• Klara Skuhrava

Soukromé jarní Hebridy 1/4


Když si nemůžeš dovolit delší než osmidenní dovolenou a i tak se chceš podívat na Vnější Hebridy, je potřeba vymyslet výlet šitý na míru. S Hankou jsme plánovaly, měnily, upravovaly a zase plánovaly a zase měnily, až jsme vymyslely road-trip po západních ostrovech, kterému rovno není :).

Přílet a cesta na západ

17. 5. – pátek: Původně mají holky přiletět z Katovic ve 23:55. Letadlo má ale 30 minut zpoždění, a tak se setkáváme až chvíli před jednou ranní. Z Edinburghu jedeme zpět do Glasgow. Prší a je nevlídně. Ani předpověď na další dny není příliš radostná. Nechávám holky v hotelu a sama se jedu na pár hodin vyspat ke kamarádovi.

18. 5. – sobota: Prší. Nastávají první úpravy plánu. V 8:50 vyzvedávám holky u hotelu a vyjíždíme k Nekropolis, starému hřbitovu na kopci nad Glasgow. Parkujeme auto a jdeme se podívat do jedné z nejkrásnějších sakrálních staveb v zemi, katedrály sv. Munga.

Zastavujeme v Tesco a děláme menší nákup. Poté už konečně necháváme domy a město za zády. Jedeme na sever okolo jezera Loch Lomond, kde děláme další menší pauzičku. Projíždíme městečkem Tyndrum a místo obvyklé jízdy na sever volíme okliku na západ – do přístavního města Oban. Zastavujeme a procházíme se po přístavu. Kde jinde ochutnat čerstvé mušle, když ne právě tady, u stánku s čerstvě vylovenými mořskými plody.

Nedaleko Obanu je hrad Dunollie Castle, a protože je květen, jeho okolí je přesyceno barvami jara. Rododendrony přidávají žlutou, růžovou, lososovou, karmínovou a rudou barvu a v podrostu se modrají „blue bells“ – divoké hyacinty, které zde tvoří koberce modré! Přestává pršet.

Vracíme se zpět do Tyndrum a pokračujeme okolo pěší dálkové trasy, The West Highland Way, dál na sever do skotské vysočiny. Zastavujeme na vyhlídce nad jezerem Loch Tulla a přejíždíme na horskou planinu Rannoch moor.

Původně jsme si dnes měly s holkami užít procházku skrz Glencoe. Místní počasí nám ale nenahrává do karet, a tak místo túry volíme road-trip po západním pobřeží a v Glencoe děláme alespoň čtyři větší pauzy. Ta první je hned u sjezdovek s výhledem na úvodní, jednu z nejslavnějších hor, Buachaille Etive Mor.

Před samotným Glencoe zastavujeme na vyhlídce nad údolím a jdeme si trošku protáhnout nožky. Výhledy jsou tu neskutečné, a to i přesto, že jsou vrcholky hor stále ještě zakryty v mracích. Pokračujeme dál a sjíždíme do samotného údolí. Další zastávkou je vyhlídka u vrcholků známých jako Tři sestry.

Do Kinlochleven, vesnice za Glencoe, přijíždíme v 18:30. Ubytováváme se v místním hostelu a odpočíváme.

DALŠÍ ČÁST CESTOPISU

 

#Skotsko #VnějšíHebridy #Cestopis #výlet2019

22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše