top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Výbava na vícedenní skotský výlet


Rozdíl mezi dobrým a špatným dnem = VÝBAVA

Vidím to snad každý den: kotníčkové boty z Lidlu, těžké lyžařské bundy, nesavá trička, šusťáky místo nepromokavých kalhot, ponožky ke kotníkům a nesmyslné miniaturní návleky. Přitom pokud si ve Skotsku budete chtít Váš výlet opravdu užít, musíte si zabalit i kvalitní výbavu. Kde jinde testovat nepromokavé oblečení a kvalitní boty, než právě v neustále se měnících podmínkách skotské vysočiny?

Ať už se vydáte na výlet v jakémkoli ročním období, nezapomeňte si s sebou přibalit teplé oblečení. Ve Skotsku velmi často platí rčení: „Každý den můžeme mít čtvero ročních období.“ Zdejší přímořské klima je nevyzpytatelné. Čím víc na sever země, tím je počasí chladnější a proměnlivější.

Moskytiéra a návleky

Jakmile se ve Skotsku trochu oteplí, na povrchu bažinaté krajiny se začnou rojit tisíce malých krvelačných mušek - mochniček. Pokud nefouká, je mírně pod mrakem, nebo i mží, připravte se na nekonečné nálety tohoto krvelačného hmyzu.

Je pár možností, jak krvelačné nálety přežít:

  1. – zakrýt se od hlavy k patě oblečením

  2. – na hlavu nasadit moskytiéru

  3. – vyhýbat se bezvětrným místům (= údolí, úkryty, říční koryta…)

  4. – nezastavovat! Muchničky na Vás tolik nepůjdou, když budete v neustálém pohybu. Zapomeňte na svačinovou pauzu a připravte se na peklo během brodění řek…

  5. – Mochničky trochu omezí své ataky, pokud se nastříkáte repelentem, případně „navoníte“ citronelou. Popravdě tato metoda na některé z nás absolutně nezabírá :( .

Absolutní skotské pravidlo č. 1: Bez návleků ani ránu!!! I když to zní možná příliš radikálně, pro návštěvu ve Skotsku si MUSÍTE pořídit návleky. Je samozřejmě možné zůstat na neznačených cestičkách, případně navštívit jen nejturističtější místa, ke kterým většinou vede chodník. Pokud ale budete chtít ochutnat a prožít pravé Skotsko, bez návleků to nepůjde.

Sandále nechte doma

Ano, je to tak. Ve Skotsku je zima i v létě. Pokud budete chtít navštívit zdejší přírodu, na sandále rovnou zapomeňte. Kromě toho, že vám do těchto otevřených bot během prvního kroku nateče voda, budete mít pěkně zmrzlé nohy. Pokud se budete chtít po celodenním výletě do něčeho přezout, doporučuji žabky. Jsou výrazně lehčí než sandále a nezaberou tolik místa.

Oblečení

Jak bylo řečeno výše, ve Skotsku je zima. Stejně jako sandále můžete doma nechat i tílka. Tady Vám budou k ničemu. Daleko důležitější je přibalit (i na letní výlet) čepici, rukavice, teplé ponožky a péřovku. Výbavu volte dle podmínek výletu- budu spát venku? Budu si vše nosit na zádech? Nebo využijeme komfort hotelů a hostelů?

Batoh, který sedí

Batoh je společně s dobrou vyzkoušenou nepromokavou obuví a návleky dalším esenciálním vybavením. Batoh by Vám měl sedět a rozhodně by neměl chybět bederní pás, který ulehčí zátěži na ramenou. Společně s batohem byste si měli pořídit i nepromokavý obal, do kterého batoh v případě deště zabalíte.

Nepodceňovat

Největší chybou a omylem téměř všech návštěvníků Skotska je podcenění zdejších podmínek. Zabalte se dle hesla: „Je lepší být připraven než překvapen.“ Což ovšem neznamená, že si na desetidenní výlet musíte vzít deset triček, troje bundy, čtvery boty atd..

Daleko důležitějším aspektem než kvantita je kvalita. Na deset dní Vám klidně postačí tři trička. Pokud budou z kvalitního merina nebo se stříbrným vláknem, ani Vám během výletu nestihnou zasmrádnout. V podstatě to samé platí o celé Vaší výbavě.

Asi největším problémem bývají boty. Mnoho návštěvníků „dojede“ na svou mylnou představu, že ve Skotsku budou stačit goretexové prošívané tenisky. Dalším problémem je většinou nepromokavá bunda, u které se ukáže, že vlastně až tak nepromokavá není. V neposlední řadě je časté i nedostatečné vybavení teplým oblečením.

Možná to zní bláznivě, ale Skotsko je krásná země, kterou i přes všechny zdánlivé obtíže stojí za to navštívit.

1 320 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page