top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

JAK CESTOVAT LEVNĚ?


aneb: "Kde na to ta holka bere peníze?!"

Mám spoustu kamarádů a známých, kteří se mě neustále dotazují na jednu a tutéž věc: "Kde na to tvoje cestování bereš peníze?!"

Ne, nemám to "štěstí" že bych se narodila do rodiny milionářů. Na všechny své cesty jsem si vždy sama musela vydělat a ušetřit vlastní peníze . A ne, nevydělávám si velké peníze, které pak s ještě větší grácií rozhazuji po hotelech a barech v cizinách vzdálených či blízkých.

Cestování může být velmi levné, pokud víte jak na to. V následujícím přehledu odkazuji na internetové stránky, na kterých vyhledáte nejlevnější možnost dopravy nebo zjistíte nejlevnější ubytování. Nechybí ani osobní tipy a vlastní zkušenosti, jak jednotlivé stránky používat a jak postupovat při plánování výletu. Nebudu se zabývat obecnými principy- že páteční lety jsou dražší než pondělní, a že nejdražší je cestovat v turistické sezóně (v Evropě je to léto, v Asii třeba zima). Pokud se vám některý z mých tipů nezdá, případně máte jinou zkušenost, napište mi do komentářů v dolní části této stránky. Budu moc ráda (a věřím, že i ostatní cestovatelé) za vaše tipy :)

1. Volba destinace

2. Doprava z ČR do cizí země

3. Místní doprava-jak se dostat až k cíli

4. Ubytování

5. Strava

6. Kde nešetřit

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


1. VOLBA DESTINACE

Každý z nás má svá "srdcová místa", tedy destinace, které touží navštívit. Pokud víte, že chcete nějakou zemi navštívit, přidejte si do oblíbených stránek na FB stránky:

  • Akční letenky

  • Cestuj levně

  • Zaleť si

  • Honzovy letenky

  • Tipy na levné letenky

Určitě existují i další, já znám pouze tyto. Na těchto stránkách můžete najít chybné tarify, nejlevnější letenky do daných destinací a občas si i vyprosit najití nejlevnější varianty pro váš zvolený termín. Pokud se dokážete rozhodout rychle, můžete se za 5000 Kč dostat do Peru, za 7000 Kč do Japonska nebo za pár stovek do Británie nebo na návštěvu evropských městech.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. DOPRAVA Z ČR DO CIZÍ ZEMĚ

Takže destinaci jste si už vybrali. Jenže pořád ještě nevíte, jak se do země dostat. Nejlevnější variantou bylo, je a bude vždy stopovat. Existuje úžasná webová stránka: hitchwiki, na které se dozvíte naprosto všechno, co potřebujete vědět o stopování z místa A do místa B. Stránka je neskutečně obsáhlá. Nabízí tipy na nejlepší stopovací místa, osobní doporučení, průměrnou dobu čekání na stop a nechybí ani odkaz na bezpečnost při stopování a mnoho dalších informací.

Má osobní stopovací pravidla:

- nikdy nestopuj v noci

- vymez si na stopování čas, ať neskončíš uprostřed noci v zoufalé situaci "in the middle of nowhere"

- nikdy nenastupuj do auta k řidiči, který se ti nějak nezdá!!!

- stopování na ostrově je často nejjednodušší způsob dopravy

- čím větší "zapadákov" = čím opuštěnější místo, tím jednodušeji se stopuje

- čím větší město, tím se do něj jednodušeji dostaneš, ale hůř se z něj pak dostává

- na stopu: usmívej se, pros, pokud jsi v kritické situaci a opravdu potřebuješ svézt (sepni ruce), nenos brýle, ať ti řidič vidí do očí, schovej velký batoh do příkopu

- nejjednodušeji se stopuje na benzínkách- oslov svého řidiče- zjisti, že je OK a on zjistí, že i ty jsi OK

- bav se s řidičem, buď mu na cestě příjemnou společností, aby příště svezl i další stopaře

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podobnou variantou, ale placenou je spolujízda, která má ve světě mnoho obdobných variant. Registrujete se na web a poptáváte dopravu toho a toho dne tam a tam. Případně hledáte, zda někdo jiný nenabízí dopravu do vaší destinace. S řidičem se pak společně dělíte o náklady na jízdu.

Webových stránek s nabídkami na spolujízdu je přehršel. Například Jízda spolu nebo Autostop. Pokud se vydáte mimo ČR, doporučuji využít mezinárodní stránky (většinou se domluvíte anglicky), kde je větší pravděpodobnost, že narazíte na někoho, kdo pojede vaším směrem. Příkladem může být Bla Bla car.

.............................................................................................................................................................

Dobře, dejme tomu, že nepatříte mezi nebojácné a jakýchkoli zážitků chtivé cestovatele a o svou cestu se nechcete s nikým dělit.

Pak nastává otázka, jak se do dané destinace dostat co nejlevněji pomocí komerčních dopravních společností. Já vždy začínám s vyhledáváním letenek pomocí webové stránky Skyscanner a Kiwi. Jakmile si vyberu daný termín (ten nejlevnější samozřejmě), začne další fáze hledání, s cílem najít nejlevnějšího překupníka letenek.

Vraťme se ale k webové stránce Skyscanner. Mnoho lidí ji nevyužívá v plném rozsahu. Což je škoda.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Má osobní "skyscannerová doporučení:

- otevřete si webovou stránku Googlemaps a jen tak pro představu se podívejte na okolí svého bydliště. Myslím tím celou střední Evropu (Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Některé letecké společnosti nabízí výrazně levnější letenky z okolních států, kam se dostanete za pár stovek autobusem dopravních společností Studentagency, Orangeways, Eurolines.

- ve skyscanner hledám zásadně celé země - do řádku odkud a kam zadávám zemi odkud letím a kam chci letět. Případně zadám pouze zemi odkud letím a do políčka "kam" vyplním "Everywhere", případně "Kamkoliv". (Rozšíří se mi tím možnost najít výrazně levnější let například z Brna než z Prahy.)

-pak přichází na řadu datum. Já většinou zadávám měsíc, ve kterém chci na výlet vyrazit. Pokud ale ještě nevíte, případně se zajímáte jen o přibližnou cenu letenek do dané destinace, můžete zadat do vyhledávače "Celý rok", čímž se vám vygeneruje měsíc s nejlevnějšími letenkami.

-po těchto krocích nastává další fáze hledání. Otevřu si hned několik nových stránek Skyscanner a zkouším do políčka "odkud" zadávat postupně země svého okolí (Maďarsko, Německo, Slovensko, Polsko). V tomto kroku (přiznám se i bez mučení) se mi hodí otevřená stránka Google maps, kde mohu zkontrolovat přesnou pozici měst a představit si, jak dlouho bych musela do dané destinace cestovat a kolik by mě to mohlo stát. (Například mohu najít báječné a velmi levné spojení z Polska, ale když se jedná o let z Bialystoku, který se nachází skoro u Běloruských hranic, pak bych raději zvolila dražší let z Prahy.)

-nastává dlouhé porovnávání letenek, možností a časů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Takže letenku jsme si vybrali. (Zjistili jsme, že nejlevnější termín z České Republiky do Švýcarska je například 20. 2. z Prahy do Basileje od společnosti Ryanair.) V tomto kroku se jdu podívat přímo na webové stránky letecké společnosti. V našem případě je to Ryanair a zkouším zjistit cenu letenky zde. Pak se jdu ještě podívat na Edreams, kde je možné vyhledat letenky na základě kritéria "Multi- destinations" (=například odlet z Prahy, přílet do Basileje a cesta zpět z Zurichu do Brna) a zjišťuji cenu i tam.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. MÍSTNÍ DOPRAVA- JAK SE DOSTAT AŽ K CÍLI

Při vyhledávání nejlevnější dopravy v místě své destinace využívám dva zdroje. Výbornou stránkou je Rome2rio. Jak z názvu vyplývá- do jednoduchého vyhledávače můžete zadat dvě "poslední vesnice" z různých koutů světa a vyhledávač vám (pokud spojení existuje) najde všechny možné cesty- od nejlevnější, po nejdražší, nejrychlejší a td...- sami si pak můžete vybrat, jakou cestu zvolit. Tento vyhledávač, stejně jako další podobný vyhledávač GoEuro, můžete využít i přímo k plánování cesty z ČR do vaší cílové destinace. Na GoEuro si můžete rovnou i koupit lístek třeba na vlak, nebo autobus.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. UBYTOVÁNÍ

Řekněme si to na rovinu. Jsou jen dva tipy dovolenkářů - cestovatelé a turisté. Pokud jste turisté, k rozhodnutí vyrazit na výlet vám stačí vědět, že součástí hotelového rezortu je bazén, písečná pláž a all-inclusive zahrnuje alkoholické drinky. Pokud jste cestovatelé, daleko víc než o komfort a pohodlí se budete zajímat o zemi jako takovou. Na dovolené budete chtít obejvit její historii, kulturu, obyvatele a krajinu.

K poznání výše jmenovaného se nejlépe hodí myšlenka Couchsurfingu. "Nechat se ubytovat u lokálních lidí, kteří nejlépe znají svou zemi a mohou doporučit místa a události, které v průvodcích nenajdete." Na webové stránce couchsurfingu si založíte svůj vlastní profil, na kterém se prezentujete. Doplníte pár fotografií a sdělíte světu, zda můžete někoho ubytovat, případně zda můžete někomu dělat průvodce po krajině, městě, ve kterém žijete.

To, že nejedete navštívit nějakého úchyla na druhé streaně zeměkoule, zjistíte z referencí, které ostatní couchsurfeři zanechali na profilu vámi vybraného couchsurfera. Stejně tak i z vašich referencí na vašem profilu je možné zjistit, že i vy jste v pohodě člověk. Ze začátku to možná nebude tak snadné- máte nula referencí a málo informací, a tak vás možná vybraní couchsurfeři budou ignorovat. Nezoufejte. I vy máte možnost ignorovat někoho, kdo vám nesedí a chce vás navštívit.

Jen pro doplnění- za využívání couchsurfingu nic neplatíte. Necháte se zadarmo ubytovat u místního člověka. Službu mohu jedině doporučit. Často jsem se dostala k velmi zajímavým lidem, kteří mi nabídli nejenom přístřešek, ale i večeři, případně snídani a poradili, kam se vypravit dál. Případně osvětlili nějaké kulturní anomálnie té dané destinace.

Pokud nechcete bydlet u místních, existuje spoustu vyhledávačů levného ubytování. Já si většinou do google vyhledávače zadám formulku: "Cheap accommodation in ..." (doplňte město, kde hledáte ubytování) a podle toho pak otevřu nové stránky nabídnutých vyhledávačů. Většinou mi jako první vyskočí stránky: Booking, Momondo, HostelBookers, HostelWorld, na kterých potom hledám své ubytování dle vlastních kritérií.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. STRAVA

Předpokládám, že většina z nás ještě stále nedokáže ke svému životu využít pránický způsob stravování, a tak chtě nechtě, musíme jíst, abychom přežili. Na stravě se dá ušetřit několika způsoby, ne každému ale má navrhovaná řešení budou vyhovovat, a tak se nezlobte a kdyžtak kapitolu přeskočte.

Pravidlem bývá, že (v Evropě) v zemích na západ a sever od nás je cena za jídlo vyšší. V zemích na východ od nás jsou potraviny levnější.

Pokud se vydáte na cestu do přírody, nejlevnější způsob stravování bude vždycky ten, že si jídlo vezmete s sebou a připravíte na vlastním vařiči. V některých případech to bude jediná možnost stravování. Pokud zavítáte při svých cestách do měst, je často výrazně levnější nakoupit lokální potraviny v obchodě, a potom si jídlo uvařit na vařiči, než chodit na snídaně, obědy a večeře do restaurací. Velkou nevýhodou tohoto systému je fakt, že se tak ochudíte o část lokální kultury, lokální recepty a často i zajímavé pochutiny. Abyste ušetřili a současně i něco vyzkoušeli, doporučuji kombinaci. Do restaurace nechodím každý den, ale alespoň jednou za výlet si na tradiční pochoutku zajdu. Zaplatím tak nejen za jídlo, ale i za zážitek s jídlem spojený.

V rozvojových zemích (Afrika, střední a jižní Amerika a některé ze zemí Asie) se snažím jíst společně s místními na ulici. V těchto zemích si můžete vybrat mezi "mezinárodní kuchyní" za což se považují hranolky a všechna fritovaná masa a další jídla typu pizza a hamburger, nebo "místní kuchyní", která vás například v Africe může trochu nudit stále stejným typem jídla, ale v některých zemích může i překvapit.

Obecně platí, že místní kuchyně je vždy levnější, protože je připravena pro místní a ne pro turisty, kteří se často jíst na ulici bojí. V některých zemích možná i oprávněně. Ale i průjem je součástí výletu. Zážitek, na který se jen tak nezapomíná. (Případně pomůže Endiaron :) nebo místní léky z lékárny.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6. KDE NEŠETŘIT!

Ano, jsou místa, kdy je dobré si říct: "Tady ty peníze utratím!" Někdy je prostě dobré nešetřit. Mezi takové situace patří vystupy do památek. Nemusíte si nutně kupovat vstupné do všech kostelů, chrámů, muzeí a galerií, ale měli byste se řídit pravidlem: "Jsem tady a tak to chci vidět. Bůhví, jak to tady bude vypadat za pár let, zda památka bude ještě stát na svém místě. A bůhví, kdy se do destinace opět vrátím." Nesmutněte, že jste dali desítky dolarů za vstup do Pearl Harbour, že vás osacké akvárium stálo dvoudenní budget, a že londýnské Oko schramstlo vaše poslední libry. Jděte a užijte si skvosty a unikáty míst, které navštěvujete. Ano, Eiffelova věž je pěkná i při pohledu z okolního parku, ale abyste opravdu nasáli atmosféru, někdy je dobré dostat se i dovnitř a prozkoumat místo a jeho možnosti.

Další případ, kdy rozhodně nemá smysl šetřit je otázka zdraví a bezpečnosti. Možná jsem poseroutka, ale v Africe bych si prostě stopovat neriskla. Stejně tak si raději zaplatím průvodce na cestu po deštném pralese, kde neznám zvířata, cesty a celkově podmínky, které zde panují. Na druhou stranu, když vím, že v dané lokalitě nehrozí nebezpečí, že cesty jsou dobře zančeny a na výletě potkám přístřešky k přenocování a potoky čisté pitné vody, klidně se do pralesa vydám i bez průvodce.

Při cestování se ale nejvíc ze všech pravidel řídím pravidlem rovnováhy. Snažím se nenechat se strhnout davem a za každou cenu nevydat našetřené peníze, které jsem před tím vyměnila za čas strávený v práci. Balancuji mezi zážitkem a cenou. Snažím se být otevřená všem možnostem a přijímat pozvání a situace tak, jak mi do cesty přichází.

Nakonec mohu potvrdit, že nejlepší zážitky z cest jsem prožila v situacích, kdy mi na účtě zůstalo sotva pár desítek korun a já byla odkázána na pomoc neznámých...​

90 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page