop služby zkušené české průvodkyně žijící ve Skotsku

 • 7 x ubytování ve wigwamech a hostelech okolo cesty

 • 1 x ubytování v hostelu v Glasgow

 • 1 x ubytování v hostelu v Edinburghu

 • Převoz zavazadel mezi všemi etapami

 • Vstup do palírny whisky Glengoyne

 • Veškerá doprava po Skotsku (vlak z Glasgow do Milngavie a zpět z Fort William do Edinburghu)

 • Doprava z letiště v Glasgow do centra města

 • Doprava z centra města na letiště v Edinburghu

 • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; zveřejněné pouze se souhlasem účastníků.)

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR/SK do Skotska (19/2/2017: cena zpáteční přímé letenky Praha - Edinburgh: 3.764 Kč (www.easyjet.com)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z Prahy do Glasgow, přesun z letiště do centra města.  Ubytování v hostelu. Návštěva města.

Den 2: Ranní odjezd vlakem do Milngavie. Odevzdání zavazadla přepravní společnosti a úvodní etapa trasy The West Highland Way (WHW). Návštěva palírny whisky v Glengoyne.

Den 3 až 7: Chůze přes městečka: Balmaha, Rowardennan, Inversnaid, Inverarnan, Crianlarich, Tyndrum, Bridge of Orchy, Inveroran, Kingshouse, Kinlochleven (7 dní = 153 km = 4500 výškových metrů vzhůru a 4300 dolů). Během všech etap je možné místo chůze přejet do wigwamu/hostelu autobusem.

Den 8: Příchod do Fort William. Návštěva města. Relax.

Den 9: Přesun do Edinburghu. Ubytování v hostelu. Návštěva města.

Den 10: Odlet z Edinburghu zpět do ČR.

Běžný den výletu:

Po ranním vstávání a zabalení věcí bude následovat odevzdání zavazadel přepravní společnosti. Pak už nám nezbývá než vyjít. Na některých etapách budeme mít možnost dokoupit zásoby potravin v obchodech, nebo se naobědvat ve skotské restauraci. Někdy, jak to tak ve Skotsku bývá, nepotkáme během dne jediný obchod. Předem budu všechny informovat o (ne)možnosti doplnění zásob.

Na zdolání etapy máme celý den, takže se nemusíte bát rychlého tempa. Nepřijeli jsme se do Skotska stresovat. Po absolvování etapy (příchodu na hotel/hostel) si vyzvedneme převezená zavazadla. Přichází chvíle odpočinku a relaxace.

Náročnost výletu:

Účastník by měl být schopný ujít 20 (jeden den nás čeká až 30 km) denně s malým batůžkem na zádech. Pokud se nebudete cítit v pořádku, můžete některé z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem.

Pouť vede skrz zvlněnou krajinu skotské vysočiny (Highlands). Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžete, pokud budete mít zájem). Tempo 2 km v hodině není výjimkou. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale chůzi si užít a „přežít“ až do dne posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jste aktivní osoba, občas si jdete zaběhat, nebo si zajdete do posilovny, případně na nějaké skupinové cvičení, nebo jen jednou týdně vyrazíte na výlet do přírody s turisty, měli byste cestu bez problémů zvládnout. Problémem nemusí být ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničíte chodidla, případně namůžete záda!

S sebou:

     Na The West Highland Way budeme přespávat v hostelech a malých dřevěných wigwamech. Veškeré věci, které nebudeme během chůze potřebovat (například náhradní oblečení, hygienické potřeby a další vybavení), budeme vždy do dalšího stanoviště převážet autem. Doporučuji si s sebou vzít jeden velký batoh, ve kterém budete mít zabalené náhradní věci a věci na spaní. Plus si s sebou vzít menší batůžek, který využijete na chůzi přes den.

     Myslete na to, že většinu dní budeme chodit (19-30 km), proto je nezbytné si s sebou vzít  dobrou a pohodlnou obuv! Nezapomeňte na uzavřené nejlépe voděodolné a pohodlné boty (pohorky) a sandály, které odpočinou unaveným nohám. Pokud máte trekové hole, přibalte i ty. Během chůze výrazně pomohou.

    Trasa cesty vede skrz městečka a vesnice, kde bez problémů téměř každý den dokoupíme čerstvé potraviny, případně některé chybějící vybavení. 

Seznam základního vybavení:

 • Pohodlná uzavřená obuv; nejlépe pohorky. Rozhodně nemá smysl dojet do Skotska v nových botách. Přestože WHW vede po cestách a cestičkách, připravte se na to, že bláto, kaluže a mokrá tráva není na cestě výjimkou.

 • Turistické návleky

 • Spací pytel (Postačí vám letní spací pytel. Po celou dobu výletu budeme spát pod střechou. V některých ubytovacích zařízeních ale nebude k dispozici povlečení a tak oceníte spací pytel.

 • Moskitiéra (Skotsko je v letním období atakováno mochničkami - malý kousavý hmyz. Pokud nebude zrovna foukat, bez moskitiéry budete bohužel trpět :( .)

 • Čepice, (rukavice), šátek, sluneční brýle

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 1x dlouhé kalhoty; (1x kraťasy)

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • 5x spodní prádlo, 5x ponožky (vše je možné vyprat)

 • Dámy: 1x sportovní podprsenka

 • Pyžamo na spaní

 • (hůlky na chůzi)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváte, obinadlo, náplasti na puchýře

 • Fotoaparát, MP3 přehrávač (hudba pomůže, když už tělo nemůže)

 • Doporučuji rovněž přibalit rozpustné tablety magnézia, vitamíny, hroznový cukr, sušené ovoce, ořechy, čokoládu (vše se dá koupit i na místě)

 • Myslete na vodu- pokud máte camelbak, nezapomeňte ho doma. Případně stačí litrová lahev. (Vody je všude až moc.)

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním se jde vždycky lépe :)

Rozměry batohu:

S velkou pravděpodobností poletíte do Skotska nízkonákladovou leteckou společností Easyjet, která spojuje Edinburgh a Prahu pravidelnou přímou pravidelnou linkou. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo (přibližně 40 litrový batoh).  Pokud budete chtít na letence ušetřit, na výlet po The West Highland Way Vám bude stačit pouze batoh do objemu 40 litrů, který se dá bez problémů označit jako příruční zavazadlo.

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící ve Skotsku. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a nyní i francouzštině.

​Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

​Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Trasu The West Highlands Way jsem absolvovala již několikrát a plně chápu její oblíbenost. Skotská příroda se tu totiž představuje v celé své kráse. Procházíte skrz zelené louky, údolí, rašeliniště, okolo jezer, vodopádů a horských potoků. Nechybí ani tolik typické skotské ovce a palírny whisky.

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na vás, zda si budete chtít každý den jídlo na hostelu vlastnoručně uvařit, nebo zda budete chtít vyrazit do skotských restaurací. Předem Vás ale musím upozornit, že restaurací je po cestě pomálu. Počítat taky musíte s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 10 - 15 liber, za nápoj (pivo) zaplatíte od 3 do 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na Vás a na Vašich nárocích.​​

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 1,5 až 2 libry

 • Víno okolo 3 až 5 liber

 • Pivo malé / velké 2 – 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 10 – 15 liber

Výměna Českých Korun za Libry:

Výměnu peněž doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Automaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Velká Británie, jejíž je Skotsko součástí, je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!)

​Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostanete od vaší pojišťovny, a kterou se prokazujete u doktora v ČR.) vám ve Skotsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělejte si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako vašeho cestovního dokladu a připište kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

 • ​Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Skotsko je překrásná země, která určitě stojí za prozkoumání a návštěvu. Já tu žiji již druhým rokem a stále žasnu nad krásou zdejší krajiny. Trasa The West Highland Way je sice rok od roku populárnější, to ale vůbec nemá vliv na její krásu. Stále se prochází skrz místa, kde nepotkáte obchody a nesetkáte se s civilizačním stresem. WHW nabízí aktivní odpočinek a čas se pořádně zrelaxovat.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máte i tak nějaký dotaz, případně vás cesta na Vnější Hebridy zaujala, zavolejte mi nebo napište.

Klára Skuhravá, Justwalkit

​+44(0) 79075 71323

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

bottom of page