top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Ostrov Iona, Skotsko


Z dálky vypadá ostrov Iona jako malý nehostinný kousek země, kam je opravdu těžké se dostat. Proč ztrácet čas složitou dopravou na ostrov, který ze severu na jih měří pět kilometrů a z východu na západ okolo dvou? Odpovědí jsou krásné bílé pláže, tyrkysová voda, spoustu hnízdících druhů ptactva a vodních živočichů, ale hlavně zdejší historie.

Iona je již od středověku, kdy se sem uchýlil sv. Columba, vnímána jako důležité křesťanské poutní místo. Irský učenec, vojenský duchovní a nakonec i mnich, sv. Columba (Colum Cille), sem připlul již v roce 563 a rovnou zde založil i klášter, který během následujících staletí obrátil na křesťanství většinu pohanského Skotska a severní Anglie. Tak jako nedoporučuji navštívit ostrov Mull před sezónou, výrazně doporučuji navštívit Ionu právě před sezónou. Každodenní nával letních turistů může úplně zničit zdejší klidnou, kontemplační atmosféru a zkazit vaši vysněnou návštěvu.

Doprava na ostrov

Jedinou možností, jak se na ostrov dopravit je dojet po klikatících se skotských silnicích do přístavu, odkud jezdí trajekty na ostrov Mull (přístavy: Oban, Lochaline a Kilchoan). Nalodit se na trajekt a vystoupit v některém z ostrovních přístavů. Projet ostrov Mull na jihozápad do vesničky Fionnphort, kde necháte auto, a nalodit se na místní desetiminutový trajekt (Přesné odjezdy trajektů najdete na www.calmac.co.uk). Za zpáteční lístek na trajekt zaplatíte 3,30 liber. Lístky se kupují až na trajektu, případně v přístavu.

Na Ioně se vylodíte v jediném městečku ostrova, Baile Mór (v překladu „velká vesnice“). Po ostrově se můžete pohybovat pěšky, nebo na kole. Všechno je tu blízko. Z přístaviště se vydáte po ulici plné malých obchůdků (potkáte tu i potraviny). První zajímavou zastávkou jsou ruiny ženského Augustiniánského kláštera, které budete mít po vaší pravé straně. Ruiny si můžete projít, a poté pokračovat okolo MacLean´s Cross (MacLeanova kříže) směrem k Iona Heritage Centre (Středisko tradic ostrova Iona).

Tím nejdůležitějším objektem, za kterým sem přijíždí turisté z celého světa, je ale zdejší Opatství. Kamenná stavba se nachází za hřbitovem a kaplí sv. Orana. Návštěvu si určitě nenechte ujít! (Za vstup zaplatíte: dospělí: 7,10 liber, studenti a senioři 5,70 liber a děti 4,30 liber.) Ke vstupnému dostanete zdarma audio průvodce. Návštěva vám bude trvat okolo 1 až 2 hodin. Záleží, jak moc vás dějiny, kultura a místní unikátnosti nadchnou.(Více informací najdete v článku Iona Abbey.)

Ostrov Iona ale není jen o Opatství. Určitě doporučuji pokračovat dále po jediné silnici vedoucí na sever a vyšlápnout na nejvyšší horu ostrova, Dún I (109 m). Začátek trasy poznáte jednoduše. Pokračujte po cestě na sever a až vlevo uvidíte branku s nápisem Dún I, odbočte na louku a pokračujte vzhůru. Pokud budete mít štěstí na počasí, z vrcholu je úžasný výhled do všech světových stran. Zpátky na silnici se dostanete stejnou cestou jako vzhůru.

Pokud budete po silnici pokračovat stále na sever, brzy se dostanete na její konec. Nenechte se zastrašit ohradou. Projděte malou brankou a pokračujte po louce dál. Na úplném severu Iony objevíte bílé pláže, černé skalky, azurové moře i rozkvetlé louky. Pokud přijedete na jaře, nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled. Potkáte tu totiž spoustu druhů hnízdícího ptactva.

Z Iony se mimo jiné pořádají i lodní výlety kolem zdejších ostrovů (duben- říjen). Nezapomenutelnou podívanou skýtá jarní ostrov Staffa a Treshnish Isles, na kterých to od rána do noci řve a skřehotá. Ornitologové si zdejší ostrovy zamilují. I přesto, že za tří hodinový výlet zaplatíte 30 liber, doporučuji si udělat rezervaci. Bývá plno.

 

196 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page