top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Vesnička Culross a Falkirk Wheel


Pokud se někdy ocitnete na pár dní v Edinburghu a kromě města budete chtít navštívit i jeho okolí, můžete se vydat třeba na západ, do vesničky Culross. Přejedete most Fort Road Bridge, a potom se z hlavní silnice A 90 stočíte na A 985 směrem do Rosyth. Cesta vás dovede na sever městečka, ke klášteru Culross Abbey. Tady můžete klidně zaparkovat a město si trochu netradičně projít ze severu na jih.

Culross je krásné malinké městečko, které si zachovalo dlážděné uličky, podsadité domy a štíty se stupňovitými atikami. Vývoj města můžeme začít datovat od 5. století kdy do Cuileann Ros („místa, kde roste cesmína“) přichází sv. Serf. Do dnes se nejlépe zachovala podoba domů ze 17. století. Na jejich obnově se významně podílí organizace NTS (National Trust Scotland)., která již od roku 1932 zdejší domy opravuje a konzervuje.

Většina návštěvníků přijíždí do městečka od řeky, nebo chcete-li od zátoky Forth. Pokud nemáte auto, můžete se do Culross dostat i autobusem ze Stirlingu. Linka č. 78 zastavuje na nábřeží každou hodinu. Prohlídku městečka můžete pojmout jako volnou procházku, případně začít v návštěvnickém centru (National Trust Visitor Centre), které se nachází v budově městské radnice. Za jeho návštěvu, společně s návštěvou městského „paláce“ a studovny budete muset zaplatit kombinované vstupné.

My jsme v Culross nasáli atmosféru díky procházce po místních úzkých uličkách. Nejvíc nás ale stejně pobavila jejich jména: „Smradlavá ulička“ Stinking Wynd, nebo třeba „Cestička“ Wee Causeway, kterými jsme se z centra městečka vraceli zpět vzhůru ke Culrosskému opatství. Zdejší „Culross Abbey“ (opatství) bylo založeno cisterciáckými mnichy na počátku 13. století. Do dnešních dní se dochovalo pouze kněžiště kostela, které slouží jako farní kostel a hřbitov z 18. století.

Falkirk Wheel “Falkirkské zdymadlo“

Je krásný den, a tak se rozhodujeme navštívit další z místních atrakcí, skotský technický div, vodní zdymadlo ve Falkirk. Třicet pět metrů, přesně tolik je rozdíl, který musely lodě ve 30. letech 20. století překonávat, pokud se chtěly dostat ze západní strany Skotska na východní. Sloužily jim k tomu dva plavební kanály - Union kanál a Forth and Clyde kanál, ale hlavně jedenáct na sebe navazujících plavebních komor. Proplavit se skrz všechny na sebe navazující komory trvalo celý den.

Situace se změnila v roce 2002, kdy bylo západně od městečka Falkirk otevřeno obrovské zdymadlo, Falkirk Wheel. Falkirkské kolo je tvořeno dvěma rameny. Do jednoho ramene se nabere loď, do druhého adekvátní váha vody. Kolo se pak jednoduše přetočí. Tento jednoduchý (a geniální) systém spotřebuje k jednomu otočení energii, která je nutná k uvaření vody v osmi konvicích.

Za městečkem Culross přejíždíme most přes řeku Forth a stáčíme se na jih. Cedule na Falkirk Wheel potkáváme všude. Přijíždíme na obrovské, několika stupňové parkoviště. Platíme 3 libry za celodenní stání a jdeme se podívat na „ten místní div“.

První dojem? Obrovská turistická bublina. Falkirk Wheel je nepochybně úžasná stavba, ale musí u toho být takové „haló“. Procházíme přes předimenzované parkoviště a já přemýšlím, zda tu je někdy vůbec plno. Klesáme k dolní stanici. Několik obchodů se suvenýry, restaurace, dětské hřiště a možnost svést se v kole.

Usedáme na zdejší zídku a díváme se na pomalu se přetáčející kolo. Přiznávám, fascinující. Jdeme se projít kolem dokola a po necelé hodince odjíždíme pryč. Předraženou plavbu lodí absolvovat nechceme.

 

82 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page