top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Česká republika očima cizince


S Francouzem na výletě po České republice

Zima není nejlepším obdobím, kdy je vhodné ukázat cizincům krásy naší vlasti v jejich nejlepším světle. Jenže občas nemáte na výběr. Blížily se Vánoce a oslavy nového roku. Tentokrát bylo v plánu strávit vánoční čas společně s mojí rodinou. A tak jsme výlet do ČR spojili s exkurzí po historických městech, horách a chráněných oblastech České republiky.

Řidičák? K čemu?

Ještě jsme ani nevyjeli a už jsme narazili na zásadní legislativní rozdíl. „Ty sis s sebou nevzal řidičák?,“ vyvalila jsem na Freda oči. „Ale ve Francii nemusíš jezdit s řidičákem. Stačí ti občanský průkaz, díky kterému si policajti při kontrole tvůj řidičák vyhledají v systému,“ uzemnil mě zcela nechápající Fred. „Já vím, že ve Skotsku s sebou nemusíš nosit ani občanku, ani řidičák a kartičku pojištěnce ti vystaví, pouze pokud se chystáš vyrazit na cestu do Evropy, ale tady jsi v ČR, tady musíš nosit doklady stále u sebe,“ upřesnila jsem zdejší situaci a zasedla za volant. Pochopila jsem. V průběhu následujících třech týdnů budu muset řídit já.

První zastávkou se zcela účelově stala Plzeň, konkrétně zdejší pivovar Plzeňského Prazdroje. Protože Fred studuje Pivovarnictví a destilaci, rozhodla jsem se nás objednat na všechny možné prohlídkové okruhy. V Plzni jsme strávili celé odpoledne. Úroveň komentovaných prohlídek v angličtině nás mile překvapila. V poledne jsme usedli do jedné z mnoha plzeňských restaurací a pozorovali ceny jídel v poledním menu. Za cenu čtyř euro jsme dostali krásnou porci tradiční české svíčkové. Ve Francii nepředstavitelné.

Jsou ty bordely legální?

Pokračovali jsme na jih, konkrétně na Šumavu k Boubínu. Projížděli jsme přes krásnou zasněženou krajinu, načež si Fred začal všímat okolních podniků. Strip bary co chvíli střídaly nonstop herny a nechyběly ani typické polorozpadlé baráky s blikajícími srdíčky a velkými tabulemi s nápisy: „Máme nové dívky.“

„To je legální?,“ zeptal se mě zcela šokovaný přítel. Popravdě problém legality českých bordelů mi není úplně jasný. Začala jsem tedy vysvětlovat situaci, o které mám jen matné povědomí- rakouská a německá klientela, slečny stopařky v letním období a známá E55. „Ne, tohle není jen letní brigáda,“ ukončila jsem odpovědi na sérii otázek.

Pivo za 1,5 euro, panák za 0,8 euro a kouř všude, kam se podíváš

Po výšlapu na vrchol Boubín, ze kterého jsme pozorovali nejen českou krajinu, ale i vzdálené vrcholky Alp, jsme pokračovali okolo Šumavy k Lipnu. Další zastávkou se stal Vyšší Brod. Konkrétně jsme přišli do zakouřeného podniku Pajzl u Jakuba, kde čepují pivo ze zdejšího mikropivovaru Jakub. Objednali jsme tři malá piva a utopence.

Na zakouřené prostory veřejných restaurací už nejsme zvyklí. Ve Skotsku je kouření uvnitř podniku už dlouhá léta zakázáno. Podobná situace je samozřejmě i ve Francii. Po pěti minutách jsme nasákli kouřem. „A to zde kouří jen dva lidi. Představ si, jaké to tady je během hlavní letní sezóny, kdy je plno a kouří každý druhý,“ upozornila jsem.

Zdejší pivo, které dostalo ocenění Pivo roku 2014, společně s utopencem Freda nadchlo. Jen při placení se zarazil: „Cože? To nás opravdu vyšlo jen na 6 euro? Za tohle bys ve Francii zaplatila aspoň 14!“ Upozornila jsem Freda, že v České republice je pořád ještě pivo levnější než voda a panák tuzemáku v zapadlé vesnické hospodě může vyjít i na 25 Kč.

V zimě zavřeno!

Pokračovali jsme náš výlet projížďkou přes hrad Rožmberk a Český Krumlov, který jako jediné místo na naší trase dokázal „žít“ i během zimní sezóny. Návštěva kláštera ve Zlaté Koruně, stejně jako observatoř na vrchu Kleť se bohužel nekonala: „V zimě máme zavřeno,“ hlásily informační cedule ze všech stran. Jakoby se Jižní Čechy uložily k zimnímu spánku. I restaurace na vrcholu Kletě má otevřeno pouze od čtvrtka do neděle. „Aspoň že vstupné na zdejší rozhlednu vybírá jen automat,“ pomysleli jsme si a vhodili 20 Kč do kasy.

Někdy má ale návštěva během zimní sezóny svou výhodu. Například pokud se vypravíte na procházku k obrovské zřícenině hradu Dívčí Kámen. Za vstupné v zimě nezaplatíte ani korunu a po zdejších rozvalinách se budete procházet zcela sami.

Jenom staré budovy

I České Budějovice, „kde by chtěl žít přeci každý“, jsme společně s dalším z mikropivovarů museli navštívit. Nechyběla ani návštěva jihočeské barokní vesničky Holašovice, opuštěného, ztichlého zámku Hluboká a Prachatic, kde jsme opět navštívili další výborný minipivovar.

Po týdnu cestování jsem se konečně odvážila Freda zeptat: „Jak se ti tu líbí?“ „Líbí, ale vůbec nechápu vaši architekturu. Vždyť vy tu nemáte žádné nové budovy. Všechno je staré a polorozpadlé,“ odpověděl. Musela jsem dát Fredovi zapravdu. Hlavně okolo Šumavy byly všechny krásné historické továrny v dezolátním stavu. Výjimkou nebyly ani polorozpadlé domy na městských náměstích a některá selská stavení. Představila jsem si mezitím obraz francouzského venkova: čisté ulice, opravené domy, kvalitní veřejná zeleň. „No, to se moc s českým pohraničím nedá srovnávat,“ pomyslela jsem si.

Cože? 13.000 Kč čistého?

Na českém venkově je hold vidět nedostatek financí. Přeci jen, na průměrný plat okolo 25.000 Kč dosáhnou většinou jen zaměstnanci specifických oborů ve velkých městech, kterými jsou Praha nebo Brno. 13.000 Kč čistého za vedoucí pozici tak není v některých místech naší vlasti výjimkou.

Na rozdíl od toho je ve Francii minimální mzda vypočítána na 27.000 Kč (čistého). Ano, životní náklady jsou ve Francii mnohem vyšší než v ČR, ale i tak se asi nemůžeme divit, že pokud mladý nezávislý člověk umí francouzsky, raději si půjde vydělávat do Francie, než aby zůstal v ČR.

Padne rekord? -15 °C

Českou republiku jsme objeli důkladně. Po jižních a západních Čechách následovala návštěva jižní a východní Moravy a Krkonoš. Na Sněžku jsme se nakonec nedostali. Ani plánovaný výšlap na Lysou horu a Radhošť nevyšel. Vše zhatilo počasí. „A to je normální, že tu máte -15°C? To je dost šílené, ne?“, ptal se Fred, zatím co nám zamrzly i stěrače. „Normální to není, ale ta zasněžená a zmrzlá krajina je přeci i tak krásná,“ odpověděla jsem a rychle se podívala na předpověď počasí v Edinburghu: + 9 °C. Snad poprvé je ve Skotsku teplejší počasí, než v ČR.

 

137 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page