top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Počasí ve Skotsku


„Píšeš článek o počasí ve Skotsku? Na to přeci nepotřebuješ napsat článek. Stačí ti jedno slovo: ´Sh*t,´“ zasmál se můj spolubydlící. Načež dodal: „Ve Skotsku je přeci pořád hnusně.“ Abyste pochopili, je to Angličan. (Pozn. Angličani a Skoti se mezi sebou opravdu moc nemusí. Pokud potkáte nějakého Skota, hlavně mu nezačněte tvrdit, že je z Anglie. Obzvlášť v Glasgow by to mohlo vyústit v nepříjemnou potyčku.)

10°C v zimě i v létě

Vraťme se ale k počasí. Ano, hodně lidí se mě ptá, jak je to s počasím ve Skotsku. Většinou začnou známou větou: „Jak tam v té zimě dokážeš žít?“ Načež se snažím vysvětlit, že zas taková zima tu není. Například nyní, když je v České republice -10°C a více stupňů pod nulou, máme tady, ve Skotsku, krásných + 10°C. A to je teprve začátek února.

Pokud si právě teď říkáte: „To je super! Ta se má, v takovém teplíčku,“ tak to vás budu muset zase trochu zklamat. +10°C totiž může být i průměrná teplota letních dní. Takže pokud se chystáte na výlet do Skotska, rozhodně byste se před cestou měli podívat na očekávanou předpověď počasí. Na druhou stranu, jestli někde platí pravidlo, že: „Nejstarší zpráva je ta včerejší,“ tak to určitě platí právě o předpovědi skotského počasí.

4 v 1 aneb čtyři roční období během jednoho dne...

Skotské počasí je jedním slovem nevyzpytatelné. Co platilo ve včerejší předpovědi, se přes noc může úplně změnit. Velkou začátečnickou chybou je si myslet, že pokud se probudím do sluncem zalitého rána, budu si krásné počasí užívat během celého dne. Černé, nasáklé mraky mohou dorazit, ještě než se stihnete převléct z pyžama a vyčistit si zuby. Rychlý déšť, déšť z modré oblohy, horizontální déšť…připravte se na všechny druhy srážek bez ohledu na roční dobu.

Ve Skotsku uslyšíte o počasí dvě hlavní pořekadla. První: „Tady máme pouze dvě roční období – jaro a podzim.“ S tímto tvrzením se setkáte poměrně často. Zvlášť v průběhu posledních let se zdejší klima natolik proměnilo, že zde nepoznáte rozdíl mezi jarem a létem případně podzimem. Teploty se drží konstantně mezi 5°C až 25°C, přičemž 25°C je už opravdový hic, kdy Skoti chodí téměř nazí.

Druhé tvrzení je snad ještě pravdivější: „Ve Skotsku máme takovou zvláštnost: Čtyři roční období během jediného dne.“ Ano, s tím jsem se setkala mnohokrát. Ráno mrholí a obloha je úplně zahalená mraky. Vyčistíte si zuby, nasnídáte se a venku svítí sluníčko. Než si ale oblečete kabát, začnou padat kroupy a jakmile dorazíte do práce, už zase svítí. Blázinec.

Nezapomeňte nepromokavé oblečení

Díky Golfskému proudu jsou britské zimy mírné, většinou prší, případně sněží. Asi nejlepší - nejstálejší počasí je ve Skotsku během jara. V dubnu, případně květnu bývá počasí lepší než během léta. Výhodou jarního termínu je i absence midges (otravných krvežíznivých maličkých létacích mušek, které se líhnou během časného léta).

Letní období je takové „hop nebo trop“. Většinou je ve Skotsku teplo, okolo 20°C. Slunce se střídá s dešťovými mraky a na horách (hlavně v Cairngorms) můžete klidně potkat zbytky zimního sněhu.

Snad jediné pravidlo, které zde platí téměř ze sta procent, zní: „Nezapomeňte nepromokavé oblečení. Ať už se jedná o nepromokavé kvalitní boty, na které nasadíte nepromokavé návleky a nepromokavé kalhoty s nepromokavou bundou, nebo jen opravdu dlouhou kvalitní pláštěnku. S velkou pravděpodobností vám alespoň jeden den vašeho výletu bude pršet.“

 

1 173 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page