top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Národní skotská galerie


Scottish National Gallery, Edinburgh

Skotská národní galerie se nachází přímo „v srdci“ Edinburghu v zahradách Princes Street Gardens hned pod Edinburským hradem. Otevřeno zde mají každý den od 10:00 do 17:00 (ve čtvrtek dokonce až do 19:00). Vstupné je zdarma, takže pokud vám zrovna v Edinburghu prší a vy nevíte kam dál, několikahodinová návštěva umění může být tou správnou volbou.

Dostanete se sem opravdu snadno. Stačí naskočit na jakýkoli autobus jedoucí do centra města. Jízdné vás vyjde na 1,60 liber za jednu nepřestupní jízdu. Pokud ale budete vědět, že ten den autobus využijete několikrát, doporučuji zakoupit celodenní lístek za 4 libry. Jízdné se platí přímo řidiči, který vám peníze nerozmění. Musíte mít tedy předem připravené přesně odpočítané mince.

Zhruba uprostřed zahrad (mezi Scott Monument a The Royal Scots Greys Monument) se nachází dvě neoklasicistní budovy. Ta blíže vám (a také Princes street) slouží jako Královská skotská umělecká akademie (Royal Scotish Academy). Nyní je zde vystaveno moderní skotské současné umění, které se ne každému líbí. Za vstup se navíc vybírá poplatek. Pojděte okolo budovy zprava nebo zleva a objevíte se před vstupem do druhé budovy, která ve svých sálech ukrývá sbírku Skotské národní galerie.

Budova, kterou navrhl William Henry Playfair, a její sbírky byly poprvé představeny veřejnosti v roce 1859. I nyní zde můžete obdivovat mezinárodní nejvýznamnější umělce od dob renezance po počátek 20. století.

Potkáte tu tak díla Raphaela, Titiana, Diega Velázqueze, Giana Lorenza Berniniho, Sandra Botticelliho, úchvatného a nadčasového El Greca, impresionistů Edgara Degas, Claude Moneta, Paul Gauguina a Paula Cézanne, krajináře Johna Constabla nebo třeba rokokového Antoine Watteau a mnoho jiných. Kromě těchto velkých jmen zde objevíte i obrazy skotských (pro mě neznámých) umělců, kteří se ve svých dílech nejčastěji pokoušeli o zvěčnění světla a krás skotské přírody.

Na více než dvacet sálů s obrazy a plastikami si vyhraďte alespoň dvě hodiny. Do galerie vás nepustí s batohem. Můžete si ho ale odložit v šatně. Fotit se smí pouze bez blesku a v prostorách galerie se můžete připojit zdarma na wifi.

 

188 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page