top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Speyside Way


Dálková trasa domovem skotské whisky

Speyside way je jednou z mnoha dálkových stezek vedoucí skrz skotskou krajinu. 65 mílí (=104 km) dlouhá trasa se nachází na severovýchodě země. Začátek je v městečku Buckie, konkrétně ve zdejším přístavu Buckpool. Prvních několik kilometrů vede po pobřeží zálivu Spey Bay. Prochází se přes malé městečko Portgordon až k ústí řeky Spey, kde se nachází i Skotské centrum pro pozorování delfínů. Pak už se s mořem a delfíny musíte rozloučit a pokračovat směrem na jih do vnitrozemí.

Dálková trasa vede okolo řeky Spey, přes stejnojmenný kraj, s výhledy na krásné krajinné scenérie. I přesto, že je Skotsko známé svou divokou opuštěnou přírodou, občas budete muset projít větším či menším městečkem. Po prvních deseti mílích tak dojdete do Fochabers, které za několik dalších kilometrů vystřídá Boat o´Brig. Pak už začnete cítit první náznaky sladu.

Whisky ráj a první odbočky z hlavní trasy

Přicházíte totiž do oblasti, která je známá jako: „domov skotské whisky“. První palírna, která se nachází hned u cesty, je v Craigellachie. Jedná se o známou whisky Glenfiddich. Tady se můžete rozhodnout a cestu po Speyside way si trochu prodloužit přes městečko Dufftown. Pokud máte rádi whisky, neváhejte, Dufftown je „whisky ráj“.

Pokud ale nestíháte a na Speyside Way jste si vyhradili jen málo času, doporučuji pokračovat. Hned další palírny se nachází okolo vesnic Aberlour, Carron, Tamdhu, Blacksboat, Ballindalloch. V podstatě co krok to palírna. Poslední palírnu potkáte v městečku Cromdale, kousek od Grantown on Spey.

Další odbočka

Za zvážení stojí i další odbočka a prodloužení trasy o návštěvu městečka Tomintoul, Kromě palírny Glenlivet se můžete pokochat krásnou krajinou a samotnou architekturou zapomenuté vesničky Tomintoul.

Zpět na hlavní trasu se dostanete buď stejnou cestou, nebo po silnici okolo řeky Avon. (Z hlavní stezky je to do Tomintoul 15 mílí = 24 km.) Speyside Way vede i nadále okolo řeky a v některých úsecích křižuje hlavní silnici A95. Pokud byste tedy již nemohli dál, je možné zkusit stopovat, případně si zavolat taxi.

Ani zásoby jídla si s sebou nemusíte nosit. Každý den se v podstatě projde nějakým městečkem, či vesnicí, kde je možné veškeré jídlo pravidelně nakoupit. Po Grantown on Spey následují v intervalech 5ti mílí (8 km) městečka Nethy Bridge, Boat of Garten a nakonec i Aviemore, kde Speyside Way oficiálně končí.

Trassa nevede přes žádné náročné úseky a nepřekonává žádná velká převýšení. Je proto vhodná k návštěvě i méně zdatných výletníků :) .

 

31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page