EXPEDICE FAERSKÉ OSTROVY

20. - 28.8. 2020

Objev panenskou krajinu Faerských ostrovů

 • Návštěva ostrovů Vágar, Streymoy, Eysturoy, Borðoy a Viðoy

 • Výšlap na elfí horu Altarið (483 m) a nejvyšší horu ostrovů Slættaratindur (880 m)

 • Výlet vrtulníkem na ptačí ostrov Mykines

 • Vodopády, jezera, fjordy, útesy, soutěsky, panenská krajina Faerských ostrovů

 • Návštěva vikingských vesnic, domů s travnatou střechou, nejstarších kostelů a jiných kulturních památek

 • Kempování uprostřed divočiny

 • Spoustu legrace a překonávání sám(a) sebe

 • Malá skupina maximálně 7 účastníků

 • Individuální přístup/variabilita plánu dle aktuální nálady

 • Doprava VW Transporterem

 • Dva zkušení průvodci na skupinu :)

Faerské ostrovy jsou zapomenutým koutem světa, který nadchne hlavně tebe, pokud patříš mezi lidi, kterým se tají dech při pohledu na divoké mořské útesy, hluboké fjordy, hřmící vodopády a zelené, osaměle stojící hory. Během naší expedice tě čeká devět dní plných pěších výletů po fascinující panenské přírodě, nad kterou budeš každodenně nevěřícně kroutit hlavou :). Nevynecháme ani výlet na nezapomenutelný ptačí ostrov Mykines, kde nám nad hlavou budou létat tisícihlavé kolonie mořského ptactva a těšit se můžeš i na návštěvu zapomenutých vesnic a skanzenů, nebo nejstarších kostelů a majáků.

 

Nebaví tě jen objíždět turistické cíle? Chceš se taky trochu projít a mít čas ostrovy poznat ze všech úhlů? Zastavit se, kdy budeš chtít a zase se rozjet? Nevadí ti spát pod stanem a sneseš trochu toho nepohodlí, když nám začne pršet? A hlavně: jde ti v prvé řadě o prožitek a zážitek samotný než o tu nejvíc oblíbenou fotku na facebooku? Pak jsi ta/ten pravý(á) pro naše letní dobrodružství :).

Zastavíme na nejzajímavějších místech i zapomenutých lokalitách. Občas zůstaneme o trochu déle. To abychom si místní krásy stihly užít dosytosti :).

Díky malé skupině budeme mít čas na individuální změny a zahrneme do výletu i tvé osobní preference.

Program:

Níže popsaný program bude upravován dle aktuálního stavu počasí, nálad a fyzické kondice účastníků.

Den 1: Odlet z CZ/SK/A/DE/PL na Faerské ostrovy (předpokládaný přílet okolo 18:00); Výlet okolo jezera Sorvagsvatn/Leitisvatn (největší jezero na ostrovech) k vodopádu Bøsdalafossur a dál na útesy Traelanípa (142 m).

Den 2: Cesta do Mídvagur, dokoupení potřebností a dál do Sandvágu. Krátká procházka nalehko k mořským útesům. Cesta do vesnice Gasadalur (=údolí hus), zde výlet na lehko k ikonickému vodopádu Múlafossur. Cesta přes hory a kopce, možnost vidět papuchalky. (cca 12 km).

Zabalení věcí a odpolední část treku směrem přes Víkar do Slaettanes... Kempování po cestě- podle sil :). (První část až do Slaettanes 15 km, 1200 m nahoru a dolu)

Den 3: Dokončení treku z Slaettanes okolo jezera Fjallavatn a zpět do Vatnsoyrar. (Druhá část ze Slaettanes 14 km cca 600 m nahoru a dolu)

 

Den 4: Výlet na ptačí ostrov Mykines (Při příznivém počasí se na ostrov vypravíme ranním vrtulníkem. Při cestě zpět na pevninu využijeme trajekt). (Na ostrově Mikynes žijí tisícovky mořských ptáků, včetně největší kolonie Papuchalků. Na západ od ostrova se nachází ostrůvek Mykinshólm, který je spojen s ostrovem 40 m dlouhou lávkou. Obhlídneme i starý maják z roku 1909. Zajímavostí na ostrově Mykines je také kamenný les, což je 55 metrů vysoká čedičová skála, která připomíná zkamenělé stromy.)

Pozdně odpolední road trip přes ostrovy Streymoy , Eysturoy a Borðoy až na ostrov Viðoy (cca 105 km). Cestou zastávky na focení a návštěva městečka Kvívik (prohlídka vikingské vesnice) a Klaksvik (kostel se 4.000 let starou křtitelnicí). Cesta až k Villingadalsfjall.

Den 5: Výšlap na Villingadalsfjall (841 m) s úžasným výhledem na faerské fjordy. Při dobré fyzické kondici možnost pokračovat až na Nakkurin (754 m) (cca 4 hodinový výšlap). Odpolední přejezd přes Klaksvík, případná zastávka ve městě, nebo rychlý (hodinový) výšlap na vyhlídku Klakkur (413 m).

Přejezd do Fuglafjørður a pěší túra (cca 3 hodiny) do osady Hellurnar. Cestou možnost vystoupat na elfí horu Altarið (483 m)

Den 6: Přejezd do vesnice Gjógv (Vesnice je pojmenována po 200 metrů dlouhé mořské soutěsce, která vede až do oceánu. Ve vesničce žije pouze 50 stálých obyvatel a najdeme zde kostel z roku 1929, čajovnu, školu z roku 1884, kterou pro zajímavost navštěvují pouze 3 děti, či taneční sál, jenž se stal centrem vesnice. Gjógv je zapomenutým koutem na zemi, ale má ten nejhezčí přírodní přístav na ostrovech. Stáří vesnice se odhaduje na 400 let a patří mezi nejvýznamnější památky souostroví.) Malá procházka okolo vesničky a přístavu. Přejezd pod nejvyšší horu Faerských ostrovů, Slættaratindur (880m). Přibližně tříhodinový výšlap (cca 500 m výškových nahoru a dolů).

Odpolední návštěva městečka Eiði. Kratší procházka ke skalním útvarům Obr a Čarodějnice, kteří se nachází v Norském moři. (Legenda praví, že jde o obra a čarodějnici, kteří chtěli ostrovy odtáhnout k Islandu, ale do rána to nestihli, a tak zkameněli.)

Den 7: Přejezd do Tjørnuvík. Cestou zastávka u nejvyššího faerského vodopádu Fossá. Ve městečku opět výhled na skalní útvary Risin a Kellingin. Pěší tříhodinový výlet do Saksun. Návštěva muzea s domy s travnatou střechou. Jízda na jih ostrova Streymoy. Prohlídka městečka Hvalvik (nejstarší dřevěný kostel na Faerech) a dalších míst dle časových možností.

Den 8: Návštěva hlavního města Tórshavn. Obhlídka přístavu, trhů, historického centra Reyni a Undir Ryggi. (Skládá se z úzkých uliček, dvou desítek malých dřevěných domů s bílými okny a travnatými střechami, které pochází ze 14. století) Přejezd do nedaleké vesničky Kirkhubour. Nachází se zde stará vikingská vesnice (domečky s travnatou střechou), Katedrála svatého Magnuse, Kostel svatého Olafa, Roykstovan (jedna z nejstarších roubenek na světě. Roadtrip po vyhlídkové silnici Oyggjarvegur a přejezd zpátky na ostrov Vágar.

Odpolední výlet ze Sørvágur do Drangarnir (s výhledem na ostrov Tindhólmur).

Den 9: Odlet domů v dopoledních hodinách.

Cena: 12.600 Kč

 

Maximální počet účastníků: 7

6 VOLNÝCH MÍST

Cena zahrnuje:

 • Průvodcovské služby dvou zkušených českých průvodců

 • Účast na akci a její organizace

 • Cestopis z výletu (Viz. Sekce Blog; Zveřejnění pouze se souhlasem všech účastníků.)

 • Další náklady (doprava, jídlo, ubytování,...) si jednotliví účastníci hradí sami.

 

Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z Prahy na Faerské ostrovy (v současné chvíli cena okolo 7.500 Kč)

 • Cestovní pojištění (viz poznámka níže)

 • Strava (viz poznámka níže)

 

Odhadované náklady na dopravu a další společné náklady:

Odhadované náklady na půjčení automobilu (nebo trajekt českého automobilu na Faery) plus nafta a poplatky za průjezdy tunely jsou 35.000 Kč/skupina.

Některé treky jsou na faerských ostrovech placené, protože vedou přes soukromou půdu. (ehm...-občas se dá obejít (cca 2-3 treky cca 200 DKK/trek). Případně se můžeme domluvit a některá místa/výlety vynechat.);

Let vrtulníkem na ptačí ostrov Mykines 145 DKK, cesta zpět trajektem 100 DKK;

Vstupy do skanzenů a některých historických vesnic cca 50 DKK/památka.

Kempy- cca 100 DKK/osoba/noc plus 20 DKK/osoba/sprcha. Kempům se budeme snažit vyhýbat. Na některých místech se dá kempovat i mimo vyhrazené místo.

Běžný den výletu a náročnost:

Výlet na Faerské ostrovy patří k náročnějším z nabídky. Čekej jednodenní i dvoudenní výlety, výšlapy do hor i okolo pobřeží, časté deště i silný vítr. Během výletu můžeme samozřejmě kdykoli zastavit a vydechnout, kdykoli ubrat a kdykoli přidat. 

Většinu túr budeme absolvovat "na lehko" - tedy pouze s malým baťůžkem, ve kterém budeme nosit pouze výbavu a zásoby na konkrétní výšlap / procházku.

Počítej s tím, že se každý den budeme muset zabalit a vybalit. Připrav se na výrazně chladnější počasí než je tomu u nás (teploty okolo 5 °C nejsou během faerského "léta" výjimkou).

Vařit si nejčastěji budeme na vařiči. Návštěva restaurací půjde zařídit zřídkakdy, ale je možná. Vstávat budeme brzy (případně dle domluvy a aktuálního stavu a nálady ve skupině :).)

Přeci jen, budeme na Faerských ostrovech a na jejich objevení budeme mít pouze 9 dní!

Základní vybavení:

Na Faerské ostrovy se vypravíme v hlavní sezóně, což ale neznamená, že nás musí přivítat slunce a modrá obloha. Podmínky jsou na ostrovech nevyzpytatelné. Počasí se zde mění ještě častěji než na Hebridách/ve Skotsku. Časté mlhy, horizontální déšť a obecně nepříznivé počasí nám může naše plány hodně upravit (zkazit).

 

Přes den se pocitová teplota může pohybovat mezi 5°C až 15°C. Zabal se tedy dle aktuální předpovědi počasí.

V každém případě si doma nezapomeň teplý spací pytel, karimatku a stan (Pozn. Můžeš se domluvit s dalším účastníkem a o váhu stanu se podělit.)

Základem je pohodlná, nepromokavá obuv (=pohorky!!!), nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, případně dlouhá pláštěnka (pončo). 

V rámci výletu ti rádi vypůjčíme jak nádobí na vaření, vařič (kartuši koupíme na ostrovech), tak stan a jinou doporučenou výbavu. Během výletu je také možné se domluvit a vařit společně.

logo.jpeg

Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.

47500457_216892732544237_418937635395652

Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit

Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.

Následující seznam můžeš brát jako mnohokrát praxí odzkoušené doporučení:

 • Zavazadlo = Batoh – na Faerské ostrovy si vezmi batoh, do kterého se ti vejde vše potřebné na dvoudenní výlet, a který případně můžeš zmenšit na velikost potřebnou pro jednodenní túry. Ne vždy se autem dostaneme až ke stanu.

 • Menší batoh na jednodenní výlety

 • Stan – je možné se domluvit s dalšími účastníky na společném přístřešku. (Případně mohu vypůjčit stan pro 2 osoby.)

 • Spací pytel – nejlépe tří-sezónní, záleží, jak moc jsi zimomřivý(á)

 • Karimatka (Mohu vypůjčit obyčejné karimatky z Decathlonu, ale nedoporučuji...)

 • Pohorky – bez kvalitních, vysokých a nepromokavých bot se na ostrovech neobejdeš. POZOR!- Kotníčkové boty nejsou pohorky! Boty musíš mít vyzkoušené a mírně prochozené, aby sis byl(a) jist(a), že tě nikde netlačí, nedřou.

 • Návleky

 • Čepice, rukavice, šátek, sluneční brýle – i v létě může být na ostrovech všelijak. Výjimkou není silný vítr, teploty okolo 5°C nebo i vytrvalý déšť, sněžení...

 • Péřová bunda - v horách budeš vděčný(á)!

 • Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka)

 • 2x dlouhé kalhoty

 • 2x tričko s krátkým rukávem, 1x tričko s dlouhým rukávem

 • Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá vyprat)

 • Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka

 • Ručník – rychleschnoucí, malý, sportovní

 • Termoprádlo na spaní/oblečení na spaní

 • Vařič, kempingové nádobí (V rámci výletu mohu vypůjčit.)

 • Hygienické potřeby v cestovním balení

 • Lékárnička: léky, které běžně užíváš, obinadlo, náplasti na puchýře,

 • Fotoaparát

 • Powerbanka

 • Hůlky na chůzi Nemusí být, ale pomohou při překonávání nerovnoměrného terénu.

 • Také doporučuji přibalit lehké žabky- oceníš jako přezuvku po túře. 

 • V neposlední řadě úsměv na tváři, protože s ním to jde vždycky lépe :) .

Průvodce:

Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně žijící "na cestě" mezi Indonésií, Španělskem, Českem, Skotskem, Islandem a Walesem. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy a pár slov zvládnu i ve španělštině, italštině a indonéštině.

Vystudovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně, a poté i v Lednici na Moravě. Během studia jsem v rámci různých stáží a pobytů pracovala, studovala a dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Indonésii, Lotyšsku, Nikaragui...)

Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.

Průvodce Michal Krysta:

Běh, paragliding, kolo, kajak, lezení a samozřejmě jachting. To vše ve vrcholové (závodní) úrovni. Michal Krysta patří už několik let k všestranným sportovcům v českém outdooru. Věnuje se extrémním štafetovým závodům, terénnímu triatlonu a jako jeden z mála Čechů se účastnil i extrémního závodu Red Bull XAlps.

​​Na svých cestách učí lidi létat, lozit, surfovat, plachtit a nás provede skrz divokou faerskou krajinu :).

Více o jeho aktivitách najdeš na www.bivaq.cz nebo na fb. stránce @bivaq.

Kapesné a výdaje za stravu:

Faerské ostrovy jsou drahou destinací. Během naší cesty se budeme snažit o co možná největší skromnost, i tak se ale připrav na výrazně dražší cenu potravin, suvenýrů nebo služeb. Většinu dní se budeme nacházet mimo města, kde by bylo možné zajít si na večeři/oběd do restaurace. Jídlo si tedy budeme společně/individuálně vařit na vařiči. Pokud budeš mít zájem, je možné na Faery dovézt vyzkoušené dehydratované "hotovky" od Expresmenu (www.expresmenu.cz), případně si po příjezdu vše potřebné postupně dokupovat na ostrovech.

Přesto, že jsou Faerské ostrovy na Dánské republice nezávislé, platí se zde dánskou korunou. Peníze si můžeš vyměnit před cestou už doma, nebo vybrat třeba z bankomatu po příletu.

Průměrné orientační ceny v restauracích:

 • Jídlo, levná restaurace – 115 DKK

 • Jídlo pro 2 osoby, restaurace střední kategorie – 525 DKK

 • Pivo 0,5 l – 48 DKK

 • Kola – 19 DKK

 • Káva – 28 DKK

 • Voda 0,33 l – 15 DKK

Průměrné orientační ceny v supermarketu:

 • Mléko 1 litr – 11 DKK

 • Vejce 12 ks – 25 DKK

 • Láhev vína střední kategorie – 95 DKK

 • Rýže 1 kg – 20 DKK

Víza, cestovní doklady a pojištění:

Faerské ostrovy jsou stejně jako ČR součástí Schengenské zóny, proto ti ke vstupu bude stačit platný občanský průkaz (pozn. jehož doba platnosti musí končit minimálně půl roku po výletu!).

Před výletem je také potřeba sjednat cestovní pojištění. Nebudeme chodit mimo značené trasy, takže se nemusíš pojišťovat na extrémní sporty.

 • Pas / OP s alespoň půlroční dobou platnosti

 • Kopie pasu / OP

 • Kopie cestovního pojištění / kartičky pojištěnce

Závěrem:

Faerské ostrovy nabízí syrovou, podmanivou, čistou a neskutečně krásnou přírodu! Jsou místem, které časopis National Geographic vyhodnotil jako nejkrásnější ostrovy světa. Místem, kde lidská činnost nezanechala příliš hlubokou stopu, kde najdeš jak zelené louky, tak vysoké skalní útvary, kolonie mořského ptactva i jeden z nejstarších parlamentů na Zemi.

Ticho, mlhy, častý horizontální déšť a osamělá nehostinná krajina láká k objevení každoročně více a více turistů. Stihni svou návštěvu ještě letos před tím, než se z Faer stanou ostrovy zahlcené turisty. Pokud se k nám přidáš, připrav se na nabytou intenzivní "jízdu", nádherné procházky a mnoho dalších nezapomenutelných zážitků.

Kontakt:

Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě expedice na Faerské ostrovy zaujala, zavolej mi nebo napiš.

 Klára Skuhravá

+420 730 187 706

info@justwalkit.com info.justwalkit@gmail.com

Justwalkit

Ing. Klára Skuhravá

Přecechtělova 11, 155 00 Praha 5

Ičo: 07021623

info@justwalkit.cz

tel: +420 730 187 706

GDPR 

Chci odebírat novinky z Justwalkit

 • Instagram Social Icon
 • Facebook Social Icon

© 2016 - 2020 Justwalkit