top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Trash Hero, odpadkoví hrdinové z Česka


3, 2, 1 á AKCE

Nejsem „Trash Hero“ (=odpadkový hrdina). Když ale vidím děti odhazující plastové lahve do keřů a nepořádek v naší ulici, rozhodla jsem se do toho jít. Přestat nadávat, vzít pytle a alespoň ty plechovky, skleněné lahve a pet-lahve uklidit do zdejšího tříděného odpadu. „Není to moc, ale někde se začít musí,“ myslím si.

Mojí inspirací se stal projekt „Trash Hero“. Je to pro mě ukázka naší schopnosti ovlivnit dění, pokud se chopíme akce. Za celosvětovým hnutím, které začalo jedním nedělním úklidem pláže, se ukrývá malá skupinka nespokojených cestovatelů. „Už jsme se na ten bordel nemohli dívat. Prostě jsme se rozhodli přestat nadávat a místo uklidit,“ poví vám upřímně jeden ze zakládajících členů.

Malá skupina dobrovolníků + dvě hodiny práce = první uklizená pláž + čistá hlava

„Překvapilo nás, jak skvělé to bylo,“ řeknou vám kluci dnes, a rychle doplní: „Ten pocit, že děláš něco, co má smysl se stává tak trochu návykový. Hned další neděli jsme tak uspořádali úklidovou akci znovu. A už to jelo.“

V téhle chvíli si asi většina z vás řekne. „Super, ale proč bych si měl právě JÁ „špinit ruce“ na cizí pláži v rámci své dovolené?!“ Případně někoho napadne: „Proč bych měl uklízet něco, za co nejsem zodpovědný. Jak asi tak JÁ mohu ovlivnit nepořádek někde v Indonésii?“

To, co se děje na druhé straně Země, se nás většinou netýká. Představme si na chvíli naši planetu jako jednu velkou vesmírnou loď. K životu můžete použít pouze to, co máte na lodi. Jiné zdroje nejsou. Předpokládám, že v rámci přežití se (stejně jako já) budete snažit každou věc využít do posledního detailu. Než něco opravdu vyhodíte, několikrát zkontrolujete, zda se daná věc ještě nedá nějak využít. Chováme se takto i na Zemi, které dochází suroviny, zdroje?

Dle mého názoru ne. Přestaňme si proto hrát na to, že se nás situace na druhé straně planety netýká. Týká. Týká se nás úplně stejně jako situace okolo našeho domova. Naším domovem je totiž Země, na které jsme stále ještě chtě nechtě absolutně závislí.

Není nám to jedno!

Jsem mile překvapena, kolik skvělých více méně nových projektů zabývajících se otázkami udržitelnosti a rozvoje naší planety v posledních letech vzniká. Tisíce hodin dobrovolné neplacené práce mě stále více utvrzují v tom, že nám osud naší planety není lhostejný. Že se přestáváme skrývat za tlusté zdi našich krychlových domů a začínáme řešit problémy našeho okolí (komunity) na základě vlastní iniciativy.

Trash Hero není jediným projektem svého druhu. Existují komunity podporující nevyhazování a využití i „ošklivé“ zeleniny a ovoce, komunity zabývající se alternativními zdroji energie, komunity podporující přírodní způsob léčby nemocí, komunity na vyměňování oblečení, nebo třeba komunity zabývající se využitím nefunkčních starých produktů. Nemusíme jít rovnou zpátky na stromy. Stačí malá změna. I ta může ve výsledku vyvolat nezadržitelnou lavinu změn.

Trash Hero, pouze tři a půl roku od prvního úklidu

Po třech a půl roku od prvního úklidu žije už projekt „Trash Hero“ svým vlastním životem. Po thajských plážích se „nakazila“ i Indonésie, Malajsie… Neuklízí se ale jen na pláži. Projekt funguje i v Americe a nová pobočka vznikla nedávno i v Evropě, konkrétně v České republice, v Praze. Uklízí se skoro každou neděli. Zapojit se může každý. Kromě dobrého pocitu „užitečnosti“ si domu odnesete i osvěženou a zrelaxovanou mysl, a to už stojí za zvážení :) .

Photo credit: Mata Bulan

 

73 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page