Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit
Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.
Klára Skuhravá
INDONÉSIE
To nejlepší ze severní Sumatry
únor 2021
Poznej nepropustnou džungli, sopky, i otevřené horizonty ostrovů Banyak
*Lake Toba (největší kaldera na světě), Batak kultura
*třídenní jednoduchý trek v džungli severní Sumatry; pozorování orangutanů, gibonů a dalších zvířat
*odpočinek na bílých plážích a šnorchlování v souostroví Pulau Banyak
*pozorování želv kladoucích vejce a nově se rodících malých želviček
*návštěva ostrovů: P. Sikandang, P. Bangkaru, P. Palambak besar a P. Rangit
*výlet lodí za říčními krokodýly
*výšlap na sopku Sibayak
*zkušená česká průvodkyně a místní průvodci
*malá skupina
Indonésie není pouze malý ostrůvek Bali přesycený turistickým ruchem. Indonésie je obrovská, rozmanitá země mnoha ostrovů, výjimečné přírody a míst nabízejících nezapomenutelné zážitky těm, kteří nehledají pouze pláže s levnými koktejly.
Náš výlet po krásách Severní Sumatry nebude patřit k těm odpočinkovým, i když je v plánu i nějaký ten den strávený na bílých plážích či neobydlených ostrovech. Severní Sumatra svému návštěvníkovi nabízí jak ony bílé pláže a bohatý podmořský život, tak drsnou džungli s pomalu mizícími endemickými druhy, lávu chrlící sopky, hory, obrovská jezera a vodopády. Byl by hřích nezastavit se a zdejší krásy neprozkoumat.
POZOR! Tento výlet není určen pro tebe, pokud si potřebuješ odpočinout na lehátku hotelového rezortu; hledáš dovolenou, kde přečteš za týden deset knih; odpoledne se z postele překulíš do restaurace; vyhledáváš při svých cestách přinejmenším pěti-hvězdičkové hotely; příroda, rostliny a zvířata jsou pro tebe cizí slova.
Itinerář výletu:
Den 1: Odlet z ČR/SK/Evropy přes Bangkok/Singapore/Kuala Lumpur či jinou destinaci do Medanu (Sever Sumatry).
Den 2: Přílet do Medanu. Společný přesun soukromým automobilem/mikrobusem na Lake Toba na ostrov Samosir do městečka Tuktuk. Ubytování na tři noci v tradičním domě kultury Batak.
Den 3: Aklimatizační den na Lake Toba. Půjčení kol; výlet za kulturou Batak. Návštěva obětních kamenů, městečka Tomok a zdejší hrobky královské rodiny. Odpolední jednoduchý výšlap k vodopádům Simangade. (Pozn. Pro unavenější z nás je možné výlet absolvovat pomocí taxi, případně odpočívat u jezera:) ).
Den 4: Projížďka okolo ostrova Samosir půjčeným automobilem s místním řidičem: výhledy na okolní hory a stěny kaldery, rýžová pole...
Den 5: Ranní odjezd do Ketambe soukromým automobilem/mikrobusem. Cestou zastávka na vyhlídce Menara Pandang Tele - ohlédnutí za Lake Toba. Návštěva tradičního trhu v městě Sidikalang. Předbalení věcí na třídenní trek v džungli. Přespání v Ketambe.
Den 6: První den treku v džungli s lokálním průvodcem. Pozorování orangutanů, gibbonů a dalších živočichů. Cca dvě hodiny chůze dopoledne; dvouhodinová pauza na oběd (vařený na ohni) u řeky; dvouhodinová chůze odpoledne. Ubytování v kempu a večeře.
Den 7: Druhý den treku v džungli s lokálním průvodcem, vodopády, horké prameny. (Je možnost chůze "na lehko" nechat věci v kempu. Vše záleží na domluvě a fyzické kondici účastníků.)
Den 8: Třetí den treku v džungli s lokálním průvodcem a podvečerní návrat do vesnice Ketambe. Noční přejezd do Singkil, západní Sumatra.
Den 9: Ranní plavba na P. Balai (cca 4 hodiny) a odpolední seznámení se s místní kulturou a ostrovem.
Den 10: Škola vaření. Příprava tradičního indonéského pokrmu s místními. Odpolední návštěva místní školy, případně nemocnice (dle zájmu). Seznámení se s dobrovolnickými projekty. Odpolední procházka na ostrov Pulau Teluk Nibung. Prohlídka indonéské "zahrádkářské kolonie".
Den 11: Ranní plavba na ostrov Pulau Palambak. Ubytování v bungalovu s jídlem na dvě noci. Celodenní relaxace, šnorchlování, procházka okolo ostrova po bílých plážích.
Den 12: Celodenní výlet na okolní ostrovy - Pulau Palambak kecil, Pulau Asok a Pulau Rangit. Pozorování západu slunce nad ostrovy Pulau Banyak z majáku na ostrově P. Rangit. (Výlet s průvodcem a jídlem- grilujeme čerstvé ryby :) .)Večerní relaxace.
Den 13: Zabalení věcí, přesun na želví ostrov P. Bangkaru. Večerní trek skrz džungli a pozorování želv kladoucích vejce. (Ubytování v rangerské stanici se stravou.)
Den 14: Ranní pozorování nově se líhnoucích želv. Odpolední šnorchlování a večerní pozorování kladení želvích vajec. (Ubytování v rangerské stanici se stravou.)
Den 15: Dopolední šnorchlování. Procházka skrz prales, případně rybářský výlet. Odpolední plavba z Bangkaru na ostrov Pulau Sikandang, případně na Pulau Palambak.
Den 16: Ranní relaxace. Zabalení věcí. Plavba na Pulau Balai a odpolední loď/trajekt zpět na pevninu do městečka Singkil. Ubytování v hotelu
Den 17: Plavba po řece. Pozorování krokodýlů, místní fauny a flory. Odpolední přejezd do Berastagi. Ubytování v hotelu.
Den 18: Ranní výšlap na sopku Sibayak a přesun do Medanu. Odpolední návštěva města, trhů, případně památek a obchodních center (nákup dárečků). (Pozn. Pokud budeš potřebovat dorazit domů dřív, je možné odletět již dnes a výlet si o den zkrátit.)
Den 19: Ranní návštěva zdejšího trhu, dokoupení suvenýrů a odjezd na letiště. Odlet domů.
Den 20: Přílet zpět domů.
POZOR! - itinerář výletu se může změnit v závislosti na předpovědi počasí a aktuální situaci na místě. V podstatě ale navštívíme všechna výše zmiňovaná místa + další lokality.
Minimální počet účastníků: 4
Maximální počet účastníků: 9
Cena: 35.000 Kč
9/1/2020 - 9 VOLNÝCH MÍST
Na výlet bude vybírána záloha ve výši 12.000 Kč. Pokud se výlet z kapacitních důvodů neobsadí (zruší), bude záloha vrácena. Jinak je záloha nevratná.
Zbytek celkové částky (23.000 Kč) je potřeba poslat několik dní před odletem na český bankovní účet.
Cena zahrnuje:
-
Nonstop služby zkušené české průvodkyně disponující indonéštinou :)
-
3x Ubytování v tradičním domě kultury Batak na ostrově Samosir, jezero Toba
-
7x Ubytování v hotelu v Ketambe, Singkil, Berestagi a na ostrově P. Balai
-
2x Ubytování v kempu v indonéské džungli
-
3x Ubytování v bungalovu na ostrově Pulau Palambak
-
2x Ubytování na opuštěném ostrově ve stanici strážců, případně ve stanech okolo stanice
-
Jednodenní výlet okolo ostrova Samosir, jezero Toba.
-
Třídenní výlet do indonéské džungle s průvodcem a stravou.
-
Třídenní výlet na želví ostrov Bangkaru (povolení k pobytu, ubytování, strava, průvodci)
-
Jednodenní výlet lodí na ostrovy okolo Pulau Balai (loď, průvodce, strava)
-
Jednodenní šnorchlovací výlet lodí na ostrovy okolo Pulau Sikandang
-
Jednodenní výlet po řece s pozorováním krokodýlů
-
Všechny trajekty/lodě během výletu po ostrovech Pulau Banyak
-
Půjčení jízdních kol na ostrově Samosir
-
Doprava z letiště na Lake Toba soukromým automobilem/mikrobusem
-
Doprava z Lake Toba do Ketambe soukromým automobilem/mikrobusem
-
Doprava z Ketambe do Singkil soukromým automobilem/mikrobusem
-
Doprava ze Singkil do Berestagi soukromým automobilem/mikrobusem
-
Doprava z Berestagi zpět na letiště v Medanu soukromým automobilem/mikrobusem
-
Vstupné do památek, na vyhlídky a vodopády
-
Cestopis z výletu (Viz. jiné výlety v sekci Blog; zveřejněné pouze se souhlasem všech účastníků.)
Cena nezahrnuje:
-
Zpáteční letenka do Medanu (Pozn. Letenka Praha - Medan a zpět cca 14-15 tis Kč; Vídeň - Medan 12-14 tis Kč)
-
Cestovní pojištění, očkování, léky (viz poznámka níže)
-
Strava během návštěvy jezera Toba a během přejezdů. (viz poznámka níže)
Ubytování:
Ubytováni budeme na různých místech v různých typech ubytování. Na jezeře Toba se ubytujeme v tradičních domech kultury Batak (Domy s vysokými střechami.). V Ketambe nás čekají dřevěné domečky. Během třídenního putování pralesem budeme přespávat v kempech se stany z igelitových stěn.
V Singkil, na ostrově Balai nebo ve městečku Berestagi nás čeká hezký hotel (indonéského standardu). Pokoje jsou vždy po dvojicích.
V souostroví Banyak budeme přespávat v bambusových bungalovech (opět po dvojicích.) případně na ostrově P. Bangkaru přímo na rangerské stanici.
Během našeho putování budeme vyhledávat lepší hotely. I tak ale musíš počítat s indonéským standardem, který se dost často s tím naším evropským nedá srovnat. Teplou sprchu tak například opustíme po prvních několika dnech na Lake Toba. V Bungalovech na ostrovech Pulau Banyak zase nečekej evropský typ toalety.
Běžný den výletu:
Běžný den výletu v podstatě nikdy nenastane :). Každý den budeme mít jiné aktivity a jiný program. Pokud se někdy nebudeš na danou aktivitu cítit, je možné zůstat na hotelovém pokoji, v bungalovu, nebo si jen tak lehnout na pláž. Dokonce, pokud se necítíš na třídenní výlet skrz indonéskou džungli a přespávání v pralese si nedokážeš představit, můžeš zůstat odpočívat na hotelu v Ketambe, případně je možné túru zkrátit na dva jednodenní výlety.
Jediné, co vždy musíš, je nasednout do soukromého automobilu a nechat se odvézt do další destinace :).
Doprava:
Doprava v Indonésii, stejně jako tamní silnice se s českými podmínkami nedají srovnat. Překonat na Sumatře dvě stě kilometrovou vzdálenost může trvat i 14 hodin! Abychom se mohli po zemi pohybovat rychleji, budeme mít na všechny přejezdy pronajatý soukromý automobil s lokálním řidičem. Kdykoli tak budeme moci vystoupit, koupit si jídlo, zajít si na toaletu, případně vyfotit nějakou zajímavost po cestě.
Čas:
Čas je Indonésany vnímán jinak než u nás. Místní mají většinou na všechno hodně času. Čtvrthodinové i čtyřhodinové čekání není výjimečné (zvláště u veřejných lodí na ostrovy Pulau Banyak). Proto pokud patříš k extrémně dochvilným lidem, věz, že tě sumaterský systém může dost vystresovat.
Náročnost výletu:
Výlet není fyzicky náročný. Zvládne ho každý zdravý jedinec :) . I tak se ale jedná o aktivní dovolenou, během které je v plánu chůze, jízda na kole, nebo třeba plavání. V neposlední řadě i objevování kultury, která může být pro některé jedince těžko stravitelnou.
Podnebí a počasí severní Sumatry:
Sumatra se nachází v tropickém klimatickém pásmu. Únor patří k chladnějším měsícům, kdy se průměrná teplota pohybuje okolo 31 °C (Pocitová teplota je 38°C!). Noční teploty jsou okolo 20°C. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v tropickém pásmu, čekej nevyzpytatelné počasí. Déšť se střídá se sluncem, a když několik dní nezaprší, bude nedýchatelno. Jediná záchrana je skočit do moře.
Jezero Danau Toba se nachází ve vyšších nadmořských výškách. Teploty jsou zde (na rozdíl od jiných míst, která postupně navštívíme) nižší. Proto je Toba ideálním místem pro aklimatizaci a naše první indonéské dny.
V džungli okolo Ketambe tě čeká typické humidní klima. Může i pršet.
V souostroví Pulau Banyak zase čekej slunce i bouřkové dešťové přeháňky, které přichází hlavně večer a v noci. Humidita je zde výrazně nižší díky konstantním oceánským větrům.
Oblečení a náboženství:
Sever Sumatry, stejně jako souostroví Pulau Banyak se nachází v provincii Aceh, která je typická muslimskou kulturou. Pokud jsi žena, je potřeba dodržovat místní kulturu a zvyklosti. Konkrétně to znamená, že na ostrově P. Balai a během přejezdů mezi jednotlivými destinacemi je potřeba mít zahalená kolena a ramena. Výjimku tvoří oblast okolo jezera Toba, kde žije křesťanská komunita. Tady můžeš chodit klidně v tílku a krťasech pod zadek. Stejně tak i na ostrovech Sikandang, Bangkaru a dalších ostrovech souostroví Banyak můžeš klidně chodit v plavkách. Výjimku netvoří ani vesnice Ketambe, kde jsou místní zvyklí na turisty. Takže si na výlet do džungle můžeš klidně vzít tílko (Které ovšem do džungle po vlastní hloupé zkušenosti rozhodně nedoporučuji.).
Jiná situace je ve městě Singkil a na ostrově Pulau Balai, kde je třeba zůstat zahalena - tedy mít tričko s krátkým rukávem (ale ne tílko) a kraťasy/šaty zahalující kolena. Za tímto účelem doporučuji přibalit šátek, který si můžeš přehodit přes jinak odhalená ramena, nebo lehkou prodyšnou blůzku.
Výbavu si můžeš doplnit třeba na www.ferrino.cz. Chceš dostat 150 Kč slevu na celý nákup (včetně nezlevněného zboží)? Stačí objednat produkty nad 1.500 Kč, vybrané zboží vložit do "košíku" a do okna "slevový kód" zadat heslo justwalkit. Na e-shopu seženeš třeba moje oblíbené hůlky Mustang, návleky Cervino nebo i batoh Overland. Vše ve skvělém poměru kvality/ceny.
Doplň si zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně APM sportu. Sleva 10% na celý nákup po zadání kódu: justwalkit
Udělej si radost a doplň zásoby sportovního vybavení v e-shopu nebo na prodejně NORTH SHOP.cz. Připraveny jsou nádherné péřové sukýnky SKHOOP, merino oblečení [sn] nebo třeba moje nejoblíbenější "kraťaso-sukně" Betty SKHOOP. Sleva 10% na celý nákup (při nákupu nad 1000 Kč) po zadání kódu: justwalkit.
Základní vybavení:
Vzhledem k tomu, že pojedeme poznávat různá místa s různými podmínkami, bude toho potřeba trochu víc, než kdybys jel jen na válečku k moři :). I tak si ale určitě nezapomeň přibalit plavky, opalovací krém (klidně faktor 50!), sluneční brýle, šátek, šnorchlovací zařízení (Pokud máš. Pokud nemáš, dá se půjčit. Na některých ostrovech případně i dokoupit.). Určitě nezapomeň žabky, v těch budeš chodit, kromě džungle, téměř nonstop (záchod a sprchu nevyjímaje). Doporučuji rychleschnoucí sportovní ručník, antibakteriální gel a krém po-opalování.
Do džungle ti budou stačit tenisky, tričko s dlouhým rukávem a rychleschnoucí lehké kalhoty. Vezmi si s sebou karimatku a ultra tenký spacák- i v noci je teplo.
Na delší přejezdy doporučuji přibalit něco teplejšího- třeba mikinu (to bude asi společně s nočním pozorováním želv jediná chvíle, kdy ji využiješ).
Níže jsou vypsané seznamy vybavení do jednotlivých navštívených míst.
Výbava do Džungle:
-
Žabky – Dají se ale, když tak koupit kdekoli. V džungli se hodí na přezutí.
-
Tenisky – Neboj i v džungli budeme chodit po pěšinách :).
-
Delší rychleschnoucí lehké kalhoty
-
Tričko s dlouhým rukávem
-
Nepromokavá bunda a kalhoty (případně pláštěnka), nebo nic, pokud ti nebude vadit, že trochu zmokneš :) .
-
Plavky -na koupačku v horkých pramenech a řece.
-
Kraťasy, tričko, tílko - dobré na převlečení.
-
Spodní prádlo dle uvážení (vše se dá za malý obnos vyprat)
-
Dámy doporučuji 1x sportovní podprsenka
-
Lehký spacák, karimatka - můžeš si vypůjčit na místě.
-
Baťůžek na věci
-
Čelovka
-
Power-banka
-
Knížka
-
Hygienické potřeby v cestovním balení a toaletní papír
-
Šátek, sluneční brýle
-
Fenistil, repelent a antibakteriální gel
-
Lékárnička: léky, které běžně užíváte, obinadlo, náplasti na puchýře,
-
Fotoaparát
Speciální výbava na Lake Toba:
V podstatě nepotřebuješ nic jiného, než to co by sis vzal na dovolenou na pláž. Letní šaty, kraťasy, tričko, tílko, sluneční brýle, žabky, případně tenisky- kvůli cyklistickému výletu.
Singkil - výlet na krokodýly:
Stačí žabky. Pokud jsi žena, je potřeba oblečení zahalující ramena a kolena.
Výšlap na horu Sibayak:
-
Tenisky, kraťasy, tričko, šátek, pláštěnka, plavky do horkých pramenů, voda, svačinka, lékárnička.
Speciální výbava na ostrovy Pulau Banyak
-
Plavky
-
Šnorchlovací set - Je možné koupit na Pulau Balai, případně půjčit na ostrově Sikandang.
-
Kraťasy či šaty zahalující kolena a ramena - hodí se během návštěvy ostrova P. Balai
-
Letní šaty, tílko, tričko, kraťásky nebo sukně - hodí se na ostrovy okolo P. Balai
-
Mikina, dlouhé kalhoty, power-banka a čelovka - pro noční pozorování želv
-
Spodní prádlo
-
Lehoučký letní spacáček - bude se hodit do bungalovů, na P. Bangkaru a další místa okolo ostrovů.
-
Karimatka - bude možná potřeba na P. Bangkaru (Bude upřesněno.)
-
Sluneční brýle, opalovací krém a krém po opalování
-
Lékárnička, hygienické potřeby, toaletní papír a rychleschnoucí sportovní ručník
Zavazadlo:
Přestože nebudeme svoje věci nikam tahat, doporučuji si s sebou do Indonésie vzít raději větší batoh než kufr. (Oceníš jednodušší manipulaci při cestě z hotelů, nakládce do auta a z auta i při cestě lodí.)
Do letadla si pak vezmi jako příruční zavazadlo menší batůžek určený pro jednodenní výlety.
Také se připrav na skutečnost, že se ti batoh/zavazadlo může při cestování ušpinit.
Alkohol a drogy:
V Indonésii je konzumace drog nelegální a velmi striktně postihována. Jedinou povolenou návykovou látkou, kromě alkoholu, jsou lysohlávky ("the magic mushrooms" neboli houbičky), které se dají zcela běžně koupit hlavně okolo jezera Toba. Pití alkoholu není nelegální. Většinu našeho času se ale budeme pohybovat v muslimské oblasti, kde alkohol není možné koupit. Jedinou výjimku tvoří arak- poměrně hnusná pálenka z kokosu, kterou mohu "objednat" na P. Balai. Na některých ostrovech se dá také sehnat pivo. Za půl litr zaplatíš něco okolo 100 Kč.
Kriminalita x bezpečnost na Sumatře:
Během mého čtyřměsíčního působení na ostrově Pulau Balai a cestování okolo Sumatry jsem se (přesto, že jsem cestovala i sama a přes noc) nikdy nedostala do žádné situace, kdy bych se necítila bezpečně. Indonésané jsou velmi vstřícní a ochotní vždy pomoci. Jejich jedinou nevýhodou je, že většina z nich nemluví jiným jazykem, než je indonéština.
Zvláště na souostroví Pulau Banyak kriminalita téměř neexistuje. Všichni se zde znají, takže pokud by kdokoli z místních cokoli ukradl, velmi rychle by se na daný zločin přišlo a viník by byl nejen potrestán, ale hlavně i zahanben a potupen zdejší komunitou.
Pozn. Samozřejmě že jiná situace je ve vedoucích státních pozicích, kde korupce jen kvete.
Průvodce:Naším průvodcem budu já :) Jsem mladá aktivní slečna hrdá na Českou republiku a momentálně se pohybující na cestě mezi Skotskem, Španělskem, Indonésií a Českou republikou. Mluvím plynule anglicky, domluvím se německy, indonésky a pár slov zvládnu i ve španělštině a italštině.
Studovala jsem obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově Univerzitě v Brně a poté i v Lednici na Moravě. Během studia a následujících let jsem v rámci různých stáží a pobytů navštívila, pracovala, studovala, žila a dobrovolničila v Itálii, Velké Británii, Rakousku, Lotyšsku, Francii, Nikaragui, Indonésii a dalších zemích.
Mou vášní je cestování, poznávání nových kultur a poslouchání životních příběhů lidí z celého světa. Nejvíc ze všeho miluji a obdivuji horské krajiny a přírodu obecně.
Indonésie je fascinující země, kde jsem na přelomu let 2017 a 2018 mohla strávit čtyři měsíce svého života dobrovolnickou činností. O naší činnosti na malém ostrůvku Pulau Balai byla natočena reportáž v Objektivu. Namlsej se krásou indonéských ostrovů zde.
Pobyt na souostroví Banyak (které ročně navštíví na 500(!) turistů), projížďka okolo obrovské kaldery jezera Toba, několikadenní trek skrz sumaterskou džungli, pozorování orangutanů, říčních krokodýlů a vidět rodící se želvy, byly jen některé ze silných zážitků, na které ve svém životě nejspíš nikdy nezapomenu. Sumatra, stejně jako souostroví Banyak jsou místa, která si svou nezkaženost a panenskost uchovala i v dnešním světě. Jsou to místa, kam se vždycky budu ráda vracet.
Kapesné a výdaje za stravu:
Vzhledem k tomu, že v ceně výletu není zahrnuta strava při návštěvě jezera Toba a v průběhu jednotlivých přejezdů, je potřeba počítat s nějakými náklady na nákup potravin (stravné obecně). Jídlo je v Indonésii výrazně levnější než v České republice. Záleží na tobě, zda ti bude stačit trs banánů - v přepočtu za cca 10 Kč, zda si budeš chtít zajít na tradiční indonéské jídlo- cca 35 - 40 Kč, nebo si budeš chtít dopřát evropský typ restaurací- pizza, hamburger - cca 70-100 Kč.
Výrazně dražší je oproti naší vlasti alkohol. Plechovku piva seženeš za 60-100 Kč.
Kapesné záleží na tobě. Tedy konkrétně na tom, zda si budeš chtít užívat evropských jídel a alkoholu, nebo zda budeš chtít spíše ochutnávat výrazně levnější indonéskou kuchyni.
Doporučuji si na letišti v Medanu vybrat z bankomatu do dvojice 2.500.000 IDR (cca 4.000 Kč). Tyto peníze ti budou bohatě stačit na jídlo jakéhokoli typu, ovocné koktejly, sladkosti, slanosti i dárečky.
Orientační ceny v restauracích:
-
Káva či čaj= 3 - 10 Kč
-
Pivo malé - velké= 50 - 100 Kč
-
Čerstvý ovocný juice= 20 Kč
-
Hlavní chod v tradiční indonéské restauraci= 20 - 40 Kč
-
Hlavní chod v restauraci evropského stylu= 50 - 100 Kč
Hygienické podmínky: Indonésie není ani zdaleka tak čistou zemí jako je Česká republika. Místní hygienické návyky jsou výrazně jiné než u nás = nedostačující. Se splachovacím záchodem evropského typu se rozloučíme už na letišti. Horké sprše dáme sbohem na jezeru Toba, a pak nás čeká už jen sprcha v podobě kádě a naběráku, který funguje i k zalévání toalety (díra v zemi s porcelánovými nášlapy). Toaletní papír si budeme muset koupit a vozit s sebou. Není součástí vybavení záchodů.
Očkování a léky:
Doporučuji před cestou naočkovat Hepatitidu A a B a Břišní tyfus. Vše je ale na tobě. O všech očkováních se předem poraď se svým ošetřujícím lékařem, který by ti měl doporučit speciální očkovací pracoviště (kde ti také poradí, zda zakoupit i antimalarika.). Nezapomeň si s sebou vzít léky, které pravidelně užíváš, proti-průjmové léky (černé uhlí, smecta a další i silnější léky). Dezinfekci, náplasti, obvazy, sterilní krytí, širokospektrální antibiotika, framykoin, léky proti alergiím, masti po bodnutí hmyzem, Panthenol na spáleniny. Paracetamol, stejně jako léky proti nachlazení nebo antimykotické mastičky seženeš v každé indonéské "trafice".
Víza, cestovní doklady a pojištění:
Vzhledem k tomu, že Indonésii navštívíme pouze na dobu kratší než je jeden měsíc, nebudeme potřebovat ke vstupu do země žádná víza. Vízové razítko dostaneme do pasu přímo při příletu na letišti v Medanu. (Pozn. Za takto udělená víza se neplatí žádný správní poplatek.)
K cestě budeš potřebovat jen platný biometrický pas (nový pas s čipem, který má platnost ještě alespoň další půlrok) a vytisknutou zpáteční letenku (tu po tobě budou chtít na letišti v Medanu jako důkaz délky tvého pobytu.)
Evropská kartička pojištěnce (Pozn. Kartička, kterou dostaneš od tvé pojišťovny, a kterou se prokazuješ u doktora v ČR.) ti v Indonésii stačit nebude. Je potřeba si na celý pobyt sjednat ještě cestovní pojištění. Například u pojišťovny Axa nebo Alianz.
POZOR!!! Výše zmíněné dokumenty (pas, kartička pojišťovny, cestovní pojištění, očkovací průkaz) je potřeba okopírovat a s sebou do Indonésie přivést kromě originálů i kopie těchto dokladů!!!
Závěrem:
Indonésie je obrovská a rozmanitá země. Během našeho tří-týdenního putování se pokusíme navštívit to nejlepší ze severní Sumatry, která se pyšní panenskou přírodou a živočišnými a rostlinnými druhy, které nenajdeš nikde jinde na světě. Okolo jezera Toba objevíme kulturu Batak a pochopíme, jak to vypadá na Zemi, když vybouchne super-vulkán. Absolutní vrchol přijde, až poprvé vystoupíme z lodi na jednom z mnoha ostrovů souostroví Pulau Banyak. Bílé pláže, průzračná voda, opuštěné zelenající se ostrovy, koráli, želvy kladoucí vejce, v noci svítící plankton a při troše štěstí třeba delfíni a velryby, tohle a mnohem víc nabízí zdejší "ráj na zemi". Tak se přidej k nám a užij si tři týdny "v jiném světě".
Kontakt:
Na předchozích stránkách jsem se pokusila sdělit a popsat co možná nejvíce informací. Pokud máš i tak nějaký dotaz, případně tě cesta na Vnější Hebridy zaujala, zavolej mi nebo napiš.
Klára Skuhravá