top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

MacRitchie Nature Reserve, Singapore


Singapore není pouze luxusní mrakodrapové centrum okolo Marina Bay. I tady najdete několik zajímavých národních parků a přírodních rezervací, které jsou v pravém slova smyslu chráněnými zbytky džungle.

Mezi taková místa patří i Přírodní rezervace okolo vodní nádrže MacRitchie, která se nachází v centrální části země. Zdejší džungle je výborně přístupná. Dostanete se sem buď metrem, nebo taxi. Pokud zvolíte první variantu, vystupte na zastávce Marymount, u které je vstup do parku s veškerým návštěvnickým vybavením. Najdete tu dokonce restauraci a jedno z mála míst, kde se dá v parku doplnit pitná voda.

My jsme do PR MacRitchie přijely s Uber. S taxikářem se loučíme u Venus Drive, dalšího z možných přístupových míst do parku, kde se nachází voda a toalety. Kontrolujeme zdejší mapu a vydáváme se po dřevěném chodníčku mezi změť zeleně. Je sobota a zdejší trasy jsou plné nadšených výletníků. Míjíme jednu hlučící skupinku za druhou.

Na rozcestí na nás čeká první překvapení v podobě gangu makaků. „Hlavně se jim nedívej do očí, nebo je naštveš,“ upozorňuje mě Terka a já přemýšlím, jak asi vypadá naštvaný makak. Pro klid všech zúčastněných nechávám svou zvědavost spát a snažím se nekoukat zdejším opičkám do očí.

Procházíme po Venus Link, cestičce směřující k „Tree Top Walk“, mostě v korunách stromů a dostáváme se ke stanici rangerů. Doplňujeme vodu, vybalujeme svačinku a zakusujeme se do chleba. „Tady píšou, že bychom v parku neměli nosit igelitové tašky a jíst,“ informuje mě nervózní Terka. Rozhlížím se okolo. Nikde žádná opice. Klidně tedy pokračuji ve svačení.

Přicházíme na rozcestí a stoupáme k začátku trasy Tree Top Walk. Za nedlouho se ocitáme před jednosměrnou obrovskou ocelovou konstrukcí. Zdravíme místního správce a pokračujeme po houpajícím se mostě dál. Výhledy ze zdejší ocelové konstrukce jsou pro mě rozhodně jedním z největších zážitků z celého treku. Přecházíme pomalu most a užíváme si každý pohled. Nechápeme, kam okolní návštěvníci běží.

Po několika metrech přicházíme ke konci. Poslední pohled zpět a jsme zpátky v zelené džungli. Scházíme po dřevěném schodišti dolů a vracíme se směrem ke stanici rangerů. Ocitáme se na kruhové cestě MacRitchie Nature trail, která vede okolo stejnojmenné sladkovodní nádrže.

Trasa dlouhá jedenáct kilometrů patří do kategorie středně obtížné. Dle místní informační tabule si na její „zdolání“ máme vyhradit něco okolo čtyřech hodin. Od stanice rangerů pokračujeme skrz džungli dál. V místních podmínkách nás ani nenapadne scházet z cesty. Potkáváme několik obrovských „ještěrek“, tedy spíše menších ještěrů, což ale není takový problém. Srdce se mi zastaví ve chvíli, kdy Terka vedle mě s jekotem vyskočí. „Co je?,“ děsím se a zírám pod nohy. Nic se neděje. Přes cestu si to jen vykračuje asi patnácticentimetrová stonožka.

Přicházíme k úseku s „pláží“, kde na nás čekají naši kamarádi. Zdravíme se a pokračujeme nyní otevřenou krajinou okolo rezervoáru směrem k přehradě. U zdejších záchodů a sprch dobíráme vodu a vracíme se na dřevěnou visutou lávku nad přehradou.

Procházíme okolo golfového hřiště a dostáváme se k vyhlídkové věži, Jelutong Tower. Stoupáme vzhůru a ze závěrečné plošiny obhlížíme zdejší krajinu. Po dalším kilometru přicházíme k „východu“ z Tree Top Walk a vracíme se zpátky Venus Drive.

 

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page