top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Isle of Mull, Skotsko


Menší bratr Isle of Skye

Ostrov Mull se nachází několik kilometrů od západního skotského pobřeží v souostroví Vnitřních Hebrid. Po Isle of Skye se jedná o nejnavštěvovanější ostrov v zemi. Trajekty sem jezdí z různých přístavů téměř každou hodinu. Nejdelší a nejzajímavější plavbou je trajekt z Obanu do Craignure. Pokud vás na cestě chytne špatné počasí, nejjistějším a nejkratším trajektem je dvacetiminutová jízda z Lochaline do Fishnish. Oceánu otevřenou, delší jízdu, si užijete ze zapadlé vesničky Kilchoan, odkud jezdí trajekty do hlavního ostrovního města, Tobermory.

Většina turistů přijíždí na Isle of Mull jen na několik dní. Projedou ostrov křížem krážem, podívají se na ostrov Iona a odjedou zpět na pevninu prožít další dobrodružství. Pokud máte více času, doporučuji se na Isle of Mull zdržet déle. Je tu o co stát.

Hlavním městem je již výše zmiňované přístavní městečko Tobermory, kam zavítá dříve či později každý návštěvník ostrova. Zdejší barevný přístav má nezapomenutelnou atmosféru. Zastavit se můžete i v místní palírně whisky, kde probíhají pravidelné turistické prohlídky.

Isle of Mull je ale hlavně proslulý svou přírodou. Hnízdící orly, papuchalky, stáda divokých jelenů, tuleně nebo třeba mořské vydry tu můžete doslova potkat na každém kroku. Přidejte si k tomu bílé pláže, azurové moře, skalní výběžky, středověké hrady a do kruhu uspořádané prehistorické kameny a máte obraz bájné Arkádie.

Na ostrově se také nachází hory. Tou nejvyšší je Ben More, který se z mořské hladiny zvedá do výšky 974 metrů. Za jasného počasí je z jeho vrcholu možné pozorovat nejen vlastní Mull, ale i pevninu a všechny okolní ostrovy, Skye nevyjímaje.

Pokud budete mít trochu víc času, doporučuji se vydat na jižní pobřeží do osady Carsaig a odtud se vypravit podél pobřeží k velkolepým přírodním obloukům Carsaig Arches. Dvanácti kilometrová túra by vám za dobrého počasí neměla zabrat více než 5 hodin. Připravte se na kamennou kluzkou (pokud bude pršet) cestičku okolo skalnatého pobřeží, ze které budete mít báječný výhled na okolní ostrovy (Islay, Jura…).

Cestou můžete mimo jiné potkat i divoké kozy, hrající si tuleně, nebo třeba vysoko kroužící orly. Zhruba v polovině trasy narazíte na jeskyni Nun´s Cave, kde se údajně schovávaly jeptišky před drancujícími Vikingy. Všimněte si vyrytých křížů. Ten nejstarší údajně pochází z raného středověku.

Mezi další zajímavé pobřežní túry patří výlet ke zkamenělému stromu a velké mořské jeskyni na poloostrově Ardmeanach. Začátek trasy se nachází u parkoviště před hotelem Tiroran House. Nezapomeňte si zabalit svačinu a připravit se na několika hodinovou túru.

Po ostrově sice jezdí několik veřejných linkových autobusů, bez vlastního automobilu se tu ale budete pohybovat jen velmi pomalu. Autobusy navíc nezajíždí do nejvíce zajímavých a odlehlých míst, která právě nejvíce stojí za návštěvu.

Můžete tu zkusit stopovat. Jen pokud se na ostrov vypravíte před sezónou (od listopadu (října) do Velikonoc), připravte se na to, že ostrov bude téměř liduprázdný a většina turistických atrakcí zavřena. Za celý den tak můžete potkat jen několik aut.

Pokud se řadíte mezi aktivní sportovce, můžete si Isle of Mull objet na kole. Klidné úzké cesty jsou k této formě dopravy jako stvořené. Jen nesmíte zapomenout na kvalitní, voděodolné vybavení. Ano, i tady prší. Údajně nejvíce z celého Skotska.

 

182 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page