top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Union Canal


Edinburgh, město sportovců

I přesto, že je Edinburgh hlavním městem Skotska, rozhodně není městem největším. Pokud máte rádi přírodu, ale současně potřebujete někde pracovat, Edinburgh si brzy zamilujete. Městem protéká uměle vybudovaný kanál Union Canal a říčka Water of Leith, okolo kterých vedou pohodlné cyklostezky. Během víkendu a v době volna lákají k návštěvě zdejší městské a příměstské parky. Přímo v centru se nachází Holyrood park. Pokud se ale budete chtít opravdu ztratit z městské zástavby, doporučuji jihu dominující Pentland Hills.

Je jen málo měst, kde je jízda na kole rychlejší, snažší a pohodlnější, než jízda autem. Edinburgh rozhodně patří mezi tato města. Vyrazit od domu a projet rušné ulice až k Union Canal případně k říčce Water of Leith a dále se dopravovat po urkyté cyklostezce okolo řeky je ve městě velmi populární způsob dopravy. Do práce se tak můžete vypravit klidně na kole, nebo pěšky. Po celou dobu nepotkáte jediné auto a až těsně před centrem města vám dojde, že jste se vlastně dostali až do Edinburghu.

Skotské kanály

Skotsko je kanály přímo protkané. V první polovině 19. století se zdejší krajina proměnila díky nově vybudovaným umělým kanálům. Ty ve své době sloužily jako dopravní tepny a propojení východního a západního skotského pobřeží. Nejčastěji se přes kanály dopravovaly suroviny, například minerály, uhlí a lodě.

Nejdelším kanálem je Caledonian Canal, který měří 60 mil (97 km). Nachází se mezi městy Inverness a Fort William a zprovozněn byl v roce 1822. Výrazně kratší je kanál mezi městečky Crinan a Ardrishaig v oblasti Argyll a Bute na západě Skotska. Crinan canal byl zprovozněn už v roce 1801. 14 km dlouhý kanál spojuje vesnici Ardrishaig s ostrovem Jižní Jura (Vnitřní Hebridy), díky čemuž výrazně zjednodušuje dopravu mezi Vnitřními Hebridami a regionem okolo tehdejšího průmyslového centra Skotska, Glasgow.

Jedním z nejstarších kanálů je vodní koryto Forth and Clyde Canal, který byl otevřen již v roce 1790! Ten spojuje mořské zálivy Firth of Forth a Firth of Clyde se skotskou nížinou. 56 km (35 mílí) dlouhý kanál ztratil svou funkci stejně jako i poslení z kanálů Union Canal v době nástupu železnice.

Union Canal tehdy a teď

Union Canal spojuje město Falkirk s Edinburghem. Byl otevřen v roce 1822 a ve své době byl jedním z nejůspěšnějších a nejvytížěnějších skotských kanálů. Jeho „pět minut slávy“ trvalo přesně 20 let, do chvíle, kdy byla v roce 1842 otevřena mezi Glasgow a Edinburghem mnohem rychlejší železnice. Železnice 19. století dokázala výrobky, lodě i suroviny přepravit mnohem rychleji než pomalá doprava kanálem, a tak výjimečné vodní dílo spojující tehdy průmyslový Glasgow s hlavním městem, Edinburghem, začalo upadat v zapomnění.

Vše se ale změnilo v roce 2001, kdy byl kanál znovuotevřen. V následujícím roce dokonce došlo k propojení s kanálem Forth and Clyde u další z významných inženýrských staveb, Falkirk Wheel. Nyní kanál funguje nejen jako zkratka pro pracující cyklisty jedoucí z periférií do centra města. Přímo po kanáru se můžete projet lodičkou, vyzkoušet kajak, nebo si jen jít zaběhat. Jen pozor během slunečných víkendu. Na stezce tu bývá plno.

53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page