top of page
  • Obrázek autoraKlara Skuhrava

Srí Lanka 2/12

Aktualizováno: 15. 4. 2020

Veřejná doprava na Srí Lance, aneb 6 hodin v autobuse z Colomba do Polonnaruwy

Po snídani a zabalení věcí nahazujeme batohy. Mámě dávám pouze malý batůžek a sama táhnu nejtěžší věci. Na autobusové nádraží jdeme pěšky. Cestou se zastavujeme u vlakového nádrží, kde zjišťujeme, že námi vyhledaný vlak jezdí opravdu pouze jednou denně- v šest ráno.


V Colombu vládne chaos. Ulice jsou přeplněny kolabující veřejnou dopravou. Hluk, špína a smrad. Na autobusovém nádraží chaotická situace graduje. „Už abychom byly pryč,“ říkáme si s mámou, která právě zažívá největší kulturní šok svého života. I tak je ale statečná a nechává mě jednat.Na autobusovém nádraží se ptáme na spojení. „Ne, nechceme soukromé taxi do Polonnaruvy,“ vysvětluji několika naháněčům. „Potřebujeme sehnat linkový autobus,“ dodávám. Místní spolucestovatelé jsou zlatí. Nejeden pán/paní nám radí, z jakého nástupiště nám to jede. Kdyby si u toho vzájemně neprotiřečili, tak by to bylo určitě lepší :).


Po necelé hodině čekání (prý máme štěstí) nasedáme do „lepšího“ (rozuměj klimatizovaného a přímého) autobusu do Dambully. Společně s námi tvoří osazenstvo „bílé tváře“ a pár movitějších Srílančanů.


Za necelé tři hodiny vysedáme o 150 kilometrů dál, v Dambulle. Společně s námi opouští ledový autobus i téměř všechny bílé tváře. V Dambulle je totiž nádherný skalní chrám a nedaleko dokonce i slavná Lví hora, Sigiriya (o tom ale až později).

V mžiku jsou okolo autobusu snaživí taxikáři. „Nene, do Sigiriye nic nejede,“ lžou přímo do očí zoufalým turistům, kteří podléhají a nechávají se do Sigiriye odvézt drahým tuktukem. I na nás to zdejší „šmejdi“ zkouší. Samozřejmě bez výsledku. Čekáme na autobus, který za půl hodinu opravdu přijíždí.Autobus pro místňáky vypadá trochu jinak než naše první klimatizovaná zkušenost. Jak už jsme v Colombu pochopily, jízdní řády pro autobusy na Srílance jednoduše neexistují. Jinak to není ani s bezpečností. Řidiči autobusů jezdí zběsile. Pravidla pro ně neplatí a třeba takové předjíždění do zatáčky je poměrně běžnou praxí.


Náš autobus z Dambully je narvaný k prasknutí. Nohy, ruce i hlavy visí ze všech dveřních otvorů, které během jízdy fungují i jako improvizovaná klimatizace. Vlastní dveře v autobusech chybí. Za neustálého pořvávání a popohánění místních průvodčích (a tak trochu zděšeně) naskakujeme do rozjetého autobusu i my.


Batohy nám ostatní spolucestující dávají přímo na kapotu od motoru, která se nachází vedle řidiče. Platím dvě jízdné a doufám, že jsme s mámou nastoupily aspoň do správného autobusu. Po patnácti minutách se z dveřních otvorů dostáváme dovnitř autobusu a dokonce si můžeme i sednout.Máma nedokáže odlepit oči od silnice. Co chvíli kroutí hlavou a pomyslně brzdí, zatím co náš řidič přidává plyn. Po necelé hodině přijíždíme na křižovatku do městečka Habarana, kde nás pan průvodčí s křikem lifruje ven.


„Kam teď?,“ říkám si a rovnou začnu krčit ramena a ptát se okolních Srílančanů: „Polonnaruwa? Bus?“ Musím říct, že naprostá většina obyčejných Srílančané jsou zlaté duše, které se snaží co nejvíce pomoci. Místní nám ukazují na místo, odkud prý údajně jezdí autobusy. Ehm- ne, označené autobusové zastávky tu také nečekej.Autobus přijíždí záhy. Je poloprázdný a tak doufáme, že předchozí zkušenost byla jen výjimka. Ne, nebyla. Po půlhodině se autobus plní tak, že čekáme, kdy nám někdo další přistane na stehnech. V Polonnaruwe vystupujeme už jako zdatné cestovatelky. Houf dotěrných taxikářů necháváme za zády a jdeme k ubytování pěšky. Přeci jen, po šestihodinové jízdě nás menší procházka nezabije.


Po patnácti minutách k nám přijíždí motorka. „Dobrý den, jdete do toho a toho ubytování?“ ptá se motorkář, načež vysvětluje, že se jedná o našeho pana domácího. Jako první odváží batohy a mámu. Osaměle pochodující okolo silnice přemýšlím, zda moje maminka někdy v životě vůbec jela na motorce, a zda ji vlastně ještě někdy uvidím.


Po dalších dvaceti minutách se motorkář vrací, aby mi zpříjemnil posledních 200 metrů chůze. Máma je nadšená. Po všem tom cestování, spaní v letadle nebo v překlimatizovaném hostelu máme vlastní pokojík se sociálním zařízením.Vysprchovány a odpočaty jdeme prozkoumávat okolí městečka. Polonnaruwa, která vznikla už v 11. století za vlády dynastie Chola, se nachází na břehu obrovského jezera Parakrama Samudraya. Město je proslaveno hlavně díky rozsáhlým zahradám, palácům a sochám Buddhů z 12. století. Takzvané staré město máme v plánu navštívit zítra. Dnes nás čeká pouze „krátká odpolední procházka“.


Přicházíme k jezeru a cestou kupujeme menší pohoštění, ananas, banány a další dobroty. Slunce odráží své paprsky od vodní plochy. Je krásně. Sedáme si na lavičku a sotva zakrojíme první část ananasu, už se okolo nás ometají nezvaní hosté, drzí makakové. Každá zvládáme jedno kolečko ananasu, a pak musíme zdrhat pryč.

Děláme kolečko okolo hráze a přicházíme k prvním památkám. Slunce začíná pomalu zapadat. Čelovky máme samozřejmě s sebou :). 

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page