top of page
Anchor 1

CAMINO DE FINISTERRA
24. 4. - 1. 5. 2024

aneb Camino nanečisto

Potřebuješ se zastavit? Zapřemýšlet, jestli děláš v životě všechno tak, jak jsi vždycky chtěl(a) ale představa 200 a více kilometrů tě děsí? Pojď se s námi projít ze Santiaga na konec světa do Finisterry a zažij atmosféru španělského camina na vlastní kůži.

"Cesta na Konec světa" aneb Camino de Finisterra je 110 kilometrů dlouhá pouť ze Santiaga de Compostela k Atlantskému oceánu. Většina poutníků se na ni vypraví po absolvování nějaké z delších poutí do Santiaga. Buď proto, že jim zbyde čas, nebo proto že jim jejich trasa nestačila na odpovězení všech otázek.

Láká tě vyzkoušet putování s batohem na zádech, ale máš strach, že 250 nebo i víc kilometrů bys nezvládl(a)? Tak přesně pro tebe je tato pouť jako dělaná. Nahoď batoh a pojď se s námi projít k Atlantiku :). Nespěchej. Zjisti, co všechno jsi zabalil(a) zbytečně, jaké boty ti (ne)sedí a bez čeho se naopak neobejdeš a příště už se třeba vydej na camino sám(a). Tato pouť je určena všem "pomalým" chodcům, kteří nechtějí spěchat a současně mají obavy vyrazit na pouť sami. Všem těm, kteří pro své delší camino potřebují nejdřív zažít camino nanečisto.

Na cestu máme vyhrazen celý den, takže si tempo chůze můžeme uzpůsobit dle vlastních potřeb. Během dne budeme procházet skrz aleje, vinice, kaštanové sady, lesy, kopce, louky ale i skrz starověká městečka a vesnice, které prapůvodně vznikly právě díky „Caminu“ (Pouti do Santiaga).Cestou budeme mít nejen čas na přemýšlení a povídání, ale i na poznávání severního Španělska a pořádný mentální relax. Naše kroky budou procházet skrz zvlněnou krajinu a starobylá městečka pyrenejského poloostrova. Budeme mít čas ochutnat místní speciality a pochopit zdejší  kulturu, stejně jako objevit bohatou historii zdejšího kraje.

camino Finisterra

Cena: 8.000 Kč

Cena zahrnuje:

  • Průvodcovské služby

  • Účast na akci a její organizace

  • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

  • Zpáteční letenka z Prahy do Santiaga (cca 5.000 Kč)

  • Cestovní pojištění

  • Strava - odhadem 100 - 200 euro

  • Náklady na dopravu a ubytování 5.000,-Kč

Maximální počet účastníků: 7

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO

 

Rezervace je platná po zaplacení zálohy 6.000 Kč

camino Finisterra
camino Finisterra

Itinerář výletu:

1.  den: Odlet z Prahy/Vídně s přestupem do Santiaga de Compostela. Podle příletu možnost návštěvy města.

2. den: První etapa ze Santiaga de Compostela do městečka Negreira (20,5 km). Cestou procházíme okolo krásného starého římského mostu – Ponte Maceira. Ubytování v Negreira v poutnické ubytovně.

3.  den: Etapa z Negreira do Santa Mariňa (19,6 km).

4.  den: Etapa ze Santa Mariňa do Dumbría (22,5 km). Cestou odbočujeme z hlavní poutní cesty doprava směrem na Muxiu.

5. den: Etapa z Dumbría do Muxía (20,1 km). Potvrzení poutnického pasu (kredenciálu) a získání certifikátu o absolvování cesty na "začátek světa". Večerní návštěva pobřeží – pozorování krásného západu slunce.

6. den: Náročnější etapa z Muxía do Finisterry (27,8 km). Pokud se na to nebudeš cítit, je možné do Finisterry vyrazit autobusem. Odpočinek v přístavním městečku "na Konci světa".

7. den: Procházka k ikonickému majáku na finisterrských skaliskách. Odpolední autobus do Santiaga de Compostela. Návštěva města. Předbalení věcí.

8. den: Odlet dle letového řádu.

Běžný den výletu:

Každý den se budeme řídit pravidlem, že: „Camino de Finisterra není závod.“ Jediné pravidlo, které je pro všechny účastníky výletu neměnné, je dojít každý den do stanoveného cílového místa. Na své cestě se můžeš pohybovat sám(sama), případně se můžeš připojit ke mně, tvé průvodkyni. Můžeme si povídat, nebo chodit v tichém rozjímání vedle sebe. Můžeme se zastavit na kávičku, posedět ve stínu stromu, navštívit obchody v městečkách po cestě, nebo si zajít do restaurace na poutnické menu. Vše podle své aktuální nálady a chuti.

Kdy budeš vstávat a pouť začínat je také na tobě. Připrav se ale na to, že většinu poutnických ubytoven budeme muset opustit nejpozději do 8:00. Já vstávám každý den mezi 6:30 a 7:00. Na pouť vyrážím ještě před svítáním. Doba, kdy se svět probouzí, ptáčci zpívají a obzor se začíná barvit do zářivých barev je zvláště na pouti mou nejoblíbenější částí dne. Určitě bys to měl(a) vyzkoušet i ty a sám(a) zjistit, zda ti takto nastavený budík bude vyhovovat.

 

Do cíle se většinou dojde okolo 16:00 až 18:00. Případně i později. Záleží na našem aktuálním tempu. Následuje částečné vybalení věcí a zasloužený odpočinek. Kdy půjdeš spát, abys byl(a) schopný(a) druhý den opět za čerstva vyrazit na pouť je na tobě.

camino Finisterra
camino Finisterra

Náročnost výletu:

Camino de Finisterra je vymyšlené tak, aby ho zvládl každý, kdo je schopný ujít 18 - 23 km denně s batohem na zádech (Pozn. Tvůj batoh by neměl být těžší než 8 kg (i s vodou a svačinkou)!

Pokud se nebudeš cítit v pořádku, můžeš některou z etap vynechat, případně se popovézt jen několik posledních kilometrů taxi/ autobusem. Během putování je také možné využít službu přepravy zavazadel. (Cena za jeden batoh na jednu etapu vychází okolo 7- 10 euro.)

Pouť vede skrz zvlněnou krajinu severního Španělska. Na pochod se vydáme každý den i v případně, kdy nám počasí nebude příliš přát. Není nutností etapu „urvat“ za co nejkratší čas (i když samozřejmě můžeš, pokud budeš mít zájem). Není výjimkou, že poutníci jdou i tempem 2 km v hodině. Na etapu máme celý den. Nejde o to se zničit během jednoho dne, ale „přežít“ až do posledního.

Během chůze budeme dělat spoustu zastávek, ať už na kafíčko, nebo třeba na krásnou fotku. Pokud jsi aktivní osoba a třeba jen jednou týdně vyrazíš na výlet do přírody s turisty, měl(a) bys cestu bez problémů zvládnout. Naopak pokud jsi aktivním sportovcem, je možné, že ti etapy budou připadat příliš krátké a pouť tě bude nudit.

 

Problémem většiny poutníků není ani tak nedostatek fyzických sil, jako špatné vybavení, kvůli kterému si poničí chodidla, případně namůžou záda!

Základní vybavení:

Jakožto správní poutníci si veškeré věci během pouti poneseme na svých bedrech. Při balení svého batohu tedy mysli na co největší možné váhové úspory. V případě cesty na Finisterru se zabal dle pravidla: „Méně je někdy více!“

 

Existuje pravidlo: „Čím menší batoh zvolím, tím méně  věcí si s sebou vezmu.“

Pouť vede skrz menší či větší městečka, kde je možné dokoupit potřebné chybějící vybavení a každý den si na ubytovně můžeme všechno oblečení vyprat.

Opravdu ti bude stačit pouze jedna mikina a jedny kalhoty. Stejně tak jako je dobré investovat do kvalitního lehkého batohu s dobrým zádovým systémem.

Muxia
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

camino Finisterra
  • batoh!!! – čím menší, tím lepší! (Objem maximálně 35 litrů). Na batohu nešetři. Pokud nemáš vlastní, zkus si půjčit od nějakého známého, případně koupit nový. Batoh musí mít bederní pás a musí ti na zádech perfektně sedět!!! V dnešní době jsou batohy vyráběny s důrazem na použití lehkých a vodě-odolných materiálů a často mají i nastavitelný zádový systém, díky kterému se batoh vytvaruje dle tvých zad. 

  • Boty!!!  - druhou esenciální složkou vybavení jsou uzavřené, dobré, pohodlné a prošláplé boty, o kterých víš, že tě nikde netlačí a nedřou. Pokud si chceš na výlet pořídit boty nové- důrazně doporučuji předem bohy alespoň dvakrát otestovat v terénu.

  • Sandále – hodí se jako bota na přezutí na ubytovnách, případně když tě začnou bolet nohy v základních botách, můžeš přezout. (Pozn. Místo sandálů můžeš zabalit žabky- jsou lehké a také ideální na přezutí.)

  • Spací pytel – poutnické ubytovny jsou vybaveny skromně. Spací pytel doporučuji koupit (přibalit) tří-sezónní s ohledem na vlastní váhu. (Pozn. - Jaký zvolíš spacák je na tobě. Doporučuji se podívat předem na předpověď počasí a dle toho zvolit spacák s patřičným teplotním komfortem.)

  • Voděodolná bunda a kalhoty / nebo dlouhá pláštěnka (pončo)

  • 1x Kraťasy

  • 1x Tričko s krátkým rukávem (materiál merino vlna)

  • 1 x tričko s dlouhým rukávem (materiál merino vlna)

  • 3x Spodní prádlo (Při slunečné předpovědi stačí 2x)

  • 3x Ponožky (Při slunečné předpovědi stačí 2x)

  • Čepice, rukavice (Dle aktuální předpovědi.)

  • Šátek - funkční "roura" př. značka Buff

  • Ručník- rychleschnoucí, malý, sportovní

  • Sportovní podprsenka pro dámy

  • Čelovka (Stačí mobil)

 

  • 0,5 – 1 litr lahev na vodu (všude se dá doplnit)

  • Nejnutnější hygienické potřeby v malém cestovním balení

  • Lékárnička – léky, které běžně užíváš, obinadla, náplasti na puchýře, ibuprofen (lék na tišení bolesti) (Vše se dá po cestě dokoupit.)

 

 

Doporučené vybavení:

  • Turistické hole (Pokud ti chůze s nimi vyhovuje.)

  • Špunty do uší

  • Rozpustné tablety magnesia a vitamíny

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku, která miluje cestování a poznávání nových lidí a kultur. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku a Nikaragui.)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Cestu do Santiaga jsem absolvovala již mnohokrát. Pouť je magická a občas i náročná. Daleko víc než fyzicky je ale pouť náročná emočně. Kouzlo není v pouti samotné ale v lidech, které na cestě potkáte, a se kterými se dáte do řeči. Zoufalství z puchýřů, bolavých zad a propocených triček tak často střídá euforie a pocit sounáležitosti s okolními poutníky, kteří na tom nejsou o nic lépe než ty.

milované Skotsko

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava, je nutné počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Záleží na tobě, zda si budeš chtít každý den jídlo vlastnoručně uvařit, nebo zda budeš chtít vyrazit na poutnické menu, které se skládá ze tří chodů, a jeho cena se pohybuje okolo 10- 15 euro. 

Ve všech poutnických ubytovnách si budeme moci uvařit snídaně/večeře v místní kuchyňce. Během pouti budeme procházet vesničkami a městečky, kde je samozřejmě možné doplnit zásoby jídla, případně si dojít na snídani/oběd/večeři do jedné z místních restaurací/kaváren.

Pokud budeš chtít na pouti za jídlo ušetřit, můžeš se vejít do rozpočtu okolo 5 – 10 euro na den. Potraviny jsou ve Španělsku v podobných cenových relacích jako u nás. (Pozn. Dobré víno v supermarketu seženeš už za 3 e :) .

Pak samozřejmě záleží, kolik suvenýrů si z pouti budeš chtít dovézt. Pokud si občas uvaříš jídlo na ubytovně, nebo se „odbydeš“ studeným sendvičem, bude ti na celý výlet bohatě stačit 100 euro.

 

 

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

  • Káva či čaj vyjde na 1,5 eura

  • Snídaně (káva + toast) okolo 3-5 euro

  • Víno okolo 2- 3 eura

  • Pivo malé / velké 3 – 6 eura

  • Sendvič 3- 5 eura

  • Poutnické menu 10 - 15 euro

Výměna českých korun za eura:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze ve větších městech.

 

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Španělsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské Unie, proto občanům ČR k pobytu v této zemi bude stačit pouze platný občanský průkaz (pozn. Jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po skončení výletu!)

Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od své pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti ve Španělsku bude stačit pro poskytnutí základního ošetření. I přesto je lepší si sjednat i běžné cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí. (Pozn. Udělej si kopii kartičky pojištěnce, stejně tak jako tvého cestovního dokladu a připiš kontakt na blízkou osobu v případě zdravotních komplikací.)

  • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

  • Kopie pasu / OP

  • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

camino Finisterra

Závěrem:

esvědč se na vlastní nohy, že camino může být i pro tebe a vyzkoušej netradiční pouť ze Santiaga na Začátek a Konec světaNení třeba se bát. Camino de Finisterra je naplánováno tak, aby ho zvládl opravdu každý a je určeno právě těm, kteří mají o svých fyzických schopnostech pochybnosti.

Díky cestě zjistíš, jak se připravit na delší pouť nebo túru, vyzkoušíš si, jaké je to putovat několik dní po sobě s batohem na zádech a co všechno je na takovou pouť potřeba zabalit. Jak se starat o své tělo a jestli jsou hůlky tvým spojencem nebo nepřítelem.

Pouť na konec světa do Finisterry je takové camino naruby. Santiago je v tomto případě naším počátečním bodem a Finisterra- starověký konec světa - naším cílem. I tady potkáš lidi s různými životními příběhy, národností a vyznáním. Všechny nás ale spojuje jedno: „lidství“, které se právě tady má čas dennodenně manifestovat.

Každý z nás jsme na své vlastní cestě životem. Jen někdy nemáme čas se zastavit a zapřemýšlet, zda jdeme směrem, kterým jít chceme a který jsme si prapůvodně vybrali. Během chůze překrásnou krajinou Pyrenejského poloostrova budeme mít chtě nechtě čas se konečně zastavit a odhodit balvany, které nás táhnou k zemi. A tak nehledejme, neočekávejme, jen jděme a s otevřenýma očima pozorujme svět.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě camino na Finisterru zaujalo, zavolej mi nebo napiš.

Klára Skuhravá

+420 730 187 706; skuhrava@gmail.com

bottom of page