top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Soukromý výlet na Vnější Hebridy 6/6


Severní Uist a zimní počasí i v létě

Den desátý, 4. 8. 2018, sobota

Říká se, že ve Skotsku člověk může zažít čtyři roční období během jednoho dne. Na Vnějších Hebridách toto pravidlo platí snad ještě víc než kdekoli jinde. Dnes je ale opravdu ošklivo. První naší zastávkou je jednoduchý nenápadný vrchol Beinn Mhór (190 m). Kdo by si ale myslel, že vzhledem k jeho výšce, není o co stát, ten by se hodně zmýlil. Z Beinn Mhóru je totiž úžasný výhled. Na jihu se třpytí jezerní krajina ostrova Severní Uist, a v dálce pak prosvítají vrcholky Jižního Uist. Na severu pak návštěvník může vidět celou hradbu hor ostrova Harris a před ní i celý ostrov Berneray. Celý výšlap navíc netrvá déle než jednu hodinku.

Po výšlapu nasedáme opět do auta a jedeme do Lochmady, kde se nachází obchůdek se suvenýry a muzeum. Nezdržujeme se moc dlouho. Místo toho jedeme k jedné z největších ostrovních památek, neolitické pohřební komoře Barpa Langass.

Barpa Langass je monumentální „hromada kamenů“, která se při bližším průzkumu promění v neolitickou památku. Přesto, že do „hromady kamení“ vede i vstup, stísněný pocit okolo celé stavby mi nikdy nedovolil víc, než pouze nakouknout.

Pohřební komora ale není jediná místí neolitická památka. Pobull Fhinn je kamenný kruh, který se nachází na druhé straně hory Beinn Langais. Stoupáme tedy vzhůru, abychom mohli následně klesat až na úroveň kamenného kruhu. Pobull Fhinn je po návštěvě monumentálních Callanish trochu zklamáním.

Poslední památkou a zastávkou okolo oblasti Langass je jakýsi snad obětní kámen, který se nachází nedaleko dalšího menhiru v jediném lese široko daleko, Langass Woods. Necháváme lesní společenství za zády a opět stoupáme vzhůru na Beinn Langais. Začíná pršet. Společně s protivětrem jsme za chvíli úplně durch.

V autě zapínám topení na nejvyšší otáčky. Jsme promrzlí. I tak se ale ještě jdeme podívat na pláž nedaleko osady Sollas. Kvůli přeplněnému parkovišti nechávám auto pouze u asfaltky. Jak se při cestě zpět brzy ukáže, je to pěkná blbost. Půl hodiny. Déle venku nevydržíme. Místo toho se vracíme zpět. Při pokusu dostat se z louky na silnici se začínám koly propadat stále hlouběji a hlouběji. Nakonec musíme nabrat kamení, podložit kola a kluci s úspěchem tlačí.

Všem je zima a tak se vracíme zpět na hostel. Pavlu s Jirkou nakonec nechávám u tuleňů a se zbytkem se vracím ohřát do hostelu.

Návrat do civilizace a Steel waterfalls

Den jedenáctý, 5. 8. 2018, neděle

Dnešek je ve znamení přejezdu zpět do civilizace. Balíme věci a nakonec vyjíždíme už v 9:45. Máme ještě chvíli čas, a tak se jdeme s Vnějšími Hebridami rozloučit procházkou po pláži. V 11:00 nám odjíždí trajekt zpět na ostrov Isle of Skye, kam připlouváme přibližně v půl druhé.

Projíždíme po silnicích, okolo míst, která jsme před několika dny sami navštívili a pokračujeme z ostrova po mostu Skye bridge pryč na pevninu. První zastávkou je hrad Eilean Donan castle. Ideální místo ke krátkému protažení, a pak už zase ujíždíme směrem k Fort William.

Ve Fort William odbočujeme z hlavního tahu a noříme se do údolí Glen Nevis, které se mimo jiné proslavilo natáčením filmu Statečné srdce. Jedeme až na konec silnice, kde necháváme auto na parkovišti. Poslední z našich dnešních výletů a zastávek nás vede k masivním vodopádům Steel waterfalls. Po necelých dvou kilometrech se dostáváme do údolí s vyhlídkou na Ben Nevis (nejvyšší horu Velké Británie) a burácející vodopád.

Přecházíme přes lanový most a dostáváme se až k vodě. I přesto, že jsou zdejší vodopády velkou turistickou atrakcí, příliš turistů tu není. Je totiž už pozdě odpoledne. Při představě, že mám před sebou ještě několik stovek kilometrů řízení, ženu lidi zpátky do auta.

Vydáváme se směrem do Glasgow. Za Crianlarich je ovšem cesta uzavřená, a tak se vracíme na Stirling, a poté složitě přes silničky až do Glasgow. Do hotelu přijíždíme až okolo desáté večer.

Jezero Loch Lomond a návrat domů

Den dvanáctý, 6. 8. 2018, pondělí

V deset hodin ráno vyzvedávám nastoupenou jednotku u hotelu. Následuje nákup ve velkém supermarketu Asda a cesta k jezeru Loch Lomond. Na Conic Hill, zdejším jednoduchém vrcholku se drží mrak, a tak se jdeme projít okolo jezera, kde svítí sluníčko. Před druhou hodinou se vracíme zpět do auta a jedeme na glasgowské letiště. Dvě hodiny před odletem, ve 14:30 se loučíme. Je čas na návrat do vlasti.

 

22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page