top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Nusa Penida 1.


Asi se vám budu muset přiznat. Jsem možná jediná, ale na Bali se mi z nějakého důvodu nelíbí. Svět, ve kterém místní tahají peníze z peněženek „zápaďáků“ totiž v mých očích ostře kontrastuje s čistotou, přímostí a naivitou dětí, které se snažíme u nás na Pulau Balai vzdělávat. Stejná země, úplně jiný svět.

Abych si svůj pobyt trochu zpříjemnila a něco během mé „dovolené“ viděla, rozhodla jsem se hned druhý den Bali opustit a zmizet na nedalekém ostrově. „Nusa Penida je jako Bali před dvaceti lety,“ oznámili mi kamarádi a já neměla nad čím přemýšlet. „Jedu s vámi,“ rozhodla jsem se.

Na návštěvu Nusa Penidy, která se nachází jihovýchodně od Bali, jsme měli necelé čtyři dny. „Asi jsem si potřebovala odpočinout a naučit se dovolenkovat“, řekla jsem si hned po příjezdu do jedné z nejluxusnějších vil na ostrově, kde jsme se ubytovali.

První zastávkou se stal soukromý bazén s výhledem na již několik měsíců doutnající sopku Agung. Na rozdíl od muslimského kantonu Aceh, jsme si do vody vzali pivo a oblékli jen bikiny. „Dovolená jak má být,“ s nadšením komentovali kamarádi a já si začala postupně zvykat na úplně jiný, luxusní svět.

Bez motorky ani ránu

Pokud se někdy vypravíte na Nusa Penidu, doporučuji si hned v přístavu pronajmout motorku. Bez ní se totiž nikam nedostanete a nic neuvidíte, což by byla opravdu velká škoda. Sehnat se dá už za 50.000 IDR na den (našich asi 80 Kč). Také benzín je zde neporovnatelně levnější.

Nevím, jestli zdejší ostrov vypadá jako Bali před dvaceti lety, každopádně stačí nasednout na motorku a vypravit se do místních kopců. Nikde nikdo, jen místní, horské vesnice, občasný turista a hlavně ticho a klid. K projížďce po Nusa Penidě nemusíte mít stanovený cíl. Bavit vás bude samotná cesta skrz menší vesničky a palmové háje.

My jsme ale cíl měli. Tím prvním se stal chrám na severovýchodě ostrova, Giri Putri.

Giri Putri

Giri Putri je nezapomenutelné místo. Tedy v případě, že netrpíte klaustrofobií. Jedná se totiž o klášter, který je umístěn přímo v jeskyni. Vchodem je malá průrva mezi kameny, kterou se budete muset téměř proplazit, abyste se dostali dovnitř. V jeskyni je neskutečná atmosféra. Zapálená kadidla tvoří kouřovou jako-by snovou clonu, do které ze stropu odkapávají zkondenzované vodní kapky. Polo přítmí, ticho, ozvěna vlastních kroků a dechu, občasné zazvonění zvonečků, s cáknutím dopadající kapky a mniši, kteří vám na konci návštěvy „dodají čistou energii do srdce“. Tedy v případě, že máte štěstí a během vaší návštěvy tento úkon někdo z místních provádí.

Pláž na Crystal Bay

Přestože na Nusa Penida najdete jeden chrám vedle druhého, největším lákadlem ostrova je jeho pobřežní přírodní bohatství. Najdete tu jak obrovské skalní útvary, tak pláže s bílým pískem a bohatým podmořským životem.

Jednou z nejkrásnějších pláží je ta v zálivu Crystal bay na západě ostrova. Jen se cestou sem připravte na nepříliš dobré silnice a po příjezdu na celkem turistickou destinaci. Za všechno se tady platí. Malou částku si budete muset připravit už při parkování motorky. Na pláži si můžete pronajmout „deštník“ a samozřejmě tu seženete i občerstvení. Kokos (kelapa muda) vás zde vyjde na 25 000 IDR (cca 40 Kč). Pro představu, stejný kokos se na našem ostrůvku prodává za 5000 IDR (8 Kč).

Na Cristal Bay se dá krásně šnorchlovat. Případně se můžete projít na další pláž, Pandan Beach. A samozřejmě tu můžete třeba i jen tak lenošit a užívat si tepla a sluníčka.

 

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page