top of page
Anchor 1

SHETLANDY A ORKNEJE
Až na konec světa
26. 5. - 5. 6. 2024

Místo doutnajícího šera, čtyř ročních období v jednom dni a fascinujících prehistorických památek. Vydej se na zapomenuté ostrovy Shetland a Orknejí

* 11 dní mimo "všední realitu" na Orknejích a Shetlandách

* ubytování v soukromých domech, pokoje po dvou

* divoká krajina bizardních mořských útesů, zelených plání a rašelinových mokřad

*    výšlap na ostrovní vrcholky

* návštěva mnoha ostrovů, plavby trajekty, procházky po pláži i skalních útesech

*   birdwatching (pozorování ptactva - papuchálků, orlů, terejů, čejek...)

*  návštěva UNESCO světových archeologických lokalit (zvláště neolitických pohřebních komor, menhirů, dolmenů...)

*   zkušená průvodkyně 

*   malá skupina maximálně 6 účastníků

Shetlandy

Shetlandy a Orkneje jsou nejvzdálenější a nejsevernější ostrovy Skotska. Místní se považují za Shetlanďany a obyvatelé Orknejí, ne za Skoty. Pevnina je pro ně vždy největší ostrov ze souostroví a dostat se sem zvládne jen minimum turistů. Snad právě proto si ostrovy "Na konci světa" už po tisíciletí drží svou unikátnost historického vývoje i jedinečnost krajinné struktury. Kamenné domy se sice i tady promněnily v budovy s betonovým základem. Křehkou spolupráci člověka a přírody tu ale pocítíš na každém kroku.

Příroda v čele s neutuchajícím větrem, zimními bouřemi i letním "doutnajícím šerem" a spásným Golfským proudem tu hraje prim. Je to tak už tisíce let a dalších tisíc let to bude (snad) stejně.

Vydej se s námi za nezapomenutelným dobrodružstvím do kraje zimní tmy a letního světla. Objev jedny z největších kolonií mořského ptactva. Dotkni se kamenů a pohřebních komor lidí, kteří přišli tisíce let před námi.

A nasaj atmosféru divoké krajiny bizardních mořských útesů, zelených plání a rašelinových mokřad. Buď na chvíli součástí tisíciletého manifestu člověka a přírody v té nejsurovější podobě. Nevybíravé, větrem a deštěm bičované Orkneje a Sheltandy čekají...

Shetlandy

Cena: 12.000 Kč

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby českého průvodce

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výlet

 

Další náklady (doprava, trajekty, jídlo, ubytování,

vstupy do památek...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z Vídně/ČR do Skotska a zpět

 • Cestovní pojištění, strava, ubytování.

VÝLET JE OBSAZEN

(Náklady na dopravu po Skotsku a ostrovech, trajekty na Orkneje, Shetlandy a plavby mezi jednotlivými ostrovy, ubytování v soukromých domech a hotelech: 22.000 Kč.)

Orkneje
Shetlandy

Itinerář výletu:

Den 1: Odlet z ČR/Vídně do Edinburghu. Příjezd v odpoledních hodinách. Nákup potravin (pokud bude vyžadován). Cesta do Inverness, ubytování po cestě.

Den 2: Návštěva města Inverness. Dokoupení zásob (pokud bude vyžadováno). Cesta na sever do Thurso (Scrabster). Cestou návštěva bojiště Culloden, místa poslední bitvy na britském území, pohřebních komor Clava cairn, hradu vévody ze Sutherlandu, Dunrobin castle, případně možnost návštěvy skotské destilérky, nejsevernějšího bodu pevninského Skotska Dunnet head a td. (Záleží na preferencích účastníků.)
19:00 - 20:30 trajekt ze Scrabster na Orkneje. Po připlutí se ubytujeme v soukromém domě na tři dny (součástí domu je wifi, pračka, tři ložnice o dvoulůžkových pokojích).

Den 3: Objevení západní části ostrova Mainland. Návštěva prehistorických vykopávek Skara Brae a domu Staill house, dále na severu navštívíme při odlivu ostrov s archeologickým nalezištěm Brough of Birsay, dále kamennoé památky Broch of Gurness a nezapomenutelné kamenné kruhy a monolity okolo Stoness of Stenness (UNESCO), Barn house stone, úžasně zachovanou pohřební komoru Maes Howe a Ring of Brodgar. Pokud zbyde čas, podíváme se ještě do nádherného muzea ve Stromness, které popisuje velrybářskou činnost v okolí ostrovů.

Den 4: Návštěva ostrova Hoy. Na rozdíl od téměř rovinatých Orknejí je ostrov Hoy proslulý svými vysokými skalnatými útesy, na kterých hojně hnízdí mořské ptactvo. Na ostrov přeplujeme ranním trajektem ze Stromness a dál se vypravíme pěšky. Čeká nás nezapomenutelná celodenní procházka okolo ikonické skalní jehly Man of Hoy a dále podél skalnatého pobřeží až k museu Cra´as Nest farmhouse, kde se nachází kamenné domy se zelenou střechou a menší výstavou ostrovního života.

Pokud budeme mít štěstí na počasí a dostatek fyzických sil, můžeme vystoupat na nejvyšší vrchol Orknejí, Ward Hill (481 m), ze kterého budeme mít ostrovy jako na dlani.

Den 5: Dnes nás čeká posunutí v historii k druhé světové válce, kdy byl na Orknejích zřízen hlavní britský přístav. Do dnes zde najdeme spoustu památek z té doby, ať už potopené vraky lodí v úžině Scapa Flow, Italskou kapli, kterou zde z bunkru postavili italští vězni nebo všudy přítomné pozůstatky kasáren a střílen.

Navštívíme hlavní město Orknejí, Kirkwall a jeho slavnou katedrálu z červeného pískovce Sv. Magnuse nebo třeba Orknejské muzeum. Projedeme přes Churchill barriers na ostrov Burray a Ronaldsay. Cestou zastavíme u již zmiňované Italské kaple a nebo na archeologickém nalezišti Tomb of Eagles.

Zpátky na severovýchodě se ještě projdeme okolo pobřeží v Brough of Deerness (9,2 km 150 metrů výškových), a pak už nás čeká noční trajekt na sever, na Shetlandy.

Shetlandy

Den 6: V 7:30 připlouváme do Lerwicku, hlavního města Shetland. Nakupujeme zásoby potravin (pokud bude třeba). Prohlížíme si město v čele s ikonickou radnicí a pevností Fort Charlote. Návštěva Shetlandského muzea (všude je vstup zdarma). Návštěva městečka Scalloway a pomníku Shetlandského autobusu.

Odpolední přesun na západní stranu hlavního ostrova Mainland k nejkrásnějším skalním útesům okolo Northmavine, Esha Ness a Hillswick. Ubytování na tři noci v soukromém domě s pračkou, ale bez wifi a signálu na mobil :).

Den 7: Cesta na úplný jih ostrovů na Sumburgh Head. Cestou výlet na ostrov Mousa, kde se nachází nejzachovalejší stejnojmenný broch (Procházka 3,5 km okolo ostrova.). Přejezd k jedné z nejlépe zachovaných starověký osad Jarlshof, okružní výlet okolo jižního výběžku k Fitful head a Sumburgh head, kde se nachází i Stevensonův maják. Celkem 5,3 km a 160 metrů výškových převýšení.

Dále cesta na sever. Rychlá zastávka u mlýna Quendale Mill a cesta dál na sever na ostrov St. Ninian´s Isle, kde dostaneme nový pohled na západní pobřeží jižních Shetland. Výlet okolo ostrova je na 6,1 km. Pokud nebude chuť, je možné výlet vynechat a odpočívat u místních pláží.

Den 8: Cesta na sever. Přejíždíme na ostrov Yell a Unst na úplný sever- dál už je pouze severní pól. Na úplném severu procházíme skrz rašelinovou krajinu přírodní rezervace Hermaness. Při příznivém počasí můžeme vystoupat až na vrchol Hermaness Hill (200 mnm), ze kterého budeme mít nejsevernější výběžek Británie jako na dlani.

Jižněji zastavujeme u přírodní rezervace Keen of Hamar. Jedná se o největší území serentinové sutě v Evropě. (Pozn. Takto prý vypadala celá severní Evropa na konci poslední doby ledové.) Po načerpání atmosféry z místní "měsíční krajiny" pokračujeme k historickému mlýnu, který byl poháněn oslíky a dále na jih k menhirům Broch of Underhoull a zřícenině hradu Muness Castle.

Přeplouváme trajektem zpátky na ostrov Yell a dle času navštěvujeme ještě bizardní skalní útesy a bílé pláže u vesnice Breckon a snažíme se nevyplašit zdejší kolonii vyder. Na jihu ještě protahujeme nožky na okružním výletě Ness of Burravoe.

Den 9: Zabalení věcí a cesta do Lerwicku. Trajekt na ostrov Bressay. Přejezd přes ostrov na západ k trajektu na ostrov Noss (v překladu "špička skály"), jehož skalní útesy s hnízdícími kormorány, papuchálky a alkouny jsou perlou Shetland. Cca 10 kilometrový výlet okolo ostrova a jeho úchvatných skal.

U trajektu se nachází stará farma Haa of Gungstie a nedaleko i čtvercový pozemek určený k chovu shetlandských poníků.

Návrat na ostrov Bressay a návštěva majáku Bressay Lighthouse z 50. let 19. století. (I tento byl postaven rodinou Stevensonů.) Návštěva pohřební mohyly, návštěvnického centra a cesta trajektem zpět do Lerwicku. Loučení se Shetlandy. V 19:00 nám odplouvá dvanáctihodinový noční trajekt zpět na pevninu do Aberdeen.

Den 10: V 7:00 příjezd do Aberdeen. Návštěva města a přejezd do Edinburghu. Cestou návštěva východního pobřeží. Zastávka u ikonického hradu na pobřeží, Dunnottar, krásné kamenné přístavní vesničky Inverbervie a Arbroath. Případně návštěva mekky golfu, kultury, vzdělání a historie městečka st. Andrews. Záleží na preferencích účastníků. Příjezd do Edinburghu a ubytování.

Den 11: Návštěva Ediburghu. Odlet dle letového řádu.

POZOR! - Itinerář výletu se bude měnit v závislosti na předpovědi počasí, osobních preferencí účastníků a a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality.

Běžný den výletu:

Vzhledem k tomu, že se jedná o „soukromý“ výlet, bude denní plán odpovídat čistě tvým požadavkům. Nevadí ti vstávat brzy a vracet se na ubytování před večeří? Nebo si budeš chtít odpočinout a užít si luxusu dlouhého spánku? Rozhodnutí bude záležet na tobě. Ať tak nebo tak, Orkneje a Shetlandy jsou ostrovy plné historie a nádherné přírody, takže by byla škoda výlet "prospat".

Shetlandy

Náročnost výletu:

Výlet není fyzicky náročný. V plánu je několik kratších výletů (do 10 km). Jediný náročný den je výlet po ostrově Hoy, který si můžeme upravt dle svých vlastních fyzických možností. I tak se ale jedná o aktivní dovolenou, během které budeme každý den vyrážet na pěší výlety do přírody! (Někdy ujdeme 10 km denně, někdy 20 km a někdy budeme jezdit jen autem.)

Podmínky na Shetlandách a Orknejích:

Připrav se na atypické podmínky a výbavu neber na lehkou váhu! Shetlandy i mírnější Orkneje jsou známy svým specifickým podnebím. Vysoká vzdušná vlhkost společně s častým západním větrem nás rozklepe zimou i během teplého jarního dne. Rozhodně nezapomeň na péřovou bundu. Také bez návleků si budeš akorát zoufat! Výlety do přírody vedou skrz rašeliniště, mokřady a vřesoviště! Připrav se na bláto a mokro.

Orkneje

Základní vybavení:

Na Shetlandy a Orkneje se vypravíme v červnu, kdy nás přivítají zelené louky a kopce, hnízdící mořské ptactvo i líní tuleni. Přesto, že se jedná o období s nejdelšími dny, připrav se na chladnější podmínky, než na jaké jsme zvyklí z České republiky. 


​Při balení na výlet se soustřeď na funkci. Zabal si hlavně věci do přírody, u kterých se nebudeš bát o jejich poničení. Na výlet je určitě lepší vzít batoh, ale ani s kufrem neuděláš chybu. Nezapomeň na nepromokavé oblečení(!!!) a přibal i větrovku a teplejší oblečení. S mochničkami (=midges; miniaturní létavý hmyz.) budeme mít problém možná jen na ostrově Hoy, jinak bychom měli být chráněni silným větrem, vůči kterému jsou tyto "malé potvůrku" bezmocné.

 

Obecně ale platí, že si veškeré věci můžeme dokoupit i na místě, připrav se ale na vyšší cenu u většiny produktů.

Shetlandy
logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

apmsport_logo_male__-2.png

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

northshop.png

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Návleky – bez návleků (např. TYTO) se ve skotské krajině neobejdeš. Cesty nejsou značené a většinou vedou skrz rašeliniště a mokrou krajinu.

 • Pohorky – ani bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se na Orknejích a Shetlandách neobejdeš. POZOR!- Kotníčkové boty nejsou pohorky!

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – na jaře může být na severních ostrovech všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť, sněžení...

 • Péřová bunda - při pocitových teplotách okolo 5 stupních budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 2x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Ručník

 • Pyžamo - oblečení na spaní

 • Hůlky na chůzi (Nemusí být.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • Adaptér na UK zásuvky

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Orkneje

Průvodce:

Naším průvodcem budu já (Klára Skuhravá), jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně usazená v malebné vesnici na jihu Moravy. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Vystudovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala a studovala v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Nikaragui...

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

milované Skotsko

Kapesné a výdaje za stravu:

Vzhledem k tomu, že v ceně výletu nejsou zahrnuty vstupy do památek a strava, je nutné počítat s nějakými náklady navíc. Záleží na tobě, zda budeš chtít navštívit všechny památky, případně jak se budeš chtít stravovat.  Zda si budeš chtít každý den jídlo v našem domě vlastnoručně uvařit, nebo se "odflákneš namazaným chlebem", případně zda budeš chtít občas najíst v restauraci. Předem tě ale musím upozornit, že restaurací je na ostrově pomálu. Počítat taky musíš s výrazně vyššími cenami. Cena hlavního jídla se pohybuje okolo 12 - 20 liber, za nápoj (pivo) zaplatíšokolo 5 liber.

Kapesné se nedá úplně dobře odhadnout. Bude opravdu záležet na tobě a na tvých nárocích.

Mělo by ti stačit okolo 100-150 liber (včetně nákupu lahve whisky :) )

Orientační ceny v kavárnách a restauracích:

 • Káva či čaj vyjde na 2 libry

 • Víno okolo 5 liber

 • Pivo 5 liber

 • Hlavní chod (fish and chips) 12 – 18 liber

Italská kaple
Kirkwald

Výměna českých korun za libry:

Výměnu peněz doporučuji zajistit před výletem v ČR. Kurzy jsou výrazně výhodnější u nás. Navíc ne všude se dají české koruny během cesty vyměnit. Bankomaty budeme na cestě potkávat pouze výjimečně. Téměř všude se ale dá platit kreditní kartou.

Víza, cestovní doklady, pojištění:

Do Velké Británie se nově smí přijet/přiletět pouze s platným cestovním pasem (musí platit ještě následných 6 měsíců).

 • Pas s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu

 • Kopie cestovního pojištění

skara_brae.jpg

Závěrem:

Přes naléhání ze strany účastníků jiných akcí s justwalkit jsem se k výletu na Orkneje a Shetlandy odhodlávala několik let. Proč? Protože jsou daleko, není lehké se sem dostat a mohou být velmi nevybíravé. Výlet do této části země ocení jen otrlí jedinci, kterým nevadí zima, vítr, horizontální déšť, absence restaurací, obchodů i jiných vymožeností "vyspělého světa". Jinými slovy, hledáš klid, zapomenutý kraj, surovou přírodu a nevadí ti se u toho trochu "namočit"? Pak je tento jedinečný a neopakovatelný (a neopakující se) výlet právě pro tebe.

Odpočiň si od shonu a společenských tlaků. Objev nádherné unikátní menhiry, dolmeny a kromlechy doby dávno minulé. Zaposlouchej se do ptačího švitoření, vln lámajících se o útesy a poňuněj se se Shetlandkými poníky :). Kde jinde, než právě tady, na konci světa.

 

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na Shetlandy a Orkneje zaujala, zavolej mi nebo napiš.

                                                                                      Klára Skuhravá

​+420 730 187 706

skuhrava@gmail.com

Shetlandy
skara_brae
Shetlandy
Shetlandy
Shetlandy
Shetlandy
Shetlandy
Shetlandy
Shetlandy
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Kirkwald
Italská kaple
Italská kaple
Italská kaple
Orkneje
Kirkwald
Kirkwald
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Orkneje
Orkneje
bottom of page