top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

St. Abbs Head a Melrose Abbey


Příroda a kultura v jednom výletě

Přijeli jste do Edinburghu, a máte čas tak akorát na jednodenní výlet po okolí? Pak doporučuji výlet okolo rozeklaného pobřeží s pozorováním tisícihlavé kolonie hnízdících mořských ptáků na St. Abbs Head a návštěvu pozoruhodné zříceniny opatství Melrose Abbey. Pokud z města vyrazíte brzy ráno, stihnete i zastávku v římském Trimontiu a na cestě zpět návštěvu slavné kaple v Roslin.

Národní přírodní rezervace St. Abb´s Head

Další z jednodenních výletů v okolí Edinburghu nás vede do oblasti Lothian. Národní přírodní rezervace St. Abb´s Head se nachází necelých osmdesát kilometrů východně od Edinburghu. Stačí se jen vymotat z města, a pak už jet pořád rovně po rychlostní komunikaci A1 až do Tower Farm. Tady sjet na A1107 a pokračovat do Coldingham, kde odbočíte na úzkou silnici směřující do přístavního městečka St. Abbs.

Zaparkujte u návštěvnického centra před městem a vydejte se po pěšině okolo silnice směrem k St. Abbs. Odbočte doleva a pokračujte po pěšině okolo lesa, po kterém se objevíte v zálivu Starney Bay. Cesta kopíruje rozeklané pobřeží. Zabloudit zde v podstatě nemůžete.

Po chvíli přicházíte na první z vysokých útesů. Nejlepší období k návštěvě je květen, kdy jsou zdejší skály pokryty hnízdy mořských ptáků. Klesáte a stoupáte v závislosti na zdejším terénu, až se před vámi objeví maják St. Abbs. Od majáku vede příjemná asfaltka. Doporučuji se ale raději držet okolo pobřeží. Právě zde totiž objevíte největší hnízdící kolonii. Rámus mořského ptactva je ohlušující. Doslova „ráj“ pro pozorování ptactva (jedna z nejoblíbenějších britských aktivit).

Až budete patřičně nasyceni vším tím ptačím hemžením, vydejte se dolů směrem na asfaltku, po které se dostanete zpátky k návštěvnickému centru. Procházet budete po pastvinách, kde se v jarním období prohání jehňátka a kvetou divoké hyacinty (slavné „blue bells“).

Melrose Abbey

Melrose Abbey je nejspíše jednou z nejslavnějších zřícenin ve Skotsku. Opatství bylo založeno z popudu cisterciáckého řádu Davidem I. v roce 1136. O dvě století později, v roce 1385, bylo zničeno anglickou armádou Richarda II. V současnosti můžete v Melrose obdivovat dochované ruiny z raného 15. století.

Nemusíte být zrovna největším fanouškem středověké architektury, aby vás zdejší polorozpadlé opatství úplně dostalo. Z Edinburghu vede do Melrose přímá silnice A68. Pokud se ještě před návštěvou budete chtít podívat k St. Abbs, pak bych doporučila cestu po vyhlídkové, klikatící se A6105. Navíc se můžete zastavit i v Trimontiu, pozůstatku antického římského opevnění, které je nedaleko městečka Melrose.

Přímo před opatstvím je poměrně velké parkoviště. Nechejte auto tady. Vstupné do objektu vás vyjde na 6 liber (děti za 3,5). I přesto, že je většina z rozpadlé budovy vidět i z venku, rozhodně doporučuji vstupné zaplatit a jít se „dotknout“ zdejších ruin. Ke vstupnému dostanete audio průvodce, který vás provede nejen jednotlivými místnostmi a upozorní na nejdůležitější památky, nýbrž vás ještě vezme v čase zpět a vysvětlí fungování celého opatství v době své největší slávy.

Pokud nerozumíte anglicky, nebo nemluvíte žádným jiným ze světových jazyků, bude vám místní audio průvodce k ničemu. Nemusíte ale zoufat. V Melrose vás naladí i kouzlo samotných nesmírně fotogenických ruin.

 

63 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page